Mozgással a mellékhatások nélküli gyógyulásért
„A mozgás gyakorlatilag mindent gyógyít, hiszen általa több oxigén kerül szervezetünkbe. Ez pedig gyógyító, illetve regeneráló hatással bír, és nem utolsósorban megkímélhet bennünket a mozgásszervi megbetegedésektől” – hangsúlyozta Zentai Ágnes, a Harmónia Centrum tulajdonos igazgatója.
Okfeltáró kérdőívekkel a fájdalom nyomában
Persze ha hanyagoljuk a mozgást, és ennek következtében itt-ott fájdalom jelentkezik, akkor sem késő elébe szaladni a nagyobb bajnak. Ráadásul mi magunk is utánajárhatunk annak, hogy mi okozhatja a különböző fájdalmakat, hiszen a Harmónia Centrum a weboldalán 23 olyan kérdőívet tett közzé, amellyel a különböző területek fájdalmait járhatjuk körbe, és akár saját magunk is kideríthetjük a kiváltó okokat. Így megtudhatjuk, mi okozhatja többek között a sarok-, a derék- vagy éppen a könyökfájdalmunkat. Sőt mi több, a kérdőív nyomán tanácsokkal, javaslatokkal is ellátnak bennünket a fájdalom megszüntetéséért.
Bár az egészségügyi szakembereket sok esetben jó, ha nem kerüljük meg, azonban önmagunk megfigyelését kétségkívül saját magunk tudjuk a legjobban elvégezni. A szakorvos vagy a tapasztalt gyógytornász pedig az általunk érzékelt tünetek értelmezésében és a következtetések levonásában tud segíteni. A kiváltó ok felismerése után, annak megszüntetésével, akár saját magunk is megszabadulhatunk a fájdalomtól.
„Van, amikor elég otthoni nyújtó és lazító gyakorlatokat végezni a javulás érdekében, de van az a pont, amikor már szükséges a gyors és hatékony kezelés. Ebben például komoly szerepet játszik a lökéshullám terápia, amelynek lényege, hogy nagy erejű lökéshullámokat generál, amelyek a kezelt terület sejtjeiben nyelődnek el. Ez pedig öngyógyulást fokozó vérbőséget eredményez, hiszen a felgyorsult véráramlás több tápanyagot és oxigént szállít a sejtekhez, amik ezért tudnak gyorsabban regenerálódni. A vér visszaútján pedig a fájdalmat okozó, felgyülemlett salakanyagok szállítódnak el gyorsabban. Gyakorlatilag ez a kezelés olyan, mintha intenzíven mozognánk, csak koncentráltabban hat” – ismerteti Ágnes, akinek nagy tapasztalata van az ilyen típusú kezelésekben, hiszen 2008-ban ő honosította meg hazánkban a lökéshullám terápiát, ezt a mellékhatások nélkül gyógyító kezelést.
Ha már világnap, mi is az a fizioterápia?
„A fizioterápiát sokan azonosítják a gyógytornával, de valójában a gyógytorna csak a legjelentősebb eszköze a fizioterápiának. A fizioterápia annál több: lényegében azoknak a gyógymódoknak az összefoglaló neve, amelyek a gyógyvizek, a napfény, a levegő és a mozgás jótékony hatását használják fel a gyógyításban. Ennek a módnak a legfontosabb jellemzője, hogy közvetlenül a fájdalmas testrészen fejti ki gyógyító hatását, és ami még fontosabb, hogy mellékhatások nélkül” – szögezi le Zentai Ágnes, a Harmónia Centrum vezetője.
A fizioterápia tehát alapvetően a mozgásszervi betegségek kezelésére hivatott, amelyeknek okozója leginkább a mozgáshiány. A szakértő éppen ezért azt javasolja, hogy első körben a fájdalom okára próbáljunk fényt deríteni, és mozgással vagy fizioterápiás módszerekkel kezeljük a problémákat, mielőtt azonnal gyógyszerek felíratásához folyamodnánk.
Mert fájdalom nélkül élni jó. Ha pedig mégis megfájdul valamink, akkor mellékhatások nélkül meggyógyulni még jobb. Mozogjunk tehát napi fél órát azért, hogy a másik 23 és fél órában fájdalom nélkül élhessük az életünket.