Novemberben 1 milliárd 415 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány

2022. novemberben a kivitel volumene 9,5, a behozatalé 15 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A passzívum 1 milliárd 415 millió euró volt, az egyenleg 1 milliárd 372 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest - közölte szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Novemberben 1 milliárd 415 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány

Októberhez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 3,0, az importé 6,7 százalékkal nőtt. 2022. novemberében a kivitel értéke 13,3 milliárd euró (5421 milliárd forint), a behozatalé 14,7 milliárd euró (6011 milliárd forint) volt.

2022. novemberben az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 19, az importé 31 százalékkal nőtt. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 9,1, a behozatalé 14 százalékkal bővült.

A termék-külkereskedelmi egyenleg 1 milliárd 372 millió euróval romlott (az első becslésben közöltnél 132 millió euróval kedvezőtlenebb). A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 22, a behozatalban 29 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,3 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 12, a dollárral szemben 25 százalékkal gyengült.

A gépek és szállítóeszközök 2021. novemberi áron számított kivitele 18, behozatala 23 százalékkal nagyobb lett. A villamos gép, készülék és műszer exportvolumene több mint negyedével, importvolumene több mint harmadával emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A közúti jármű exportvolumene hatodával, importvolumene több mint ötödével nőtt. Az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés volumene exportoldalon több mint ötödével, importoldalon több mint harmadával emelkedett. Az általános rendeltetésű ipari gép exportvolumene közel ötödével, importvolumene több mint ötödével volt nagyobb az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene közel tizedével, importvolumene több mint harmadával nőtt. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitel és a behozatal esetében azonos mértékben, 10 százalékponttal járult hozzá a megfelelő irányú forgalom volumennövekedéséhez.

A feldolgozott termékek exportvolumene 2,2, importvolumene 8,5 százalékkal emelkedett. A mindkét oldali forgalomnövekedéshez döntően a szakmai, tudományos ellenőrző műszer forgalma járult hozzá. Ezen túlmenően az exportoldali volumennövekedést még a gyógyszer, gyógyszerészeti termék, az importoldalit pedig az egyéb feldolgozott termék is befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport a teljes export volumennövekedéséhez 0,7 százalékponttal, az import esetében pedig 3,1 százalékponttal járult hozzá.

Az energiahordozók exportvolumene 17 százalékkal csökkent, míg importvolumene 1,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. A mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a természetes és mesterséges gáz, ezen túlmenően az importoldali forgalomnövekedéshez még a villamos energia járult hozzá. Az energiahordozók a teljes export növekedését 0,7 százalékponttal csökkentették, míg a teljes importét 0,2 százalékponttal növelték.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 3,3 százalékkal kisebb, míg a behozataláé 9,8 százalékkal nagyobb lett. A mindkét oldali volumenváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény járult hozzá. Ezen túlmenően az exportoldali forgalomcsökkenést a hús és húskészítmények, míg az importoldali forgalomnövekedést az állati takarmány termékcsoport forgalma is befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export növekedését 0,2 százalékponttal csökkentette, míg az importét 0,5 százalékponttal növelte.

Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 12, az onnan érkező behozatalé 8,5 százalékkal nagyobb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 568 millió euróval javult, 940 millió eurós többlet keletkezett. Az export 78, az import 64 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban. Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 2,0 százalékkal, a behozatalé 30 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 1,9 milliárd euróval romlott, 2,4 milliárd eurós passzívumot mutatott.

2022. január-novemberben a kivitel értéke 131,1 milliárd euró (51,1 ezer milliárd forint), a behozatalé 139,2 milliárd euró
(54,3 ezer milliárd forint) volt. Január-novemberben az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 5,9, a behozatalé 6,9 százalékkal emelkedett. A termék-külkereskedelmi mérleg 10,1 milliárd euróval romlott, a hiány 8,1 milliárd eurót tett ki.
 A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 23, a behozatalban 32 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. A cserearány 6,8 százalékkal romlott. A forint az euróhoz képest 8,9, a dollárhoz viszonyítva 23 százalékkal gyengült.

Rekord utas- és járatszám mellett üzemelt sokkal pontosabban a wizz air idén nyáron

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága minden fontos pontossági mérőszámán javított idén nyáron, miközben minden korábbinál több járatot üzemeltetett, rekordszámú utassal. A javuláshoz a Wizz Air saját rendkívüli intézkedései mellett a magyar légiforgalmi irányítás jobb teljesítményére is szükség volt.
2025. 09. 26. 07:30
Megosztás:

Hol tart a magyar luxusingatlan-piac?

A budai villanegyedek továbbra is dominálják a hazai luxustérképet, ugyanakkor a kereslet ma már nem minden nagyméretű ingatlanra terjed ki. A luxusingatlanokkal foglalkozó Duna House Prime szakértője szerint a prémium felszereltségű, örökpanorámás, kulcsrakész villák iránt van most a legnagyobb érdeklődés, miközben a régebbi, elavultabb „hodályházak” már legfeljebb telekáron találnak gazdára.
2025. 09. 26. 07:00
Megosztás:

Mesterséges intelligencia, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok, nyilvános jelzések és HR kartellek a versenyhatóságok fókuszában

Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok esetén a bírságok nagysága már a kartellügyekben kiszabott bírságokéval vetekszik – hangzott el a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda és a Vállalati Jogtanácsosok Európai Egyesülete (ACCE) közös konferenciáján. A magyar és az uniós versenyhatóság fókuszában a mesterséges intelligencia és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok mellett az egyoldalú nyilvános közlésekkel megvalósított versenyjogsértések, illetve a bértranszparenciával és HR kérdésekkel kapcsolatos versenyjogi kockázatok lehetnek.
2025. 09. 26. 06:30
Megosztás:

A szlovén kormány elfogadta a 2026-os és 2027-es költségvetési javaslatokat

A szlovén kormány csütörtöki ülésén elfogadta a 2026-os és 2027-es költségvetési javaslatokat, amelyekben a tudomány, a lakhatás, a beruházások, a gazdaság, a nyugdíjak és az egészségügy, valamint az ellenállóképesség és a biztonság számít kiemelt területnek.
2025. 09. 26. 06:00
Megosztás:

Megérkezett a jövő a magyar építkezésekre: robot épített szerkezetkészre egy családi házat Budapesten

A WLTR névre keresztelt építőipari segédeszköz alig négy hónappal magyarországi bemutatkozása után már élesben is bizonyított: a falazórobot kevesebb mint 3 nap alatt húzta fel egy családi ház falait Budapest XVIII. kerületében. Az eszköz hatékony megoldást kínál az építőipart sújtó jelentős munkaerőhiányra.
2025. 09. 26. 05:30
Megosztás:

4000 bölcsődei férőhely létesült az elmúlt egy évben

Négyezer bölcsődei férőhely létesült egy év alatt, egy évtized alatt pedig megduplázódott a férőhelyek száma, valamint megháromszorozódott azoknak a településeknek a száma, amelyeken bölcsődei ellátást nyújt a magyar állam - közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Őrbottyánban csütörtökön.
2025. 09. 26. 04:30
Megosztás:

Rekord utas- és járatszám mellett üzemelt sokkal pontosabban a Wizz Air idén nyáron

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága minden fontos pontossági mérőszámán javított idén nyáron, miközben minden korábbinál több járatot üzemeltetett, rekordszámú utassal. A javuláshoz a Wizz Air saját rendkívüli intézkedései mellett a magyar légiforgalmi irányítás jobb teljesítményére is szükség volt.
2025. 09. 26. 04:00
Megosztás:

Október elsején életbe lépnek a szerb állami olajtársaság elleni amerikai szankciók

Október elsején életbe lépnek a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) elleni amerikai szankciók, Szerbia nem kapott további haladékot - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök csütörtökön New Yorkban.
2025. 09. 26. 03:30
Megosztás:

Októberben elkezdődik a Gellért fürdő felújítása

Októberben elkezdődik a Gellért fürdő teljes körű felújítása, a beruházás tervezett költsége 20 milliárd forint - közölte a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2025. 09. 26. 03:00
Megosztás:

60 000 forintot is érhet a nyugdíjas utalvány az ALDI-ban

Az ALDI Magyarország újabb kedvezményekkel segít a vásárlóknak, külön figyelmet fordítva a nyugdíjasokra.
2025. 09. 26. 02:00
Megosztás:

A telefontokok sötét oldala​ - nem is tudod mennyi kárt csinálsz vele!

A mobiloknak ma már elengedhetetlen tartozékai a műanyagtokok, amelyek védik ugyan a készüléket, ám jelentősen szennyezik a környezetetet. A világon évente több mint egymilliárd darabot adnak el belőlük, a piac értéke 2033-ra várhatóan meghaladja a 44 milliárd dollárt, egyes becslések szerint pedig évente több mint 30 tonna telefontok-hulladék keletkezik.
2025. 09. 26. 01:00
Megosztás:

Rövid távon nem tudunk leválni a Barátság olajvezetéken érkező orosz kőolajról, akárki is kéri

Donald Trump az ENSZ közgyűlésén tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy szerinte Európának azonnal fel kell hagynia az orosz energiaimporttal, mert amíg az EU orosz gázt és olajat vásárol, addig gyengíti saját pozícióját a Moszkvával szembeni konfliktusban.
2025. 09. 26. 00:01
Megosztás:

Digitális személyi igazolvány bevezetését tervezi a brit kormány

Digitális személyi igazolvány bevezetését tervezi a brit kormány, mindenekelőtt az engedély nélküli munkavégzés és az illegális bevándorlás visszaszorítása végett.
2025. 09. 25. 23:30
Megosztás:

Befektetői felmérés: New York és London vezeti a világ pénzügyi központjainak listáját

A piaci szereplők továbbra is New Yorkot és Londont tartják a világ két vezető pénzügyi szolgáltatási központjának a csütörtökön Londonban bemutatott legújabb globális befektetői felmérés szerint. New York azonban már csak minimális előnnyel vezet a brit főváros előtt.
2025. 09. 25. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 39. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 09. 25. 22:30
Megosztás:

A Proof of Reserve jelentése, értelmezése és gazdasági jelentősége a kriptovaluta világában

A kriptovaluta piac az elmúlt években robbanásszerű növekedésen ment keresztül – egyre többen fektetnek digitális eszközökbe, és egyre több kriptotőzsde és pénzügyi szolgáltató kínál kriptoalapú megtakarítási, kereskedési és letétkezelési lehetőségeket. De felmerül egy nagyon fontos kérdés: vajon tényleg ott van a pénzünk, ahol azt ígérik?
2025. 09. 25. 22:05
Megosztás:

Háromszoros évfordulót ünnepel az Aggteleki Nemzeti Park

Különleges, ritkán adódó, háromszoros jubileumot hozott 2025 az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság számára: 200 éve tárta fel Vass Imre, Magyarország első igazi barlangi felfedezője a Baradla-barlang főágának folytatását, idén ünnepli fennállásának 40. évfordulóját az Aggteleki Nemzeti Park, 30 éve pedig az Aggteleki és Szlovák-karszt barlangjai felkerültek az UNESCO Világörökségi listára egyetlen természeti világörökségként - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint Rácz András, a tárca természetvédelemért felelős államtitkára az Aggteleki Nemzeti Park jubileumi évének emlékülésén az Edelényi Kastélysziget dísztermében.
2025. 09. 25. 21:30
Megosztás:

Rendkívüli támogatásban részesülnek az aszállyal sújtott kukoricatermelők

Megérkezett a pénzügyi segítség a tavalyi súlyos aszályhelyzet miatt nehéz helyzetbe került a kisebb, gazdasági szempontból kiszolgáltatottabb kukoricatermelők számára. A júliusban benyújtott kérelmek alapján a Magyar Államkincstár megkezdte a hektáronként több mint 16 ezer forint utalását, így szeptember utolsó előtti hetében már 6,43 milliárd forintot folyósított is - tájékoztatott az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára.
2025. 09. 25. 21:00
Megosztás:

MOHU Budapest: elindult a fővárosi szemétszállítás

Elindult a fővárosi szemétszállítás, zajlanak a tárgyalások a munkavállalókkal, több pontban megállapodás született - közölte a MOHU Budapest csütörtökön az MTI-vel.
2025. 09. 25. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 09. 25. 20:00
Megosztás: