Mérséklődött az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója januárban
![Mérséklődött az élelmiszer-alapanyagok világpiaci mutatója januárban](/upload/file/64557/orig.webp)
A FAO élelmiszerár-index – ami a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi –, 6,2%-kal volt magasabb az egy évvel ezelőtti értékéhez képest, azonban 22,0%-kal elmaradt a 2022 márciusában elért csúcstól.
A FAO cukorárindexe decemberhez képest 6,8%-kal, az egy évvel korábbi szinttel szemben pedig 18,5%-kal esett vissza, mely főként a javuló globális ellátási kilátásoknak köszönhető – ez a Brazíliában általánosságban kedvező időjárási viszonyok miatt van és az indiai kormány döntése okán, hogy folytassák a cukorexportot.
A növényi olajok ára 5,6%-kal alacsonyabb az előző hónaphoz képest, ezzel visszafordítva a közelmúltbeli emelkedést, ám így is 24,9%-kal magasabb volt, mint egy évvel ezelőtt. A januári visszaesést elsősorban a pálma- és repceolaj világpiaci árának csökkenése okozta, míg a szója- és napraforgóolaj jegyzése változatlan maradt.
A FAO húsfélékre vonatkozó árindexe szintén alacsonyabb értéket mutat, 1,7%-kal esett januárban, mivel a juh-, sertés- és baromfihús nemzetközi árának esése meghaladta a marhahús jegyzésének növekedését.
Eközben a FAO gabonaárindexe 0,3%-kal nőtt decemberhez képest, de 6,9%-kal a 2024. januári szint alatt maradt. A búza exportára csak kis mértékben csökkent, míg a kukorica ára emelkedett, részben az Amerikai Egyesült Államokra vonatkozó kisebb mértékű termelési és készlet-előrejelzések miatt. A FAO összes rizsfélére vonatkozó árindexe 4,7%-kal volt alacsonyabb januárban, a bőséges exportálásra alkalmas készletek mellett.
A tejtermékek ára 2,4%-kal nőtt december óta, és 20,4%-kal a 2024. januári szinthez képest. Az emelkedés hátterében a nemzetközi sajtjegyzések 7,6%-os havi növekedése áll, amely ellensúlyozta a vaj és a tejpor árának csökkenését. További részletek itt olvashatók.
Új előrejelzések a következő év főbb gabonanövényeiről
A FAO szintén pénteken tette közzé új Gabonakészletek és -igények gyorsjelentését, amely friss betekintést nyújt a 2025-ös termelési trendekkel kapcsolatban.
A téli búza vetési szezonja januárban ért véget az északi féltekén, és a korai jelzések arra utalnak, hogy Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban megnövekedett a bevetett területek nagysága, míg az Orosz Föderációban csökkent, melyet minden esetben az időjárási viszonyok befolyásoltak.
A kukorica betakarítása a déli féltekén 2025 második negyedévében fog kezdődni; e területen a korai jelzések szerint Argentínában és Brazíliában javult a hozam, míg Dél-Afrikában a rekordmagas kukoricaárak miatt bővült a kukoricával bevetett területek mértéke.
A FAO megemelte a 2024/25-ös világszintű gabonafelhasználásra vonatkozó előrejelzését, amely a becslések szerint 0,9%-kal, 2869 millió tonnára nőtt, elsősorban a kukorica takarmányozási célú felhasználásának várható növekedése miatt.
Az előrejelzések szerint a világ gabonakészletei 2,2%-kal fognak csökkeni 2025-ben a szezon végére, főként az Amerikai Egyesült Államok kukoricakészleteinek várható jelentős zsugorodása miatt. A gabonafélék teljes felhasználása világszinten 2024/25-ben várhatóan esni fog, de továbbra is a „kényelmes” 29,8%-os szinten marad.
Az előrejelzések szerint 2024/25-ben a gabonafélék nemzetközi kereskedelme az előző évhez képest 5,6%-kal, 483,5 millió tonnára csökken, főként az árpa, kukorica és búza iránti alacsonyabb kínai kereslet miatt.
A FAO szintén felülvizsgálta a 2024-es globális termelésre vonatkozó előrejelzését, azt 2841 millió tonnára csökkentve, amely 0,6%-os visszaesést jelent 2023-hoz képest. Az új előrejelzés a kukoricatermelés jelentős fogyatkozását tükrözi az Amerikai Egyesült Államokban, ahol a szezonvégi csapadék visszafogta a termést. Ugyanakkor a kínai, mali, nepáli és vietnami rizstermelésre vonatkozó hivatalos becslések felülmúlták a várakozásokat, ezzel a 2024/25-ös évre 539,4 millió tonnára téve a globális rizstermelési előrejelzést, amely 0,9%-os éves növekedést és történelmi csúcsot jelent. További részletek itt olvashatók.
Az Agrárpiaci Információs Rendszer (AMIS) szintén most tette közzé havi piaci figyelőjét. A megszokott piacelemzése mellett a jelentés tartalmaz egy tanulmányt, amelyben 144 főbb növényt vizsgáltak az 1961-2021 közötti időszakban, mely kutatás nem talált bizonyítékot a globális termésnövekedés hosszú távú lassulására, ugyanakkor sürgeti a hőmérséklet- és csapadékváltozásokkal szemben ellenálló fajták fejlesztését.