Nem állt meg a lejtmenet az építőiparban

Az építőipar 2026 elején továbbra sem mutat élénkülést: a termelés volumene csökkent, miközben a vállalkozói bázis is tovább szűkült. A rövid távú adatok alapján a piac nem lépett új pályára, a kereslet gyenge maradt, és az új belépők száma sem ellensúlyozza a megszűnéseket.

Nem állt meg a lejtmenet az építőiparban

Az ágazat előtt több bizonytalanság is nehezíti az előrelépést: az energiahordozók árának alakulása kiszámíthatatlan, a választások utáni gazdaságpolitikai irányok még nem ismertek, miközben a kereslet is visszafogott maradt.

A választások nyomán ugyanakkor új helyzet alakulhat ki. A Tisza Párt jelentős felhatalmazása új gazdaságpolitikai irányok lehetőségét veti fel, különösen a lakhatás, az energetikai korszerűsítés és a beruházásösztönzés területén. Ezek – különösen az uniós források bevonásával – érdemben befolyásolhatják az építőipari keresletet.

A kérdés azonban nem az, hogy megjelennek-e új programok, hanem az, hogy ezek képesek lesznek-e élénkíteni a jelenleg visszafogott keresletet. A lakáspiacon már most látszik az enyhülés, miközben az építőipari kapacitások egy része kihasználatlan, így a lakhatási és felújítási programok inkább stabilizáló, mintsem gyors növekedést hozó hatással bírhatnak.

„Az építőipari lejtmenet megállítását és élénkülést hozhatna, ha Magyarország megkapná a neki járó uniós forrást. A befagyasztott forrásból az információink szerint mintegy 2.000 milliárd Ft-tot építési céllal kellene elkölteni a következő két évben.” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az INCONEX Kft. igazgatója.

A konkrét intézkedések egyelőre nem ismertek, így a rövid távú folyamatokat továbbra is a meglévő kereslet határozza meg, ami a friss adatokban is jól látszik.

Február: a csökkenő pálya nem tört meg

Februárban a KSH adatai alapján az építőipari termelés már csak minimálisan maradt el az egy évvel korábbitól (–0,4 %), havi szinten pedig emelkedett. A szerkezet azonban továbbra sem egységes: az épületek építése nőtt, miközben az egyéb építmények és a speciális szaképítés teljesítménye visszaesett.

Az új szerződések volumene jelentősen csökkent, ami azt jelzi, hogy a jelenlegi teljesítmény mögött továbbra sincs erős keresleti utánpótlás. Az év első két hónapjában az ágazat teljesítménye összességében 5,7 %-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.

A kieső cégek helyére nem jön elég új

Az OPTEN első negyedév cégtrendadatai alapján az építőiparban tovább folytatódott a vállalkozói bázis szűkülése. 2026 márciusára a működő társas vállalkozások száma 57,1 ezerre csökkent, ami közel kétezerrel marad el az egy évvel korábbitól, míg az előző hónaptól mindössze százzal.

A nettó cégdinamika továbbra is negatív: több cég szűnik meg, mint amennyi alakul, miközben az alapítások száma alacsony szinten maradt. A megszűnések döntő része továbbra sem „önkéntes”: márciusban közel 85 %-uk felszámolással vagy kényszertörléssel történt.

Ágazati szinten az épületek építése a leginkább érintett, míg a speciális szaképítés mérsékeltebb visszaesést mutat, így továbbra is stabilabbnak tekinthető.

A cégtrend összességében nem jelez fordulatot: az építőiparban a vállalkozói kör tovább szűkül.

„A jelenlegi adatok alapján az építőipar rövid távon nem lépett új pályára: a teljesítmény és a cégtrend egyaránt a visszafogott keresletet tükrözi. Hosszabb távon ugyanakkor az a kérdés, hogy az új gazdaságpolitikai irányok képesek lesznek-e ezen érdemben változtatni” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) első negyedéves értéke az építőiparban országosan 18,55 % volt. Vármegyei szinten nézve a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád vármegye produkálta, míg a legalacsonyabb OPTEN-CFI értéket Győr-Moson-Sopron, Veszprém és Csongrád-Csanád vármegye érte el.


Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között

Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni - jelentette be a közlekedési és beruházási miniszter csütörtökön Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 17:30
Megosztás:

Több állást hirdetnek a cégek, de mérséklődik a munkavállalói aktivitás

Szinte minden vármegyében nőtt a meghirdetett állások száma a második negyedévben a tavalyi adatokhoz képest. A rég látott, kiemelkedően magas munkavállalói aktivitás pedig valamelyest csillapodni látszik az ország összes régiójában – derül ki a Profession.hufriss, negyedéves jelentéséből.
2026. 07. 09. 16:30
Megosztás:

Aktívan és folyamatosan fellép a kartellekkel szemben a GVH

2026-ban már négy új kartell eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Így jelenleg összesen 21 kartellügyet vizsgál a GVH. Ez jelentősen meghaladja az uniós versenyhatóságok áltagos aktivitását. A magyar versenyhatóság által jelenleg folytatott eljárásokban vizsgált 1800 tenderből több mint 1000 érint közbeszerzéseket. A GVH az Integritás Hatóságtól kapott minden jelzést megvizsgált és döntő többségükben eljárásokat indított, amelyek folyamatban vannak.
2026. 07. 09. 16:00
Megosztás:

Megerősítette a Futureal hitelminősítését a Scope Ratings

A Scope Ratings megerősítette a Futureal Development Holding Kft. és a Futureal Holding B.V. BB-/Stabil besorolását. A nemzetközi hitelminősítő értékelése szerint a Futureal szerteágazó, fokozatosan bővülő és stabil bevételt termelő ingatlanportfóliója nagyban hozzájárul a társaság szilárd piaci pozíciójához.
2026. 07. 09. 15:30
Megosztás:

Ismét növekedési pályára állt a luxuspiac egy kutatás szerint

A luxuspiac 2,5 százalékkal nőtt 2025-ben az előző évi 1 százalékos csökkenés után, a Boston Consulting Group (BCG) és az olasz luxuscégeket tömörítő Altagamma előrejelzése szerint a személyes luxuscikkek piaca 2026-ban 2-5 százalékkal bővülhet, a következő években pedig tovább gyorsulhat a növekedés.
2026. 07. 09. 15:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést tartottak Budakeszi és térsége közlekedésének fejlesztéséről

Többek között új buszsávokkal és P+R parkolóval, útfelújításokkal és egy új összekötő úttal fejleszthetik Budakeszi és térsége közlekedését - jelentette be a témában tartott szakmai egyeztetés eredményeit csütörtökön a Facebookon a Közlekedési és Beruházási Minisztérium közúti közlekedési ügyekért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 14:30
Megosztás:

Hatalmas nemzetközi érdeklődés az MBH Bank kötvényei iránt

Folytatódik az MBH Bank nemzetközi kötvénykibocsátási programja, aminek keretében jelentős befektetői érdeklődés mellett hajtott végre újabb sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást az MBH Bank. A kiemelt befektetői érdeklődést jól mutatja, hogy közel két és félszeres túljegyzés érkezett a hitelintézet MREL-képes kötvényeire.
2026. 07. 09. 14:00
Megosztás:

Világszerte vizsgálták a fogyasztóvédelmi hatóságok az influenszerek tevékenységét – NKFH és GVH fellépés hazánkban

Nemzetközi ellenőrzési akcióban vett részt a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH), valamint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A vizsgálatok arra terjedtek ki, hogy az influenszerek, valamint a virtuális és a mesterséges intelligencia alapú tartalomkészítők mennyiben felelnek meg az átláthatósági és fogyasztóvédelmi követelményeknek, különösen a kereskedelmi kommunikációk és a mesterségesen előállított tartalmak jelölése terén.
2026. 07. 09. 13:30
Megosztás:

Stagnált a munkanélküliség júniusban Csehországban

Júniusban Csehországban nem változott a munkanélküliség májushoz képest, a munkanélküliek aránya változatlanul 4,8 százalék volt - közölte a cseh munkaügyi hivatal csütörtökön Prágában.
2026. 07. 09. 13:00
Megosztás:

Minden második ember vásárolt már Temun, de sokan megbánták

A Heureka Group és az Árukereső friss kutatása részletes képet ad arról, hogyan viszonyulnak a közép-európai fogyasztók az olyan ázsiai online platformokhoz, mint a Temu, a Shein vagy az AliExpress. Az eredmények kettős képet mutatnak: az alacsony árak erős vonzereje mellett komoly aggodalmak és negatív tapasztalatok is megjelennek, az új uniós vámszabályok pedig alapvetően változtathatják meg a helyzetet.
2026. 07. 09. 12:30
Megosztás:

MiCA-szigor jöhet: az EU célkeresztbe veszi az amerikai stabilcoin-kibocsátókat

Az Európai Unió újabb nagy lépésre készülhet a kriptoszabályozásban: a MiCA keretrendszer következő felülvizsgálata már nemcsak az európai szereplőkre, hanem a nem EU-s stablecoin-kibocsátókra is kiterjedhet.
2026. 07. 09. 12:00
Megosztás:

Az inflációs kockázatok erősödésével az amerikai és a német tízéves hozam is emelkedett

A közel-keleti konfliktus ismételt eszkalációja globálisan erősítette a felfelé mutató inflációs kockázatokat, amire válaszul emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok.
2026. 07. 09. 11:30
Megosztás:

A Bitcoin árfolyam 62 ezer dollár alatt: Irán és az olajpiaci sokk rángatja a BTC-t

A Bitcoin árfolyama ismét nyomás alá került, miután az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség új szintre emelkedett, az olajár pedig hirtelen megugrott. A geopolitikai kockázatok, a Federal Reserve kamatpályájával kapcsolatos aggodalmak és a technikai elemzők figyelmeztetései együtt okoztak érezhető eladói nyomást a kriptovaluta-piacon. Érdekesség ugyanakkor, hogy a spot Bitcoin ETF-ekbe továbbra is érkezik a tőke, ami azt jelzi: az intézményi befektetők egy része a gyengülés ellenére sem fordított hátat a BTC-nek.
2026. 07. 09. 11:00
Megosztás:

Javultak a kilátások az ingatlanfejlesztési piacon, de a külföldi befektetők egyelőre kivárnak

Javultak az ingatlanfejlesztési piac kilátásai az új kormány megalakulásával, de a külföldi befektetők egyelőre a konkrét kormányzati intézkedésekre várnak, hogy azok miként alakítják az ingatlanpiac működési feltételeit - nyilatkozta az MTI-nek Székely Ádám az Ingatlan Fejlesztési Kerekasztal (IFK) elnöke.
2026. 07. 09. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető amerikai indexek, ezzel felülteljesítve Európát

Szerdán az S&P 500 0,3%-kal, a Dow Jones 1,1%-kal esett, míg a Nasdaq Composite 0,2%-kal emelkedni tudott. A Microsoft és az Alphabet egyaránt több mint 1%-ot veszített értékéből, míg a Meta Platforms 2%-kal gyengült.
2026. 07. 09. 10:00
Megosztás:

Tovább estek szerdán a vezető európai részvényindexek

Elsősorban a kedvezőtlen közel-keleti hírek hatására meredeken estek szerdán a nyugat-európai tőzsdék. A STOXX600 1,6%-kal, a DAX 2,2%-kal, a CAC 40 2,2%-kal, az FTSE100 pedig 1,7%-kal került lejjebb.
2026. 07. 09. 09:30
Megosztás:

Ismét éleződött az amerikai-iráni konfliktus

Kedd óta – amikor több teherhajót is iráni támadás érhetett – ismét éleződött a helyzet az USA és Irán között.
2026. 07. 09. 09:00
Megosztás:

Donald Trump szerint Irán képviselői megállapodási szándékkal keresték meg

Donald Trump amerikai elnök szerint Irán képviselői megállapodási szándékkal keresték meg szerdán.
2026. 07. 09. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama csütörtök reggelre

Erősödött a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 09. 08:00
Megosztás:

Az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások

A kedvezőtlen időjárás miatt az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások, a munkálatok jövő héten véget érhetnek - mondta az Aratási Koordinációs Bizottság ülését követő szerdai sajtótájékoztatón Budapesten az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 07:30
Megosztás: