Mennyi a cigány lakosság száma Magyarországon? Ők lehetnek a választás kulcsa?

Az ellenzéki előválasztási folyamat lezárásakor, a hatalmas meglepetéssel nyertesként befutó jelölt, Márki-Zay Péter több ízben is kihangsúlyozta beszédében a hazai cigányság szerepét. Az ellenzéki kommunikációban azóta több helyen is megjelent az a narratíva, hogy kiemelten szeretnének foglalkozni a hazai roma közösséggel. A cigányság, mint a legjelentősebb hazai kisebbség szavazatai a 2022-es választások kimenetelét is jelentősen tudják befolyásolni. De mekkora a cigány lakosság száma Magyarországon? Milyen adatok állnak rendelkezésre ebben a témában? Ennek jártunk utána a KSH adatait elemezve.

Mennyi a cigány lakosság száma Magyarországon? Ők lehetnek a választás kulcsa?

A magyarországi cigány népesség lélekszámának meghatározása – a romák nyelvi asszimilációja, térbeli széttagoltsága, kulturális sokszínűsége és alacsony társadalmi presztízse okán – komoly kihívást jelent. A társadalomtudományos szakirodalomban időről időre viták alakulnak ki arról, hogy milyen módon lehet a legjobban meghatározni a cigány népesség lélekszámát. 

A legteljesebb adatgyűjtéseket a népszámlálások végzik, de ezek a módszertani sajátosságuk miatt – önbevallás alapján állapítják meg az etnikai hovatartozást – nem alkalmasak a roma népesség tényleges lélekszámának felmérésére.

Sokkal pontosabb és jóval nagyobb arányú roma népességet mérnek fel azok a kutatások, amelyek a külső környezet megítélése szerinti roma népességet vizsgálják. Ugyanakkor ennek a külső környezetnek a pontos meghatározása már módszertani viták tárgya, illetve ilyen jellegű vizsgálatok csak különböző mintavételeken alapuló kutatások során lehetségesek.

A következőkben a legjelentősebb nem népszámlálási, tehát nem az önkéntes bevallás módszerén alapuló adatfelvételekre térünk ki.

Már a XVIII. században érdekelte a központi hatalmat a magyarországi romák lélekszáma és társadalmi helyzete. Mária Terézia és II. József uralkodásuk alatt nemcsak rendeletek útján kívánták rendezni a romák helyzetét, hanem ún. „cigányösszeírások” révén a rendeletek hatásáról is igyekeztek minél pontosabb adatokat gyűjteni (Nagy [1998]).

A XIX. század folyamán már csak szórványosan fordultak elő cigányösszeírások. Viszont 1893-ban a statisztikai hivatal folytatott le egy, az egész ország területére vonatkozó központi cigányösszeírást. Ennek eredményei jelentősen eltértek a népszámlálásokétól, hiszen míg a népszámlálások akkoriban csak az anyanyelvet kérdezték önbevallás alapján, addig a cigányösszeírás a helyi közigazgatás alapján cigánynak tartott személyek összeírását jelentette.

cigány zenész

Az összeírásban való részvételt Budapest és néhány nagyobb város – például Pécs, Szabadka – megtagadta, azonban így is 274 940 főt írtak össze, akik közül 104 750 főt tettek ki a magyar, 82 405 főt a cigány, 67 046 főt a román és további 20 739 főt a más (német, szlovák, szerb, ruszin, horvát, egyéb) anyanyelvűek (OMKSH [1895]).

Mindez jól mutatja azt, hogy a magyarországi romák nyelvi asszimilációja már a XIX. század végén jelentős mértékben megtörtént, továbbá azt is, hogy a romák esetében az anyanyelvi besorolás mennyire elfedte a nemzetiségi hovatartozást.

A dualista korszak népszámlálásai a cigány nyelveket csak az egyéb kategóriában kezelték, ez tovább rontotta az adatok minőségét. (Váradi [2009]).

Napjaink friss adatai

A XX. században Kemény István nevéhez kötődnek a legnagyobb volumenű, külső kategorizációt alkalmazó szakértői vizsgálatok. Ezek 1971-ben 320 ezer, 1993-ban 468 ezer, 2003-ban pedig 570 ezer főre becsülték a magyarországi romák lélekszámát (Kemény–Janky–Lengyel [2004]).

Ezen vizsgálatok mellett a Cigány Koordinációs Bizottság 1984 és 1987 között végzett egy hasonló módszertant alkalmazó adatfelvételt, amely 380 ezerre becsülte a romák lélekszámát.

Bár a népszámlálások 1990 óta nem pusztán a nemzetiségi vagy anyanyelvi válaszok alapján próbálják meghatározni a roma népességet, a nem önbevalláson alapuló kutatások továbbra is a háromszorosára becsülik a romák lélekszámát a népszámlálásihoz képest (Tátrai et al. [2017]).

És a legfrissebb szakértői becslés a romák számáról...

A legújabb külső kategorizáción alapuló szakértői becslést alkalmazó kutatás a Debreceni Egyetem vezetésével zajlott 2010 és 2013 között, amely alapján 876 ezer roma élt Magyarországon (Pénzes–Tátrai–Pásztor [2018]).

A romák esetében a népszámlálások önbevalláson alapuló és a külső kategorizációt alkalmazó szakértői vizsgálatok egyaránt korlátokba ütköznek. Míg az előbbiek szélesebb körű információkkal és teljesnek mondható összeírással szolgálnak, de a válaszadók rejtőzködése miatt alulszámlálják a roma népességet, addig az utóbbiak pontosabb becslést adnak, de kevésbé részletgazdag adatokkal szolgálnak, módszertanuk pedig nagyobb esetlegességet von maga után. A romák társadalmi helyzetének vizsgálatához mindkét adatforrást érdemes figyelembe venni.

Forrás: Statisztikai Szemle c. folyóirat 98. évfolyam 6. számában megjelent, Lajtai Mátyás által írt, ’Nemzetiségi viszonyok és a statisztikai adatgyűjtés Magyarországon’ című tanulmány, mely terjes terjedelmében IDE kattintva olvasható.

Emelkedtek az európai részvények Trump visszakozásának hírére, kiugró hangulatban volt a KKE-régió

Nagyot emelkedtek az európai részvények, miután Trump visszakozott Grönland ügyében, elutasítva a katonai fellépést és a vámok bevezetését az európai országokra. Ez azután történt, hogy Trump egyeztetett Mark Rutte NATO-főtitkárral és elmondása szerint kezd a megegyezés körvonalazódni, amely egy korábbi, 1951-es egyezményre épülne Dánia és az Egyesült Államok között. A Stoxx 600 egy százalékkal ugrott feljebb, ezen belül a német DAX 1,2, a francia CAC 40 pedig egy százalékkal emelkedett.
2026. 01. 23. 09:00
Megosztás:

Az Európai Parlament kiáll a légi utasok jogaiért

Az EP-képviselők megtartanák az utasok jogát a háromórás késés esetén járó kártérítésre, illetve egyszerűbb visszatérítési eljárásokat és az ingyenes kézipoggyász bevezetését szorgalmazzák.
2026. 01. 23. 08:30
Megosztás:

Kik laktak új építésű bérlakásokban 2025-ben?

Bár a lakbérek növekedése 2025-ben lelassult, a bérleti díjak továbbra is magasak, különösen az új, vagy újszerű lakások esetén. A Flatco, a legnagyobb hazai lakóingatlan hasznosító társaság, 650 saját bérlője között végzett felmérést, hogy megtudja, kik és miért döntenek az új építésű bérlakások mellett?
2026. 01. 23. 08:00
Megosztás:

Dánia és Grönland teljes mértékben élvezi az EU támogatását

Dánia és Grönland teljes mértékben élvezi az Európai Unió támogatását, és a két területet érintő kérdésekben kizárólag Dánia és Grönland jogosult dönteni - jelentette ki António Costa péntek hajnalban Brüsszelben, az uniós tagállamok vezetőinek transzatlanti kapcsolatokkal foglalkozó rendkívüli ülését követő sajtótájékoztatón.
2026. 01. 23. 07:05
Megosztás:

Elon Musk X platformja eltávolított egy „bűnözői” kriptós fiókot – heves visszhang után

Amikor Elon Musk 2022-ben felvásárolta a Twittert, ikonikus mondata gyorsan körbejárta a világot: „A Twitter megvásárlása egy gyorsító X, az mindent magába foglaló alkalmazás felé.”
2026. 01. 23. 06:30
Megosztás:

A kvantumtechnológiai piac 2035-re megközelítheti a 97 milliárd dolláros éves globális bevételt

A kvantumtechnológia már ma is aktívan formálja az adatfeldolgozási folyamatokat, a precíziós szenzorokat és az anyagtudományi innovációkat, a következő évtizedekben pedig a globális ipar egyik legfontosabb növekedési motorjává válhat. A ma még kevesek által értett, szűk terület gazdasági súlya gyorsabban nő, mint a legtöbb szektoré. A globális befektetések már most milliárdokat mozgatnak, miközben a kvantumhoz értő szakemberek iránti kereslet messze meghaladja a kínálatot. 2030-ig több százezer kvantumhoz köthető munkahely jöhet létre.
2026. 01. 23. 05:30
Megosztás:

Megugrott a síbiztosítások aránya - itt van pár fontos tudnivaló!

Megugrott a síbiztosítások aránya: karácsony után az utasbiztosítások 40 százaléka, január-februárban már több mint 50 százaléka a síeléshez kapcsolódik; az átlagdíj fejenként naponta 900-1000 forint körül alakul a prémiumkategóriás biztosításoknál - közölte a Netrisk.hu csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 23. 05:00
Megosztás:

Az év végi lassulás után ismét élénkül a kereslet a magyar lakáspiacon

A tavalyi harmadik negyedévben 3 százalékkal bővült a forgalom a magyar lakáspiacon éves alapon, ami ugyan élénkülést jelent az előző két negyedévhez képest, de elmarad attól, amire előzetesen a szakértők számítottak a kedvezményes Otthon Start hitelprogram elindulásakor – derül ki az Eurostat friss adataiból. Az OTP Ingatlanpont elemzése szerint a most megjelent adatok alapján vélhetően az egész éves tranzakciószám is alacsonyabb lehetett a korábbi becsléseknél, ugyanakkor 2026 elején ismét élénkülni látszik az érdeklődés a piacon.
2026. 01. 23. 04:30
Megosztás:

Egyedülálló édesanyák: azok kerülhetnek hátrányba, akik a legnagyobb terhet cipelik

Az elmúlt években bővült az elérhető családtámogatások köre, azonban az egyedülálló szülőknek továbbra sincs egyszerű dolguk. A párban élők bizonyos élethelyzetekben több kedvezménnyel számolhatnak, de a hiteligénylés és az ingatlanvásárlás is jóval nagyobb kihívást jelent az egyedülállók számára. A Bank360 kiszámolta, hogy nemtől, életkortól és a nevelt gyermekek számától függően kik és milyen mértékben tudják kihasználni a különböző kedvezményeket.
2026. 01. 23. 04:00
Megosztás:

Célkeresztben a házipénztárak: Országos ellenőrzéssorozatot indít az adóhatóság

Országos szintű, célzott ellenőrzési programot indít az adóhatóság a kis- és középvállalkozások házipénztárainak vizsgálatára. Az ellenőrzések fókuszában várhatóan a papíron létező, de fizikailag hiányzó készpénzállományok, valamint a szabálytalanul kezelt tulajdonosi - és munkáltatói kölcsönök állnak. A házipénztár-kezelésre specializálódott szakértő arra figyelmeztet, hogy a hiányzó összegek akár 200 százalékos bírságot és büntetőjogi következményeket is vonhatnak maguk után.
2026. 01. 23. 03:30
Megosztás:

A Széchenyi István Egyetem várja a díszdiplomára jogosultak jelentkezését

A győri Széchenyi István Egyetem díszdiploma-átadó ünnepséget szervez a jogelődjén, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán (KTMF) végzettek számára. Azok a mérnökök, akik ötven éve, azaz 1976-ban vagy azt megelőzően a KTMF-en szerezték oklevelüket, jogosultak aranydiplomájuk igénylésére; a jelentkezési időszak április 30-ig tart - közölte az egyetem csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 23. 03:00
Megosztás:

Bővül az otthontámogatásban részesülő közszolgálati dolgozók köre

Közszolgálatban dolgozók figyelem! Tovább bővül az otthontámogatásban részesülők köre, és meghosszabbítottuk a bejelentési határidőt is - mondta Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára csütörtökön közzétett Facebook-videójában.
2026. 01. 23. 02:30
Megosztás:

Tisztázzuk a félreértéseket az M1 regionális matrica kapcsán

Az M1 regionális e-matrica kapcsán még mindig sok helyen és esetben jelenik meg téves vagy nem egyértelmű információ, amelyet szükséges tisztázni az idei évtől bevezetett új matricatermék kapcsán – közölte az útdíjfizetési szolgáltató. A terméket bárki megvásárolhatja, és mind a négy az M1 autópályával érintett vármegye összes díjköteles útjára érvényes a jogosultság – hívta fel a figyelmet a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Útdíj Üzletága.
2026. 01. 23. 02:00
Megosztás:

Rendszer-újraindítás az IT-szektorban: Újra pörög a tech-piac, de a bértranszparencia felülírja az eddig ismert szabályokat

Három évnyi bizonytalanság után az IT-szektor megnyomta a reset gombot: a No Fluff Jobs legfrissebb, 2025-ös béradatokat összegző Salary Guide riportja szerint a tech szektor ismét növekedési pályára állt, miközben a bértranszparencia visszavonhatatlanul átveszi az irányítást a piacon.
2026. 01. 23. 01:30
Megosztás:

Felgyorsultak a kifizetések a magyar agráriumban

Felgyorsultak a kifizetések a magyar agráriumban. Már több mint 730 milliárd forint értékben születtek támogatói döntések, amelyek összege a közeljövőben az 1000 milliárd forintot is meghaladhatja a beruházási típusú pályázatok esetében. A fejlesztések érdemben erősítik a magyar agrárium versenyképességét - jelentette ki Viski József államtitkár a Gabonatermesztők Országos Szövetségének Szántóföldi Szakmai Napján, az Agromashexpón az Agrárminisztérium csütörtöki közleménye szerint.
2026. 01. 23. 01:00
Megosztás:

Az ALTEO új energetikai befektetéssel bővíti portfólióját

Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. adásvételi szerződést írt alá a DEPO Erőmű Kft. 100 százalékos üzletrészének megvásárlásáról a Plant Industrial Engineering Kft.-vel - közölte az energetikai szolgáltató és kereskedő vállalat csütörtökön a BÉT honlapján.
2026. 01. 23. 00:30
Megosztás:

Aláírták a Béketanács alapító okiratát

Megalakult csütörtökön Davosban a Donald Trump amerikai elnök kezdeményezésére életre hívott Béketanács; az alapító okiratot mások mellett Orbán Viktor miniszterelnök is aláírta.
2026. 01. 23. 00:05
Megosztás:

Trump szerint az USA mindent elért, amit Grönlanddal kapcsolatban célként kitűzött

Az Egyesült Államok mindent elért, amit Grönlanddal kapcsolatban célként kitűzött - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Davosban.
2026. 01. 22. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 22. 23:00
Megosztás:

Minden eddiginél több támogatás pörgeti fel a földhő hasznosítását

Minden eddiginél több támogatás pörgeti fel a földhő hasznosítását - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 22. 22:30
Megosztás: