Olaszországi ingatlanvásárlás: lehetőségek és jogi tudnivalók

Az olasz ingatlanpiac egyre népszerűbb a magyar vásárlók körében, köszönhetően a kedvező áraknak, a történelmi ingatlanok varázsának, valamint az ország kulturális és természeti gazdagságának. De milyen jogi sajátosságai vannak egy olaszországi lakás, egy toscanai villa vagy egy ipari ingatlan vagy akár szálloda vásárlásának? Erről oszt meg tapasztalatokat Lajos Law Firm szakértője.

Olaszországi ingatlanvásárlás: lehetőségek és jogi tudnivalók

Ingatlanárak alakulása

Nagy múltú régiókban, mint Toszkána vagy Lombardia folyamatos az érdeklődés a történelmi ingatlanok iránt. Olaszország egyes régióiban, például Friuli-Venezia Giulia-ban, az ingatlanárak már alacsonyabbak, mint Budapest egyes részein. Trieszt és Udine városai különösen népszerűek a magyar vásárlók körében, ahol az átlagos négyzetméterárak akár 1000 és 2000 euró között is mozoghatnak. Kiváló lehetőségeket lehet találni az árverések között is, de folyamatosan érkeznek speciális ajánlatok szállodák, irodaházak, ipari ingatlanok értékesítésére meglepően jó áron.

„Az olasz tengerparti nyaraló célú ingatlanok esetében tapasztalataink szerint sokszor kedvezőbbek az árak, mint akár horvátországi vagy dél-spanyolországi hasonló ingatlanok esetében” – mondja Lajos Levente ügyvéd (képünkön).

Magyar vásárlók növekvő érdeklődése

Az elmúlt években jelentősen megnőtt a magyar vásárlók száma az olasz ingatlanpiacon. A Gate-Away.com ingatlanportál adatai szerint 2023 és 2024 között a magyar vásárlók száma 45%-kal emelkedett, így ők lettek a legdinamikusabban növekvő külföldi vásárlói csoport. 

Az olaszországi ingatlanvásárlás jogi folyamata

Európai Uniós tagállami állampolgárok és gazdasági társaságok szabadon vásárolhatnak ingatlanokat Olaszországban. Az egyetlen előfeltétel, hogy előzetesen be kell szerezniük olasz adószámot. A folyamat általában az alábbi lépésekből áll: 

1. Ingatlan keresése és előzetes vizsgálat: Az első lépés az ideális ingatlan kiválasztása. Magyarországtól eltérően az a szokás, hogy az eladó és a vevő is fizet ingatlanközvetítői díjat. Fontos, hogy a vevő ellenőrizze az ingatlan tulajdonjogi helyzetét, tehermentességét és a helyi építési szabályozásoknak való megfelelését. Az olasz jogrendszer szerint minden ingatlannak szerepelnie kell a kataszteri nyilvántartásban (Catasto), amely tartalmazza az ingatlan jogi és műszaki adatait. 

2. Ajánlattétel („Proposta di Acquisto”): Az ingatlan kiválasztása után a vevő írásos ajánlatot tesz, amely tartalmazza a megvásárolni kívánt ingatlan árát és feltételeit. Ezt az ajánlatot a vevő általában egy előleggel („caparra confirmatoria”) kísérve nyújthatja be. Ha az eladó elfogadja az ajánlatot, az előleg az adás-vételi szerződés részévé válik.

3. Előszerződés („Contratto Preliminare”): Az ajánlat elfogadása után a felek előszerződést köthetnek. Ez egy kötelező erejű megállapodás, amely részletezi az adás-vételi feltételeket, ideértve az árat, a fizetési feltételeket, és az adás-vétel zárási dátumát. Az előszerződést érdemes jogász vagy közjegyző jelenlétében aláírni.

4. Közjegyzői eljárás („Rogito”): Az olasz jog szerint az ingatlanátruházási szerződést (rogito) közjegyző előtt kell aláírni. A közjegyző fõ feladata az adás-vétel jogszerűségének ellenőrzése és az ingatlan tulajdonjogának átvezetése a vevő nevére. Ezen túl a közjegyző felelős az ingatlanátruházási illetékek és adók megfizetéséért.

5. Fizetés és tulajdonjog átírása: A szerződés aláírásával egyidőben a vevő megfizeti az ingatlan teljes árát. A tulajdonjog átírása ezt követően történik meg az ingatlan-nyilvántartásban, amelyet a közjegyző kezdeményez.

6. Költségek és adók: Az ingatlanvásárláshoz kapcsolódó költségek magukban foglalják a közjegyzői díjat, az ingatlanátruházási illetéket („Imposta di Registro”), és adott esetben az áfát („IVA”). A pontos összegek az ingatlan árától és típusától függenek.

Adók az ingatlanbérbeadás esetén

Ha egy magyar állampolgár olaszországi ingatlant ad bérbe, a bérleti jövedelem után számos adót kell fizetni. Az elsődleges adó a személyi jövedelemadó („IRPEF”), amely progresszív kulcsok alapján kerül megállapításra. Az ingatlantulajdonos dönthet az átalányos adózási módszer („Cedolare Secca”) mellett, amely fix, 21%-os adókulcsot alkalmaz a bérleti jövedelemre.

Ez az opció különösen előnyös lehet, mivel egyszerűsíti az adózási eljárást, és mentesít a helyi bérleti szerződések illetékeitől. A bérleti jövedelem után az ingatlantulajdonosnak továbbá helyi ingatlanadókat („IMU” és „TARI”) is fizetnie kell, amelyek az ingatlan értékétől és funkciójától függnek. Fontos, hogy a bérbeadás előtt konzultáljon egy olasz adótanácsadóval, hogy megfelelően eleget tegyen minden adózási kötelezettségének.

Tendenciák az olasz ingatlanok piacán

A kereslet folyamatosan növekszik, miközben számos régió, például Friuli-Venezia Giulia, kedvezőbb árakat kínál más európai országokhoz képest. Az ingatlanárak stabil emelkedést mutatnak a nagy múltú és népszerű régiókban, míg kevésbé frekventált területeken továbbra is vonzó befektetési lehetőségek állnak rendelkezésre.

„A következő években várható, hogy az európai szabályozási környezet és az ingatlanpiac dinamikája tovább ösztönzi a külföldi befektetőket, különösen a rövid távú bérbeadás és az öröklés szempontjából kedvező konstrukciók miatt” – foglalja össze Lajos Levente. 


Fenntarthatóbb pályára állt a magyar lakóingatlanpiac

Stabilizálódó kereslet, kiegyensúlyozott kínálat és mérséklődő árdinamika jellemzi a magyarországi lakóingatlanpiacot a nyár elején. Ezekre a trendekre világít rá a Fundamenta cégcsoport InPulzus néven publikált kérdőíves felmérése, amelyet ingatlanközvetítő kollégáinak körében végzett.
2026. 06. 26. 03:00
Megosztás:

Élénkülés a használthajó-piacon: 13 százalékkal nőtt a kereslet tavaly májushoz képest

A Használtautó.hu 2026. májusi adatai szerint tovább élénkült a hazai használthajó-piac: az érdeklődések* száma éves összevetésben 12,8 százalékkal emelkedett, miközben a hirdetések száma és az átlagár is növekedett. A vízisport-szezon kezdetével párhuzamosan a kereslet a fiatalabb vízi járművek és a prémium vitorlások iránt egyaránt erős maradt.
2026. 06. 26. 02:30
Megosztás:

Megszűnik a Messenger üzenetküldő - a Facebook döntése végleges

Sok felhasználó számára véget ért a Messenger önálló számítógépes korszaka.
2026. 06. 26. 02:00
Megosztás:

120 literes kukád van? Akkor bajban leszel a jövőben

Sok magyar háztartás udvarán ma is a jól ismert 120 literes kuka áll. Csakhogy a hulladékszállítás szabályai egyre szigorúbbak: már nemcsak az számít, hogy belefér-e a szemét az edénybe, hanem annak súlya, összetétele, a kuka állapota és még az is, hogy a megfelelő méret szerepel-e a szolgáltató nyilvántartásában.
2026. 06. 26. 01:00
Megosztás:

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulóján

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor, Magyarország második kutatóűrhajósa felbocsátásának első évfordulóján, csütörtökön a budapesti Millenáris parkban. Az esemény megnyitóján Tanács Zoltán a HUNOR-programot egy katalizátornak nevezte, és elmondta: bár a program az év végén lezárul, szeretné, ha folytatódna a megkezdett fejlődés, és erre a fél évre felkérte Kapu Tibort a program vezetésére.
2026. 06. 26. 00:01
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 26. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 25. 23:30
Megosztás:

Spark és Uniswap: új FX Layer gyorsítja a stabilcoinok közötti váltást

A Spark és az Uniswap közös stabilcoin-likviditási rendszert indított FX Layer néven. A megoldás célja, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá tegye a dollárhoz kötött digitális eszközök közötti átváltást, miközben megszünteti annak szükségességét, hogy minden stabilcoin-kibocsátó saját, elkülönült likviditási infrastruktúrát építsen ki. A kezdeményezés indulásakor mintegy 150 millió dollárnyi tőke kerül az Uniswap v4 rendszerébe.
2026. 06. 25. 23:00
Megosztás:

Történelmi esemény! Ilyenre még nem volt példa Hollandiában

Történelme során először adták ki a legsúlyosabb időjárási riasztást a túlzott hőség miatt Hollandiában, a meteorológiai intézet (KNMI) vörös riasztása éjféltől lép életbe négy kivételével az ország összes tartományában. Luxemburgban megdőlt a júniusi hőmérsékleti rekord.
2026. 06. 25. 22:30
Megosztás:

Profitot tudott növelni a H&M, de a bevétele már zsugorodik

Szerényen nőtt a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), Európa második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja, miközben a bevétele 3 százalékkal csökkent a május végén zárult pénzügyi második negyedévben - áll a cég honlapján.
2026. 06. 25. 22:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök várhatóan ismét felszólal napirend előtt, kedden, a határozathozatalok között a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről is szavazhatnak a képviselők.
2026. 06. 25. 21:30
Megosztás:

Mastercard-kutatás: a magyarok egyre inkább digitálisan fizetnek külföldi utazásaik során

A külföldre utazó turisták száma tavaly öt éves csúcsot döntött, idén pedig a növekedés folytatódik, ami az utazási szezon előtt reflektorfénybe állítja a magyarok külföldi fizetési szokásait. A Mastercard kutatása szerint a digitalizáció itt is hódít: a többség valamilyen digitális megoldással fizet a külföldön (vagy külföldről) igénybe vett termékekért és szolgáltatásokért.
2026. 06. 25. 21:00
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége

Új szakmai együttműködés indul a Miskolci Egyetem logisztikai szakterülete és a vállalati háttér kapcsolatának erősítése érdekében: együttműködési megállapodást kötött a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ).
2026. 06. 25. 20:30
Megosztás:

Az EU rászállhat a felhőpiac vezetőire: vizsgálat alatt az Amazon és a Microsoft

Az Európai Bizottság előzetes álláspontja szerint az Amazon és a Microsoft felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásait - az Amazon Web Services (AWS) és a Microsoft Azure (Azure) - a digitális piacokról szóló törvény (DMA) értelmében kapuőrnek kell kijelölni - tájékoztatott a brüsszeli testület csütörtökön.
2026. 06. 25. 20:00
Megosztás:

Átutalta a 90 milliárd eurós hitel első részletét Ukrajnának az EU

Átutalta Ukrajnának a 90 milliárd eurós hitel első, 3,2 milliárd eurót kitevő részletét az Európai Unió - tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.
2026. 06. 25. 19:30
Megosztás:

Rekordmeleg és tragédiák Spanyolorszában

Spanyolországban több mint kétszáz haláleset hozható összefüggésbe a nyár első hőhullámával - derült ki a III. Károly Egészségügyi Intézet csütörtöki jelentéséből.
2026. 06. 25. 19:00
Megosztás:

Durva hőhullám és csapadékhiány várható a következő napokra

A következő napokra várható forróság már az aratásra is sok, a kapásnövények pedig nagyon megsínylik a várhatóan a jövő hét elején helyenként 40 Celsius-fok feletti csúcsértékekkel tetőző forróságot és a csapadékhiányt - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében. Hozzátették: csapadékra keddtől, enyhülésre szerdától van esély.
2026. 06. 25. 18:30
Megosztás:

Kilőtt a chipgyártó bevétele, optimista jövőképet fest a Micron

A Micron Technology amerikai memóriachip-gyártó növelte bevételét és nyereségét a május 28-ával zárult pénzügyi harmadik negyedévében, miközben derűlátó előrejelzést közölt a folyó negyedévre.
2026. 06. 25. 18:00
Megosztás:

Garantiqa: tovább él a garanciadíj-mentesség a beruházási hiteleknél

A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 2026. december 31-ig meghosszabbítja a beruházási célú hitelkonstrukciók mögé nyújtott, az első teljes üzleti év végéig érvényes garanciadíj-mentességet. A hitelt igénylő mikro-, kis- és középvállalkozások továbbra is kedvező feltételekkel kezdhetnek hozzá fejlesztéseikhez.
2026. 06. 25. 17:30
Megosztás:

A stabilitásra és a hatékonyságra fókuszálnak a hazai vállalkozások

A bizonytalan nemzetközi gazdasági környezetben továbbra is keresik a kitörési lehetőségeket a régió vállalkozásai, miközben nagy hangsúlyt helyeznek a stabilitásra – mutat rá az EY második alkalommal elkészített Vállalkozói Barométer kutatása. A Kelet-Közép- és Dél-Európa 16 országát lefedő, több mint 1000 vállalkozó megkérdezésével készült felmérésben 173 magyar válaszadó vett részt. A 2026 februárja és márciusa között kapott válaszok alapján a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és a munkaerő fejlesztése is jelentősen javíthatja a cégek versenyképességét.
2026. 06. 25. 17:00
Megosztás:

72,6%-ot zuhant a MemeCore: bennfentes vádak rázták meg a tokent

A MemeCore árfolyama 24 óra alatt 72,6 százalékkal, 0,786 dollárra zuhant, miközben a token még az általánosan gyengélkedő kriptopiacot is jelentősen alulteljesítette. Az összeomlás hátterében elsősorban a bennfentes manipulációval, a rendkívül koncentrált tokenkínálattal és a kritikusan alacsony likviditással kapcsolatos félelmek újbóli felerősödése állhatott.
2026. 06. 25. 16:30
Megosztás: