Nem várható jelentős változás a munkaerőpiaci kereslet és kínálat dinamikájában, leginkább majd a bérfejlesztések mozgósíthatják a munkavállalói oldalt
Elkészítette 2024 utolsó negyedévére vonatkozó munkaerőpiaci elemzését a Profession.hu. A vizsgált időszakban az egy évvel korábbihoz hasonló munkakeresői aktivitást mértek Magyarország leglátogatottabb állásportáljánál: 4,84%-kal több munkavállalói jelentkezés történt, mint 2023 utolsó három hónapja alatt.
Öt vármegye kivételével az ország egész területén több pályázatot adtak le a felhasználók a portálon keresztül elérhető álláshelyek betöltésére, mint tavaly ilyenkor, a legnagyobb arányban Fejér (+33,7%), Bács-Kiskun (+24%), valamint Borsod-Abaúj-Zemplén (+18,3%) vármegyékben. Ezzel szemben csökkenést mértek Békés (-16,6%), Szabolcs-Szatmár-Bereg (-12%), Hajdú-Bihar (-4,2%), Nógrád (-3,6%) és Heves (-1%) vármegyékben.
A munkakeresők jelentkezései a legnagyobb mértékben az üzleti támogató központok (+34,9%) kategóriában meghirdetett pozícióknál gyarapodtak ebben az időszakban a tavalyihoz képest, amelyet a jog, jogi tanácsadás (+22,9%) és az építőipar, ingatlan (+20,4%) követ. Egy év alatt azonban csökkent a munkavállalói érdeklődés az ügyfélszolgálat, vevőszolgálat (-7,6%), az IT programozás, fejlesztés (-5,4%) és az IT üzemeltetés, telekommunikáció (-3,8%) kategóriákban elérhető lehetőségek iránt.
Nógrád vármegyében lassult le leginkább a munkaerő toborzása
2024 utolsó negyedében a vármegyék többségében a meghirdetett állások száma alulmúlta az előző év azonos időszakában aktivált hirdetésekét, ami országos átlagban 0,3%-os csökkenést jelent.
„2025 első felében nem várható jelentős átrendeződés a munkaerőpiacon a kereslet-kínálat dinamikákat illetően. Az év végi felmérésünk rámutat arra, hogy a megkérdezett munkaadók közül kicsit kevesebben gondolkodnak leépítésben, mint 2024-ben (13%-ról 11%-ra csökkent az arányuk) és 35%-ról 40%-ra nőtt azok aránya, akik változatlan foglalkoztatotti létszámmal fordulnak rá az idei évre. Ezek a prognózisok nem vetítenek előre jelentős trendfordulást, de figyelembe véve a feszes makrogazdasági körülményeket, ennek a mérsékelt optimizmusnak is lehet örülni” – mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.
„Ugyan az elmúlt két évet jellemző inflációs nyomás már mérséklődni látszik, a cégek ennek ellenére is hasonló bérfejlesztési tervekkel számolnak, mint amit 2024-ben megvalósítottak. Ez alapján elmondható, hogy idén minden második cég tervez béremeléssel, amelynek átlagos mértéke 9,5%” – tette hozzá a szakember.
„Munkaadóként nagyon fontos odafigyelni a jelölt oldali bérigényekre és a foglalkoztatói tervekre, mert a bér továbbra is az a faktor, amely az egyik leghatékonyabban tudja megmozgatni a munkavállalói oldalt. Az idei évtől a Profession.hu egyes termékeihez ingyenesen biztosítja a Job report nevű szolgáltatást, amely részletes képet ad a munkaadóknak az egyes pozíciók keresleti/kínálati trendjeiről és a jellemző bérekről” – magyarázta Tüzes Imre.
A munkaerőigényt szakmai területenként vizsgálva látható, hogy a bank, biztosítás, bróker, a vendéglátás és a jogi kategóriák volumene nőtt a legnagyobb arányban, míg a mérnök, az IT programozás és a gyártás, termelés esetében csökkent.
Nógrád vármegyében jelentősen lelassult a munkaerőfelvétel, ahol 30,1%-kal kevesebb betöltésre váró pozíciót hirdettek meg a vizsgált időszakban. A térségben leginkább a fizikai, segéd, betanított munka (-66,7%), valamint a szakmunka (-46,4%), illetve a gyártás és termelés (-35%) területén kínált lehetőségek szűkültek be év-év összehasonlításban. Nógrádot Heves vármegye követi hirdetésszám csökkenésben (-22,7%), majd Vas (-14,1%), Komárom-Esztergom (-13,2%), Győr-Moson-Sopron (-12,4%) és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye (-11,8%).
Somogy vármegyében több emberre volt szükség, leginkább a szállítás, beszerzés, logisztika terén
A munkaerőigény Somogy vármegyében erősödött leginkább (+12,7%), ahol a szállítás, beszerzés, logisztika, a HR és munkaügy, a mérnöki területek, valamint az értékesítés és kereskedelem kategóriákban kerestek több embert az előző év végéhez képest. Az adminisztráció, asszisztens és irodai munka, a vendéglátás, hotel, idegenforgalom, illetve a gyártás, termelés terén pedig csökkent a toborzás intenzitása a térségben.
A feladott hirdetések számában a második legnagyobb gyarapodás 11,6%-kal Hajdú-Bihar vármegyében történt, ahol a gyártás, termelés, az IT programozás, fejlesztés és a bank, biztosítás, bróker számított a top három területnek, a leginkább csökkenőnek pedig a mezőgazdaság, környezet, az IT üzemeltetés, telekommunikáció és a szállítás, beszerzés, logisztika.
A fővárosban szintén több volt az új munkalehetőség a tavalyi év utolsó három hónapjához képest (+2,5%). Elsősorban (az egy évvel korábbi állapothoz hasonlóan) a vendéglátás, hotel, idegenforgalom hirdetésszáma gyarapodott meg az előző év azonos időszakában aktiváltakhoz képest (+44,5%), valamint a cégvezetés, menedzsment (+38,8%) és a jogi (+37,2%) pozíciókra pályázók lehetőségei bővültek. Közel 20%-kall kevesebb nyitott állás volt viszont a mérnökök számára Budapesten, illetve az IT programozás, fejlesztés kategória hirdetései is csökkentek (-12%).