Oroszország kiutasított egy holland újságírót
Beszámolók szerint Moszkva arra hivatkozva utasította ki a 2015 óta Oroszországban dolgozó holland újságírót, mert állítása szerint Vennink 2019-ben elmulasztotta bejelenteni helyi lakcímét az illetékes hatóságoknak, ezért pénzbírsággal sújtották. Tavaly pedig azért bírságolták meg, mert a helyi kormányzó engedélye nélkül látogatott el a szibériai Csukotka térségbe.
Vízumának visszavonásáról az orosz hatóságok hétfőn értesítették az újságírót. Vennink a Volkskrant napilapnak adott nyilatkozatában kijelentette: kiutasítása megfélemlítést jelent más tudósítók számára is, ugyanis, - mint mondta - figyelemre méltó, hogy kisebb korábbi jogsértések miatt évekkel később vonnak vissza tartózkodási engedélyt. Hozzátette ugyanakkor: nem lát okot arra, hogy a kiutasítás személyesen ellene vagy a Volkskrant ellen irányulna.
A holland külügyminisztérium az eset kapcsán közölte: sajnálja Moszkva döntését. Hollandia számára elfogadhatatlan, ha egy újságírót akarata ellenére kényszerítenek arra, hogy elhagyja az országot. A sajtószabadság nagy érték - mondta Ben Knapen külügyminiszter.
A diplomáciai kapcsolatok Hollandia és Oroszország között az elmúlt években feszültebbé váltak, miután a holland kormány Moszkvát hibáztatja a maláj légitársaság Amszterdamból indult MH17-es járatának 2014-es lelövéséért Kelet-Ukrajna felett. A holland bíróságon zajló perben három orosz és egy ukrán állampolgárt vádolnak azzal, hogy részt vettek az ukrán kormánycsapatok ellen harcoló oroszbarát szakadárok által birtokolt terület feletti rakétatámadásban. A fedélzeten tartózkodó 298 utas közöl 196 holland állampolgár volt.
Idén nem ez az első eset, hogy Moszkva nyugati újságírót utasít ki területéről. A BBC brit műsorszolgáltató angol nyelven dolgozó két moszkvai tudósítója közül Sarah Rainsford oroszországi vízumát augusztusban végleg visszavonták. A hatóságok szerint Rainsford veszélyt jelentett Oroszország nemzetbiztonságára.