Milyen feltételekkel vett fel hitelt külföldről Magyarország?
A 10 év körüli dollár és euró hozamok rendre 5,8 és 4,5 százalék körül alakultak, ami jelentős felárat jelent az amerikai és európai benchmark hozamok felett.
Például a dollárban denominált kötvények hozama azt mutatja, hogy Brazíliával vagyunk egy kategóriában, s még Mexikó szintjét sem érjük el.
Egy szó mint száz, nem az Európai Unió ereje tükröződik a hozamfelárainkban. Ennek nyilván az az oka, hogy az uniós pénzek folyósítása körül továbbra is ott a bizonytalanság, miközben a költségvetési tervek szintjén úgy megyünk előre, mintha semmilyen probléma sem lenne.
Mindeközben csúszik szét a gazdaság. Rekord méretű külkereskedelmi hiánnyal és őrült iramban vágtázó inflációval nézünk szembe. Ez persze mélybe küldi a forint árfolyamát, ami az importált infláción keresztül megint csak negatívan hat, mint ahogy az ehhez kapcsolódó kamatemelés szükségessége is.
Az a furcsa helyzet állt elő, hogy a kormány továbbra is élénkítené a gazdaságot az állami támogatásokkal, miközben a nemzeti banknak nyomnia kell a féket az infláció miatt, amiben amúgy az utóbbi időben kissé óvatosabb lett. Mindeközben a kocsi mintha kezdene kicsúszni a pályáról. Ez azt sugallja, hogy ennek nem lesz jó vége.