Mélybe zuhant a magyar cégek digitális átalakulási mutatója

A K&H 2024 második féléves innovációs index kutatása szerint a magyar vállalatok innovációs aktivitása nagyot zuhant az elmúlt időszakban. A megvalósult innováció alindex jelentős csökkenést mutatott, és a digitalizáció is megtorpanni látszik, ahogy kimerülni tűnik a mesterséges intelligencia-láz is. A vállalatok rendkívül óvatosak és egyre kevesebb erőforrást fordítanak új termékek, szolgáltatások és digitális megoldások fejlesztésére, ami hosszú távon versenyképességi kihívásokat jelenthet.

Mélybe zuhant a magyar cégek digitális átalakulási mutatója

Mélyponton a megvalósult innováció

A kutatás szerint a megvalósult innovációs aktivitás 2024 második félévében jelentősen visszaesett. A korábbi években tapasztalt folyamatos növekedés után most egyértelmű lassulás figyelhető meg, különösen a kis- és középvállalkozások körében. A legnagyobb visszaesés a digitális fejlesztések terén történt: kevesebb cég hajtott végre jelentős informatikai fejlesztéseket, például szoftvervásárlást, automatizációs projekteket vagy big data alapú elemzéseket.

A K&H innovációs indexének adatai szerint minden iparágban és minden régióban drasztikusan csökkent a megvalósult innovációk száma, kétszámjegyű csökkenés következett be az iparban és a kereskedelemben is. Ennek eredményeként a megvalósult innovációkat mérő alindex a tavaly első félévi 37 pontos csúcsról 10 százalékpontot zuhanva az index mérésének valaha volt mélypontjára zuhant.

A vállalatok csupán 6 százaléka rendelkezik írott innovációs stratégiával, ami az eddig mért legalacsonyabb arány, és az elmúlt két félév során tovább csökkent. Ez azt mutatja, hogy sok cég inkább eseti döntések alapján innovál, mintsem hosszú távú stratégia mentén.

A gazdasági kilátások és a forráshiány gátolja, a jogszabályi előírások és a szolgáltatások javítása hajtja az innovációt

Az innováció, digitalizáció, mesterséges intelligencia használatának visszaesésért részben a borús gazdasági környezet okolható: a megkérdezett cégek kétharmada szerint a gazdasági helyzet negatív hatással lesz az innovációikra, ami hároméves csúcsot jelent e tekintetben. „Sok vállalat a jelenlegi működés stabilizálására, a költségcsökkentésre és a piaci bizonytalanság kezelésére fókuszál, háttérbe szorítva az új fejlesztéseket. Sokatmondó adat az is, hogy felmérésünk szerint tízből hat cég úgy véli, korábbi innovációik elégségesek számukra, nem látnak indokoltnak újabb fejlesztéseket. Nem segít a forráshiány és az elérhető támogatások hiánya sem. Ha pedig azt vizsgáljuk, hogy mi hajtja az innovációt, akkor azt látjuk, hogy jelentősen erősödött a jogszabályi előírások szerepe, a termékek és szolgáltatások minőségének javítása szintén komoly hatással bír az innovációra, miközben a terjeszkedés és a jobb ügyfélkiszolgálás szerepe szinte megszűnt” – mutat rá az összefüggésekre Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

Digitalizáció? van ennél fontosabb is

Kifejezetten meglepő, hogy a digitális innováció is hátrébb szorult a magyar vállalatok életében: a digitális átalakulást a megkérdezett cégek több mint háromnegyede vagy egyáltalán nem tartja fontosnak (48%), vagy még ha foglalkoznak is vele, közben más feladatokat fontosabbnak tartanak (30%). Ez a mérések 2021-es kezdete óta soha nem ért el ilyen magas értéket. Ezzel párhuzamosan rekordalacsony lett azon vállalatok aránya, ahol a digitális transzformáció nagyon fontos (19%) vagy egyenesen a legfontosabb (3%).

Zuhant a korábbi fejlesztések aránya, az egy évvel azelőtt mért 50 százalékhoz képest már csak a vállalatok harmada (35%) hajtott végre digitális fejlesztéseket az elmúlt 2 évben, és csökkent az AI alkalmazásának aránya is: szintén közel az egy évvel ezelőtti szintre (13%) esett vissza.

Az elmúlt két évben mért 60 százalék fölötti értékhez képest kétszámjegyű csökkenés után a tavalyi év második felében már csak minden második cég (54%) használt rendszeresen számítógépet a munkájához.

De nemcsak az eszközhasználatban figyelhető meg a digitalizáció megtorpanása, hanem az internethasználat és az informatikai képzésekben való részvétel visszaesésében is.

Jóval aggasztóbb azonban az az adat, hogy az eddigi legalacsonyabb szintre (12%) esett az informatikai képzésben részesülő alkalmazottak aránya is, és ezzel párhuzamosan pedig jelentősen emelkedett azon cégek aránya, amelyeknél az elmúlt két évben egyáltalán nem volt informatikai képzés és közel felére esett azon vállalatok aránya, ahol legalább a munkavállalók háromnegyede végzett ilyen tanfolyamot.

A digitális fejlesztések más mutatók szerint is hátrébb szorultak a vizsgált cégek körében. Soha nem volt ilyen magas azoknak a vállaltoknak az aránya, amelyek saját döntéshozatali mechanizmusukat óvatosként jellemezték (87%), és szintén soha nem volt ilyen arányú azoknak a cégeknek az aránya, amelyek magukat nem tartják innovátornak (38%) vagy egyenesen lemaradónak gondolják cégüket (6%).

Ugyancsak az innováció háttérbe szorulását mutatja az is, hogy soha ilyen sok cég nem fektetett ilyen keveset újtásokba: 17 százalék egyáltalán nem, míg további 26 százalék legfeljebb árbevétele ötvened részét fordította innovációra. Ennek eredményeként mélypontra zuhant a vállalatok innovációra fordított beruházási mutatója: a csupán 6 százalékuk invesztál újításokba.

Big data: itt sincs áttörés

Nem igazán kedvezőek az eredmények a big data használatát illetően sem: az okoseszközökből, szenzorokból származó adatok elemzését a vállalatok ötöde végzi jelenleg – ennél alacsonyabb csak több mint két éve volt ez a mutató. És hiába duplázódott meg a hordozható eszközökből származó geolokációs adatokat használó és elemző cégek aránya (8%), ennek ellenére sem éri el a 2021-es, 10 százalék feletti szintet.

Kihűlt a mesterséges intelligencia-láz?

2023 óta folyamatosan és jelentősen csökkent, vagyis másfél év alatt felére, 25 százalékra zsugorodott azon cégek aránya, amelyek jelenleg igénybe vennék a mesterséges intelligenciát valamilyen területen. Akármilyen részterületet vizsgálunk, mindenhol visszaesést tapasztaltunk: beszédfelismerés, gépi fordítás vagy chatbot használata visszaesett az egy évvel ezelőtti szintre (6%), rekordmélységbe zuhant a kockázatelemzés és csalásfelismerés esetén alkalmazott MI aránya is (2%, noha két éve még 20% felett is volt!), az előrejelzést, optimalizálást és döntéshozatalt gépi tanulási algoritmusok segítségével használó vállalatok aránya gyakorlatilag a mérhetetlen szintre esett, ahogy az önvezérlő gépeket alkalmazó cégek aránya  is (1-1%). Aggasztó, hogy a 2023-as, két év alatt dinamikus felfutással elért 38 százalékos mértékről mostanra 4 százalékra töppedt a személyre szabott ajánlatok kidolgozása terén mesterséges intelligenciát használó vállalatok aránya.

Ahol még mérhető maradt a céges MI-aktivitás az a szövegek feldolgozása, a fordítás és a marketing, bár ez utóbbiban is felére esett az ebben utazó vállalatok aránya (8%).

Mire számíthatnak ma a befektetők?

Többségében pirosba fordultak a legfontosabb indexek az ázsiai és csendes-óceáni térségben, miután Donald Trump újabb kampányígéretek beváltását tervezi.
2025. 02. 19. 10:30
Megosztás:

Kisebb emelkedéssel zártak a tengerentúli tőzsdék

Kisebb emelkedéssel zártak a Wall Street-i indexek a hosszú hétvége után, ami az S&P500 esetében új záróérték csúcsra is elég volt.
2025. 02. 19. 10:00
Megosztás:

A befektetők az FX Guys-hoz áramlanak a Solanát felülmúló staking jutalmakért

A kriptopiac pezseg a staking lehetőségektől, de az FXGuys gyorsan az első számú választássá válik azok számára, akik magas hozamú staking jutalmakat keresnek. A brókeri kereskedési volumenből származó 20%-os profit- és bevételmegosztással az FXGuys staking felülmúlja a Solana staking hozamait azáltal, hogy állandó passzív jövedelmet és hosszú távú fenntarthatóságot kínál.
2025. 02. 19. 09:30
Megosztás:

Óvatos emelkedés a mértékadó nyugat-európai tőzsdék többségén

Az orosz-ukrán háború lezárásával kapcsolatos tárgyalások nyomták rá a bélyegüket a piaci hangulatra Nyugat-Európában: az Oroszország és az Egyesült Államok között, Ukrajna és az Európai Unió nélkül, Szaúd-Arábiában zajló tárgyalások egyelőre nem hoztak kézzelfogható eredményeket, ugyanakkor az eddig kiszivárgott feltételekkel Kijev nem elégedett: több biztonsági garanciát követel ásványkincseinek rendelkezésre bocsátásáért cserébe.
2025. 02. 19. 09:00
Megosztás:

Bitcoin stagnálása: Vajon a Cutoshi (CUTO) token szűkössége lehet a következő bikapiaci katalizátor?

A kriptovaluta piac mára jelentős fejlődésen ment keresztül, de néhány dolog változatlan maradt. Az egyik ilyen a Bitcoin ármozgásának hatása az egész piacra.
2025. 02. 19. 08:30
Megosztás:

Oroszország 25 év alatt 30 milliárd dollárnyi adósságot rendezett át 22 ország számára

Az elmúlt 25 év során Oroszország 22 ország adósságát strukturálta át mintegy 30 milliárd dollár (11 ezer milliárd forint) értékben - jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter egy, a feltörekvő országok számára rendezett konferencián Szaúd-Arábiában.
2025. 02. 19. 08:00
Megosztás:

A magyar kormány megállapodást ír alá az amerikai Voyager Technologies-zal

A magyar kormány megállapodást ír alá a Voyager Technologies amerikai űripari vállalattal, amelynek nyomán a hazai diákok lehetőséget kaphatnak a cég programjaiban való részvételre - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.
2025. 02. 19. 07:00
Megosztás:

Vörös kód: Minden szociális intézménynek fogadnia kell a rászorulókat

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára a Hungaromet előrejelzését figyelembe véve 2025. február 17-én, hétfőn 20:00 órától - 2025. február 21., péntekig elrendelte a vörös kódot.
2025. 02. 19. 06:00
Megosztás:

Indulhat a roham a mikrohitelért

Február 17-től a vállalkozások kedvezőbb feltételekkel igényelhetik a Széchenyi Mikrohitel MAX+ konstrukciót, amelynek kamata 3,5%-ról 3%-ra csökkent.
2025. 02. 19. 05:00
Megosztás:

Magyarország a biztonságos élelmiszer-termelés érdekében kiemelten kezeli a növényvédelmet

A növényvédelmi szakemberek együttműködése és az integrált növényvédelmi módszerek együttes alkalmazása biztosítja a növényvédőszerek maradványaitól mentes, egészséges élelmiszerek előállítását - mondta Nagy István agrárminiszter kedden, a 71. Növényvédelmi Tudományos Napokon az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.
2025. 02. 19. 04:30
Megosztás:

A ONE egységesíti A lakossági és kisvállalati szolgáltatásainál alkalmazott inflációkövető díjkorrekciót

A One márkanév alatt működő, ugyanakkor jogilag még különálló szolgáltatók – One Magyarország Zrt., DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. és AH Média Kereskedelmi Zrt. – esetében a 2025-ös díjkorrekció mértéke azonos és az alábbiakban részletezettek szerint érvényes.
2025. 02. 19. 04:00
Megosztás:

Egyre keresettebbek az egyedi tervezésű gyerekágyak

Növekvő igény mutatkozik az egyedi tervezésű, prémium anyagokból készült gyerekágyak iránt, amelyek egyszerre biztosítanak kényelmet, biztonságot és esztétikai harmóniát.
2025. 02. 19. 03:30
Megosztás:

Ennyibe kerülhet Ukrajna újjáépítése

Londoni pénzügyi elemzők számításai szerint a háború előtti éves ukrán hazai össztermék (GDP) több mint negyedébe kerülhet a következő évtized minden évében az ukrajnai háborús károk helyreállítása, ha a kedden kezdődött orosz-amerikai tárgyalásokon sikerül békemegállapodásra jutni.
2025. 02. 19. 03:00
Megosztás:

Jelnyelvi támogatást kapnak a társalgási AI-alapú alkalmazások

Jelnyelvekre is kiterjesztik a társalgási mesterséges intelligenciát (MI) használó alkalmazásokat, a mintegy 271 millió forintos projekt megvalósításához DeepSign Technologies Kft. 199 millió forint támogatást nyert - tudatta a vállalat az MTI-vel kedden.
2025. 02. 19. 02:00
Megosztás:

Kemény fagyok várhatók szerda és csütörtök hajnalban

A szerda és csütörtök hajnal lehet a leghidegebb, egyes helyeken mínusz 15 Celsius-fok alá hűlhet a levegő - derül ki a HungaroMet Zrt. kedd délutáni videójából.
2025. 02. 19. 01:00
Megosztás:

Öntözésfejlesztéssel évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelemre tehet szert az agrárium

Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelmet jelenthetnek a magyar mezőgazdaság számára a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervében frissen megnyíló öntözéses pályázatok keretében megvalósuló beruházások.
2025. 02. 19. 00:01
Megosztás:

Rejtélyes árfolyam-előrejelzések: Miért állítják a szakértők, hogy az XYZ letaszíthatja a Shiba Inut és a PEPE-t?

Az XYZ egyre inkább feltörekvő kihívóként jelenik meg a kriptovaluta-piacon, felkeltve az iparági szakértők figyelmét. Az elemzők úgy vélik, hogy felülmúlhatja a népszerű tokeneket, mint a Shiba Inu és a PEPE. Mi táplálja ezeket a merész előrejelzéseket?
2025. 02. 18. 23:30
Megosztás:

A magyar oktatás és egészségügy messze az átlag alatt, de kormányablakokkal tele az ország

A cikk az OECD két, közszolgáltatásokkal foglalkozó tanulmányát foglalja össze. Az első globális kitekintést és javaslatokat ad a kormányzatoknak (Global Trends in Governemnt Innovation 2024 – Fostering Human-centered Public Sevices), a második Magyarországra koncentrál (Government at a Glance 2023: Hungary)
2025. 02. 18. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin zuhan, az altcoinok raliznak! Ez az 5 kriptovaluta őrült növekedés előtt áll!

Ahogy a vezető kriptovaluta értéke csökken, a befektetők figyelme a feltörekvő alternatív érmék felé fordul. A piac átalakulóban van, és számos kevésbé ismert digitális eszköz mutat erős potenciált a kiemelkedő növekedésre. Ismerd meg azt az öt kriptovalutát, amelyek jelentős nyereség előtt állnak ebben a dinamikusan változó piaci környezetben.
2025. 02. 18. 22:00
Megosztás:

Miért is jó befektetés a Richter részvény?

Ma reggel az Erste szektorelemzője enyhén, 12.766 forintra emelte a Richter célárát, az ajánlást viszont továbbra is Felhalmozáson tartotta, a mintegy 18 százalék emelkedési potenciálnak köszönhetően.
2025. 02. 18. 21:30
Megosztás: