Nem a legújabb slágerek uralják a rádiók toplistáit

Összesen több mint 102 évnyi adást sugároztak a magyarországi rádiók 2024-ben, amelynek 51 százalékát zenék, 42 százalékát pedig műsorszámok tették ki – egyebek mellett erről olvashatunk a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmányában. A kutatás 144 csatorna önbevalláson alapuló műsortükrét górcső alá véve vizsgálta a hazai rádiók műsorszerkesztési gyakorlatát és zenei kínálatát. Az elemzés arra is rámutat, hogy a csatornák a tavalyi évben váratlanul felkapták az Edda Művek szerzeményeit, a legtöbbször pedig nem a tárgyév slágereit, hanem 2021-es szerzeményeket játszottak.

Nem a legújabb slágerek uralják a rádiók toplistáit

A zenei repertoár eltérő képet rajzol ki a vizsgált csatornáknál. Kiemelkedően sokszínűnek bizonyult a Dankó rádió, amely 16 ezer különböző, az év során legalább kétszer játszott zeneszámmal szolgálta ki a közönségét – ebből mintegy 1500 külföldi és csaknem 15 ezer magyar volt. Leggyakrabban a Táska Rádió sugározta ugyanazokat a műveket: átlagosan 269-szer szerkesztett műsorba egy-egy dalt – a külföldieket 231-szer, a magyarokat 325-ször. Kiemelkedően magas értéket produkált a Rádió 1 Budapest is, amely átlagosan 111-szer sugározta ugyanazt az egy-egy zeneszámot – külföldiek esetén 122, hazaiak esetén 59 alkalommal.

A teljes kínálatban a legtöbbet játszott előadó az Edda Művek volt, amelynek a dalai átlagosan 28 évesek voltak. A miskolci rockegyüttest tavaly több mint kétszer annyiszor hallhattuk a rádiókban, mint a huszadik helyezett Kertész Mátyást. A népszerű művészek között feltűntek olyanok, akik csak néhány éve adták ki a szerzeményeiket, de megjelentek főként az előző évezredben tevékenykedők is, így a Bikini zenekar, Demjén Ferenc, az LGT vagy Charlie. A 2023-as évhez képest Kertész Mátyás lépett a legnagyobbat előre a ranglétrán: az 506. helyről küzdötte fel magát a huszadikra, míg az Edda Művek a 25. helyről tört az élre – az előkelő második helyre szorítva Rúzsa Magdit.

A külföldi művészek közül az 1974-ben alakult amerikai fúziós jazz-zenekar, a Spyro Gyra számait játszották a legtöbbször a rádiócsatornák – többször, mint a második helyezett albán származású amerikai énekesnő, Dua Lipa slágereit. Az együttes elsősorban a Hír FM adóin csendült fel, 114 csatornán pedig egyszer sem volt hallható az év során.

A magyar szerzemények közül a vizsgált rádiók több mint ötezerszer játszották le Curtis és Charlie 2023-ban kiadott Maradunk végig című slágerét, a rádiók közönsége mégsem ezt a számot, hanem a Laudate kórus 2015-ben megénekelt Boldogasszony anyánk című örökzöldjét hallgathatta újra a legtöbbször – csaknem hétezer alkalommal. A szerzeményt a Híd Rádió és a Mária Rádió összes csatornája mindennap leadta, ezzel röpítve azt a toplista élére.

A top 20 külföldi zeneszámból tizenöt 2023-as megjelenésű, és csupán hármat adtak ki 2024-ben. Ezen ranglista győztese Dua Lipa Houdini című száma, amelyet több mint kilencezer alkalommal játszottak le. Az énekesnő slágere ezzel egyúttal megelőzte az összes magyar dalt is – így ez lett az év legtöbbször játszott zeneszáma a hazai frekvenciákon.

Bár a rádiók kiemelt célja követni a zeneipari trendeket, a törvényi megkötések vagy a célközönségük speciális ízlése miatt gyakran előfordul, hogy egy-egy művet nem válogatnak be a kínálatukba – bármennyire is népszerűek azok például az online térben. A rádiós toplisták így inkább azt tükrözik, hogy a csatornák mit hallgattatnak az emberekkel, ami nem feltétlenül egyezik a hallgatók személyes preferenciáival.

Magyarország elsőként implementálhatja a CSRD halasztásra vonatkozó uniós rendelkezéseket

Magyarország lehet az egyik első EU-tagállam, amely implementálja az Omnibusz rendelet CSRD halasztásra vonatkozó rendelkezéseit. Ez alapján a nagyvállalatnak minősülő, nem közérdeklődésre számot tartó vállalkozásoknak (CSRD 2. kör) először két évvel később, a 2027-es üzleti évükre kötelező alkalmazniuk a fenntarthatósági jelentéstételre vonatkozó szabályokat.
2025. 05. 21. 03:30
Megosztás:

Átadta az első Pratt & Whitney hajtóműves A321XLR-t az Airbus a Wizz Airnek

Átvette a Wizz Air az első, hosszútávú járatok teljesítésére is képes A321 XLR típusú repülőgépét, amelyet az amerikai Pratt & Whitney GTF (áttételes) hajtóműveivel szereltek. A Wizz Air összesen 47 példányt rendelt, a légitársaság lesz a típus első diszkont légitársasági üzemeltető Európában.
2025. 05. 21. 03:00
Megosztás:

Ez a leggyakoribb ok, amiért összevesznek a kollégák nyáron

Az irodai klímaberendezések elengedhetetlenek a munkakörnyezet komfortosabbá tételéhez, különösen a nyári hónapokban. Azonban számos probléma merülhet fel a használatukkal kapcsolatban, amelyek negatívan befolyásolhatják a dolgozók közérzetét és teljesítményét. Az egyik leggyakoribb gond, hogy a munkatársak hőérzete eltérő. A hőmérséklet állítgatása pedig sokszor konfliktusokhoz vezethet a kollégák között. Íme a legjobb irodai klímamegoldások a Gree légkondicionálók szakértőinek segítségével!
2025. 05. 21. 02:30
Megosztás:

Állami támogatás jár a szingliknek és gyerekteleneknek is!

Ki ne örülne annak, ha az állam hozzájárulna a magánorvosi kezelések, a szemüveg megvásárlása, a gyógyszerek költségei vagy akár a lakáshitel törlesztése terén? A jó hír az, hogy sokan tévesen gondolják, hogy ilyen támogatás csak gyermekes családokat vagy 25 év alattiakat illet meg – valójában szinte bárki élhet vele. Nézzük, hogyan működik mindez!
2025. 05. 21. 02:00
Megosztás:

Miért ilyen hideg a tavasz idén? Itt a szakmai magyarázat!

„Norvégiában jobb az idő, mint nálunk.” – panaszolják sokan, miközben 2025 május közepén kabátban indulnak munkába vagy épp elhalasztják a tavaszi túrákat. Az ELTE Meteorológiai Tanszék kutatói – Szabó Péter, Kis Anna és Pongrácz Rita – friss tanulmányukban megvizsgálták: valóban rendkívüli-e az idei tavasz, mi okozhatja a szokatlan hideget, és mit árul el mindez az évszakok hosszú távú változásairól.
2025. 05. 21. 01:00
Megosztás:

Kádár János pokoli dolgot tett halálos ágyán a kórházban

Kádár János élete végén már nem volt ura sem testének, sem tudatának – de egy utolsó, hátborzongató jelenet mégis beleégett a jelenlévők emlékezetébe.
2025. 05. 21. 00:30
Megosztás:

2 ábra amitől kiakad a szemed az USA - Kína háború kapcsán

Nézzünk meg két grafikont az Amerika és Kína közötti vám-háború alakulásáról, és értelmezzük, mi is történik valójában a világ két nagyhatalma között (ERSTE elemzés).
2025. 05. 21. 00:01
Megosztás:

Húszezer daganatos beteg fájdalomcsillapítását segítik

A daganatos betegek fájdalomcsillapítását segítő részletes útmutató jelent meg, a kiadvány ingyenesen elérhető és az internetről is szabadon letölthető.
2025. 05. 20. 23:00
Megosztás:

Új ügyvezetője van az Eve Power Hungary Kft.-nek

Zhang Huanting személyében új ügyvezető igazgatója van a Debrecenben akkumulátorgyárat építő Eve Power Hungary Kft.-nek - tájékoztatta a cég az MTI-t kedden.
2025. 05. 20. 22:30
Megosztás:

156 milliárd forintos keretösszeggel elindult a Nemzeti Bajnokok kombinált hitelprogram

A Demján Sándor Program részeként 155,6 milliárd forintos keretösszeggel elindult a Nemzeti Bajnokok egyműveletes kombinált hitelprogram, amelynek célja a kkv-k termelékenységének és az exportképesség növelése a zöld és digitális átállás elősegítésével - közölte Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára kedden, egy budapesti sajtótájékoztatón.
2025. 05. 20. 22:00
Megosztás:

Magyarország kölcsönösen előnyös vámmegállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal

Magyarországnak elemi érdeke kölcsönösen előnyös vámmegállapodást kötni az Egyesült Államokkal - jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) helyettes államtitkára kedden, a Portfolio Agrofood 2025. konferencián, Kecskeméten.
2025. 05. 20. 21:30
Megosztás:

Továbbra is stabil növekedési pályán halad a személyautó-abroncsok piaca Európában

Továbbra is stabil növekedési pályán halad a személyautó-abroncsok piaca Európában az idei első negyedév adatai szerint, a haszongépjárművekre és mezőgazdasági járművekre gyártott abroncsok értékesítése viszont visszaesett - közölte a Magyar Gumiabroncs Szövetség (HTA) kedden, az Európai Gumiabroncs- és Gumigyártók Szövetsége (ETRMA) friss jelentése alapján.
2025. 05. 20. 20:30
Megosztás:

Ripple készpénzzel és XRP-vel csábítaná el a USDC kibocsátóját – célkeresztben a Circle felvásárlása

Újabb fordulóhoz érkezett a stabilcoin-piac nagyhatalmi játszmája: a Ripple, a híres XRP token mögött álló vállalat, állítólag 4–5 milliárd dolláros ajánlatot tett a Circle felvásárlására. Bár az első ajánlat visszautasításra került, az üzlet még messze nem zárult le.
2025. 05. 20. 20:00
Megosztás:

Stratégiai érdek a méhészeti ágazat támogatása

A méhészeti ágazat támogatása, illetve a méhtartási kedv megfelelő szinten tartása nemzetstratégiai érdek, az agrártárca ezért eddig is kiemelt figyelmet fordított az ágazatra, amit fenn kíván tartani a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027-ig tartó végrehajtásáról szóló Stratégiai Tervben, illetve a nemzeti támogatási rendszerben egyaránt – mondta az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a mezőgazdaságért felelős államtitkár kedden Környén, a Méhek Világnapja alkalmából kedden átadott Zümmögő Sétány elnevezésű tanösvény átadóján.
2025. 05. 20. 19:30
Megosztás:

A Danubius Hotels 13 milliárd forintos beruházással újítja meg szállodáit

A Danubius Hotels szállodalánc az idén minden eddiginél nagyobb összeget, 13 milliárd forintot tervez saját forrásból költeni beruházásokra, miután az elmúlt öt évben mintegy 35 milliárd forintot fordított szállodáinak megújítására - közölte a vállalat az MTI-vel.
2025. 05. 20. 19:00
Megosztás:

Továbbra is nő azok aránya, akik kibercsalás károsultjaivá válnak

A tavaly tavasz óta eltelt egy év alatt 56-ról 59 százalékra nőtt azok aránya, akik személyesen érintetté váltak valamilyen, az elektronikus pénzforgalomhoz kapcsolódó visszaélési kísérletben, és 10-ről 15 százalékra ugrott azoké, akiket már megkárosítottak a csalók - derül ki a CIB Bank reprezentatív felméréséből.
2025. 05. 20. 18:30
Megosztás:

Nőtt az otthoni munkavégzést biztosító álláslehetőségek száma

Az otthoni munkavégzést valamilyen formában biztosító álláslehetőségek száma 7 százalékkal nőtt tavaly május óta az azt megelőző egy évhez képest - derült ki a Profession.hu legújabb elemzéséből.
2025. 05. 20. 18:00
Megosztás:

Az UNIQA a felsőfokú biztosítási képzési program stratégiai partnere lett

Az UNIQA Biztosító stratégiai partnerként csatlakozik a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetségének (MBTSZ) felsőfokú képzési programjához – közölték az együttműködés résztvevői kedden az MTI-vel.
2025. 05. 20. 17:30
Megosztás:

Fairspin: megbízható online játék vagy csak egy újabb mítosz?

Az online kaszinók világa napjainkban igen bőséges felhozatallal büszkélkedik, így még a legválogatósabb játékosok igényeit is képes kielégíteni.
2025. 05. 20. 17:28
Megosztás:

A KSH felülvizsgálta a keresetstatisztikát

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) revideálta a 2019 januárja és 2025 februárja közötti időszakra közzétett kereseti adatait. A revízió hatására a korábban közzétett adatok nem változtak jelentősen. A nemzetgazdasági szintű teljes munkaidős bruttó átlagkereset értéke például 2024 egészére lényegében változatlan maradt, a 2019. évi adat pedig 1 százalékkal módosult. Ezen túlmenően - igazodva a felhasználói igényekhez - bővül az elérhető adatok köre és egyszerűsödik az adatpublikáció - közölte a KSH kedden.
2025. 05. 20. 17:00
Megosztás: