Pénzjutalmat kap, aki leszokik a dohányzásról

Bár a jövedékiadó-emelések miatt lassan realitássá válik a 3000 forintos cigarettaár, Magyarországon továbbra is jelentős problémát jelent a dohányzás, ami nemcsak az érintettek és környezetük egészségét veszélyezteti, hanem a társadalomra is jelentős anyagi terhet ró. Külföldi kutatási eredmények szerint pénzjutalommal hatékonyabban lehet ösztönözni a leszokást – egy most zajló, a maga nemében egyedülálló hazai program pedig éppen ezt az elvet alkalmazza.

Pénzjutalmat kap, aki leszokik a dohányzásról

Ez év elején tovább emelkedett a dohánytermékekre kivetett jövedéki adó, így egy doboz hagyományos cigaretta immár 2400-2600 forint körüli összegbe kerül[1]. A drágulásnak nincs vége, sőt, már a 3000 forintos ár sincs beláthatatlan távolságban, hiszen az Európai Bizottság javaslata[2] alapján az 1000 szálankénti minimum jövedéki adót 90 euróról 215 euróra emelnék.

Vélhetően e folyamatos drágulással is összefügg az, hogy az elmúlt években Magyarországon érdemben nőtt a dohányzásról leszokottak tábora, illetve csökkent a dohányosok száma, ugyanakkor utóbbiak aránya még így is bőven az uniós átlag felett van. Az Eurobarometer 2023-as felmérése[3] alapján a hazai lakosság 26 százaléka dohányzik (szemben a 24 százalékos EU-átlaggal, illetve a 2020-ban mért 28 százalékkal), 14 százalék pedig már leszokott (EU-átlag: 20 százalék; a 2020-as magyar érték: 11 százalék). Szintén fontos különbség, hogy a felmérést megelőző 12 hónap során a hazai megkérdezettek kevesebb mint negyede próbált leszokni, szemben az uniós válaszadók több mint egyharmados arányával.

Mindeközben a dohányzás egészségügyi kockázatai egyértelműek: ez a káros szenvedély a rákos megbetegedések, valamint a szív- és érrendszeri betegségek vezető oka, de a termékenységre is negatív hatással van. Közkeletű tévedés ugyanakkor, hogy az ország szempontjából az adóbevételek miatt „jó üzlet” a dohányzás. A hazai sajtóban[4] is idézett becslés[5] szerint a magyar társadalom számára – az egészségügyi ellátásra fordított kiadásokat is beleszámítva – valójában másfélszer akkora költséggel jár a dohánytermékek fogyasztása, mint amennyi adóbevételt generál, a különbség pedig százmilliárdokban mérhető.

„Rendkívül fontos tehát, hogy minél több aktív dohányos próbáljon változtatni mielőbb, és véglegesen elhagyni az életéből a dohányzást. Hazánkban is számos, ezt támogató módszer érhető el, de most először indult olyan országos program, amelyben erőteljesen megjelenik pénzügyi motivációs elem – hívta fel a figyelmet Dr. Váradi Péter, a Prémium Egészségpénztár vezető stratégiai tanácsadója. – A Pénztári Öngondoskodásért Alapítvány és a Prémium Egészségpénztár által közösen jegyzett programot sikeresen teljesítők 50 ezer forint egészségcélú célzott jóváírást kapnak, de a kitartó résztvevők további ajándéksorsoláson is részt vehetnek.”

Szokás azzal érvelni, hogy a leszokással jelentős összeg takarítható meg, ám ez sokszor nem elegendő motiváció. A pénzjuttatás kilátásba helyezése, mint ösztönzés ugyanakkor külföldi kutatási eredmények szerint[6] az átlagosnál hatásosabb eszköznek tűnik a leszokásban. Az új országos program éppen ezt az elvet alkalmazva – a leszokási folyamatot támogató, evidenciákon alapuló, személyre szabott támogatás mellett – kínál pénzjutalmat is azoknak, akik bizonyíthatóan felhagynak káros szenvedélyükkel. A kezdeményezés elindítását az is indokolta, hogy bár a pénztártagok körében végzett felmérés alapján az országos átlagnál kisebb, 15 százalék a dohányosok aránya, 80 százalékuk tervezi a leszokást és ehhez szívesen venné egy támogató program bevezetését.

„Célunk, hogy szakmai támogatást biztosítsunk a dohányzás, illetve egyéb nikotintartalmú termékek használatának elhagyásához, a leszokás támogatása közben fenntartsuk a résztvevők motivációját, valamint elősegítsük az életmódváltást” – mondta Dr. Váradi Péter.

A pénztár által szakértők bevonásával kidolgozott, a viselkedés változását elősegítő átfogó program elemei közé fontos plusz ösztönzőként került be a pénzjutalom, tovább erősítve a motivációt. Az egészségügyi előnyök hangsúlyozásán túl a résztvevők folyamatos, evidenciákon alapuló támogatást is kapnak, ami nem csak lépésről-lépésre kiséri őket az úton, de lehetőséget ad a rendszeres konzultációra akár e-mailben, akár online. A résztvevők egyéni döntése, hogy a folyamat során igénybe vesznek-e gyógyszeres támogatást.

„A pilotprogram résztvevőinek több mint háromnegyede megpróbálkozott már korábban a leszokással, túlnyomó többségük többször is. Rendkívül pozitív visszajelzéseket kaptunk tőlük: kétharmaduk úgy érzi, hogy nagyon sokat segít a program, és ezzel a támogatással végre sikerülni is fog a leszokás” – tette hozzá Dr. Váradi Péter.


Díjemelést sürget a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete

A közúti fuvarozás évek óta tartó veszteségességét 10-12 százalékos díjemelés ellensúlyozhatja - közölte az MTI-vel pénteken a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete.
2026. 06. 20. 06:00
Megosztás:

Fordulat a hazai uborkapiacon

Kettős képet mutat a hazai uborka-termesztés. Míg a konzervuborka termesztése csökken, addig a hajtatott kígyóuborka-ágazat látványos fejlődésen ment keresztül, elsősorban a modern technológiai beruházásoknak és az intenzív termesztési rendszerek elterjedésének köszönhetően - derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) pénteken megjelent közös körképéből.
2026. 06. 20. 05:00
Megosztás:

Közös kassza, közös jövő? Mit üzen a ciprusi alku az EU következő hétéves költségvetéséről?

Az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről szóló vita 2026 júniusában új szakaszba lépett. A ciprusi tanácsi elnökség 2026. június 11-én előterjesztette az első olyan átfogó tárgyalási keretet, az úgynevezett „nego(tiating) boxot”, amely már konkrét számokat is tartalmaz a 2028–2034-es többéves pénzügyi keretre vonatkozóan. Ez önmagában is fontos fejlemény: a jövő hétéves keretét meghatározó költségvetési vitákban ugyanis eddig számos politikai nyilatkozatot hallhattunk, eddig azonban pénzügyi súlypontokról, elosztási arányokról és egyéb számszerű értékekről nem esett igazán szó. A ciprusi javaslat ezért semmi esetre sem a tárgyalások végét, hanem sokkal inkább azok valódi kezdetét jelzi.
2026. 06. 20. 04:00
Megosztás:

Itt a nyári autópálya matrica!

A tanév végét követően, a nyári hónapokban vesz új lendületet az e-matrica-vásárlások száma. Június, július és augusztus hónapban vásárolja meg az utazóközönség az éves pályamatrica-mennyiség nagyjából harmadát.
2026. 06. 20. 03:00
Megosztás:

Drótból van a kerítésed? Akkor komoly bajba kerülhetsz!

Sokan úgy gondolják, hogy egy egyszerű drótkerítés tökéletesen elegendő ahhoz, hogy megvédje az otthonukat a kíváncsi tekintetektől vagy az illetéktelen behatolóktól. Az alacsony ár és a gyors telepítés miatt rengeteg családi ház, nyaraló és telek körül találkozhatunk ilyen megoldással.
2026. 06. 20. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Nyugdíj emelés szabályai évről-évre

Sok nyugdíjas nem tudja pontosan, hogyan emelik a nyugdíjakat, és mikor járhat pluszpénz az év végén. Pedig előfordulhat, hogy az infláció magasabb lesz a vártnál, ilyenkor pedig kiegészítő emelés vagy egyösszegű kifizetés érkezhet. Nézzük meg egyszerűen, közérthetően, mit mond a törvény, és mire számíthatnak a nyugdíjasok!
2026. 06. 20. 01:00
Megosztás:

Hőségriadó!

Az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak a tartós hőhullámok Magyarországon, a nyári hónapokban pedig rendszeresen rendelnek el hőségriadót az ország különböző területein.
2026. 06. 19. 23:59
Megosztás:

Az uniós források reményt adnak, az építőipar még várja a fordulatot

Az építőipar tavaszi adatai továbbra sem mutatnak egyértelmű élénkülést. Miközben az uniós forrásokról született megállapodás új beruházások előtt nyithatja meg az utat, a megrendelések csökkenése, a vállalkozások számának fogyása és a magas megszűnési arány alapján az ágazat rövid távon továbbra is nehéz környezetben működik.
2026. 06. 19. 23:00
Megosztás:

Megválasztotta az új jegybankelnököt a horvát parlament

A horvát parlament pénteken Ante Zigmant, a horvát pénzügyi felügyelet, a Hanfa igazgatótanácsának eddigi elnökét választotta meg a Horvát Nemzeti Bank (HNB) új elnökévé.
2026. 06. 19. 22:00
Megosztás:

Szombaton tovább csökken az üzemanyagok ára

Szombaton folytatódik a csökkenő tendencia a hazai benzinkutakon, a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 7, a gázolaj bruttó 10 forinttal kerül majd kevesebbe, pénteken az átlagárak már a védett ár alatt voltak - írta a holtankoljak.hu.
2026. 06. 19. 21:00
Megosztás:

Hamarosan kezdődik a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés

Nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést indít június 22-től augusztus 20-ig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
2026. 06. 19. 20:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 19. 19:30
Megosztás:

Kamatot csökkentett az orosz jegybank

Az orosz jegybank pénteken 25 bázisponttal, 14,5 százalékról 14,25 százalékra csökkentette az irányadó kamatot. Az elemzők előzetesen nagyobb, 50 bázispontos kamatvágásra számítottak.
2026. 06. 19. 19:00
Megosztás:

Chicagóban megnyílt az Obama Központ

Chicagóban korábbi elnökök és ismert személyiségek jelenlétében nyitották meg a Barack Obama 8 éves elnöki időszakának emléket állító könyvárat, múzeumot, kulturális- és szabadidőközpontot csütörtökön.
2026. 06. 19. 18:30
Megosztás:

Elkészült az első Magyar Senior Index: három külön világban él a munkavállaló, a HR és a cégvezetés

A senior álláskeresők 92,6 százaléka tapasztalt már valamilyen koralapú kirekesztést, miközben a vállalatok többsége sem az AI-átmenetre, sem a tudásmegőrzésre, sem az utódlási nehézségek megoldására nincsenek felkészülve – derül ki a hazai 45 év feletti munkavállalók helyzetét vizsgáló legújabb kutatásból. Az első Magyar Senior Index rámutat: a probléma már nem egyéni karrierkérdés, hanem a magyar gazdaság és vállalati szektor versenyképességét érintő stratégiai kihívás.
2026. 06. 19. 18:00
Megosztás:

Sulyok Tamás aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását

Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését - közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken.
2026. 06. 19. 17:30
Megosztás:

A személyautók kgfb-díjai csökkentek, a károkra azonban többet fizettek a biztosítók

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának átlagos éves díja csaknem 5 százalékkal csökkent idén március végén az előző év azonos időszakával összevetve. A piaci verseny éleződését mutatja, hogy eközben a károkra majdnem 12 százalékkal többet fizettek a biztosítók - állapította meg pénteken kiadott Kgfb-indexében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
2026. 06. 19. 17:00
Megosztás:

Kampány indul Szlovéniában a kánikula egészségügyi kockázatairól

Országos tájékoztató kampány indul pénteken Szlovéniában arról, hogyan lehet védekezni a tartós hőség egészségügyi hatásai ellen.
2026. 06. 19. 16:30
Megosztás:

Tízből csak három magyar képes felismerni egy online csalási kísérletet

Tíz magyarból mindössze három képes éles helyzetben felismerni egy online csalási kísérletet, a felhasználók felkészületlensége így a teljes pénzügyi ökoszisztéma biztonságát veszélyezteti – derül ki a Cyber Islands kiberbiztonsági közösségnek a Mastercard szakmai támogatásával készített friss kutatásából.
2026. 06. 19. 16:00
Megosztás:

A nyári szezonban napi 1200 járatot indít a Wizz Air

A Wizz Air a nyári csúcsidőszakban napi 1200 járatot indít, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján ismét rendkívüli intézkedéseket vezet be, hogy biztosítsa a biztonságos és nyugodt utazást - közölte a légitársaság pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 19. 15:30
Megosztás: