Olasz mesterművet árvereznek el Budapesten: a festmény, amelyből Nagy Katalin és a napkirály is akart egy sajátot

Jóval a nemzetközi ár alatt juthatnak hozzá december elején a műgyűjtők, illetve a befektetők az itáliai barokk egyik remekművéhez Budapesten. A BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján ugyanis a közel 800 tétel között 8,5 milliós kikiáltási árról lehet licitálni Francesco Solimena „Az uralkodás allegóriája” című festményére, amely egykor francia, spanyol és orosz uralkodók fantáziáját mozgatta meg. Az alkotás egyik részleteiben is nagyon hasonló változata az ezredfordulón csaknem 30 millió forintnyi összegért kelt nem a Sotheby’s-nél New Yorkban.

Olasz mesterművet árvereznek el Budapesten: a festmény, amelyből Nagy Katalin és a napkirály is akart egy sajátot

Francesco Solimena Európa uralkodói udvarainak elismert és kedvelt festője volt. Alkotásai olyan megrendelők gyűjteményeit gazdagították, mint a valaha volt leghosszabb ideig hatalmon lévő európai uralkodó, XIV. Lajos francia király, Savoyai Jenő herceg vagy II. Károly spanyol király. Közrejátszott ebben az is, hogy a nápolyi barokk kiemelkedő mesterének művei, amelyekben különleges figyelmet szentelt a mitológiai és allegorikus témák ábrázolásának, gyakorta a megrendelő egyedi igényeihez is igazodtak, ezzel politikai és reprezentációs célokat is szolgáltak.

A BÁV ART december 3. és 5. között megrendezendő 84. Művészeti Aukcióján kalapács alá kerülő „Az uralkodás allegóriája” a 18. század elején, Solimena (1657-1747) legjelentősebb alkotói korszakában született, és lenyűgöző részletgazdagsággal jeleníti meg a hatalom, az igazságosság, illetve a bölcsesség eszméit. A mű ugyanakkor egyfajta remekül kidolgozott mintadarab, ricordo, amelyet a mester a lehetséges megrendelőknek meg tudott mutatni, majd a személyes igényeknek megfelelően valósított meg  – lényegében egyszerűen a saját művét másolva. A festmény közepét elfoglaló pajzs például ebben az esetben üresen jelenik meg, ám kitölthető volt a megrendelő bármely uralkodó vagy előkelőség jelképeivel vagy arcképével.

„A festmény értékét emeli, hogy testvérdarabjai a világ két meghatározó művészeti intézményében, a londoni National Gallery-ben és a szentpétervári Ermitázsban találhatók. Ezek a gyűjtemények a művészettörténet legkiválóbb darabjainak adnak otthont, globális rangot biztosítva az ott őrzött műalkotások számára.” – emelte ki Dr. Kovács Zoltán, a barokk művészet kutatásában kiemelkedő szerepet játszó művészettörténész.

Az Ermitázsban őrzött kompozíció, Solimena egyik főműve és a Budapesten licit alá kerülő alkotás között a leglényegesebb különbség pont a már említett, a puttók által tartott pajzson fedezhető fel. A szentpétervári képen ugyanis azt felirattal és egy portréval töltötték ki – hívta fel a figyelmet a művészettörténész. Ma Nagy Katalin cárnő portréja látható rajta, de a képet eredetileg XIV. Lajos, francia király tiszteletére festették - azt Filippo Antonio Gualtieri (1660–1728) bíborostól, a pápa franciaországi követétől kapta ajándékba, és jó eséllyel épp a Budapesten most kalapács alá kerülő műről másolták. A napkirály képmását Katalin cárnő festtette át, amikor a festményt Párizsból Oroszországba került 18. században. Ismertek ugyanakkor a bőkezű támogatóinak is köszönhetően hatalmas vagyonra szert tevő, bárói rangra emelt Francesco Solimena festményének olyan változatai is, amelyeken a pajzson II. Károly spanyol király, Anjou Fülöp, illetve Savoyai Jenő herceg képmása látható.

Különleges lehetőség a hazai közönségnek

„Az uralkodás allegóriája” nemcsak művészi értékével tűnik ki, hanem különleges befektetési lehetőséget is kínál. Az ilyen jelentős alkotások eddig főként a nemzetközi piacokon voltak elérhetőek, és igen magas áron. A Sotheby's 2001-es New York-i aukcióján például a Budapesten kalapács alá kerülő alkotáshoz nagyon közel álló részleteket mutató, a pajzson II. Károly spanyol király arcképét megjelenítő festmény 74 500 dollárért, mai árfolyamon tehát csaknem 30 millió forintnak megfelelő összegért kelt el. 

A budapesti licit 8,5 millió forintról indul, így a hazai közönség nemcsak arra kap esélyt, hogy egy ilyen kivételes mű birtokába kerüljön, de a kikiáltási érték alapján várhatóan jóval a nemzetközi ár alatt teheti ezt meg. 

A BÁV ART aukciói 1920 óta meghatározó eseményei a magyar és nemzetközi műkincspiacnak. A 84. Művészeti Aukció változatos kínálatában a barokk festészet szerelmesei mellett a modern művészet, szobrászat és iparművészet rajongói is páratlan műtárgyakra lelhetnek, miközben a klasszikus ékszerek és órák rajongói sem maradnak inspiráló tételek nélkül.

A tételek november 23. és december 1. között, minden nap 10:00 és 18:00 óra között tekinthetők meg a BÁV ART Aukciósház és Galériában (1055 Budapest, Szent István krt. 3.). Az árverés december 3-án, 4-én és 5-én, mindhárom nap 18 órától kerül megrendezésre a MOM Kulturális Központ Kupolatermében. A digitális katalógus elérhető a bav-art.hu weboldalon, ahol online licitálásra is lehetőség nyílik a BÁV ART aukciós portálján. 

Brazília legnagyobb magánbankja Bitcoin-t ajánl: Miért javasol az Itaú Unibanco 3%-os BTC-kitettséget?

Az Itaú Unibanco, Latin-Amerika legnagyobb magántulajdonban lévő bankja merész, de átgondolt ajánlással rukkolt elő: ügyfeleinek azt tanácsolja, hogy 2026-ra portfóliójuk akár 3%-át is fektessék Bitcoinba.
2025. 12. 14. 11:00
Megosztás:

Soha nem látott egészségügyi kockázatfelmérési program indul Gödöllőn

Soha nem látott egészségügyi kockázatfelmérési program indul Gödöllőn és vonzáskörzetében - közölte a kulturális és innovációs miniszter szombaton a Pest vármegyei városban.
2025. 12. 14. 09:00
Megosztás:

Első alkalommal rendeztek jégvirágkarnevált Debrecenben

Első alkalommal rendeztek jégvirágkarnevált Debrecenben szombaton: az augusztusi hagyományos virágkarnevál téli kistestvéreként megtartott fesztiválra több ezren gyűltek össze a cívisváros központjába.
2025. 12. 14. 08:00
Megosztás:

Rekord részvétellel rendeztek Mikulás-ünnepséget Londonban angliai magyar gyerekeknek

Rekord részvétellel rendeztek szombaton Londonban karácsonyváró Mikulás-ünnepséget Angliában élő magyar gyerekeknek.
2025. 12. 14. 07:00
Megosztás:

Jövőre már 116 millió elektromos jármű közlekedik világszerte

A jövő év végéig már mintegy 116 millió elektromos jármű (EV) - személy- és teherautó, busz és furgon - közlekedik a világ útjain - áll a Gartner amerikai technológiai piackutató cég honlapjára felkerült jelentésben.
2025. 12. 14. 06:00
Megosztás:

Szolgálatba lépett az újonnan létrehozott csendőrség Szlovákiában

Szlovákia több városában egyidejűleg léptek szolgálatba péntek éjjel a több évtizednyi szünet után ismét létrehozott csendőrség első járőrei - jelentették szlovák médiaforrások.
2025. 12. 14. 05:00
Megosztás:

Újabb célzott támogatáshoz jutnak a szarvasmarhatartók

Az Agrárminisztérium (AM) az idei, kihívásokkal teli évben is kiemelt stratégiai ágazatként kezeli az állattenyésztést. Ezért a szarvasmarha-ágazat csaknem 6 ezer gazdálkodója számára tette lehetővé, hogy összesen 3,8 milliárd forintnyi hazai forrásból nyújtott támogatáshoz jusson, amely jelentősen hozzájárul a termelők jövedelembiztonságához – jelentette be Nagy István agrárminiszter a szaktráca szombati közleménye szerint.
2025. 12. 14. 04:00
Megosztás:

Hullámzó az építőipar teljesítménye

Az építőipar októberben folytatta az egész évre jellemző hullámzó teljesítményt: a termelés volumene éves összevetésben 9,7%-kal nőtt, ugyanakkor havi alapon 1,9%-kal csökkent. A kedvező éves adat egyrészt az előző évi alacsony bázisnak, másrészt az egyéb építmények – jellemzően állami fejlesztések – körében tapasztalt bővülésnek köszönhető. Pozitívum, hogy az október végi szerződésállomány volumene 50%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. Az év első tíz hónapjában a termelés 2,5%-kal felülmúlta a 2024 azonos időszakát, így az ágazat várhatóan pozitív tartományban zárja az évet. Lassú, de fokozatos élénkülésre lehet számítani az ágazatban jövőre. A kilátásokat támogatja, hogy az állami megrendelések várhatóan emelkednek a következő időszakban, emellett az építőipart mind a felújítási piacon keresztül, mind az új építésű lakás-fejlesztéseken keresztül tudja támogatni az Otthon Start Program és az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv építőipart és lakáspiacot érintő további intézkedései. Azonban a kilátások szempontjából az uniós források akadozása és a gazdasági szereplők borús jövőképe miatti kapacitás bővítések visszafogása még mindig lassító tényező.
2025. 12. 14. 03:00
Megosztás:

Vége a gáz- és a fatüzelésnek Magyarországon - ez jön helyette

A hagyományos energiahordozók egyre drágábbá válása, valamint az általuk okozott környezeti terhelés következtében mind erőteljesebb az érdeklődés a megújuló energiaforrásokra épülő, korszerű és intelligensen szabályozott hűtési és fűtési megoldások iránt.
2025. 12. 14. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Nyugdíjkorhatár Magyarországon 2026-tól

A magyar nyugdíjrendszerrel kapcsolatban az egyik leggyakoribb kérdés, hogy mikortól lehet nyugdíjba menni, és várható-e változás a közeljövőben. Az elmúlt években több lépcsőben emelkedett a nyugdíjkorhatár, ezért sokakat érint, hogy 2026-tól módosul-e a szabályozás, illetve kinek mit jelent mindez a gyakorlatban.
2025. 12. 14. 01:00
Megosztás:

Zöld utat kapott a Circle kriptobankja – de vételre elég ez?

Fontos mérföldkőhöz érkezett a kriptoszektor: az amerikai pénzügyi felügyelet (OCC) feltételes engedélyt adott a Circle Internet Groupnak és a Ripple-nek nemzeti trust bank létrehozására, miközben a Paxos, a BitGo és a Fidelity Digital Assets meglévő engedélyeit is szövetségi szintre emelte. Ez az öt jóváhagyás egyértelműen jelzi, hogy a digitális eszközökkel foglalkozó vállalatok egyre szorosabban integrálódnak az amerikai bankrendszerbe, immár egységes, szövetségi felügyelet alatt.
2025. 12. 14. 00:05
Megosztás:

Az XRP megtorpan a 2,05 dolláros szint közelében, miközben a Digitap ($TAP) Visa-megállapodása a 2026-os év legjobb szabályozásbarát kriptós előértékesítésévé teszi

A Federal Reserve legutóbbi, 25 bázispontos kamatcsökkentése rövid időre javította a piaci hangulatot, azonban a frissített „dot plot” azt jelezte, hogy az infláció várhatóan 2028-ig a célérték felett marad – ez a fordulat azonnali visszahúzódásokat idézett elő a főbb altcoinok körében.
2025. 12. 13. 23:00
Megosztás:

Ágazatok Második hónapja erősödik az ipar

Az év utolsó negyedévének kezdetén a hazai ipar erősödést mutat, és immár második hónapja tart a növekedés. Októberben az ipari termelés volumene 0,5%-kal meghaladta az előző havit. Ugyanakkor az összkép továbbra sem kedvező, mivel éves összevetésben 2,7%-os visszaesés látható. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása és a gép, gépi berendezés gyártása kivételével. A gyenge teljesítmény elsődleges oka a gyenge külső kereslet, ami ráadásul a legnagyobb alágazatokat, a járműgyártást, illetve a villamos berendezés gyártást (akkumulátor-gyártás) kiemelten érinti. Emellett a geopolitikai feszültségek, a vámháború és a gyenge nemzetközi konjunktúra mind rányomta a bélyegét az ágazatra. Az ágazat még messze van a korábbi lendület visszanyerésétől, ugyanakkor az elmúlt hetekben megjelent néhány kedvező fejlemény, amelyek támogatást nyújthatnak a kilábaláshoz. Ezzel szemben a német gazdaság várható élénkülésével kapcsolatos kilátások sajnos tovább romlanak. Remélhetőleg a magyar ipar olyan szegmensekben fog erősödni, amelyek versenyképes termékeket állítanak elő, és az elektromobilitásra épülnek – például a CATL és a BYD gyártási kapacitásainak indulása 2026-ban. Összességében viszont arra számítunk, hogy 2025-ben az ipar teljesítménye várhatóan éves átlagban még visszaesik.
2025. 12. 13. 22:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:
2025. 12. 13. 21:00
Megosztás:

Az Ethereum a 3 100 dolláros ellenállással küzd, miközben a Digitap ($TAP) egyre magasabbra tör – a 2026-os év legjobb kriptója lehet

Az Ethereum meglepően erőteljesen reagált a hónap eleji FED-ülésre: az ETH árfolyama 3 000 dollár alatti szintről 3 300 dollár fölé emelkedett, mielőtt visszahúzódott a 3 100 dolláros tartományba. Ez a visszahúzódás összhangban áll a medvepiac általános ritmusával, ahol a rövid árfolyamemelkedéseket gyakran nagy lehűlések követik, ahogy a likviditás csökken.
2025. 12. 13. 20:00
Megosztás:

MÁV: jön az éves ország- és vármegyebérlet december közepétől

Vasárnap, december 14-én lép életbe a MÁV-csoport 2025/2026-os menetrendje, december közepétől vásárolható az éves ország- és vármegyebérlet az új MÁVPlusz alkalmazásban, az applikáción keresztül péntektől mindenki számára elérhető a 15 százalékos okoskedvezmény a jegyekre - közölte a MÁV szombaton az MTI-vel.
2025. 12. 13. 19:00
Megosztás:

Az Európai Unió tartósan befagyasztja az orosz állami vagyont

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács úgy döntött, hogy meghatározatlan időre megtiltja az EU területén befagyasztott, az Orosz Központi Bankhoz tartozó eszközök Oroszországba történő visszautalását - közölte a testület pénteken.
2025. 12. 13. 18:00
Megosztás:

Valamikor mostanában áll munkába a százezredik tisztán elektromos gépkocsi

Valamikor mostanában áll munkába a százezredik tisztán elektromos gépkocsi, a teljes klímabarát flotta a múlt hónap végére 98 660 darabot számlált, decemberben kevesebb mint 1400 gépjárműnek kell zöld rendszámot kapnia ahhoz, hogy még idén százezer fölé nőjön az állomány - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombaton facebook jegyzésében.
2025. 12. 13. 17:00
Megosztás:

Stratégiai partnerséget kötött a GLS és a DPD a rugalmasabb csomagátvétel érdekében

A rugalmasabb csomagátvétel érdekében a GLS Hungary és a DPD Hungary stratégiai partnerséget kötött, ennek köszönhetően Magyarországon a DPD-csomagok a GLS-automaták jelentős részéből is átvehetők lesznek - olvasható a két társaság közös, az MTI-nek eljutatott közleményében.
2025. 12. 13. 16:00
Megosztás:

Hitelmoratóriummal segíti a kormány a gazdákat

A fagy- és aszálykár, valamint a sertéspiaci túlkínálat ellensúlyozása érdekében újabb eszközzel segítjük a gazdálkodókat - jelentette be Nagy István agrárminiszter a tárca az MTI-nek küldött szombati közleményében.
2025. 12. 13. 15:00
Megosztás: