Melyik közösségi média felület a legnépszerűbb a fiatalok körében?

Az Instagram a favorit a 14-25 éves korosztálynál: innen tájékozódnak leggyakrabban a világ dolgairól, ehhez a platformhoz ragaszkodnának a leginkább, ha csak egyet kellene választaniuk, és 10-ből 8-an naponta használják. A mesterséges intelligenciával is kezdenek összebarátkozni, több mint 80%-uk igénybe vette már a házi feladat elkészítéséhez. És bár a megkérdezett tinik több mint harmada szeretne influenszer lenni, alulbecsülik azt, hogy vajon mennyit kereshet havonta egy már befutott tartalomgyártó.

Melyik közösségi média felület a legnépszerűbb a fiatalok körében?

Negyedik alkalommal készítette el a tinik online szokásait vizsgáló felmérést a Be Social közösségimédia-ügynökség. A 2019 óta kétévente elvégzett felmérés nemcsak arra keresi a választ, hogy milyen platformok népszerűek a tinik körében, vagy hogy mit gondolnak az influenszerekről, hanem rendszerint az aktuális trendekhez is igazodik – így idén a mesterséges intelligencia használata került be a kérdőívbe.

„Nemcsak az érdekel minket, hogy hol vannak a tinik most az online térben, hanem az is, hogy hogyan változik a preferenciájuk az évek során. Két éve érzékelhető volt a TikTok előretörése, ám most nagyon úgy fest, hogy az Instagram marad az abszolút favorit a tinik körében.

Ami nem változik, hogy vonzónak találják az influenszerlétet, és szívesen rejtőzködnek titkos profilok mögé a közösségi médiában. A szülőknek és a pedagógusoknak fontos tanulság, hogy nem csökken azok aránya, akik online zaklatásról számolnak be, és egyre többeket foglalkoztat a kérdés, hogy a mesterséges intelligencia hogyan alakítja a saját jövőjüket” – foglalta össze a felmérés főbb tanulságait Forgács Mariann közösségimédia-szakértő, a BeSocial ügyvezetője.

A híreket is a közösségi médiában követik, de csak ritkán posztolnak ott

Ha az a kérdés, honnan tájékozódnak a világ dolgairól, a tinikénél az első négy helyen csak közösségimédia platformok szerepelnek: Instagram (75,87%), Facebook (69,47%), TikTok (69,28%) és YouTube (57,63%). A hírportálok viszonylag nagyobb távolságban követik az éllovasokat – a 24.hu-t, az index.hu-t, a telex.hu-t és a blikk.hu-t már a megkérdezettek kevesebb mint 30%-a említette csupán.

A tinik több mint fele (53,41%) mondta azt, hogy szokott podcastet hallgatni. A legkülönbözőbb élethelyzetek sem tartják vissza a tiniket attól, hogy a mobiljukat nyomkodják: 74,63% a wc-n ülve, 72,23% filmnézés közben, 6,55% akár a moziban is a netet bújja.

Bár gyakran használják a különböző platformokat, csak ritkán posztolnak, ha mégis, akkor az Instára (25,58%) és a Snapchatre (23,32%) leginkább. A naponta használt csatornák sorrendje úgy, hogy több választ is megjelölhettek a megkérdezettek: 1. Messenger (92,9%), 2. Instagram (84,26%), 3. TikTok (70,52%), 4. Facebook (66,19%), 5. YouTube (63,81%). 

De ha ki kell választaniuk egyetlen csatornát, amit kizárólagosan használnak, akkor a legtöbben az Instagram (40,06%) mellett tennék le a voksukat, a Messenger (21,16%) már lényegesen kisebb támogatást kapott, ahogy a TikTok (17,55%) is. Csak 100-ból 8-an mondták azt, hogy a YouTube lenne az a platform, ami nélkül nem tudnának élni.

Influenszerálmok és alábecsült bevételek

Az influenszerek követése alap, legtöbben 30-nál is többet követnek, leginkább magyar fiatalokat, akik a neten váltak ismertté (34,15%). A tinik több mint fele vásárolt már influenszer hatására terméket (52,31%), 100-ból hárman rendszeresen teszik ezt.

Közel egyharmaduk készített már olyan tartalmat, amivel az ismerősein túl szeretett volna embereket megszólítani, értéket teremteni (31,49%), további 26,58% gondolt már rá, hogy ezt kipróbálja. Több mint egyharmaduk (35,16%) szeretne influenszer lenni, megoszlik, hogy kit a pénz (10,28%), kit a hírnév (9,5%), kit mindkettő egyszerre (15,38%) motivál ebben inkább.

Annak ellenére, hogy sokan épp a nagy bevétel reményében vágynak az influenszerkedésre közülük, mintha alulbecsülnék azt, mennyit keresnek a befutott influenszerek: a YouTube-os tartalomgyártóknak a legtöbben (34,5%) 100.000 - 300.000 Ft közötti havi bevételt, az Insta/TikTok influenszereknek 300.000 - 500.000 közötti havi bevételt tippeltek a legtöbben (26,65%). A valóság az, hogy ennél jóval többet is kereshetnek a tartalomgyártók és influenszerek.

Titkos profilok, zaklatás és digitális detox

A tinikre jellemző, hogy nem adnak meg magukról valós adatot a közösségi médiában (49,03%), és hogy több profiljuk is van (38,62%), akár olyan is, amit alig valaki ismer (36,32%). A tinik közel fele (49,19%) élt már át zaklatást a közösségi médiában, minden 10. (11,83%) többször is. A megkérdezett tinik felétől (50,71%) kértek már erotikus fotót chatben, 8,81% küldött is.

A tinik nemcsak, hogy készítenek magukról szelfit, de azt gyakran el is küldik chatüzenetben (51,81%) – a fiúk ritkábban, de azért nem jelentéktelen mértékben (38,2%). Egynegyedük (23,53%) használ a képei szerkesztéséhez filtert. Lehet, hogy épp az Insta-filteres virtuális világ okoz néha besokallást, ami miatt többen egy időre kicsekkolnának az online térből: a megkérdezett tinik fele (50,49%) tartott már digitális detoxot, sőt, 18,54% közülük gyakran szokott ilyet tenni, további 29,23% gondolt már rá, hogy nem ártana.

AI és a jövő: aggódjunk vagy lazuljunk?

A mesterséges intelligencia már a barátjuknak mondható, csak 15,17% mondta azt, hogy még nem próbált ki egy AI-alkalmazást sem legalább öt alkalommal, a legtöbben (81,6%) a ChatGPT-vel ismerkedtek eddig. A fiúk jóval kísérletezőbbek, ha az AI-ról van szó, sokkal nagyobb arányban próbálták már ki a különböző AI-platformokat: a ChatGPT után a Google Gemini (25,98%), a Microsoft Copilot (19,23%) és a DeepL (17,31%) jön náluk a sorban. 10-ből 8 tini csinált már házi feladatot Chat GPT-vel, közel felük (47,96%) gyakran támaszkodik ilyen segítségre. És hogy tartanak-e attól, hogy a mesterséges intelligencia miatt újra kell gondolniuk, hogy mivel is szeretnének foglalkozni a jövőben? 20,79% gondolt már erre, hogy nem árt újratervezni, 11,46% viszont úgy véli, az AI nem fogja elvenni a munkánkat, ezért kár is emiatt aggódni.

A felmérés online készült, 2025 áprilisában, 1550 fős mintán, 14-25 év közötti magyar fiatalok körében. Az eredmény nem reprezentatív, de a demográfiai arányok egyensúlyára törekvő.


Milyen használt autómárkát éri meg most külföldről behozni?

Áprilisban a DataHouse adatai szerint 12 821 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 23,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, 10 378-as mennyiséget. Ebben a hónapban már egyértelműen a vásárlók számára igen kedvező devizaárfolyam pörgette a forgalmat: az euró jegyzése négy éve nem látott, 360 forint közeli szintre süllyedt ebben az időszakban.
2026. 05. 07. 03:30
Megosztás:

Túl sok az új parlamenti képviselő, így új dolgot vezetnek be!

Több mint 150 első parlamenti ciklusát kezdő képviselő szerzett mandátumot a választáson, az Országgyűlés Hivatala ezért az eddigiekhez képest intenzívebb és széleskörűbb képzési programmal segíti az új képviselőket.
2026. 05. 07. 02:30
Megosztás:

Változás a magyar gépkocsi rendszámoknál

Aki ma Magyarországon nem elégszik meg a sorozatban kiadott rendszámmal, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
2026. 05. 07. 02:00
Megosztás:

Ön az ALDI-ban vásárol? Akkor mostantól biztosan biztosan ott fog!

Az ALDI Süd csoport átalakítja üzleteit és egyszerűsíti működését a régióban, így Magyarországon is. Az ALDI hazai áruházainak kétharmada újul meg május közepéig, és a hatékonyabb működésből származó költségelőnyöket további árcsökkentésekre fordítja a cég.
2026. 05. 07. 01:30
Megosztás:

Nyugdíj emelés Ausztriában – mennyivel kapnak többet az osztrák nyugdíjasok évente?

Az osztrák nyugdíjemelés lényege első pillantásra egyszerűnek tűnik: a nyugdíjakat minden év január 1-jén hozzáigazítják az előző időszak inflációjához. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Ausztriában az éves nyugdíjemelés alapja nem politikai ígéret, hanem törvényben szabályozott pensionsanpassung, vagyis nyugdíjkiigazítás, amelynek célja a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzése. A hivatalos osztrák szociális minisztérium megfogalmazása szerint a nyugdíjakat azért szorozzák meg minden év január 1-jén a törvényes kiigazítási tényezővel, hogy a nyugdíjak vásárlóereje megmaradjon.
2026. 05. 07. 01:00
Megosztás:

Közeleg a kiberbiztonsági audit határideje - a sikeres online támadások továbbra is a munkatársak megtévesztésére épülnek

Az Európai Unió NIS2 irányelvéhez igazodó hazai kiberbiztonsági szabályozás értelmében az érintett szervezeteknek legkésőbb 2026. június 30-ig kell teljesíteniük kötelező auditjukat – hívja fel a figyelmet az EY. A határidő közeledtével egyre több vállalat ismeri fel, hogy a megfelelés nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem átfogó szervezeti és működési kihívás is.
2026. 05. 07. 00:30
Megosztás:

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket Magyarországon, a nemzetközi szintű bizonytalanságok is kedvezőtlenül hatnak a friss termékek piacára Európa-szerte - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján közzétett összefoglalókban.
2026. 05. 06. 23:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az Európai Unióban emelkedtek a termelői árak márciusban

Az euróövezetben és az Európai Unióban havi és éves összehasonlításban egyaránt jelentősen emelkedtek az ipari termelői árak márciusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
2026. 05. 06. 23:00
Megosztás:

Közvetlen foglalással elérhetővé váltak a pécsi reptérről a Lufthansa müncheni járatai

A Lufthansa hivatalos codeshare partnerként kapcsolódik a márciusban indított Pécs-München menetrend szerinti járathoz, így a csatlakozással utazók számára egyszerűsödik és meggyorsul az utazás Pécs és a világ más részei között - jelentették be szerdán sajtótájékoztatón a baranyai vármegyeszékhelyen.
2026. 05. 06. 22:30
Megosztás:

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett, továbbá 41 tonna kocsányos-, kocsánytalan- és csertölgymakkot vetett az őszi-tavaszi ültetési idény erdősítési munkálatai során - közölte a Gemenc Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 06. 22:00
Megosztás:

Új elnök a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács élén

Tisztújítást tartott a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács: 2026 januárjától Belovai Csaba, a Zwack Unicum Nyrt. vezérigazgatója vette át a szervezet irányítását. A több mint harmincéves szakmai tapasztalattal rendelkező vezető Frank Odzuckot váltja az elnöki poszton. Belovai Csaba legfőbb célkitűzése az iparág integritásának védelme, a fenntartható piaci működés biztosítása, valamint a felelős és mértékletes alkoholfogyasztási kultúra további erősítése a Magyarországon.
2026. 05. 06. 21:30
Megosztás:

Erősen kezdett az Erste: 73 százalékos növekedés az új hiteleknél az első negyedévben

Az idei első negyedévben is kitartott a lendület a tavaly felpörgő lakossági- és vállalati hitelezésben. Az Ersténél az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene a 2026 első három hónapjában 74 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt.
2026. 05. 06. 21:00
Megosztás:

Reformételeket kínáló vendéglátóhelyeket ellenőrzött az NKFH a kormányhivatalokkal együtt

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok közreműködésével országos célellenőrzést hajtott végre a reformételeket készítő és forgalmazó vendéglátóipari létesítmények körében. Az ellenőrzések azt vizsgálták, hogy az érintett vállalkozások megfelelnek-e a speciális étrendi igényekhez kapcsolódó élelmiszer-biztonsági, higiéniai és fogyasztói tájékoztatási követelményeknek.
2026. 05. 06. 20:30
Megosztás:

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot - írja az economica.net a cég közleménye alapján.
2026. 05. 06. 20:00
Megosztás:

Új technológia - Akár 1,5 millió forintból megoldható a teljes gépészet

Ma már nem az a kérdés, hogy fenntartható-e a faalapú építészet, hanem az, hogy mikor válik alapértelmezett technológiává. A rétegragasztott fapanel (CLT) kilépett a „könnyűszerkezetes faházak” sztereotípiájából és a tégla, valamint a vasbeton valódi gazdasági kihívójává vált. A 20 százalékos beépíthetőségi bónusz és a radikálisan alacsonyabb gépészeti igény miatt a prémium szegmensben a CLT ma már nagyobb megtérülést ígér, mint a hagyományos technológiák.
2026. 05. 06. 19:30
Megosztás:

Tejet hívott vissza a forgalomból a Kifli.hu

A Kifli.hu Shop Kft. visszahívta a forgalomból az 1,5 százalékos Miil UHT tejet – olvasható a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) honlapjának szerdai közleményében.
2026. 05. 06. 19:00
Megosztás:

Áprilisban tovább nőtt az infláció Csehországban

Áprilisban éves szinten 2,5 százalékra nőtt az infláció Csehországban a márciusi 1,9 százalékról, havi összehasonlításban az árak 0,5 százalékkal nőttek - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal szerdán Prágában.
2026. 05. 06. 18:00
Megosztás:

Csepelen már utolérték a panelárak a téglaépítésűekét

A csepeli ingatlanpiacon mára eltűnt az árkülönbség a panellakások és a téglaépítésűek között, a négyzetméterárak gyakorlatilag összeértek. A kereslet azonban március óta visszaesett, a vevők kivárnak, az eladók pedig ragaszkodnak a korábbi árakhoz.
2026. 05. 06. 17:30
Megosztás:

Elnökséget választott a Pénztárszövetség

Mohr Lajost, az Erste Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatóját választotta újra az elnöki posztra az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) a szervezet közgyűlésén.
2026. 05. 06. 17:05
Megosztás:

Megújultak a HungaroMet megfigyelési térképei

Megújultak a HungaroMet Zrt. megfigyelési térképei, így már átláthatóbb felület, több adat, gyakrabban frissülő térképek segítik az aktuális időjárási helyzet követését.
2026. 05. 06. 16:35
Megosztás: