Ön érti, hogy működik az állami nyugdíj? És hova megy az a sok befizetett pénz?!

Korábban az Inforádió Aréna című műsorának a vendégeként köszöntötték Dr. Farkas Andrást, aki Nyugdíjguru néven ismert a közösségi médiában, és az állami nyugdíjrendszerekre vonatkozó érdekes információkkal szolgált. A szakértő az interjú során elmesélte a svéd és a magyar nyugdíjrendszer közötti különbségeket, és bemutatta, hogyan működik a felosztó-kirovó (magyar) állami nyugdíj, valamint annak jövőbeli kilátásait is elemezte. A szakértő érdekes válaszokat adott olyan kérdésekre is, mint az állami nyugdíjrendszer esetleges jövőbeni összeomlása.

Ön érti, hogy működik az állami nyugdíj? És hova megy az a sok befizetett pénz?!

Megtenné, hogy elmagyarázza az állami nyugdíjrendszerek működését Európában?

Ez egy nagyon jelentős kérdés. Lényeg az, hogy a mai nyugdíjrendszer majdnem mindenhol az úgynevezett felosztó-kirovó vagy folyó finanszírozású rendszerre épül, tehát a mindenkori aktív dolgozók fizetnek olyan járulékot vagy specializált adót, amiből a mindenkori nyugdíjasoknak a nyugdíját ki kell fizetni.

Ez a nemzedékek egymás közötti bizalmára épülő rendszer, ami mindenhol küszködik problémákkal és finanszírozási gondokkal, mert a társadalmak öregszenek. A demográfiai öregedés kettős folyamat eredménye, egyrészt nő az idős emberek, másrészt csökken a fiatalok létszámaránya.

Emiatt a nyugdíjrendszerek fenntarthatósága, ha ugyazon elveken akarjuk fönntartani, mint eddig, egyre nagyobb nehézségeket fog okozni. Nagyon egyszerű belegondolni, ha többen vannak a nyugdíjasok és hosszabb ideig élnek, miközben kevesebben vannak a járulékfizetők, akkor nyilvánvalóan egyre nagyobb nehézséget okoz, hogy a nyugdíjak fedezetét előteremtsük.

nyugdíjrendszer Magyarországon

Annyit érdemes tudni, hogy 2001 óta sorra nagy jelentőségű reformokat vezettek be az európai nyugdíjrendszerekben. 2001-ben volt az első német reform, aztán jött az osztrák 2006-ban és a nagy brit nyugdíjreform 2016-ban.

A minden nyugdíjreformnak az egyik mintáját képező svéd nyugdíjrendszert 2003-tól indulva reformálták meg jelentősen. A reformoknak a fő irányát tekintve három szót említenék: fenntartható, korszerű és méltányos.

Ezt a három elemet próbálják összehangolni a nyugdíjrendszerek alakítása során. Például a svéd rendszerben a hatalmas, zseniális svédcsavar az volt, hogy magát az állami alapnyugdíjat is egy kettős alapból finanszírozzák. Van mindenkinek egy névleges egyéni nyugdíjszámlája meg egy tényleges egyéni nyugdíjszámlája.

A névleges egyéni nyugdíjszámla egy folyó finanszírozású rendszer, ott tényleges pénz nincs, ezért hívják névlegesnek, egy virtuális tőkefedezeti rendszernek, ami a járulékokból oda eső részt, ami a keresetek 16 százaléka Svédországban, azokat a mindenkori bérindexszel növelve tartják nyilván ezen a számlán.

Emellett van egy másik számla, ahova a mindenkori járulékok 2,5 százalékát teszik be évente, az meg egy tényleges tőkefedezeti rendszer, olyan, mint a magyar magánnyugdíjpénztárunk volt. Ez a 2,5 százalékos járulék ott a befektetési hozamok függvényében gyarapodik vagy éppen csökken, tavaly például ott is csökkentek a tényleges tőkefedezeti részek.

Megoldották a svédek azt, hogy a névleges és a tényleges egyéni nyugdíjszámla az egyén aktív élete során folyamatosan termelje a pénzt. A svéd nyugdíjrendszer legnagyobb újítása a virtuális tőkefedezet megteremtése mellett az, hogy a nyugdíj egyáltalán nem függ attól, hogy milyen hosszú ideig dolgozik valaki.

Kizárólag attól függ, hogy ezen a két számlán milyen tényleges pénzek halmozódtak föl. Amikor a nyugdíjba vonulásról dönt a jogosult, akkor az ezeken a számlákon lévő pénzeket az ő évjáratára vonatkozó várható további élettartam függvényében meghatározott életjáradék-osztókkal osztják el, és így határozzák meg a nyugdíj összegét.

Hogy egyszerűbben fogalmazzak, a nyugdíj rendkívül méltányos a svédeknél, mert csak attól függ, hogy az illetőnek mennyi pénz gyűlt össze ezeken a számlákon. Nem függ a szolgálati idő hosszától, csak attól, hogy mennyit fizetett be a rendszerekbe, és utána pedig attól függ, hogy mennyi a további várható élettartama.

Ott nagyon lazán lehet nyugdíjba menni, 63 és 69 éves kor között bármikor igényelhető, de egy 63 éves embernek sokkal hosszabb még a várható további élettartama, tehát magasabb ez az osztószáma, vagyis jóval kisebb lesz a nyugdíja. A svédek sem hülyék, nem 63 évesen mennek nyugdíjba, hanem 66 éves koruk körül kezdik el és nagyon sokan 69 éves korig dolgoznak, merthogy a maximális nyugdíjukat szeretnék igénybe venni.

A névleges számlán hogy keletkezik pénz? Azt mondta, hogy abba nem tesznek be fizikailag pénzt.

nyugdíj névleges számlák és nyugdíjalap

Nem, mert az olyan, mint a magyar. Mi is befizetjük a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékunkat minden hónapban, és nálunk annak az 54 százaléka elmegy a nyugdíjbiztosítási alapba, de nem jelenik meg nálunk semmilyen saját számlán.

A svédek ezt megjelenítették egy saját személyes számlán. Azt mondták, hogy befizettél, mondjuk, 3000 koronát ebben a hónapban, és a 3000 korona névlegesen ott van a számládon, azt minden évben mostantól a mindenkori bérindexnek megfelelően növelni fogjuk, így, mire nyugdíjba mész, ezen a névleges számládon ott lesz egy névleges összeg, de az mégis úgy fog beszámítódni, minthogyha egy folyószámláról vennéd le a pénzt, egy életjáradékot, mert akkorra majd a többiek, az aktív dolgozók, akik fizetik ezt a járulékot, az ő pénzeikből lesz a te nyugdíjad.

A másik része pedig ténylegesen az általad befizetett és ott fialtatott pénzedből fog majd keletkezni.

A névleges olyan, mint a felosztó-kirovó rendszerben a miénk.

Így van. A svédeknél még az is egy nagy minta, hogy ott az összes jogosult minden évben kap egy részletes kimutatást, hogyan alakult ebben a két összetevőben az állami nyugdíjuk, hogy alakult a tényleges befektetett pénzeik hozama, a költségei, és az összesített addigi éves nyugdíjjogosultságot szépen kimutatják egy összegben.

Utána már csak annyit kell tudnunk, hogy a mi évjáratunkra, amikor elmegyünk nyugdíjba, mennyi az a bizonyos életjáradékosztó és egyetlen osztással megvan, hogy mennyi nyugdíjra leszek jogosult. Nálunk ezt nyolc alapvető lépésből és közben ötven alalgoritmusból lehet csak megállapítani.

Az osztrákok szintén egy csodálatos kimutatási rendszert vezettek be: az első oszlopban mindenki látja, hogy mennyi volt az adott évi bruttó keresete, azt meg kell szorozni tizennéggyel, mert „szegény” osztrákoknál 14 havi a fizetés.

Az éves keresetnek az 1,78 százaléka a nyugdíjjogosultság, amit mindig jóváírnak, ezeket összegzik minden évben. A megfelelő indexekkel ott is valorizálják, és a végén az összesített nyugdíjjóváírást elosztják 14-gyel, annyi a nyugdíj. Rendkívül egyszerű.

Majdnem minden ilyen modern, mostanában reformált nyugdíjrendszerben nagyon pontos kimutatások vannak, ahol akár percre készen követhetem, hogy milyen nyugdíjjogosultságom van. Mi még nem tartunk egyelőre itt, Magyarországon.

Ahol nincsenek állami nyugdíjrendszerek, ott hogy oldják meg? Vállalati nyugdíjalapok vannak és a dolgozóknak oda tesznek be pénzt?

európai nyugdíjrendszerek

Ma már az szinte elképzelhetetlen, hogy nincs állami nyugdíjrendszer, még Kínában is van, ott tíz évvel ezelőtt vezették be. Chile a híres példa, ahol csak magánnyugdíjpénztári rendszerek működnek, az is viszonylag jól elpöfög.

Általában kiegészítő rendszerek mindenhol működnek, mert nagyon sok embernél meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy ha semmilyen jogosultságot sem tudott szerezni, a szociális ellátórendszerből kapjon időskori ellátást.

A legtöbb államban van ilyen garantált nyugdíj, ami nálunk is az egyik jövőbeni nagy újítás lehet, a skandináv államokban már létezik ez a jogintézmény, az új-zélandi nyugdíj majdnem erre épül, meg az ausztrál is, ami az ott lakástól teszi függővé a nyugdíj értékét. Nem attól, hogy én ott mennyit dolgoztam, mennyi járulékot fizettem, hanem egész egyszerűen azért, mert én ott laktam.

Jellemzően minimum három év vagy van, ahol minimum tíz év után jár ilyen állampolgári alapnyugdíj. Ez az alapnyugdíj biztosíthatja az elnyomorodás megakadályozását, ami minden nyugdíjrendszernek a minimális célja.

Ebben az esetben ez a bizonyos alapnyugdíj vagy az a kiegészítő jellegű ellátás azoknak jár, akik nem tudtak egyébként értelmes méretű nyugdíjat előállítani maguknak az életük során. Ez egy jövőbeni kiugrás lehet, mert ezeket a nyugdíjakat nem járulékból, hanem adóból vagy specializált adóbevételekből finanszírozzák, nem függ attól, hogy a jövőben, ha nem lesz mindenkinek munkája, mert jönnek a robotok, akkor adott esetben ezt lehet fogyasztási adókból, a termelésre kivetett adóból is finanszírozni.

Ebben az esetben a nyugdíjrendszer úgy alakulhatna ki, hogy van egy állampolgári alapnyugdíj és mellette van egy foglalkoztatói nyugdíjpillér, ami nyilván attól függ már, hogy dolgozok-e, mennyi járulékot fizetek, ez egy hasonló alapon megszervezett nyugdíjrendszer lehet, mint a munka-nyugdíjrendszerek, ahol attól függ a nyugdíj összege, hogy életem során a munkámmal mekkora értéket tudtam előállítani.

Van a felosztó-kirovó rendszereknek egy elméleti borulási pontja, amikor a befizetők annyira kevéssé válnak, hogy már nem tudják finanszírozni az ellátást kapókat?

Elvi pont nincs, hiszen, ha belegondolunk, akkor ez nem tud összedőlni, hiszen amíg bárki fizet járulékot, akármilyen keveset, addig maga a rendszer kipréseli magából a rendkívül picike nyugdíjat. Ebben a veszély nem az, hogy nem tud működni, hanem az, hogy nem tud elegendő nyugdíjat kiizzadni magából a rendszer.

Magyarországon még nem tartunk ott, hogy veszedelmes lenne a nyugdíjak fedezetének a megteremtése, de nagyon drága már most is, pedig hangsúlyozom, mi az egyszázhuszad részét költjük a nyugdíjainkra a franciákhoz képest. Az idei éves nyugdíjkasszánk 5555 milliárd forint, de lehet, hogy ez magasabb lesz, hiszen ha novemberben lesz egy pótlólagos, visszamenőleges nyugdíjemelés, akkor akár 5700 milliárd is lehet a nyugdíjkassza.

A jövőre betervezett nyugdíjkassza jóval több, 6019 milliárd forint, de ha már hozzávesszük az egyéb nyugdíjszerű ellátásokat is, akkor azzal együtt már 6500 milliárd forint a pénzigény. Ezeknek valahogy meg kell teremteni a fedezetét. Magyarországon két fő fedezete van, egyébként nagyon hasonló ez a világszerte alkalmazott bevételi politikához.

Az első a magánszemély által fizetett társadalombiztosítási járulék, ami most Magyarországon 18,5 százalék. Ennek több mint a fele, 54 százaléka a nyugdíjkasszát illeti meg, a többiből meg egészségbiztosítási alapot, illetőleg a foglalkoztatási alapot fedezzük.

A másik nagy bevételi forrás a szociális hozzájárulási adónak a szintén a nyugdíjkasszát megillető része. Ennek idén körülbelül 75 százaléka ment a nyugdíjkasszába, de jövőre már 89 százaléka megy, ugyanis csak ezzel lehet majd fedezni a jövő évi nyugdíjakat.

És így sem lesz elég. Mit kell ilyenkor tenni? Nagyon sokszor elterjedtek azok a tévhírek, hogy a magyar állam nem áll jót, nem garantálja a nyugdíjrendszer működését. Dehogynem garantálja!

Az alaptörvényben kicsit lazították a szabályokat, de a nyugdíjtörvényben, ami sarkalatos törvény, egyértelműen ott szerepel az a szabály, hogyha nem lenne elegendő a járulékbevétel meg a szochobevétel, akkor a magyar állam egyéb adóbevételeknek a terhére költségvetési előirányzatként biztosítja a hiányzó összeget.

nyugdíjtörvény

Ez nem játékos összeg, ezermilliárdos nagyságrendekről beszélünk, amit pótlólag be kell már most is nyomni a nyugdíjrendszerbe. Ennek alapvetően két olyan eleme van, ami folyamatosan igényli a plusz pénzt. Az egyik a 13. havi nyugdíj, ami nem tervezett plusz kiadásként, 2022-től teljes havi összegben bekerült a nyugdíjkasszába.

Ez idén 418 milliárdos, jövőre már 440 milliárd forintos kiadás, és mellette van egy másik olyan tétel, aminek csak részben teremtődött meg a fedezete, ez a nők kedvezményes nyugdíja, amely változatlanul 40 évi jogosító után igényelhető. Ez jövőre már 467 milliárd forintba kerül. Ez összességében több mint 900 milliárd forintos plusz kiadást generál. Ennek meg kell valahonnan teremteni a fedezetét - érvel Dr. Farkas András, melyet az Infostart idéz.

Kapcsolódó cikkek:

Nyugdíjak 2024 utalási időpontja naptár

Nyugdíj korhatár 2024

Adócsaló importőr céget leplezett le a NAV

Hónapokig követték a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szakemberei egy importőr gyanús pénzügyi manővereit, akciójukkal megakadályozták az államkassza több százmillió forintos megkárosítását - közölte az adóhatóság hétfőn az MTI-vel.
2025. 02. 03. 14:00
Megosztás:

Hogyan kerülhetik el a magyar nők az idős kori elszegényedést Ausztriában?

A nyugdíjas évek anyagi biztonsága sokak számára kiemelt kérdés, különösen akkor, ha valaki külföldön, például Ausztriában dolgozik vagy él. A magyar nők közül egyre többen választják ezt az utat, mégis gyakran merül fel a bizonytalanság: vajon hogyan lehet megelőzni az időskori elszegényedést, és mire érdemes odafigyelni a munkaviszony vagy a családi helyzet rendezése során? Az alábbiakban néhány fontos gondolatot gyűjtöttünk össze, amelyek segíthetnek tisztábban látni a lehetőségeket és a kihívásokat.
2025. 02. 03. 13:30
Megosztás:

Megjelent a külterületi utak fejlesztését segítő pályázat

A magyar vidék megerősítését segíti a Külterületi utak fejlesztése című pályázati felhívás, amely a KAP Stratégiai Terv keretei között jelent meg 35 milliárd forintos kerettel - közölte Nagy István agrárminiszter. A támogatási kérelmek benyújtására 2025. március 5-től lesz lehetőség az Agrárminisztérium (AM) hétfői közleménye szerint.
2025. 02. 03. 13:00
Megosztás:

A legnagyobb kriptovaluta piaci összeomlás zajlik a TerraUSD óta

Trump vámháborúja megrengette a kriptopiacot: a legnagyobb kriptovaluták, az Ethereum az XRP és mémcoinok szabadesésben vannak, a legnagyobb szereplő Bitcoin egyelőre 4-5%-os eséssel "megúszta".
2025. 02. 03. 12:30
Megosztás:

Indul az inflációs díjemelési hullám a bankszektorban

Már két bank is bejelentette, hogy tavasszal megemeli a lakossági számlavezetéssel kapcsolatos díjait a tavalyi infláció mértékével azt követően, hogy az idei év elején egymást érték a bejelentések a pénzügyi tranzakciós illeték másfélszeres emelkedésének áthárításáról – értesült a BiztosDöntés.hu.
2025. 02. 03. 12:00
Megosztás:

Csökkentek a kötvényhozamok, erősödött a dollár

A múlt héten számos tényező rángatta a fejlett gazdaságok kötvénypiacait. Hétfőn az új kínai AI-fejlesztés, az amerikai konkurenseknél állítólag lényegesen kisebb energia- és a hardverigényű DeepSeek ingatta meg az AI-sztoriba vetett hitet, a kockázatmentes kötvények felé terelve a befektetőket.
2025. 02. 03. 11:30
Megosztás:

Legalább 5.000 magyar vállalkozás versenykésessége javulhat – elindul a Demján Sándor Program digitalizációt segítő pályázata

A kormány célja, hogy fokozza a magyar vállalkozások versenyképességét, amelyet az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv mintegy 1.400 milliárd forinttal támogat. A Demján Sándor Program keretén belül az 50 fő alatti vállalkozások digitális fejlődését támogató, 9 milliárd forintos vállalkozásfejlesztő program indul, amely a mikro- és kisvállalkozások számára a mai naptól elérhető. A program célja, hogy honlapjuk kialakításához a cégek szolgáltatót válasszanak és benyújtsák fejlesztési igényüket.
2025. 02. 03. 11:00
Megosztás:

Az Avalanche eladási nyomással szembesül, miközben a bálnák a Litecoinra és egy új, 100-szoros növekedési potenciállal rendelkező mémcoinra figyelnek

A legutóbbi piaci visszaesés komoly hatással volt számos kriptovalutára, beleértve a vezető altcoinokat is, mint például az Avalanche (AVAX), amely jelenleg a havi 36 dollár körüli ellenállási szint alatt rekedt. Bár fennáll az elhúzódó konszolidáció kockázata, a tapasztalt kereskedők és kriptobálnák figyelme egyre inkább olyan ígéretes alternatívák felé fordul, mint a Litecoin (LTC) és a gyorsan növekvő előértékesítési projekt, a Cutoshi (CUTO).
2025. 02. 03. 10:29
Megosztás:

Az amerikai vámháború élesedése piros tartományba lökte a tengerentúli piacokat

Trump amerikai elnök még a pénteki piaczárás előtt bejelentette a 25%-os vám kivetését Kanadára és Mexikóra, valamint 10%-os vám kivetését Kínára. Bár az EU-ra egyelőre nem vetett ki vámokat, beszédében megemlítette, hogy az EU-val szemben is „nagy dolgokra” készül.
2025. 02. 03. 10:00
Megosztás:

Megjelentek az első új otthonfelújítási hitelek 5 százalék alatti kamattal

Februártól már nemcsak program van, hanem végre kedvezményes hitel is az új otthonfelújítási támogatáshoz. Meghirdette az első két bank a maximum 6 milliós kölcsönt, ami a jobbik ajánlatban 4,65 százalékos kamattal és 5,2 százalékos THM-mel vehető fel.
2025. 02. 03. 09:30
Megosztás:

Gyenge kiskereskedelmi forgalom és vártnál alacsonyabb inflációs adatok erősítették a kamatcsökkentési várakozásoka

A nap elején még kedvezően indult a kereskedés az európai tőzsdéken. A német kiskereskedelmi forgalom nagyon gyengén alakult decemberben; a francia és német inflációs adatok is alacsonyabbak lettek a vártnál.
2025. 02. 03. 09:00
Megosztás:

Vélemények a Royalsea népszerű játékairól: melyiket érdemes kipróbálni?

A magyar játékosok körében számos online nyerőgép kiemelkedően népszerű, és különböző okokból értékelik őket magasra. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mely játékok a legkedveltebbek, és milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a megfelelő nyerőgép kiválasztásakor, hogy a lehető legtöbb előnyt élvezhesd.
2025. 02. 03. 08:42
Megosztás:

Nyolcmillió olasz síel februárban

Nyolcmillió olasz megy el síelni februárban többnyire az Alpokba, miközben az Appenninekben a hónap első hétvégéjétől létszámstop lépett életbe a turistainvázió megállítására.
2025. 02. 03. 08:00
Megosztás:

Az IBM bevétele nőtt, nyeresége csökkent tavalyi az utolsó negyedévben

Az IBM bevétele 1 százalékkal nőtt, adózott eredménye ugyanakkor 11 százalékkal esett a tavalyi utolsó negyedévben.
2025. 02. 03. 07:00
Megosztás:

A legtöbb cég az energiahatékonyságtól vár kisebb környezetterhelést

A BCSDH (Business Council for Sustainable Development in Hungary, Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért) szerdán Budapesten bemutatott felmérése szerint belföldön a legtöbb vállalat az energiahatékonyság javításával, kisebb részben megújuló energia vagy körforgásos megoldások alkalmazásával csökkentené a káros anyagok kibocsátását.
2025. 02. 03. 06:00
Megosztás:

A magyar gazdaság helyzete 2025 februárjában

2025 februárjában a magyar gazdaság vegyes képet mutat, ahol a kihívások és a reménykeltő jelek egyaránt jelen vannak.
2025. 02. 03. 05:00
Megosztás:

Cuki, Kreatív, Romantikus – Valentin-napi Ajándékötletek, Amik Tényleg Számítanak!

A Valentin-nap nemcsak a giccses plüssmacikról és az utolsó pillanatban beszerzett bonbonokról szólhat! Ha szeretnéd igazán meglepni a párodat, olyan ajándékot válassz, ami igazodik a személyiségéhez és kifejezi az érzéseidet. Mutatunk néhány klassz ötletet, amivel biztosan mosolyt csalhatsz a kedvesed arcára!
2025. 02. 03. 04:00
Megosztás:

Montenegróban is bojkott kezdődött a magas árakat alkalmazó boltok ellen

Bojkottra szólított fel a magas árakat alkalmazó boltok ellen a Montenegrói Alternatíva (Alternativa Crna Gora) nevű montenegrói párt, amely szerint pénteken egyetlen élelmiszerüzletben sem kellene vásárolni.
2025. 02. 03. 03:00
Megosztás:

Elfogyott a nyugdíja? Kérjen az államtól egyszeri segélyt! Mutatjuk hogyan kell

A nyugellátásokhoz többféle méltányossági lehetőség kapcsolódik. Lehetőség van a nyugdíj összegének méltányossági alapon történő emelésére, kivételes méltányosság alapján nyugdíj megállapítására, valamint egyszeri segély igénylésére is. Cikkünkben most az egyszeri segély igénylésének módját mutatjuk be.
2025. 02. 03. 02:00
Megosztás:

Itt a 6 órás minimálbér és a 4 órás minimálbér 2025-ben! Mutatjuk a részleteket!

Cikkünkben bemutatjuk, hogyan változott 2025-ben a minimálbér és a garantált bérminimum, más néven szakmunkás minimálbér 6-órás és 4 órás munkavégzés esetén. Megvizsgáljuk, hogy 2025-ben mennyi lesz a 6 órás minimálbér, illetve a szakmunkás minimálbér 6 órás összege.
2025. 02. 03. 01:00
Megosztás: