Milyen adatok mozgatják a tőzsdéket a jövő héten?
Jövő héten jelenik meg az államháztartás szeptemberi helyzetéről szóló gyorsjelentés, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig több makrogazdasági adatot tesz közzé, köztük a fogyasztói árak szeptemberi alakulását és az ipari termelés augusztusi részletes adatait.
Hétfőn közli a KSH a külkereskedelmi forgalom augusztusi előzetes adatait. Júliusban az aktívum 559 millió euró volt, az egyenleg 1,9 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. Júliusban euróban kifejezve az export értéke 3,3 százalékkal nőtt, míg az importé 13 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Hétfőn adja ki a Pénzügyminisztérium az államháztartás szeptemberi helyzetéről szóló gyorstájékoztatót. Augusztus végéig az államháztartás központi alrendszere 3298,7 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Ezen belül a központi költségvetés 3330,8 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 125,1 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 93,0 milliárd forintos hiányt mutattak.
A központi alrendszer augusztus végi 23 040,9 milliárd forint összegű bevételei az előző év azonos időszakához képest 3857,5 milliárd forinttal, 20,1 százalékkal magasabb összegben alakultak. A központi alrendszer augusztus végi 26 339,6 milliárd forint összegű kiadásai 4283,4 milliárd forinttal, 19,4 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának adatát.
Érkezik a friss inflációs adat!
Kedden a fogyasztói árak szeptemberi alakulásáról közöl adatokat a KSH. Augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 16,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, a háztartási energia és a járműüzemanyagok ára jelentős mértékben emelkedett. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,7 százalékkal nőttek.
Az élelmiszerek ára 19,5 százalékkal emelkedett 2022. augusztushoz viszonyítva, 2023 júliusához képest pedig az élelmiszerek átlagosan 0,3 százalékkal drágultak.
Pénteken az ipari termelés augusztusi második becslése jelenik meg. Az első becslés szerint 2023 augusztusában az ipari termelés volumene 5,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,1 százalékkal csökkent. Júliushoz mérten 2,4 százalékkal mérséklődött a kibocsátás.
A termelés csökkenésében a feldolgozóipari alágak többségének szerepe volt. A legnagyobb súlyú alágak közül a villamos berendezés gyártása bővült a leginkább, de nőtt a járműgyártás is.