Ön érti, hogy működik az állami nyugdíj? És hova megy az a sok befizetett pénz?!

Korábban az Inforádió Aréna című műsorának a vendégeként köszöntötték Dr. Farkas Andrást, aki Nyugdíjguru néven ismert a közösségi médiában, és az állami nyugdíjrendszerekre vonatkozó érdekes információkkal szolgált. A szakértő az interjú során elmesélte a svéd és a magyar nyugdíjrendszer közötti különbségeket, és bemutatta, hogyan működik a felosztó-kirovó (magyar) állami nyugdíj, valamint annak jövőbeli kilátásait is elemezte. A szakértő érdekes válaszokat adott olyan kérdésekre is, mint az állami nyugdíjrendszer esetleges jövőbeni összeomlása.

Ön érti, hogy működik az állami nyugdíj? És hova megy az a sok befizetett pénz?!

Megtenné, hogy elmagyarázza az állami nyugdíjrendszerek működését Európában?

Ez egy nagyon jelentős kérdés. Lényeg az, hogy a mai nyugdíjrendszer majdnem mindenhol az úgynevezett felosztó-kirovó vagy folyó finanszírozású rendszerre épül, tehát a mindenkori aktív dolgozók fizetnek olyan járulékot vagy specializált adót, amiből a mindenkori nyugdíjasoknak a nyugdíját ki kell fizetni.

Ez a nemzedékek egymás közötti bizalmára épülő rendszer, ami mindenhol küszködik problémákkal és finanszírozási gondokkal, mert a társadalmak öregszenek. A demográfiai öregedés kettős folyamat eredménye, egyrészt nő az idős emberek, másrészt csökken a fiatalok létszámaránya.

Emiatt a nyugdíjrendszerek fenntarthatósága, ha ugyazon elveken akarjuk fönntartani, mint eddig, egyre nagyobb nehézségeket fog okozni. Nagyon egyszerű belegondolni, ha többen vannak a nyugdíjasok és hosszabb ideig élnek, miközben kevesebben vannak a járulékfizetők, akkor nyilvánvalóan egyre nagyobb nehézséget okoz, hogy a nyugdíjak fedezetét előteremtsük.

nyugdíjrendszer Magyarországon

Annyit érdemes tudni, hogy 2001 óta sorra nagy jelentőségű reformokat vezettek be az európai nyugdíjrendszerekben. 2001-ben volt az első német reform, aztán jött az osztrák 2006-ban és a nagy brit nyugdíjreform 2016-ban.

A minden nyugdíjreformnak az egyik mintáját képező svéd nyugdíjrendszert 2003-tól indulva reformálták meg jelentősen. A reformoknak a fő irányát tekintve három szót említenék: fenntartható, korszerű és méltányos.

Ezt a három elemet próbálják összehangolni a nyugdíjrendszerek alakítása során. Például a svéd rendszerben a hatalmas, zseniális svédcsavar az volt, hogy magát az állami alapnyugdíjat is egy kettős alapból finanszírozzák. Van mindenkinek egy névleges egyéni nyugdíjszámlája meg egy tényleges egyéni nyugdíjszámlája.

A névleges egyéni nyugdíjszámla egy folyó finanszírozású rendszer, ott tényleges pénz nincs, ezért hívják névlegesnek, egy virtuális tőkefedezeti rendszernek, ami a járulékokból oda eső részt, ami a keresetek 16 százaléka Svédországban, azokat a mindenkori bérindexszel növelve tartják nyilván ezen a számlán.

Emellett van egy másik számla, ahova a mindenkori járulékok 2,5 százalékát teszik be évente, az meg egy tényleges tőkefedezeti rendszer, olyan, mint a magyar magánnyugdíjpénztárunk volt. Ez a 2,5 százalékos járulék ott a befektetési hozamok függvényében gyarapodik vagy éppen csökken, tavaly például ott is csökkentek a tényleges tőkefedezeti részek.

Megoldották a svédek azt, hogy a névleges és a tényleges egyéni nyugdíjszámla az egyén aktív élete során folyamatosan termelje a pénzt. A svéd nyugdíjrendszer legnagyobb újítása a virtuális tőkefedezet megteremtése mellett az, hogy a nyugdíj egyáltalán nem függ attól, hogy milyen hosszú ideig dolgozik valaki.

Kizárólag attól függ, hogy ezen a két számlán milyen tényleges pénzek halmozódtak föl. Amikor a nyugdíjba vonulásról dönt a jogosult, akkor az ezeken a számlákon lévő pénzeket az ő évjáratára vonatkozó várható további élettartam függvényében meghatározott életjáradék-osztókkal osztják el, és így határozzák meg a nyugdíj összegét.

Hogy egyszerűbben fogalmazzak, a nyugdíj rendkívül méltányos a svédeknél, mert csak attól függ, hogy az illetőnek mennyi pénz gyűlt össze ezeken a számlákon. Nem függ a szolgálati idő hosszától, csak attól, hogy mennyit fizetett be a rendszerekbe, és utána pedig attól függ, hogy mennyi a további várható élettartama.

Ott nagyon lazán lehet nyugdíjba menni, 63 és 69 éves kor között bármikor igényelhető, de egy 63 éves embernek sokkal hosszabb még a várható további élettartama, tehát magasabb ez az osztószáma, vagyis jóval kisebb lesz a nyugdíja. A svédek sem hülyék, nem 63 évesen mennek nyugdíjba, hanem 66 éves koruk körül kezdik el és nagyon sokan 69 éves korig dolgoznak, merthogy a maximális nyugdíjukat szeretnék igénybe venni.

A névleges számlán hogy keletkezik pénz? Azt mondta, hogy abba nem tesznek be fizikailag pénzt.

nyugdíj névleges számlák és nyugdíjalap

Nem, mert az olyan, mint a magyar. Mi is befizetjük a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékunkat minden hónapban, és nálunk annak az 54 százaléka elmegy a nyugdíjbiztosítási alapba, de nem jelenik meg nálunk semmilyen saját számlán.

A svédek ezt megjelenítették egy saját személyes számlán. Azt mondták, hogy befizettél, mondjuk, 3000 koronát ebben a hónapban, és a 3000 korona névlegesen ott van a számládon, azt minden évben mostantól a mindenkori bérindexnek megfelelően növelni fogjuk, így, mire nyugdíjba mész, ezen a névleges számládon ott lesz egy névleges összeg, de az mégis úgy fog beszámítódni, minthogyha egy folyószámláról vennéd le a pénzt, egy életjáradékot, mert akkorra majd a többiek, az aktív dolgozók, akik fizetik ezt a járulékot, az ő pénzeikből lesz a te nyugdíjad.

A másik része pedig ténylegesen az általad befizetett és ott fialtatott pénzedből fog majd keletkezni.

A névleges olyan, mint a felosztó-kirovó rendszerben a miénk.

Így van. A svédeknél még az is egy nagy minta, hogy ott az összes jogosult minden évben kap egy részletes kimutatást, hogyan alakult ebben a két összetevőben az állami nyugdíjuk, hogy alakult a tényleges befektetett pénzeik hozama, a költségei, és az összesített addigi éves nyugdíjjogosultságot szépen kimutatják egy összegben.

Utána már csak annyit kell tudnunk, hogy a mi évjáratunkra, amikor elmegyünk nyugdíjba, mennyi az a bizonyos életjáradékosztó és egyetlen osztással megvan, hogy mennyi nyugdíjra leszek jogosult. Nálunk ezt nyolc alapvető lépésből és közben ötven alalgoritmusból lehet csak megállapítani.

Az osztrákok szintén egy csodálatos kimutatási rendszert vezettek be: az első oszlopban mindenki látja, hogy mennyi volt az adott évi bruttó keresete, azt meg kell szorozni tizennéggyel, mert „szegény” osztrákoknál 14 havi a fizetés.

Az éves keresetnek az 1,78 százaléka a nyugdíjjogosultság, amit mindig jóváírnak, ezeket összegzik minden évben. A megfelelő indexekkel ott is valorizálják, és a végén az összesített nyugdíjjóváírást elosztják 14-gyel, annyi a nyugdíj. Rendkívül egyszerű.

Majdnem minden ilyen modern, mostanában reformált nyugdíjrendszerben nagyon pontos kimutatások vannak, ahol akár percre készen követhetem, hogy milyen nyugdíjjogosultságom van. Mi még nem tartunk egyelőre itt, Magyarországon.

Ahol nincsenek állami nyugdíjrendszerek, ott hogy oldják meg? Vállalati nyugdíjalapok vannak és a dolgozóknak oda tesznek be pénzt?

európai nyugdíjrendszerek

Ma már az szinte elképzelhetetlen, hogy nincs állami nyugdíjrendszer, még Kínában is van, ott tíz évvel ezelőtt vezették be. Chile a híres példa, ahol csak magánnyugdíjpénztári rendszerek működnek, az is viszonylag jól elpöfög.

Általában kiegészítő rendszerek mindenhol működnek, mert nagyon sok embernél meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy ha semmilyen jogosultságot sem tudott szerezni, a szociális ellátórendszerből kapjon időskori ellátást.

A legtöbb államban van ilyen garantált nyugdíj, ami nálunk is az egyik jövőbeni nagy újítás lehet, a skandináv államokban már létezik ez a jogintézmény, az új-zélandi nyugdíj majdnem erre épül, meg az ausztrál is, ami az ott lakástól teszi függővé a nyugdíj értékét. Nem attól, hogy én ott mennyit dolgoztam, mennyi járulékot fizettem, hanem egész egyszerűen azért, mert én ott laktam.

Jellemzően minimum három év vagy van, ahol minimum tíz év után jár ilyen állampolgári alapnyugdíj. Ez az alapnyugdíj biztosíthatja az elnyomorodás megakadályozását, ami minden nyugdíjrendszernek a minimális célja.

Ebben az esetben ez a bizonyos alapnyugdíj vagy az a kiegészítő jellegű ellátás azoknak jár, akik nem tudtak egyébként értelmes méretű nyugdíjat előállítani maguknak az életük során. Ez egy jövőbeni kiugrás lehet, mert ezeket a nyugdíjakat nem járulékból, hanem adóból vagy specializált adóbevételekből finanszírozzák, nem függ attól, hogy a jövőben, ha nem lesz mindenkinek munkája, mert jönnek a robotok, akkor adott esetben ezt lehet fogyasztási adókból, a termelésre kivetett adóból is finanszírozni.

Ebben az esetben a nyugdíjrendszer úgy alakulhatna ki, hogy van egy állampolgári alapnyugdíj és mellette van egy foglalkoztatói nyugdíjpillér, ami nyilván attól függ már, hogy dolgozok-e, mennyi járulékot fizetek, ez egy hasonló alapon megszervezett nyugdíjrendszer lehet, mint a munka-nyugdíjrendszerek, ahol attól függ a nyugdíj összege, hogy életem során a munkámmal mekkora értéket tudtam előállítani.

Van a felosztó-kirovó rendszereknek egy elméleti borulási pontja, amikor a befizetők annyira kevéssé válnak, hogy már nem tudják finanszírozni az ellátást kapókat?

Elvi pont nincs, hiszen, ha belegondolunk, akkor ez nem tud összedőlni, hiszen amíg bárki fizet járulékot, akármilyen keveset, addig maga a rendszer kipréseli magából a rendkívül picike nyugdíjat. Ebben a veszély nem az, hogy nem tud működni, hanem az, hogy nem tud elegendő nyugdíjat kiizzadni magából a rendszer.

Magyarországon még nem tartunk ott, hogy veszedelmes lenne a nyugdíjak fedezetének a megteremtése, de nagyon drága már most is, pedig hangsúlyozom, mi az egyszázhuszad részét költjük a nyugdíjainkra a franciákhoz képest. Az idei éves nyugdíjkasszánk 5555 milliárd forint, de lehet, hogy ez magasabb lesz, hiszen ha novemberben lesz egy pótlólagos, visszamenőleges nyugdíjemelés, akkor akár 5700 milliárd is lehet a nyugdíjkassza.

A jövőre betervezett nyugdíjkassza jóval több, 6019 milliárd forint, de ha már hozzávesszük az egyéb nyugdíjszerű ellátásokat is, akkor azzal együtt már 6500 milliárd forint a pénzigény. Ezeknek valahogy meg kell teremteni a fedezetét. Magyarországon két fő fedezete van, egyébként nagyon hasonló ez a világszerte alkalmazott bevételi politikához.

Az első a magánszemély által fizetett társadalombiztosítási járulék, ami most Magyarországon 18,5 százalék. Ennek több mint a fele, 54 százaléka a nyugdíjkasszát illeti meg, a többiből meg egészségbiztosítási alapot, illetőleg a foglalkoztatási alapot fedezzük.

A másik nagy bevételi forrás a szociális hozzájárulási adónak a szintén a nyugdíjkasszát megillető része. Ennek idén körülbelül 75 százaléka ment a nyugdíjkasszába, de jövőre már 89 százaléka megy, ugyanis csak ezzel lehet majd fedezni a jövő évi nyugdíjakat.

És így sem lesz elég. Mit kell ilyenkor tenni? Nagyon sokszor elterjedtek azok a tévhírek, hogy a magyar állam nem áll jót, nem garantálja a nyugdíjrendszer működését. Dehogynem garantálja!

Az alaptörvényben kicsit lazították a szabályokat, de a nyugdíjtörvényben, ami sarkalatos törvény, egyértelműen ott szerepel az a szabály, hogyha nem lenne elegendő a járulékbevétel meg a szochobevétel, akkor a magyar állam egyéb adóbevételeknek a terhére költségvetési előirányzatként biztosítja a hiányzó összeget.

nyugdíjtörvény

Ez nem játékos összeg, ezermilliárdos nagyságrendekről beszélünk, amit pótlólag be kell már most is nyomni a nyugdíjrendszerbe. Ennek alapvetően két olyan eleme van, ami folyamatosan igényli a plusz pénzt. Az egyik a 13. havi nyugdíj, ami nem tervezett plusz kiadásként, 2022-től teljes havi összegben bekerült a nyugdíjkasszába.

Ez idén 418 milliárdos, jövőre már 440 milliárd forintos kiadás, és mellette van egy másik olyan tétel, aminek csak részben teremtődött meg a fedezete, ez a nők kedvezményes nyugdíja, amely változatlanul 40 évi jogosító után igényelhető. Ez jövőre már 467 milliárd forintba kerül. Ez összességében több mint 900 milliárd forintos plusz kiadást generál. Ennek meg kell valahonnan teremteni a fedezetét - érvel Dr. Farkas András, melyet az Infostart idéz.

Kapcsolódó cikkek:

Nyugdíjak 2024 utalási időpontja naptár

Nyugdíj korhatár 2024

Béremelés helyett lakhatási támogatást érdemes kérni jövőre

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.
2024. 11. 22. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak pénteken a befektetők?

Vegyesen állnak a részvénypiacok Ázsiában ma reggel: a Nikkei 0,9%-os pluszt jelez a reggeli órákban, a Shanghai Composite 1,6, a Hang Seng 1,5%-ot morzsolódott le.
2024. 11. 22. 10:30
Megosztás:

Mérséklődtek a hozamok a nemzetközi kötvénypiacokon; erősödött a dollár; tovább gyengült a forint

Az ukrajnai háború eszkalációja miatti félelmek tegnap is erősítették a biztonságos eszközök iránti keresletet, így az állampapír-hozamok annak ellenére is inkább lefelé tendáltak, hogy nemcsak az újonnan munkanélküli segélyért folyamdók száma csökkent az USA-ban, hanem igen erős lett a Philadelphia Fed feldolgozóipari indexe is.
2024. 11. 22. 10:00
Megosztás:

A 3 legjobb kis piaci kapitalizációjú kripto gyöngyszem 1 dollár alatt, készen állnak a 100x-es növekedésre!

A nagy hozamokat kereső befektetők számára az 1 dollár alatti kis piaci kapitalizációjú kriptovaluták páratlan lehetőségeket kínálnak. Ezek a tokenek ötvözik a megfizethetőséget a hatalmas növekedési potenciállal, gyakran innovatív ökoszisztémákra épülve.
2024. 11. 22. 09:30
Megosztás:

A geopolitikai feszültség hatására drágultak a védelmi részvények Európában

A páneurópai STOXX 600 index 0,5%-kal emelkedett, megszakítva négynapos veszteségsorozatát, és növekedett az összes nyugat-európai régiós index is.
2024. 11. 22. 09:00
Megosztás:

Drágának hiszed a felújítást? Így nem lesz az - Ezekre ügyeljünk, ha 3-4 milliót szeretnénk spórolni

A lakásfelújítás gondolata sokakat foglalkoztat, hiszen az építőanyagok és munkadíjak árnövekedése ellenére még mindig olcsóbb lehet egy meglévő otthon korszerűsítése, mint új ház építése. Ennek ellenére rengetegen visszariadnak, mert tartanak az előre nem kalkulált költségektől, a megbízhatatlan szakemberektől, vagy attól, hogy a végeredmény nem az elképzeléseik szerint alakul.
2024. 11. 22. 08:00
Megosztás:

„Politikai halálos ítélet” vár Marine Le Penre?

„Politikai halálos ítélet – és nemcsak személyesen a Nemzeti Tömörülés frontembere, hanem a több millió francia szavazópolgár ellen is” – hangsúlyozta a TF1 csatornán az ügyészség által javasolt és ily módon kilátásba helyezett büntetésre reagálva Marine Le Pen.
2024. 11. 22. 07:30
Megosztás:

Több mint félmillió magyar ember esélyes már a budai álomotthon megnyerésére

Főleg Ötöslottó és Eurojackpot vásárlásával gyűjtik a pontokat a Játékoskártya birtokosok, hogy esélyessé váljanak a budai álomotthon megnyerésére. A modern, 12. kerületi lakást a Szerencsejáték Zrt. Játékoskártya-lakásnyeremény kampányában lehet megnyerni. Az elmúlt két hónapban már több mint 510 ezren szereztek játékkal jogosultságot arra, hogy részt vegyenek – a heti pénznyeremények mellett – a márciusi lakásnyeremény sorsoláson.
2024. 11. 22. 07:00
Megosztás:

Versenyben marad-e Európa és Magyarország?

Az EU számára nem ért még véget a polikrízis. A Covid-19 lezárás, majd a több hullámban érkező inflációs sokk, végül az idei, robosztus növekedés nélküli gazdasági év után versenyképességi válság foglalkoztatja az európai döntéshozókat. Utóbbi szoros összefüggésben áll a „nem-növekedés” (de-growth) nem túl szívderítő, gyakorlati megtapasztalásával.
2024. 11. 22. 06:30
Megosztás:

A Z generáció a biztosítási piacon is mást akar

A Z generáció új kihívások elé állítja az európai biztosítási piacot. Ők a digitális technológiák fejlődése, a gazdasági bizonytalanságok és a környezeti válságok hatására másfajta hozzáállással viszonyulnak a pénzügyi és biztosítási termékekhez.
2024. 11. 22. 06:00
Megosztás:

Fejenként 200 ezer eurós kérdés – az utolsó pillanatban vannak az európai gyógyszer- és vakcinagyártók Európában

Beszédes számokkal rendelkezik az uniós gyógyszerszektor. A gazdasági fejlődésben kiemelten fontos egy főre jutó hozzáadott érték uniós átlagban majdnem 200 ezer euró volt tavalyelőtt, ami meghaladja a slágerágazatok közé sorolt telekommunikációs és pénzügyi szektor 159 ezer és 175 ezer eurós értékét. Ahhoz viszont, hogy a gyógyszergyártók továbbra is hasonlóan jó eredményeket érjenek el, uniós szintű lépésekre van szükség - közölte az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). A lakosság egészségi állapotában javításához és a megelőzéshez szükség van arra is, hogy a mindenki tisztában legyen a legfontosabb egészséget érintő kérdésekkel. Ezt segíti elő az AIPM Egészségértés Díja, amelynek győzteseit most hirdették ki. Elismerést kapott egyebek mellett a rákkutatók új programja, a krónikus betegségben szenvedő gyerekek tanulásában segítő kezdeményezés, ahogy egy tévhitekkel szembeszálló edukációs program is.
2024. 11. 22. 05:30
Megosztás:

Kellemes meglepetés a kötelező biztosítások díjánál

Budapest, 2024. november 21. – Visszafogottan emelkedtek a kgfb-átlagdíjak az idei kampány első két hetében az egy évvel korábbihoz képest. A mostani kevesebb mint 33 ezer forintos összeg 5 százalékos drágulásnak felel az előző éves átlagos, kampányban elérhető díjhoz képest. Ez bőven elmarad a „többi” kötelezőnél mért akár 10 százalékos emelkedéstől és a pénzügyi szolgáltatások inflációját is alulmúlja. A személyautósok egyébként átlagosan több mint 18 ezer forinttal olcsóbban köthették meg most a kötelezőjüket, mintha nem léptek volna a Netrisk első két heti adatai alapján.
2024. 11. 22. 05:00
Megosztás:

Staking jelentése a kriptovaluta piacokon - hogyan működik a staking és mennyit pénzt lehet vele keresni?

Staking fogalma és a stakelés jelentése a kriptovaluták piacán. Az érmék tartása és jutalmazási mechanizmus a kriptovaluták világában. A kriptovaluták világában egyre népszerűbbé válik a staking, mint egy passzív jövedelmet biztosító eszköz. De mit is jelent pontosan a staking, hogyan működik, és miért vált a befektetők egyik kedvelt lehetőségévé?
2024. 11. 22. 04:00
Megosztás:

Iszonyatosan pörög a hazai használtautó piac! Mit visznek most ennyire?

A DataHouse ma közzétett előzetes adatai szerint újabb havi rekordot döntött a hazai használtautó-piac: októberben az előzetes adatok szerint 81 100 személygépkocsi cserélt gazdát. Ez a szám csaknem 12 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőtti szintnél. Már novemberben megdőlhet az éves rekord is, amelyet a használtautó-piac 2022-ben állított be 825 ezres értékkel.
2024. 11. 22. 03:30
Megosztás:

Fenyegetőzik a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.
2024. 11. 22. 03:00
Megosztás:

Ezt a dízel autót vedd most, jól fogsz tudni kiszállni belőle!

A magyar piac egészét hirdetésszámban és látogatottságban lefedő Használtautó.hu szakértője megnézte, 2024 vége felé hogyan fest a dízelautók toplistája. A VW Passat idén is az élen, a Skoda előretört, míg a benzinesekhez képest jóval több német prémiummodell képviselteti magát.
2024. 11. 22. 02:30
Megosztás:

Így rendelkezett Ferenc pápa: Halálom után az történjen, hogy...

A pápa halála mindig jelentős esemény a világ katolikus közössége számára. Ferenc pápa halálát követően a Vatikán szigorúan szabályozott protokoll szerint jár el, amelyet évszázadok óta gyakorolnak. Ez a szertartásos folyamat magában foglalja a temetési előkészületeket, a bíborosok gyűlését, és végül az új pápa megválasztását. A temetés a Szent Péter-bazilikában zajlik, amelyet világszerte követnek hívek milliói.
2024. 11. 22. 02:00
Megosztás:

A hazai vállalatok többsége már elkezdte az AI integrálását az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.
2024. 11. 22. 01:30
Megosztás:

Nyugdíj mellett így lehet dolgozni Magyarországon - szabályok és adók + Videó

Hogyan lehet nyugdíj mellett dolgozni 2024 / 2025 évben? Munkavégzés nyugdíjasként szabályai és adózása. Munkavállalás nyugdíjas korban - minden amit a témában tudni kell. A cikk végén egy rövid videóban szakértőnk érthetően elmondja és elmagyarázza a lényeget.
2024. 11. 22. 01:00
Megosztás:

Az XRP áttörte az 1 dollárt – vajon találkozott Trump és a Ripple vezérigazgatója?

A Ripple XRP tokenje átlépte az 1 dolláros küszöböt, ami a legmagasabb érték 2021 novembere óta.
2024. 11. 22. 00:01
Megosztás: