Milyen buktatói lehetnek egy kezdő vállalkozásnak?
Milyen buktatói lehetnek egy kezdő vállalkozásnak?
Pénzhiány, tőkehiány
Szinte bármely területen kezdünk vállalkozásba, szükségünk lesz indulótőkére. Sőt a legjobb, ha marad félretett pénz az első fél év költségeire, amikor még valószínűleg nem tudunk olyan profitot kitermelni, mely biztos alapokat adna. Az induló költségek igen sok mindent magukba foglalhatnak, például a kft.-alapításhoz szükséges törzstőkét, az eszközöket, helyiségbérlést, továbbképzéseket, engedélyeztetéseket, az esetleges alkalmazottak néhány havi fizetését – és a sor még hosszan folytatható lenne.
Tipp: szerencsére egyre több lehetőség adódik egy induló vállalkozás kezdeti költségeinek a finanszírozására, kereshetünk például befektetőket, társakat, megnézhetjük a pályázati lehetőségeket, de felvehetünk akár kezdő vállalkozói hitelt is.
Nem megfelelő marketing
Manapság egy alaposan átgondolt és jól célzott marketingterv nélkül nehéz érvényesülni, az online felületek térhódításával pedig még nagyobb lett a verseny a minőségi kommunikáció és aktív jelenlét terén. Már a vállalkozás tervezésekor érdemes a marketingre is időt szánni, körvonalazni, hogy milyen startégiával kiket szeretnénk megszólítani, hogy minél hatékonyabban jussunk el a potenciális ügyfelekhez, vásárlókhoz.
Tipp: ha nagyon távol áll tőlünk ez a terület, akkor bátran kérjük marketingszakember vagy -ügynökség iránymutatását!
Nincs jól átgondolt terv
A szívvel-lélekkel vállalkozás igazi öröm, de vannak veszélyei is, hiszen a sok-sok lelkes munka mögé ki kell alakítani egy irányvonalat, tervet, mely segíti a feladatainkat és az elérendő célokat tisztán látni. Időben, pénzben és energiában is sokat spórolhatunk, ha van egy pénzügyi és fejlődési tervünk, mely támpontot adhat a mindennapokban.
Válasszuk ki a megfelelő cégformát és tevékenységi köröket!
Egy jó könyvelő és jogi szakember lehet segítségünkre abban, hogy biztosan a megfelelő cég- és adózási forma mellett tudjunk dönteni. Nem mindegy, hogy kft.-t alapítunk vagy egyéni vállalkozóként vágunk bele a vállalkozásba, hiszen másképp fognak alakulni a havi kiadások és más szabályozásokra kell majd figyelnünk. Jó, ha mi is utánaolvasunk vagy -kérdezünk a témának, de mindenképp kérjük szakember segítségét is a legoptimálisabb döntés meghozatalához.
Hogyan kerülhetjük ki ezeket?
Bár ez a legnehezebb dolog, de a kezdő lelkesedést és tenni akarást zabolázzuk meg, készüljünk tudatosan a vállalkozói létre. Az elindulás előtt mindenképp végezzünk piackutatást, mérjük fel az igényeket, nézzük meg a versenytársak munkáját, stratégiáját!
Készítsünk pénzügyi tervet, járjunk utána, hogy milyen feltételekkel lehet elindítani a vállalkozást! Jó megoldás az is, ha az alkalmazotti lét mellett indítjuk el a vállalkozást, amit a szabadidőnkben tudunk üzemeltetni, és amikor már szemmel látható bevételt termelünk, akkor tudunk addigi munkahelyünkről anyagi kockázat nélkül kilépni.
Merjünk belevágni – de legyen jó okunk!
A vállalkozóvá válás nagy lépés, főleg ha előtte alkalmazottként dolgoztunk, de ne azért váltsunk, mert munkahelyünkön nem érezzük jól magunkat, vagy hogy ne legyen főnökünk. Idővel ezek is buktatói lehetnek a cégünknek, hiszen hamarabb elfogyhat a lelkesedés, kisebb a motiváció, ami gyorsan kiégéshez vezethet. Ha viszont van egy jó ötletünk, tehetségesek vagyunk valamiben, szeretnénk önmegvalósítani, akkor bizony hosszú távon sikeresebb vállalkozók lehetünk!
Egy vállalkozás elindításakor több buktatóval is találkozhatunk, de ezekre fel tudunk készülni, ha megfelelő tudással és tervekkel vágunk bele a folyamatba. Legyen szó kft.-alapításról vagy egyéni vállalkozásról, mindenhol szükséges az alapos felkészülés, a megfelelő szakemberektől érkező segítség igénybevétele. Legyünk tehát tudatosak és a kitartó munka gyümölcse egy hosszú távon sikeres vállalkozás lesz!