Nem ijed meg Amerika a recessziótól
Ez alapján a jegybankárok eltökéltek az infláció letörésében, és nem csak nagyobb kamatemeléseket mernek eszközölni, de ha kell, akkor akár hosszabb ideig is fenntartanák a magasabb kamatkörnyezetet, ezzel lassítva az amerikai gazdaságot. A júniusi ülés óta lényegében egyetlen kérdés van a júliusi üléssel kapcsolatban: 50 vagy 75 bázispont? Erre azonban nem kaptunk konkrét választ.
A tisztviselők kockázatként tekintenek arra, hogy rögzülhet a magas infláció, amennyiben a közvélemény bizonytalanná válik a Fed elhatározottságával kapcsolatban. Az ülésen elhangzottak alapján a jegybankárok tisztában vannak vele, hogy az agresszív emelések recessziót okozhatnak, ám véleményük szerint elengedhetetlen visszatérni a 2%-os jegybanki célhoz, hogy a foglalkoztatás a lehető legjobb legyen. Olyannyira, hogy indokolt esetben nem félnek még szigorúbb lépéseket eszközölni.
A piac a határozott hangvételű jegyzőkönyvre kötvényeladással reagált, melynek következtében 12-18 ponttal nőttek a 2, a 3 és a 10 éves lejáratú államkötvények hozamai. A rövidebbek 3% fölé, míg a 10 éves referenciakamat annak közelébe kúszott. „90 percen keresztül csak az inflációról beszéltek, míg a recesszióról semmit sem” – mondta a BMO Capital Markets stratégája, Ian Lyngen, utalva ezzel a Fed elhatározottságára az inflációt illetően és az áldozatra, melyet ezért meghozhat.
A piaci árazások jelentősen nagyobb valószínűséget látnak a 75 bázispontos emelésre, míg szeptemberre szinte biztosan fél százalékpontos szigorítást áraznak a határidős ügyletek. Az év végig pedig összesen 175 bp-tal kerülhet feljebb a Fed alapkamata, azaz a 3,25-3,50%-os sáv lehet a mérvadó. (forrás: ERSTE)