Moratórium: drágább a leves, mint a hús – a hitelcsere jobb megoldás

Egy 10 milliós hitel esetében összességében akár 2 millió forinttal is nőhet annak az ügyfélnek a teljes törlesztési terhe, aki él a kormány újabb moratórium hosszabbításával. A money.hu szakértői a bennmaradás helyett a hitelcserét ajánlják.

Moratórium: drágább a leves, mint a hús – a hitelcsere jobb megoldás

Bár a kormány a hiteltörlesztési moratórium újabb 6 hónapos hosszabbításáról döntött, a money.huszakértői szerint lassan már a rászorulóknak sem éri meg a további védernyő alatt maradás. A következő 6 hónap törlesztőmentessége ugyanis már majdnem többet visz, mint amennyit hoz.

Már a júniusig hosszabbítás sem érte meg igazán

Egy 2017. januárjában az akkori 5,66 százalékos piaci átlagkamaton felvett 15 éves futamidejű, 10 milliós hitel esetében a moratórium tavaly októberben lezárult, 18 hónapig tartó általános szakasza azt eredményezte, hogy a futamidő 34 hónappal meghosszabbodott, s így az adós 2031. decembere helyett 2034 októberéig kell, hogy törlessze a 82 560 forintos törlesztőrészletét. A hitel eredetileg visszafizetendő 14,86 milliós teljes összegét a moratórium 1,1 millió forinttal 15,95 millió forintra növelte.

Az az ügyfél, aki az immár rászorultsági alapon folytatódó moratóriumot is igénybevette és idén júniusig benne maradt a rendszerben a 8 hónapos további törlesztésmentességért további 14 hónappal fizeti majd tovább hitelét a szabályok szerint eredeti törlesztőrészlettel. Ez az adós tehát 2036. januárjában utalja majd az utolsó törlesztőrészletet a kölcsönét így 19 évvel korábban folyósító bankjának, a teljes törlesztési idő 4 évvel nőtt meg. Ennek az adósnak a teljes hitelterhe, már közel félmillió forinttal nagyobb mértékben növekszik, mint azon ügyfélnek, aki legkésőbb 2021. novemberében visszatért a hitelek rendes törlesztéséhez, hiszen ő összességében már 16,39 millió forintot fizet majd vissza a 10 milliós hitel után. Az 1,526 millió forint, amit így a moratórium költségeként kénytelen viselni, az eredetileg felvett hitelösszeg több, mint 15 százaléka.

Kétmillióval több a teher egy 10 milliós hitelen

A kormány által most felkínált újabb 6 hónapos prolongálás azt jelenti, hogy a lakáshitel felvevők immár 33 hónapon keresztül, közel 3 évig sem tőkét, sem kamatot nem fizetnek a bankjuknak. Bár a kamatos kamatszámítást a jogszabály tiltja a moratóriumi tartozások esetében, de a tőke költsége így is komoly tételt jelent ilyen időtávban. A példánkban szereplő ügyfél, aki újabb fél évig nem szeretné fizetni a hitelét, úgy gondolkodhat a money.hu számításai szerint, hogy a törlesztési idő 11 hónappal nő majd meg, az utolsó törlesztést így 2036 novemberében fizeti majd. Az újabb hat hónapos hosszabbításnak köszönhetően a moratórium teljes költsége – az, amennyit az eredeti törlesztési teherhez képest többletköltségként vállal az ügyfél – 1,85 millió forint, a teljes visszafizetendő összeg ebben az esetben már meghaladja a 16,7 millió forintot.

Azzal tehát, hogy 6 hónappal eltolja a törlesztést, az ügyfél ugyan 495 ezer forintot nem fizet meg az idei évben, ám ezért a most ideiglenesen megspórolt összeg kétharmadát kitevő, 328 ezer forintos többletköltséggel számolhat. Összességében a moratóriumot kimaxoló adósnak már közel 2 millió forinttal többet kell majd törlesztenie egy 10 milliós hitel esetében, mint amit eredetileg a moratórium előtt vállalt. Ez már tényleg csak annak éri meg, aki valóban nem tud semmilyen módon nekikezdeni a törlesztésnek.

Sokaknak ajánlott a hitelcsere

A moratóriumból kilépők esetében meglepő módon még most is van helye a hitelkiváltásnak. A money.huszakértői szerint ezzel a lehetőséggel azoknak az ügyfeleknek érdemes élniük, akiknek idén járt le, vagy az előttünk álló hónapokban fordul a kamatperiódusa, amíg a hitelüket fix törlesztőrészlettel fizethették. Nekik ugyanis az eredeti hitel magas kamatfelára miatt annyival emelkedhet meg a kölcsönük új kamata, amelynél a jelenlegi piaci kamatozású hitelek olcsóbb finanszírozást kínálnak. Az új kihelyezéseknél a bankok által alkalmazott kamatfelár 0,5-1,5 százalék, töredéke a korábban folyósított kölcsönök 3-5 százalékos szintjének.

Miután a kamatperiódus lejáratakor a bankok az eredeti kamatfelárral számolják ki az új törlesztőrészletet, az új hitelek kisebb kamatferáruk miatt egészen bizonyosan olcsóbb finanszírozást kínálnak az ügyfeleknek, mint az átárazodó korábbi kölcsönök  – hívják fel a figyelmet a money.hu szakértői.


Ládapakoló humanoidok és gázszivárgást szimatoló robotkutyák

Az autóiparban már évtizedek óta robotkarok hegesztenek, egyes szektorokat azonban csak lassan hódít meg ez a technológia. Ilyen a világ egyik leginkább munkaerő-intenzív ágazata, a textil- és ruhagyártás, a logisztika vagy az őrzés-védelem is. Viszont hamarosan az automatizáció számára ezek a nehéznek számító feladatok is egyre robotizáltabbá válnak.
2026. 06. 24. 16:00
Megosztás:

A Reolink tovább erősíti jelenlétét a MediaMarkt kínálatában

A Reolink, az otthoni és üzleti felhasználásra tervezett okos vizuális technológiák innovatív szereplője, tovább erősíti magyarországi jelenlétét a MediaMarkt-tal való együttműködésének keretében. A fokozatos kiskereskedelmi terjeszkedés eredményeként a Reolink termékei még több magyar vásárló számára válnak elérhetővé a MediaMarkt kiválasztott üzleteiben és online kínálatában. A bővülés jól mutatja az intelligens, megbízható biztonsági és megfigyelési megoldások iránti növekvő keresletet.
2026. 06. 24. 15:30
Megosztás:

Benyújtotta a kormány a Mol extraprofitadójának kiszélesítésére vonatkozó jogszabálymódosítást

Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, mely kiterjeszti a kőolajtermék-előállító különadóját azzal, hogy sávossá alakítja az olcsóbb orosz Urál és a drágább Brent kőolaj közötti árkülönbözet utáni adót; a különadót kiterjeszti a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027-es adóévre is.
2026. 06. 24. 15:00
Megosztás:

Este hétig válthatnak díjmentesen devizát az erstések George-ban

Júliustól hétköznap két órával tovább, este hétig válthatnak devizát az Erste ügyfelei a George Appban és a netbankban kedvező – a középárfolyamhoz közeli – árfolyamon, akár egymillió forintig. A díjmentes, rejtett költségek nélküli szolgáltatással a bank ráver a fintech cégek hasonló megoldásaira. Ma már a devizaszámlás lakossági ügyfelek több mint 40 százaléka használja a megoldást, miközben csökkent a fintech szolgáltatók felé indított utalások volumene.
2026. 06. 24. 14:30
Megosztás:

Első lakás Otthon Starttal: a vidéki egyetemvárosokban a lakások több mint 90 százaléka elérhető, Budapesten sokkal borúsabb a helyzet

Az egyetemista és friss diplomás fiatalok lakásvásárlását is érdemben segítheti a fix 3 százalékos kamatozású, államilag támogatott Otthon Start lakáshitel. A konstrukció már 18 éves kortól elérhető, és lehetőséget ad arra is, hogy a szülők aktívan részt vegyenek gyermekük első otthonának finanszírozásában – akkor is, ha a fiatal még nem rendelkezik önálló jövedelemmel. Az ingatlan.com és a money.hu közös elemzése azt vizsgálta, hogy mely szabályokra érdemes ilyenkor figyelni és mekkora választék érhető el az Otthon Start keretében a legnépszerűbb egyetemvárosokban és budapesti diáknegyedekben.
2026. 06. 24. 14:00
Megosztás:

Javaslat az országos munkaügyi kapcsolatok tripartit fórumának létrehozására

Nem várnak tovább a kormányra a szakszervezetek, négy szövetség összefogott, s együtt kezdeményezi egy országos, állandó társadalmi egyeztetési fórum létrehozását a munkaügyi kapcsolatok elindítására. A közös elhatározásról és javaslatról a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, valamint a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája levélben tájékoztatta Magyar Péter miniszterelnököt, Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert, valamint Kátai-Németh Vilmos társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert is.
2026. 06. 24. 13:30
Megosztás:

25bp-os kamatvágásról döntött az MNB és további csökkentéseket helyezett kilátásba

Itthon az MNB kamatdöntő ülése volt a tegnapi nap legfontosabb eseménye, ahol a piaci várakozásoknak megfelelően 25bp-os kamatcsökkentésről határoztak. Ezzel a hazai irányadó kamatszint négy éve nem látott szintre süllyedt. A jegybanki kommunikáció ugyanakkor további lazítást is kilátásba helyezett. Az MNB közzétette legfrissebb inflációs előrejelzését is, az ebben szereplő inflációs pálya jelentősen lefelé módosult a márciusi előrejelzéshez képest. Az alapszcenárió szerint az infláció 2026-ban és 2027-ben várhatóan 1,8%, illetve 2,3% lesz (korábban: 3,8% és 3,7%), majd 2028-ra visszatér a 3%-os célhoz. A GDP-növekedést 2026-ban és 2027-ben 2, illetve 3%-ra várja a jegybank (korábban: 1,7% és 3%). Varga Mihály elnök elmondta, a geopolitikai feszültségek enyhülésével a globális kockázati környezet kedvezőbbé vált, és a hazai eszközökre vonatkozó alacsonyabb kockázati prémiumok is megmaradtak. Ezek a tényezők jelentősen növelik a monetáris politika mozgásterét. A nyár folyamán még két további 25bp-os vágást helyezett kilátásba.
2026. 06. 24. 13:00
Megosztás:

Jenalapú stabilcoint indít az SBI Group: érkezik a JPYSC

Új szereplő jelenik meg a japán stabilcoinpiacon: az SBI Group a tervek szerint már ezen a héten elindítja a japán jenhez 1:1 arányban kötött JPYSC tokent. A kibocsátás mögött egy jelentős bizalmi bank, egy szabályozott kriptotőzsde és egy szingapúri Web3-fejlesztő áll, így a projekt fontos hidat építhet a hagyományos japán pénzügyi rendszer és a blokkláncalapú szolgáltatások között.
2026. 06. 24. 12:30
Megosztás:

Tartálykocsikból töltik a kiürült zalai víztározókat

Átmeneti megoldásként éjszaka tartálykocsikból kezdték feltölteni a kiürült zalai víztározókat a szomszédos közműszolgáltatók segítségével, de honvédségi járművekre is számítanak ebben; a kehidakustányi fürdő ideiglenesen nem üzemeltet néhány medencét.
2026. 06. 24. 12:00
Megosztás:

Zsúfoltan indul a nyár a csomagküldésben az új vámszabályok miatt

Sokan az utolsó pillanatban is kihasználják az online piacterek kedvezményes ajánlatait az EU új vámszabályainak július 1-jei hatálybalépése előtt, ezért a megnövekedett forgalom miatt érdemes csomagjainkat időben feladni – figyelmeztet a nyaralási szezon küszöbén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A szakértők emlékeztetnek: a nyári szabadságok tervezésekor érdemes azt is átgondolni, várunk-e küldeményt utazásunk idejére, és szükség esetén megbízni valakit, hogy vegye azt át helyettünk.
2026. 06. 24. 11:30
Megosztás:

Ezekre kell figyelniük a cégeknek, ha még július 14-ig hozzá akarnak jutni a kedvezményes kamatozású hitelhez

A Gazdasági és Energetikai Minisztérium döntése alapján módosulnak egyes likviditási célú konstrukciók kamatkondíciói: megszűnik a folyószámlahitel, a likviditási hitel és a turisztikai kártya fix kamatozása, és a kamat mértéke a június 19-től benyújtott hitelkérelmeknél a 3 havi BUBOR-hoz igazodik, ami jelenleg 5,89 százalék. A 2026. június 18. napjáig befogadott hitelkérelmek után a szerződést továbbra is fix 3 százalékos kamattal lehet megkötni, de fontos, hogy erre csak 2026. július 14-ig van lehetőség. A céges finanszírozásokkal foglalkozó CreditExpert szakértője összefoglalta, hogy azoknak a vállalkozásoknak, amelyek idén június 18-ig benyújtották hitelkérelmüket, mire kell figyelniük annak érdekében, hogy legkésőbb július 14-ig megtörténhessen a szerződéskötés.
2026. 06. 24. 11:00
Megosztás:

A technológia szektor lemorzsolódása tartotta kedden nyomás alatt az európai részvénypiacokat

Az amerikai technológiai szektort érintő hétfői eladási hullám kedden elérte Ázsiát, majd Európát is, a Stoxx600 0,7%-ot csúszott vissza, a DAX 1, a CAC40 0,7%-ot veszített értékéből, a FTSE100 lényegében stagnált. A Stoxx600 szektorindexei közül a technológia gyengült a legnagyobb mértékben: 3,7%-ot esett, ami február óta legnagyobb napi csökkenést jelentette, ahogy a befektetők világszerte újraértékelték azokat a tech cégeket, amelyek a negyedév elején a mesterséges intelligencia iránti hatalmas lelkesedés hatására szárnyaltak.
2026. 06. 24. 10:30
Megosztás:

BNB árfolyam elemzés: fordulat előtt áll a kriptovaluta? Friss előrejelzés

A BNB árfolyama 577,50 dollár körül próbál stabilizálódni, miután a legutóbbi emelkedési kísérletet erőteljes eladási hullám követte. A technikai kép egyelőre inkább óvatosságra int: a MACD, a momentum és valamennyi fontos mozgóátlag medvés jelzést ad. Több rövid távú oszcillátor ugyanakkor már a túladott tartomány közelében jár, ezért az 558–573 dolláros támaszzónából átmeneti felpattanás is kialakulhat.
2026. 06. 24. 10:00
Megosztás:

Chainlink és bankóriások tesztelik a stabilcoin-alapú devizaelszámolást

A Chainlink európai és dél-koreai banki szereplőkkel közösen vizsgálja, miként gyorsítható fel a nemzetközi devizaügyletek elszámolása szabályozott stabilcoinok segítségével. A Project Pangea célja, hogy a jelenlegi, akár két napig tartó folyamatot közel valós idejű, biztonságos tranzakciókkal váltsa fel.
2026. 06. 24. 09:30
Megosztás:

Hegedűs Zsolt: a beteg kerül az egészségügyi ellátás fókuszába

Egy évek óta alulfinanszírozott egészségügyi rendszert kell újra helyzetbe hozni úgy, hogy a beteg kerüljön az egészségügyi ellátás fókuszába, miközben az ágazat transzparensen működik - mondta az egészségügyi miniszter egy szakmai konferencián kedden, Budapesten.
2026. 06. 24. 09:00
Megosztás:

Ez a kistelepülés most a telekvásárlók legnagyobb kedvence – Berobbantak a budapesti telekárak

Miközben az ingatlanpiacon a lakásárak szolgáltatják a legforróbb témát, az építési telkek piacán is jelentős átrendeződés zajlik. Budapest közelében van egy térség, amely az utóbbi években rendkívül népszerűvé vált a kiköltözők körében, sőt, a befektetők is egyre nagyobb számban keresik az itt található telkeket. De vajon a főváros agglomerációjában vagy a Balaton partján kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni egy építési telekért? Hogyan alakultak a telekárak a lakásárakhoz képest, és hol találhatók ma Magyarország legdrágább, illetve legolcsóbb építési telkei? A zenga.hu legfrissebb elemzése többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ.
2026. 06. 24. 08:30
Megosztás:

Műszaki vizsga érvényessége: ezért számít a 4–3–2 éves szabály

Négy, három vagy két év? A személyautók műszaki vizsgájának érvényességéről rengeteg pontatlan vagy félreérthető információ kering. Sokan úgy tudják, hogy minden új autó automatikusan négy év, minden használt jármű pedig két év műszakit kap. A magyar szabályozás ennél árnyaltabb, mert az érvényességi időt nem csupán az autó életkora, hanem a forgalomba helyezés módja és a jármű használati célja is befolyásolhatja.
2026. 06. 24. 08:00
Megosztás:

Az Ondo több mint 438 tokenizált amerikai részvényt tesz elérhetővé blokkláncon

Jelentősen bővíti a tokenizált amerikai részvények és tőzsdén kereskedett alapok elérhetőségét az Ondo Finance. A LI.FI hálózatával kialakított együttműködésnek köszönhetően a felhasználók már Ethereumon és BNB Chainen keresztül is hozzáférhetnek több száz, valós értékpapírok által fedezett digitális eszközhöz. A következő célpont a Solana ökoszisztémája lehet.
2026. 06. 24. 07:34
Megosztás:

Soha nem látott optimizmus hatja át a vállalatokat

A K&H innovációs index nemcsak történelmi csúcsra, 33 pontra emelkedett, de a közepes és nagyvállalati szektor körében a saját és az ország gazdasági kilátásait is kedvezően ítélik meg a kutatásban részt vevő cégek. A válaszadó vállalatok 47 százaléka ítélte saját kilátásait optimistán, míg az országét még kedvezőbben látják: majdnem kétharmaduk vár javulást.
2026. 06. 24. 06:30
Megosztás:

Az EU ajtaja nyitva áll, ha Nagy-Britannia ismét csatlakozni kíván

Az Európai Unió ajtaja nyitva áll Nagy-Britannia előtt, ha az ország a jövőben ismét csatlakozni kívánna az EU-hoz - közölte kedden Michel Barnier, az Európai Bizottság egykori Brexit-ügyi főtárgyalója.
2026. 06. 24. 06:00
Megosztás: