Mitől olyan népszerű és drága a gyémánt?
Honnan is ered a gyémánt?
A gyémánt az egyik legkeményebb ismert anyag a Földön. A természetes gyémántokat ősidők óta értékesítik, azonban a modern technológia előtt nehéz volt megmunkálni őket. A világ legnagyobb ismert gyémántja a Cullinan, amit 1905-ben találtak meg Dél-Afrikában, és több mint 3000 karát súlyú. A gyémántok különböző színei is különlegesek, például a rózsaszín és a kék gyémántok rendkívül ritkák és nagyon értékesek.
Nem csak ékszerként hatásos
Egy kő, amit egy eljegyzési gyűrűben és egy szerszám vágókorongjában is használnak. Ez a gyémánt. Tiszta fehér, rózsaszín, kék és más színárnyalatokban is pompázó drágakő. A különlegessége abban rejlik, hogy kizárólag szénatomokból áll, szennyezőanyagoktól és zárványoktól mentesen, és ezek tetraéderesen helyezkednek el. A tetraéder egy olyan geometriai forma, ami négy egyenlő oldalú háromszögből áll, és egymás mellé illeszthető, így stabil, kemény szerkezetet eredményez.
A világ gyémántipara két fő piacra osztható: a drágakőként, illetve az iparban felhasznált alapanyagként szolgáló gyémántok piacára. A drágakőként használt gyémántok nagy része bányászott, csak kevés része származik mesterséges forrásból. Az ipari igényeket azonban a természetes lelőhelyek nem tudják kielégíteni, ezért nagy részét mesterségesen, az úgynevezett „High Pressure, High Temperature" technológiával előállított gyémántokkal látják el.
Ipari szintű felhasználása
A gyémánt használatának alkalmazása tehát az ékszereken kívül is széles körben elterjedt az iparban. A rendkívül kemény anyagból készült kisméretű gyémántkristályokat használják szerszámokban, mint például fúrók, csiszolók, koptatók és karcolók. Ezek a kristályok lehetnek polikristályos formában vagy szerszámok bevonataként alkalmazva.
A gyémántnak azonban két fontos hátulütője is van. Egyrészről 1000 fok felett puha grafittává alakulhat, ami tönkreteheti az eszközt. Másrészt magas hőfokon a gyémánt szénatomjai reakcióba léphetnek a vassal, ami szintén problémákat okozhat. Ennek ellenére a gyémánt ipari felhasználása keménysége miatt továbbra is népszerű anyag a szerszámkészítésben.
A gyémántvágó korongokat például csempék, beton és más építőanyagok vágására használják, míg a gyémántreszelők az acél és a kerámia megmunkálására szolgálnak. A polírozáshoz gyémántpasztát alkalmaznak, míg az esztergakések és a keményfémmarók gyémántlapokkal vannak ellátva.
A gyémántbevonatú eszközök szerszámélezésre használatosak, míg a gyémántfúró burkolólapok repedésmentes fúrást tesznek lehetővé. A felületsimító szerszámok is gyémánttal vannak ellátva. Mindezek azt mutatják, hogy a gyémánt rendkívül sokoldalú anyag, ami nemcsak ékszerek, hanem praktikus eszközök létrehozására is használható.
Egy hasznos és praktikus szerszám, a gyémánt vágókorong
A gyémánt vágókorong esetében egy olyan vágótárcsáról van szó, aminek a pereme gyémánt bevonattal van ellátva. A tárcsák pedig kiválóan alkalmasak kemény anyagok hatékony vágására.
Az építőiparban a leggyakrabban használt vágókorongok közé tartozik. Az „univerzális" gyémánt vágótárcsák szegmensei különböző anyagok vágására lettek kifejlesztve. Ha eltérő anyagokat vágnak vele, akkor a tárcsa az anyagváltások során éleződik.
Fontos megjegyezni, hogy nem ajánlott huzamosabb ideig egyfajta anyagot vágni a vegyes felhasználásra ajánlott gyémánttárcsával, mert ez rontja a vágási teljesítményt. Ezt az élezést úgy lehet orvosolni, hogy a vágókorongot más, puhább vagy keményebb anyagban vágják el.
Gyakran előfordul, hogy szükség van az élezésre az anyagok közötti váltások során, vagy hogy egy vágótárcsa nem vág megfelelően az első használatkor, de élezést követően kiváló teljesítményt nyújt.
Gyémánt vágókorong és egyéb szerszám beszerzése
Legyen szó gyémánt vágókorong, vagy egyéb szerszám vásárlásáról, a megbízható webáruházból való rendelés legalább olyan fontos, mint az adott eszköz minősége. A Zákány Szerszámház webáruházának széles kínálatából gyorsan és egyszerűen ki lehet válogatni a szükséges termékeket.