Mi folyik itt a magyar tőzsdén, kérem?!
Pont úgy, ahogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megmondta a minap. A GDP csökkent az év második negyedévében az elsőhöz képest (-0,2 százalék), s így év per év alapon a szezonális és naptárhatással kiigazítva 1,5 százalék volt a növekedés.
Mindeközben a Richter és a BUX is új csúcsra ment. Ez egy picit furcsának és ellentmondásosnak tűnik, de a gazdaság gyengébb teljesítménye (hiszen 0,5 százalék negyedév per negyedév és 2,3 százalék éves növekedés volt a várt) kicsit korrelál a piaccal. Illetve, mivel a gépjármű és akkumulátorgyártás lehet a ludas, ez inkább a gépjárműgyártók elmúlt napokban látott gyenge negyedéves eredményeiben köszön vissza. A statisztikai hivatal egyelőre nem közölt részleteket, azokra szeptember 3-ig várnunk kell.
Viszont, ha úgy van, ahogy az imént írtuk, akkor már érthető ez a fura viselkedés. Hiszen
(i) a BUX kitettsége az autóipar felé gyakorlatilag nulla, csak közvetett hatásról beszélhetünk;
(ii) a Richter pedig nagyon más iparágban mozog, ami független a gépjármű és elektromos alkatrészgyártástól, ráadásul 90 százalékban exportra termel. Különben is egyedi vállalati fejlesztési, beruházási történet hajtja az árfolyamot.
Egy szó, mint száz, gyenge GDP-vel is lehet csúcsokat döntögetni.
Viszont az is igaz, hogy ennek a disszonanciának nem kellene hosszabb távon fennállnia, hiszen a másodlagos hatások előbb vagy utóbb megérkeznek mindenhova. S ezzel kapcsolatban az a rossz érzésünk van, hogy a harmadik negyedév sem lesz fényes.
Ugyanakkor a magyar piac jó teljesítményében jelentős tényező, hogy historikus és más piacokkal való összevetésben is nagyon olcsó, még akkor is, ha gyengébb a GDP teljesítménye. Szóval a kettősség ebben az esetben talán kicsit tovább, hosszú hónapokig is fennmaradhat. (forrás: ERSTE)