Negyedik negyedéve csökkennek a reálbérek Németországban
A tartósan magas infláció a június-augusztusi időszakban is a reálbérek jelentős, ezúttal 5,7 százalékos csökkenéséhez vezettek - emelte ki jelentésében a Destatis, rámutatva, hogy a nominális bérek ugyan 2,3 százalékkal nőttek a vizsgált időszakban, a fogyasztói árak viszont jóval nagyobb mértékben, 8,4 százalékkal emelkedtek.
Az infláció így nem csupán a növekedést "falta fel", hanem ismét csökkentette a reálbéreket, és ez már sorban a negyedik negyedévben fordult elő. Az idei második negyedévben 4,4 százalékos, az első negyedévben 2,8 százalékos, a tavalyi utolsó három hónapban 1,4 százalékos csökkenést mértek.
Mindez a reálbérek leghosszabb ideje tartó és a legnagyobb mértékű csökkenése Németországban a rendszeres adatfelvételek 2008-as kezdte óta - áll a Destatis jelentésében. A szövetségi kormány egy sor intézkedéssel igyekszik csökkenteni a háztartások és a vállalkozások terheit. Támogatási programjainak összértéke nagyjából 300 milliárd euró. A középpontban az energia áll, mert az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben éppen az energia drágul a leginkább.
Az intézkedések közé tartozik a földgáz áfájának csökkentése és a földgáz, a távhő és az áram árának korlátozása az úgynevezett árfék programokkal. A várhatóan januárban induló programok célja, hogy a háztartások, a kis- és a nagyvállalatok, szociális és kulturális intézmények, vagyis minden egyes fogyasztó megbirkózzon az árak emelkedésével, és az energiaellátás biztonságának fenntartása érdekében csökkentse is energiafelhasználását, lehetőleg 20 százalékkal. Ezért a programok révén garantált kedvezményes ár csak a szeptemberi fogyasztás alapján becsült éves fogyasztás 80 százalékának megfelelő energiamennyiségig jár, az ezen felüli részt az adott szolgáltatóval kötött szerződésben foglalt ár szerint kell megfizetni.