Óriási vízmennyiség tűnik el az elavult megoldások miatt

Bár Magyarországon a közüzemi vízellátás szinte a teljes lakosság számára elérhető, az elöregedett hálózatok és a modern technológiák hiánya rengeteg kockázatot rejt, óriási a vízveszteség, és sok helyen rohamosan romlik a vízminőség. A hazai vízvezetékrendszer felújítási ciklusa átlagosan 271 év, de akad olyan szakasz, amelynek teljes cseréje a jelenlegi ütemben 25 ezer évig tartana, miközben a vezetékek átlagos élettartama alig 60-100 év! Számítások szerint évente mintegy 19-21,5 milliárd forintnyi közpénz tűnik el az elfolyó vagy el nem számlázható víz miatt.

Óriási vízmennyiség tűnik el az elavult megoldások miatt

Bár Magyarországon a közüzemi vízellátás szinte a teljes lakosság számára elérhető, az elöregedett hálózatok és a modern technológiák hiánya rengeteg kockázatot rejt, óriási a vízveszteség, és sok helyen rohamosan romlik a vízminőség. A hazai vízvezetékrendszer felújítási ciklusa átlagosan 271 év, de akad olyan szakasz, amelynek teljes cseréje a jelenlegi ütemben 25 ezer évig tartana, miközben a vezetékek átlagos élettartama alig 60-100 év! Számítások szerint évente mintegy 19-21,5 milliárd forintnyi közpénz tűnik el az elfolyó vagy el nem számlázható víz miatt.

Az ivóvíz 60 százaléka is eltűnhet

A víziközmű-hálózatok a létfontosságú infrastruktúra részét képezik, így az állapotuk közvetlenül hat a lakosság ellátásbiztonságára. Magyarországon a lefedettség a legutóbbi adatok szerint 99,7%-os. A Magyar Víziközmű Szövetség adatai szerint ugyanakkor a becsült hálózati veszteség 2024-ben 138,8 millió m3-t ért el, az átlagos értékesítési veszteség számításaik szerint 24,5%-os volt. A Víz Koalíció civil hálózat 2020-as adatokon alapuló tanulmányából az is kiderül, hogy a hálózati veszteségek mértéke egyes rendszerekben a 60%-ot is meghaladja.

A szakértő szerint a megoldás az ágazati paradigmaváltásban, a megújítás során a legújabb szabványok alkalmazásában és a digitálisan nyomon követhető, szélesebb spektrumot alkalmazó, modern kivitelezési megoldásokban rejlik. Az ECORPS Kft. tulajdonos- ügyvezetője a MAVÍZ adataira hivatkozva úgy számol, hogy évente mintegy 19-21,5 milliárd forintnyi közpénz tűnik el az elfolyó vagy el nem számlázható víz miatt. Ez a veszteség évről évre állandó, tehát nem egyszeri tétel, hanem tartósan fennálló gazdasági kár. Az ebből adódó megtakarítás fedezhetné akár több tucat kisebb hálózat teljes korszerűsítését évente.

„Tiszteletre méltó a hazai vízművek szakmai munkája a kiváló minőségű ivóvíz előállításában, ám ez az érték csak addig fenntartható, amíg a víz a minőségéhez méltó csőhálózaton jut el a fogyasztókhoz” – fogalmazott Illés Gábor. „A leromlott állapotú régi vezetékek és azok nem homogén kötései (pl. gumigyűrűs vagy kócos-cementes) a nyomásingadozások, szivárgások és csőtörések révén nemcsak szennyeződéseket engedhetnek be a hálózatba, hanem értékes ivóvizet is veszítenek az anyag- és kötéshibák miatt” – fejtette ki a szakértő.

Technológiai fordulópont. Lejtő vagy emelkedő?

Illés Gábor szerint a megoldás a technológia ma is elérhető modernizációjában rejlik.

„Az elavult, úgynevezett KPE-gyakorlat (1984–2005 között érvényes szabvány) helyett a PE100 polietilén hegesztett csőrendszerek, valamint a hozzájuk szervesen kapcsolódó újabb biztonsági követelményrendszerek bevezetése lenne kulcsfontosságú. A szakma rövid időn belül elérhetné a kor elvárásainak megfelelő legmagasabb színvonalat. Viszont, ha a megrendelők a legtöbb területen nem lépnek túl a ’80-as évekből megmaradt szokásokon, a rendszer kiépítése alacsony hatásfokú, minősége pedig gyenge marad” – hangsúlyozta a szakértő.

Az ECORPS Kft. tulajdonos-ügyvezetője kiemelte, hogy a korszerű követelmények szerinti hegesztéssel létrejött csőrendszer a legidőtállóbb pontja lehet a hálózatoknak, hiszen a kötések mentén is homogén, tartósan szivárgásmentes működést eredményez. A kivitelezés tárgyi szükségleteire (csőanyag, eszközök), a személyzet és a technológiák alkalmasságára, továbbá a varratok ellenőrzésére vonatkozó szabványok ismerete és betartatása alapvető követelmény kellene, hogy legyen, hiszen ezek hiányában a megvalósulás műszaki és jogi szempontból is kockázatos. Hozzátette, hogy a korszerű technológiák nemcsak a kötések minőségét javítják, hanem a folyamat ellenőrzését is forradalmasítják.

„Ugyanakkor sajnos az a tapasztalatom, hogy még az elterjedtebb automatizált technológiák esetében is előfordul, hogy a munkák hiányosan rögzített adatokkal kerülnek átadásra. Pedig a nyomon követhetőség nem csupán szakmai igény, hanem gazdasági érdek is, hiszen segít beazonosítani és kizárni a silány munkát, rövidíti az átadási időt, felesleges javítási költségeket takarít meg, és üzembiztonsági, valamint jogi szempontból is kedvezőbb helyzetet teremt.”

A szakértő követendő példaként említette a földgázipart, amely a ’80-as, ’90-es években hasonló helyzetből indult, mégis óriási munkával és tudatos szabályalkotással rövid időn belül biztonságosan üzemelő, korszerű hálózatot hozott létre – pedig akkor szabványok, anyagok és eszközök tekintetében jóval korlátozottabb feltételek álltak rendelkezésre.

Valamint sikeresek ezen a területen egyes államilag támogatott mezőgazdasági öntözőrendszerek is, amelyek alapos és kiforrott minőségbiztosítási rendszere könnyen átültethető.

Edukációval a hatékonyságért

„Négygyermekes családapaként és cégvezetőként is az a célom, hogy az ECORPS Kft. szakértelmével maradandó értéket teremtsünk – olyan rendszereket, amelyek még unokáink számára is biztonságos és problémamentes ellátást biztosítanak, hogy büszkén és hálával gondolhassanak ránk” – fogalmazott Illés Gábor.

Kiemelte, hogy a víziközmű-szolgáltatóknak nyitniuk kell a minőségi szint korszerűsítésére.

„Szakmai együttműködések is rendelkezésre állnak ezen célok megvalósításához. Az MHtE (Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés) több évtizede segíti naprakész követelményrendszerével a hazai földgázipar hálózatfejlesztési programjait. 2025-ben újjáalakul a Műanyaghegesztési Szakbizottság, ahol a szakma leghitelesebb szereplői összehangolt programot dolgoznak ki a felhasználói oldal ellenőrzési és képzési fejlesztésére. Az ECORPS Kft. is bekapcsolódik ebbe a munkába: a vállalat kidolgozott egy 32 pontos ellenőrző listát a műanyagcső-hegesztés területére. Ennek a jelenleg ingyenesen elérhető segédletnek már az ismerete és következetes alkalmazása is komoly előrelépést jelentene a minőségbiztosításban, garantálva a rendszerek hosszú élettartamát és veszteségmentes működését.”

A magyarországi ivóvízhálózatok műszaki állapota tehát komoly kihívás elé állítja az ágazatot. A munka hatékonyságát ugyanakkor jelentősen növelhetik azok a modern, forrásigény nélküli minőségjobbító megoldások, amelyek már ma is rendelkezésre állnak. A szakma döntése, hogy egységesen bevezeti ezeket, vagy továbbra is széttagoltan, eltérő gyakorlat szerint működik, vállalva annak kockázatát, hogy a felzárkózás lehetősége beláthatatlanná válik.


Változás a magyar gépkocsi rendszámoknál

Aki ma Magyarországon nem elégszik meg a sorozatban kiadott rendszámmal, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
2026. 05. 07. 02:00
Megosztás:

Ön az ALDI-ban vásárol? Akkor mostantól biztosan biztosan ott fog!

Az ALDI Süd csoport átalakítja üzleteit és egyszerűsíti működését a régióban, így Magyarországon is. Az ALDI hazai áruházainak kétharmada újul meg május közepéig, és a hatékonyabb működésből származó költségelőnyöket további árcsökkentésekre fordítja a cég.
2026. 05. 07. 01:30
Megosztás:

Nyugdíj emelés Ausztriában – mennyivel kapnak többet az osztrák nyugdíjasok évente?

Az osztrák nyugdíjemelés lényege első pillantásra egyszerűnek tűnik: a nyugdíjakat minden év január 1-jén hozzáigazítják az előző időszak inflációjához. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Ausztriában az éves nyugdíjemelés alapja nem politikai ígéret, hanem törvényben szabályozott pensionsanpassung, vagyis nyugdíjkiigazítás, amelynek célja a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzése. A hivatalos osztrák szociális minisztérium megfogalmazása szerint a nyugdíjakat azért szorozzák meg minden év január 1-jén a törvényes kiigazítási tényezővel, hogy a nyugdíjak vásárlóereje megmaradjon.
2026. 05. 07. 01:00
Megosztás:

Közeleg a kiberbiztonsági audit határideje - a sikeres online támadások továbbra is a munkatársak megtévesztésére épülnek

Az Európai Unió NIS2 irányelvéhez igazodó hazai kiberbiztonsági szabályozás értelmében az érintett szervezeteknek legkésőbb 2026. június 30-ig kell teljesíteniük kötelező auditjukat – hívja fel a figyelmet az EY. A határidő közeledtével egyre több vállalat ismeri fel, hogy a megfelelés nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem átfogó szervezeti és működési kihívás is.
2026. 05. 07. 00:30
Megosztás:

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket Magyarországon, a nemzetközi szintű bizonytalanságok is kedvezőtlenül hatnak a friss termékek piacára Európa-szerte - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján közzétett összefoglalókban.
2026. 05. 06. 23:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az Európai Unióban emelkedtek a termelői árak márciusban

Az euróövezetben és az Európai Unióban havi és éves összehasonlításban egyaránt jelentősen emelkedtek az ipari termelői árak márciusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
2026. 05. 06. 23:00
Megosztás:

Közvetlen foglalással elérhetővé váltak a pécsi reptérről a Lufthansa müncheni járatai

A Lufthansa hivatalos codeshare partnerként kapcsolódik a márciusban indított Pécs-München menetrend szerinti járathoz, így a csatlakozással utazók számára egyszerűsödik és meggyorsul az utazás Pécs és a világ más részei között - jelentették be szerdán sajtótájékoztatón a baranyai vármegyeszékhelyen.
2026. 05. 06. 22:30
Megosztás:

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett, továbbá 41 tonna kocsányos-, kocsánytalan- és csertölgymakkot vetett az őszi-tavaszi ültetési idény erdősítési munkálatai során - közölte a Gemenc Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 06. 22:00
Megosztás:

Új elnök a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács élén

Tisztújítást tartott a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács: 2026 januárjától Belovai Csaba, a Zwack Unicum Nyrt. vezérigazgatója vette át a szervezet irányítását. A több mint harmincéves szakmai tapasztalattal rendelkező vezető Frank Odzuckot váltja az elnöki poszton. Belovai Csaba legfőbb célkitűzése az iparág integritásának védelme, a fenntartható piaci működés biztosítása, valamint a felelős és mértékletes alkoholfogyasztási kultúra további erősítése a Magyarországon.
2026. 05. 06. 21:30
Megosztás:

Erősen kezdett az Erste: 73 százalékos növekedés az új hiteleknél az első negyedévben

Az idei első negyedévben is kitartott a lendület a tavaly felpörgő lakossági- és vállalati hitelezésben. Az Ersténél az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene a 2026 első három hónapjában 74 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt.
2026. 05. 06. 21:00
Megosztás:

Reformételeket kínáló vendéglátóhelyeket ellenőrzött az NKFH a kormányhivatalokkal együtt

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok közreműködésével országos célellenőrzést hajtott végre a reformételeket készítő és forgalmazó vendéglátóipari létesítmények körében. Az ellenőrzések azt vizsgálták, hogy az érintett vállalkozások megfelelnek-e a speciális étrendi igényekhez kapcsolódó élelmiszer-biztonsági, higiéniai és fogyasztói tájékoztatási követelményeknek.
2026. 05. 06. 20:30
Megosztás:

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot - írja az economica.net a cég közleménye alapján.
2026. 05. 06. 20:00
Megosztás:

Új technológia - Akár 1,5 millió forintból megoldható a teljes gépészet

Ma már nem az a kérdés, hogy fenntartható-e a faalapú építészet, hanem az, hogy mikor válik alapértelmezett technológiává. A rétegragasztott fapanel (CLT) kilépett a „könnyűszerkezetes faházak” sztereotípiájából és a tégla, valamint a vasbeton valódi gazdasági kihívójává vált. A 20 százalékos beépíthetőségi bónusz és a radikálisan alacsonyabb gépészeti igény miatt a prémium szegmensben a CLT ma már nagyobb megtérülést ígér, mint a hagyományos technológiák.
2026. 05. 06. 19:30
Megosztás:

Tejet hívott vissza a forgalomból a Kifli.hu

A Kifli.hu Shop Kft. visszahívta a forgalomból az 1,5 százalékos Miil UHT tejet – olvasható a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) honlapjának szerdai közleményében.
2026. 05. 06. 19:00
Megosztás:

Áprilisban tovább nőtt az infláció Csehországban

Áprilisban éves szinten 2,5 százalékra nőtt az infláció Csehországban a márciusi 1,9 százalékról, havi összehasonlításban az árak 0,5 százalékkal nőttek - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal szerdán Prágában.
2026. 05. 06. 18:00
Megosztás:

Csepelen már utolérték a panelárak a téglaépítésűekét

A csepeli ingatlanpiacon mára eltűnt az árkülönbség a panellakások és a téglaépítésűek között, a négyzetméterárak gyakorlatilag összeértek. A kereslet azonban március óta visszaesett, a vevők kivárnak, az eladók pedig ragaszkodnak a korábbi árakhoz.
2026. 05. 06. 17:30
Megosztás:

Elnökséget választott a Pénztárszövetség

Mohr Lajost, az Erste Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatóját választotta újra az elnöki posztra az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) a szervezet közgyűlésén.
2026. 05. 06. 17:05
Megosztás:

Megújultak a HungaroMet megfigyelési térképei

Megújultak a HungaroMet Zrt. megfigyelési térképei, így már átláthatóbb felület, több adat, gyakrabban frissülő térképek segítik az aktuális időjárási helyzet követését.
2026. 05. 06. 16:35
Megosztás:

Danubius Hotels: öt év alatt 50 milliárd forint fejlesztés a szállodák megújítására

Az elmúlt öt évben 50 milliárd forintot költött saját forrásból szállodái megújítására a Danubius Hotels Zrt., közel ezer szoba és lakosztály újult meg a szállodalánc fővárosban, Bükkfürdőn, Hévízen, Balatonfüreden található egységeiben - közölte a vállalat az MTI-vel szerdán.
2026. 05. 06. 16:00
Megosztás:

Nőtt a háztartások hitelállománya

Az idén márciusban a szezonálisan nem igazított adatok szerint, csak a tranzakciókat figyelembe véve a háztartások nettó hitelfelvevők voltak, emellett betéteik állományát is növelték, ezzel szemben a nem pénzügyi vállalatok esetében mind a hitelek, mind a betétek csökkentek - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
2026. 05. 06. 15:30
Megosztás: