Nehezebb lesz trükközni a jövőben a Black Friday típusú akciókkal

Május végén hatályba lép egy jogszabály-módosítás, amelynek következtében a kereskedelmi vállalkozásoknak a kedvezményes ár mellett fel kell tüntetni az elmúlt legalább harminc napban alkalmazott legalacsonyabb árat is. Az árrendelet módosításának célja a kereskedők akciótartási gyakorlatának újraszabályozása és a fogyasztók megtévesztésének visszaszorítása, különös tekintettel az olyan országos kampányok során mint például az év végi Black Friday.

Nehezebb lesz trükközni a jövőben a Black Friday típusú akciókkal

Az előző 30 nap legalacsonyabb ára lesz az alap

2022. május 28-án hatályba lép az árrendelet módosítása, amely jelentősen átírja a kereskedelmi vállalkozások eddigi akciótartási gyakorlatát. Az új szabályozás szerint az akciós árat minden esetben egy legalább harminc napos referencia-időszak alatt alkalmazott legalacsonyabb árhoz képest kell meghatározni és az akciós összeg mellett az említett korábbi árat is fel kell tüntetni a vásárlói tájékoztatókban. Az új szabályokat – többek között néhány gyorsan romló élelmiszer kivételével – valamennyi termék értékesítésre alkalmazni kell. Azoknak a webáruházaknak is meg kell felelniük ezen kritériumoknak, amelyeket ugyan nem Magyarországon jegyeztek be, azonban termékértékesítést itt is végeznek.

„Amennyiben egy vállalkozás az adott termékre az akciót május 28-tól kezdődően hirdeti meg, úgy az akciós árat az április 28-tól kezdődő referencia-időszak alatt alkalmazott legalacsonyabb ár alapulvételével teheti meg. Vagyis ezekben az esetekben a május 28-tól számolandó referencia-időszak már megkezdődött” – hívja fel a figyelmet a rendelet egy fontos következményére dr. Szűcs László, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédje.

Az ide Black Friday alatt már nehezebb lesz trükközni

A többnyire novemberre tervezett Black Friday akciók esetén az új szabályok már teljes körben alkalmazandóak lesznek. A Black Friday során a legelterjedtebb akció-kommunikációs forma, hogy a kereskedelmi vállalkozások a termék vételárának csökkentését meghatározott százalékos formában határozzák meg.

„Fontos változás, hogy május végétől minden árcsökkentéssel érintett termék esetén fel kell tüntetni az akciós időszak első napjától visszafelé számolt legalább 30 napos időszak legalacsonyabb bruttó vételárát, mint korábbi árat, a kedvezmény százalékos mértékét és az ebből kiszámolt akciós bruttó vételárat is. Amennyiben a kedvezmény a teljes árukészletre, vagy az egy adott árucsoportra terjed ki, úgy valamennyi érintett termék esetén meg kell felelni a fenti szabályoknak, azaz egyedileg fel kell tüntetni a fenti információkat” – hangsúlyozza Szűcs László.

Az árfeltüntetésre vonatkozó szabályokat abban az esetben is alkalmazni kell, amennyiben a fogyasztók számára általánosan elérhető kuponnal igénybe vehető az árkedvezmény. Ebben az esetben a kuponnal érvényesíthető árak mellé – az adott termékhez kapcsolódó árcímkén – azt az árat is fel kell tüntetni, amely a kuponnal nem rendelkező vásárlók felé irányadó, természetesen szintén a jogszabály szerinti bontásban. Ha az akció egyedileg, az adott fogyasztók számára elérhető, például személyre szabott voucher formájában kapnak kedvezményt egy termékre a Black Friday alatt, úgy a fenti szabályok nem alkalmazandók.

Fokozott felkészülés szükséges a kereskedők részéről

A Black Friday egyik „kellemetlen” hozadéka lehet, hogy a promóció alatt alkalmazott akciós ár lesz a Black Friday utolsó napjától számított 30 napon keresztül a referenciaár. Az eseményt követően természetesen az akciós értékesítés megszüntethető és a termék ismét az eredeti, vagy az akciós árhoz képest magasabb áron értékesíthető. Amennyiben azonban a Black Friday során akciós termékként értékesített árura szeretne a vállalkozás ismét akciót hirdetni, úgy a promóciós időszak alatt alkalmazott árhoz képest lehet csökkentést kommunikálni.

A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal jogászai szerint a rendelet okozta többletadminisztráció ellenére szinte biztos, hogy a Black Friday meghirdetése idén sincs veszélyben. Azonban a beszállítóknak, kereskedelmi vállalkozásoknak sokkal felkészültebben és körültekintőbben kell eljárni annak érdekében, hogy elkerüljék a fogyasztóvédelmi büntetéseket.

Távozik a horvát munka-, nyugdíjügyi, család- és szociálpolitikai miniszter

Távozik a horvát kormányból Marin Piletic munka-, nyugdíjügyi, család- és szociálpolitikai miniszter, utódja a rijekai klinikai kórházközpont jelenlegi igazgatója, Alen Ruzic lesz - jelentette be hétfőn Andrej Plenkovic miniszterelnök.
2026. 02. 09. 23:30
Megosztás:

Az okos parkolás nem jövő idő – szenzorok, kamerák és AI a városok szolgálatában

Az „okos város” kifejezés gyakran futurisztikus technológiákat idéz, miközben a legnagyobb városi problémák meglepően hétköznapiak. Hol lehet parkolni? Mennyi ideig áll ott egy autó? Miért kell percekig körözni egy szabad helyért? A városi parkolás az egyik legkevésbé látványos, mégis legnagyobb hatású városi kihívás: autósok milliói töltenek naponta perceket – vagy akár órákat – parkolóhely keresésével, miközben az önkormányzatok számára továbbra is nehéz az ellenőrzés, az adatalapú tervezés és a meglévő infrastruktúra hatékony működtetése.
2026. 02. 09. 22:30
Megosztás:

A tudatos munkaadók így kezelik a hullámzó piaci igényeket 2026-ban

2026-ban már pontosan látjuk, hogy a munkaerőpiac nem visszatér egy korábbi „normális” állapothoz, hanem véglegesen alkalmazkodik a gyorsan változó gazdasági, technológiai és társadalmi hatásokhoz. Munkaadóként ma olyan környezetben dolgozunk, ahol a kereslet egyik hónapról a másikra átalakulhat, projektek indulnak és zárulnak le rövid idő alatt, miközben a munkavállalói elvárások is folyamatosan változnak.
2026. 02. 09. 22:00
Megosztás:

Gigantikus Ethereum-vásárlás: a BitMine egy hét alatt több mint 40 ezer ETH-t halmozott fel

Új korszak kezdődhet az intézményi Ethereum-felhalmozásban. A BitMine Immersion Technologies egyetlen hét alatt több mint 40 ezer ETH-t vásárolt, amivel teljes Ethereum-tartaléka már meghaladja a 4,3 millió darabot. Ezzel a vállalat nemcsak saját stratégiájában lépett új szintre, hanem a világ legnagyobb vállalati Ethereum-kincstárává is vált.
2026. 02. 09. 21:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 09. 21:00
Megosztás:

Újabb lökést kapott az új építésű ingatlanok piaca, nem is akármilyet

A lakáspiaci kereslet kettős képet mutat: a használt ingatlanok iránti kereslet az év első hat hetében több mint negyedével elmarad az előző év azonos időszakától. Ezzel szemben az új építésű lakóingatlanoknál jóval kisebb visszaesés, sőt, ha a kategóriákat külön vizsgáljuk, az új építésű házak iránti kereslet valósággal megugrott, és már most bőven túlszárnyalja a tavalyi szintet. Ez a tendencia szinte minden településtípusra jellemző, a városokban és községekben pedig a kereslet már megközelíti a 2022 eleji, a Zöld Otthon Program által fűtött kiugró szinteket is - derül ki az ingatlan.com elemzéséből.
2026. 02. 09. 20:30
Megosztás:

A leggyengébb medvepiac valaha – Miért tartják 2026-ra a 150.000 dolláros Bitcoin-célárat?

A Bernstein elemzői szerint a Bitcoin legutóbbi árfolyam-visszaesése inkább bizalomvesztés, semmint fundamentális gyengeség jele. A befektetési ház továbbra is tartja 2026 végére kitűzött, 150.000 dolláros árfolyamcélját, és úgy véli, hogy a piac szerkezeti értelemben stabilabb, mint valaha. Vajon valóban új korszakba lépett a Bitcoin?
2026. 02. 09. 20:00
Megosztás:

Rekord eredményekkel zárta 2025-öt az UniCredit Csoport

Rekordot hozott 2025 negyedik negyedéve és a teljes pénzügyi év is az UniCreditnek: a bankcsoport minden fő működési soron, a nettó nyereség és a tőkemutatók tekintetében is felülmúlta a várakozásokat. Mindezt úgy érte el, hogy a középtávú növekedési pályája megerősítése és védelme érdekében 1,4 milliárd euró rendkívüli tételt számolt el kereskedési és integrációs költségek formájában. Az „UniCredit Unlocked” stratégiai terv végrehajtása 20 egymást követő negyedévben minőségi, nyereséges tőkenövekedést eredményezett, ami az öt éven át tartó fegyelmezett végrehajtását tükrözi.
2026. 02. 09. 19:30
Megosztás:

Külföldi dömping fenyegeti a magyar termelőket, eltűnhetnek a magyar termékek az üzletekből öt éven belül?

Öt éven belül kiszorulhatnak a magyar termékek a hazai boltok polcairól, ha nem érjük el a környező országok hatékonysági szintjét – hangzott el az Agrárközösség legutóbbi szakmai rendezvényén. A háborús helyzet, az uniós támogatási rendszer bizonytalanságai és a globálisan növekvő fogyasztói igények kényszerpályára állították a magyar mezőgazdaságot. A szakmai szervezet szerint a túlélés záloga a technológiai váltás és a hazai feldolgozóipar megerősítése.
2026. 02. 09. 19:00
Megosztás:

Kisebb a kvantumfenyegetés a Bitcoinra, mint sokan gondolják – állítja a CoinShares

Újra felütötte fejét a kvantumszámítógépektől való félelem a kriptopiacon, de egy friss elemzés szerint a veszélyt jelentősen eltúlozzák. A CoinShares legújabb jelentése azt állítja: a Bitcoin kínálatának csupán töredéke van olyan helyzetben, hogy egy jövőbeli kvantumtámadás valódi, piacmozgató kockázatot jelentsen. A kvantumfenyegetés inkább hosszú távú mérnöki kihívás, mintsem közelgő krízis.
2026. 02. 09. 18:30
Megosztás:

Miért az Ethereum válik az AI alaprétegévé – és miért nem a gyorsabb blokkláncok?

Az AI-forradalom új kérdést tett fel a kriptopiacnak: milyen blokkláncra épüljenek az autonóm mesterséges intelligencia-ügynökök? A válasz egyre gyakrabban nem a leggyorsabb láncokra mutat, hanem az Ethereumra.
2026. 02. 09. 17:30
Megosztás:

A lengyel nemzetvédelmi miniszter félmilliós hadsereg létrehozását jelentette be

A lengyel hadsereg tartalékos rendszerének átalakítását, ezzel összefüggésben egy összesen félmilliós, hivatásos katonákból, önkéntes területvédelmi erőkből és tartalékosokból álló hadsereg létrehozását jelentette be hétfői varsói sajtóértekezletén Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszter.
2026. 02. 09. 16:30
Megosztás:

Vitalik Buterin szerint az algoritmikus stabilcoin az „igazi DeFi” – miközben világszerte szorul a szabályozói hurok

Új törésvonal rajzolódik ki a kriptovilágban. Miközben a szabályozók egyre szűkebben definiálják, mit tekintenek stabilcoinnak, addig a decentralizált pénzügyek egyik legismertebb alakja, Vitalik Buterin, nyíltan kimondta: az olyan konstrukciók, mint az „USDC kamatoztatása”, nem tekinthetők valódi DeFi-megoldásnak. Szerinte az algoritmikus stablecoinok testesítik meg a decentralizált pénzügyek lényegét – még akkor is, ha a jogalkotók egyre kevésbé kérnek belőlük.
2026. 02. 09. 16:00
Megosztás:

Értékmentés négy keréken: az autó, mint a második legnagyobb vagyontárgyad

A legtöbb magyar háztartásban az ingatlan után a személygépjármű képviseli a legnagyobb értéket a családi portfólióban. Míg egy jól megválasztott lakástól értéknövekedést várunk, az autóról hajlamosak vagyunk beletörődéssel kijelenteni: ez egy folyamatosan amortizálódó eszköz.
2026. 02. 09. 15:30
Megosztás:

Két és félszerese a jelenlegi nyugdíj a 2010-esnek

A jelenlegi nyugdíj két és félszerese a 2010-esnek, reálértéken is 48 százalékot emelkedett azóta, miközben a rezsivédelem, a rezsistop vagy az árréstop szintén a nyugdíjasokat segíti - hangsúlyozta a kulturális és innovációs miniszter az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.
2026. 02. 09. 15:00
Megosztás:

Javult a befektetői hangulat az euróövezetben februárban

Javult, tavaly július óta legmagasabb szintre emelkedett a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe idén februárban, amikor az index már a harmadik egymást követő hónapban erősödött.
2026. 02. 09. 14:30
Megosztás:

A Bitcoin beszakadt 70 ezer dollár alá: likvidációs lavina és szoruló bányászmarzsok rázzák a piacot

A Bitcoin újabb kritikus technikai szintet veszített el. A világ legnagyobb kriptovalutája 2026. február 6-án már 65 000 dollár környékén forgott, miután egy rendkívül volatilis kereskedési szakaszban 70 000 dollár alá esett. Az esés nem önmagában a hangulatromlásról szólt: több mint 1 milliárd dollárnyi likvidáció, szűkülő bányászati profitabilitás és kockázatkerülő globális környezet egyszerre nehezedett a piacra.
2026. 02. 09. 14:00
Megosztás:

Szobakennel: büntetés vagy biztonságos menedék?

Természetes, hogy minden gazdi a legjobbat akarja a kutyájának. Talán épp ezért olyan megosztó a szobakennelek kérdése: míg egyesek kegyetlen börtönként tekintenek rá, addig mások szerint ez egy hasznos, a kutya biztonságát szolgáló kellék. Vajon mi az igazság?
2026. 02. 09. 13:30
Megosztás:

A 2026-os költségvetés fókuszában is a magyar emberek és a hazai kkv-k támogatása áll

Magyarország pénzügyei rendezettek, a 2026-os költségvetés – a háború elhúzódása és a negatív külső gazdasági környezet ellenére is– minden szükséges forrást biztosít az olyan családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megduplázása, a két- és háromgyermekes anyák szja-mentessége, a 13-ik és a 14-ik havi nyugdíj vagy a Demján Sándor Program.
2026. 02. 09. 13:00
Megosztás:

A figyelem középpontjában az Otthon Start, a piaci lakáshiteleknél maradtak a korábbi kedvezmények

A bankok az idei évben a piaci lakáshiteleknél lényegében a tavalyi kedvezményrendszerrel vágtak neki az évnek, miközben az Otthon Start konstrukció körül egyre nagyobb az érdeklődés. Az elmúlt hetekben több pénzintézet is módosított a feltételeken, ami jól mutatja a fokozódó versenyt – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Mindez nem meglepő: szinte minden jogosult az Otthon Start hitelt választja, amit az is alátámaszt, hogy az utóbbi hónapokban folyósított lakáshitelek mintegy 80 százaléka támogatott konstrukció volt.
2026. 02. 09. 12:30
Megosztás: