Mekkora lesz az USA inflációja? 40 éves csúcsdöntés készül?
Ebben szerepet játszanak a kínai lezárások, az orosz-ukrán háború is, na meg nyilván a keresleti nyomás a járvány után, s az ellátási láncok továbbra is fennálló is problémái. Mindez annak ellenére, hogy még mindig nem annyira egyértelmű, hogy vége van, hiszen Philadelphiában újra kötelező lesz a maszkviselés a belső terekben.
Mindenesetre a májusi 50 bázispontos kamatemelést már a galamblelkű monetáris tanácstagok is támogatják, s a galambok 2,25-3, a héják pedig 3-3,25 százalékos alapkamatot várnak év végére. Nyilván valahol e között a két tartomány között alakulhat ki az érték, legalábbis a jelenlegi tudásunk szerint. Nagy valószínűséggel eléggé adat-vezérelt lesz ez a várakozás. Európát sem kíméli az infláció, hiszen a cseheknél 12,7 százalék lett márciusban.
Mindezek fényében a márciusban még 1,8-1,9 százalékos hozammal rendelkező amerikai 10 éves állampapírok mostanra már 2,8 százalékos szint fölé emelkedtek, miközben Európában a benchmark-nak tekinthető német 10 éves hozam a 0 körüli szintről 0,8 százalék fölé ment. Ez pedig – mint alternatíva költség – csökkenti a részvények értékét, ha a cégek profitvárakozásai nem emelkednek legalább hasonló mértékben. (forrás: ERSTE)