Nem csökken a tőzsdei feszültség - a gáz ára ismét az egekben
Ugyan a kompresszor elkészült Kanadában, de a szankciók miatt a Siemens nem tudja beépíteni. A szituáció elég jól mutatja, hogy mennyire kontraproduktív egyelőre az energetikai szankció. Ugyanis egyelőre ennek inkább csak a negatív hatásait érezzük, miközben az oroszok még mindig jól keresnek az energiahordozókon. Ugyanakkor aggódva figyeljük a gázár alakulását, hiszen minél magasabb az ár, annál nagyobb lyukat üt a magyar költségvetésen a rezsicsökkentésen és az MVM jövőbeli veszteségein keresztül.
Így a magyar társadalom a rezsicsökkentést többszörösen fizeti meg a negatív hatásokon keresztül, s nem csak azok, akik gázt fogyasztanak. Részben ennek tudható be a forint erőteljes gyengülése, a magasabb hozamkörnyezet, és az ezek által generált költségek. Persze korai még arról beszélni, hogy emiatt akár a most bevezetésre kerülő különadókat is meg kell tartani, de az irány biztosan nem jó.
Úgy kalkulálunk, hogy a most beszedett adó a jövő évi lyukat hivatott betömni, míg a jövőre beszedett különadó a 2024-es lyukat, s talán 2025-re rendeződik a helyzet Nyilván egy erőteljes, gyors leválás az orosz földgázról sokat segítene, de ennek azért vannak fizikai akadályai. Amit lehet tenni, azt ma megtette az MNB. A Fed 75 bázispontos emelését és az EKB tegnapi maszatolását követően lépett és 50 bázisponttal emelte meg az effektív, egyhetes befektetési rátát, amit a spekulánsok most nyilván forint elleni pozíciók zárására használnak fel, s így erősödik a forint. Ezt ráadásul tetézi az a hír, hogy az OMV-nél még heteket vehet igénybe, amíg újra tud indulni a finomító.
Mindeközben a Slovnaft finomítója is csökkentett üzemmódba megy a nagy karbantartás miatt, és a Dunai Finomító is kb. 30 százalékkal csökkentett kapacitáson üzemel a tűz miatt, ráadásul itt még csak most jön a nagy karbantartás, ami ugyan nem leállást, de csökkentett kapacitáson való üzemelést jelent. Így egy darabig szépen fogynak majd a stratégiai olaj és termék (benzin és gázolaj) készletek. Közben az kereskedelmi tárolók töltöttsége gázzal a 7 százalékos márciusi mélypontot követően most 29 százalékon áll, míg a teljes magyar gáztározói töltöttség 36 százalék, az európai átlagos 52 százalékkal szemben. Mindent egybevetve ez továbbra is magas energiaárakat vetít előre. (forrás: ERSTE)