Növekedési pályán a hazai digitális gazdaság

A digitális gazdaság a magyar bruttó hozzáadott érték (GVA) 18 százalékát adja – derül ki abból a kutatásból, amely az IVSZ és a Századvég együttműködésében a Nemzetgazdasági Minisztérium megbízásából készült 2024 nyarán. A kormány jó úton jár, amikor kiemelt ágazatként tekint a digitalizációra – mondta Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár a tárca közleménye szerint csütörtökön.

Növekedési pályán a hazai digitális gazdaság

Kiemelte, hogy a kutatásban szereplő adatok szerint az ágazat továbbra is az egyik legkiemelkedőbb szerepet játssza a hazai gazdaságban. Ennél örvendetesebb hír – tett hozzá az államtitkár, hogy a szektor foglalkoztatási súlya az előző kutatás óta több mint negyedével nőtt, így a digitális gazdaság összesen mintegy 935 ezer munkavállalónak biztosított közvetlen vagy közvetett megélhetést, ami a magyar foglalkoztatottak 19,9 százalékát jelenti.

A kutatás is alátámasztja azt a törekvést, amelyet a magyar kormány másfél évtizede képvisel: teljes foglalkoztatottságra van szükség, amelyből a szektor jelentős mértékben kiveszi a részét – mondta Szabados Richárd.

A kutatás kiemelte továbbá, hogy egy technológiavezérelt fejlődési pálya megvalósulása további erőteljes lökést adhat a digitális gazdaságnak, 2030-ig közel 1500 milliárd forinttal növelve annak GVA-termelő képességét, amivel hazánk az EU technológiai értelemben legfejlettebb országai közé kerülne.

2015 után immár harmadik alkalommal készítettek hazai makrogazdasági kutatók és digitalizációs szakemberek átfogó elemzést a hazai digitális gazdaság nemzetgazdasági súlyáról.

A kutatás legfontosabb megállapítása, hogy a szektor közel egyötödét adja a hazai gazdasági teljesítménynek, foglalkoztatási hatása ugyanakkor az elmúlt időszakban még dinamikusabban emelkedett, valamint hogy a digitális technológiák mainál is robusztusabb térnyerése esetén a digitális gazdaság lehet a hazai gazdasági növekedés egyik hajtóereje.

A tanulmány számos ponton igazolta, hogy a kormány és az iparág szoros együttműködésének nincs alternatívája, minden a szektorba fektetett forint sokszorosan térül meg mind a beruházásokat, mind a foglalkoztatást illetően – jelentette ki az államtitkár.

Magyarországon a hazai IKT szektor számottevő fejlődést mutatott a 2001-2023 időszakban: az IKT feldolgozóipar 6,2 százalékos, az IKT szolgáltatás pedig 6,4 százalékos éves átlagos növekedést ért el. A hazai IKT szektor dinamizmusát és jövőállóságát jól mutatja, hogy 2022-re a szektor GVA-ja 25 százalékkal haladta meg a korábbi, 2019-ben készült kutatás organikus pályára vonatkozó becslését, és alig 5 százalékkal maradt el a technológia-vezérelt pályát érintő akkori előrejelzéstől.

A makrogazdasági módszertan segítségével számszerűsített tovagyűrűző hatások további 6,32 ezer milliárd forinttal növelték a szektor közvetlen GVA hozzájárulását 2022-ben, így a digitális gazdaság 2022-ben összesen 10,1 ezer milliárd forint GVA létrejöttéhez járult hozzá a magyar gazdaságban, ami a teljes nemzetgazdasági GVA 18 százalékát jelentette abban az évben. A szektorban közvetlenül foglalkoztatottak száma 2009 és 2023 között másfélszeresére, 170 ezerről 253 ezer főre nőtt.

A foglalkoztatási multiplikátorral számolva 2022-ben a digitális gazdaság további 682 ezer (összesen mintegy 935 ezer) munkavállalónak biztosított közvetlen vagy közvetett megélhetést, ami a hazai foglalkoztatottak 19,9 százalékát jelentette abban az évben.

A kutatás egy, a hazai digitális gazdaság fejlődését 2030-ig előrevetítő becslést is készített, amelyben az organikus fejlődési pálya mellett egy technológiavezérelt növekedési pályát, illetve egy pesszimista szcenáriót is felvázolt.

Az organikus növekedési pálya mentén az időszak végére a digitális gazdaság által előállított GVA a 2022-es érték több mint kétszeresére, 21 ezer milliárd forintra bővülne, amivel a digitális gazdaság nemzetgazdasági súlya a 2022-es 18 százalékról 21,8 százalékra emelkedne, míg egy technológiavezérelt fejlődési pálya megvalósulása esetén ez az érték 23,3 százalékra nőne, amivel hazánk az Európai Unió technológiai értelemben legfejlettebb országai közé kerülne.

„A digitalizáció, a technológia a mindennapi életünk szerves része, a kutatás is azt bizonyítja, hogy a szakpolitikai irányításnak kiemelt figyelmet kell szentelnie az ágazatnak. A kormánynak az az érdeke, hogy mind az állampolgárok, mind a vállalkozások minél nagyobb arányban használják a digitális megoldásokat, ezért egy gazdaságfejlesztési akcióterv kerül kidolgozásra, amely ősszel kerül a kormány elé” – nyilatkozta Szabados Richárd.


Paradigm-befektetéssel terjeszkedik az állami hátterű USDM1 stabilcoin

Újabb jelentős tőkebevonás irányította rá a figyelmet a tokenizált állampapírok és a kormányzati együttműködéssel kibocsátott stabilcoinok piacára. Az M1X Global 5,5 millió dollárt gyűjtött a Paradigm vezetésével, hogy intézményi fedezeti eszközként és állami támogatások kifizetésére is szélesebb körben használhatóvá tegye az USDM1 tokent.
2026. 07. 07. 12:30
Megosztás:

Már tízből nyolc dolgozó fiatal számít béremelésre

Az aktív kereső fiatalok 81 százaléka számít fizetésemelésre az idei évben, ami jelentős növekedést jelent az év eleji várakozásokhoz képest – derül ki a K&H ifjúsági index második negyedéves kutatásából. A dolgozó fiatalok több mint egynegyede ráadásul arra számít, hogy a bérnövekedés mértéke az inflációt is meghaladja majd, miközben jelentősen csökkent azok aránya, akik egyáltalán nem várnak változást a fizetésükben.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Digitális pénzköltés a magyar háztartásokban

A magyar háztartások pénzügyi szokásait figyelve az elmúlt években feltűnő elmozdulás rajzolódik ki. A jövedelmek egyre nagyobb hányada csordogál olyan digitális szolgáltatások felé, amelyek néhány éve még alig léteztek.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Ajándékpénzt adnak a bankok a befektetésért

Egyre nagyobb összegű kedvezményeket adnak a bankok azért, hogy hozzájuk vigyük a számlánkat. Az egymásra licitáló akciók között A BiztosDöntés.hu összesítése szerint elterjedőben vannak azok, amelyeknél a legvonzóbb ajándékpénzt már akkor kapják meg az ügyfelek, ha értékpapírt is vesznek vagy rendszeres megtakarítást vállalnak. Már több mint 31 500 milliárd forint értékű belföldi értékpapírja van a hazai befektetőknek, és ennek további gyarapodásához vezethetnek a bankok akció és megtakarítási programjai.
2026. 07. 07. 11:30
Megosztás:

Minimális mozgások voltak a kötvénypiacon hétfőn, miközben a befektetők a jegybanki várakozásaikat mérlegelték

Az amerikai állampapírhozamok hétfőn lényegében nem változtak, miután a háromnapos ünnepi hétvége előtt közzétett, a vártnál gyengébb amerikai foglalkoztatási adat mérsékelte a piac kamatemelési várakozásait a Federal Reserve-del kapcsolatban.
2026. 07. 07. 11:00
Megosztás:

A Stellar blokklánca 2%-ra csökkentette az ENSZ segélyezési költségeit

Új szintre emeli blokklánc-alapú segélyfizetési rendszerét az ENSZ Fejlesztési Programja. A UNDP és a Stellar Development Foundation együttműködésének célja, hogy a gyorsabb, olcsóbb és átláthatóbb digitális kifizetések 2027-re világszerte megjelenjenek a humanitárius programokban. A szíriai tesztek során a tranzakciós költségeket 10%-ról mindössze 2%-ra sikerült leszorítani.
2026. 07. 07. 10:30
Megosztás:

A techszektor húzta az amerikai piacokat hétfőn

Az amerikai piacok hétfőn jelentős emelkedéssel zártak, miután a befektetők főként olyan, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó cégek részvényeit vásárolták, amelyek várhatóan hozzájárulnak egy erős második negyedéves eredményszezonhoz.
2026. 07. 07. 10:00
Megosztás:

Csökkenéssel zárták a napot az európai piacok, kedvező konjunktúraadatok érkeztek az eurózónát és Magyarországot tekintve

Bár emelkedéssel kezdték a napot, mínuszban zártak a főbb európai piacok a hét első napján, miután a befektetők a közelmúltbeli erőteljes emelkedést követően realizálták nyereségüket. A páneurópai Stoxx 600 a kereskedés végére 0,3% csökkent, annak ellenére, hogy a nap folyamán korábban 654,44 ponton új történelmi rekordot állított fel, miután az előző héten május közepe óta a legerősebb heti teljesítményét mutatta.
2026. 07. 07. 09:00
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kedd reggel

Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 07. 08:30
Megosztás:

A telkek piaca a legélénkebb, a legtöbbet a luxusingatlanok árából lehet alkudni a Velencei-tónál

A Velencei-tó környéki ingatlanpiac is megtorpant az idén, csökkent az adásvételek száma, kereslet főként az olcsóbb házak és telkek esetében érzékelhető. Eközben a drágább ingatlanoknál jelentős alkukra kell felkészülniük a tulajdonosoknak: a luxuskategóriában akár 30 százalékkal az első hirdetési ár alatt kelhetnek el az ingatlanok.
2026. 07. 07. 08:03
Megosztás:

Kanadai külügyminiszter: Románia kiemelkedő partner az atomenergetikai együttműködés terén

Románia kiemelkedő fontosságú partnere Kanadának az atomenergetikai együttműködés terén, a két ország fél évszázados együttműködése és a Romániában beüzemelt kanadai atomreaktorok más európai országok érdeklődését is felkeltették - mondta hétfőn Bukarestben a kanadai diplomácia vezetője.
2026. 07. 07. 07:00
Megosztás:

Az utazók mintegy fele továbbra sem köt utas- vagy balesetbiztosítást

A nyaralásra utazók mintegy fele továbbra sem köt utas- vagy balesetbiztosítást, pedig egy hirtelen betegség, baleset vagy akár egy elveszett poggyász nemcsak kellemetlen, hanem komoly, akár milliós többletköltséget is hozhat: a tavaly nyári szezonban 9,5 millió forintos kárkifizetés is előfordult - közölte az MBH Bank hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 07. 06:00
Megosztás:

5 év után újra megnyílt a montenegrói Sveti Stefan luxusüdülőhely

Ötéves szünet után ismét megnyitotta kapuit Montenegró ikonikus luxusüdülőhelye, a Sveti Stefan sziget - közölte a montenegrói közszolgálati televízió (RTCG) az internetes oldalán.
2026. 07. 07. 05:30
Megosztás:

Személyi változás a Nemzeti Sport élén

A Nemzeti Sport Kft. ügyvezetője a tulajdonosi jogokat gyakorló közmédia vezetőjének, Horváth Andrásnak kérésére hétfőn azonnali hatállyal mentesítette a munkavégzés alól Szöllősi Györgyöt, a Nemzeti Sport főszerkesztőjét - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája az MTI-vel.
2026. 07. 07. 05:00
Megosztás:

Donald Trump: folynak tárgyalások Oroszországgal és Ukrajnával a háború lezárásáról

Donald Trump amerikai elnök szerint folynak tárgyalások Oroszországgal és Ukrajnával a háború lezárásáról.
2026. 07. 07. 04:30
Megosztás:

Rekordot ért el a közvetített hitelek volumene a csoport történetében

A DH Group által közvetített hitelek volumene elérte a 406 milliárd forintot az idei második negyedévben, ami rekord a csoport történetében; a volumenek éves szinten 19,2 százalékkal, negyedéves szinten 9,0 százalékkal nőttek - tette közzé a DH Group Nyrt. hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 07. 07. 04:00
Megosztás:

Idén 2,3 milliárd forint jogdíjat fizet ki az EJI

Idén 10 százalékkal több jogdíjat fizet az elmúlt évhez képest az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) a hangfelvételek felhasználása után. Ezekben a napokban 2,3 milliárd forint jogdíjat utalnak mintegy 160 ezer magyar és külföldi előadónak - közölte az MTI-vel az EJI hétfőn.
2026. 07. 07. 03:30
Megosztás:

Társadalmi egyeztetés indult a megye és kormánymegbízott elnevezésekről

Társadalmi egyeztetés indult hétfőn a megye és kormánymegbízott elnevezésekről. Az ezzel kapcsolatos törvénytervezet és az ahhoz kapcsolódó dokumentumok a kormány honlapjáról érhetők el.
2026. 07. 07. 03:00
Megosztás:

Az AI-ügynökök új korszakot nyithatnak a vállalati működésben

A mesterséges intelligencia fejlődése új szakaszba lépett, amely alapvetően alakíthatja át a vállalatok működését az elkövetkező években. A Deloitte és a Harvard Business Review Analytic Services közös, Agentic AI: Orchestrating Intelligent Operations című tanulmánya azt vizsgálja valós üzleti tapasztalatok és gyakorlati példák alapján, hogy az AI-ügynökök miként alakíthatják át a vállalati működést, és hogyan teremthetnek hosszú távon is mérhető üzleti értéket. A tanulmány szerint ez a megközelítés nem csupán az automatizáció következő állomása, hanem egy olyan működési szemlélet alapja, amelyben az intelligens rendszerek egyre nagyobb szerepet vállalnak az összetett folyamatok koordinálásában és a döntések támogatásában.
2026. 07. 07. 02:30
Megosztás:

Pénzmosásból származó egymillió eurót foglaltak le a francia és az olasz hatóságok

Pénzmosásból származó egymillió eurót foglaltak le koszovói kollégáikkal együttműködve a francia és az olasz hatóságok - közölte az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű hivatal, az Eurojust hétfőn.
2026. 07. 07. 02:00
Megosztás: