Pesszimizmus az úr a piacokon - és ez nem vicc!
Persze utána rögtön hozzátette, hogy akár még el is kerülhetjük azt. Mindeközben az szivárog Brüsszelből, hogy a Bizottság csökkenteni tervezi az idei és a jövő évi GDP növekedési, míg az inflációs kilátásokat pedig emeli. Nem is kis mértékben, hiszen az idei GDP a korábbi 4 százalék helyett idén 2,7 százalékkal bővülhet, míg a jövő évi 2,7 százalék helyett csak 2,3 lehet a bővülés.
Mindeközben az infláció 3,5 helyett 6,1 százalék lehet idén, s jövőre 1 százalékponttal lehet magasabb, mint korábban gondolták, azaz 2,7 százalék. Szóval a kérdésre a válasz, „Igen uram, csak egy szakadék van előttünk!” (Ez egy rosszabb Jean vicc!) Pláne igaz az állítás, ha Kínára nézünk, ahol áprilisban szakadt az ipari termelés (-2,9 százalék) és a kiskereskedelemi forgalom (-11,1 százalék), a zéró covid politika miatt. Persze a kincstári optimizmus továbbra is megvan.
A vezetés szerint a második negyedévben már növekedhet a gazdaság, igaz, az ingatlan fejlesztő cégek továbbra sem fizetik megfelelően az adósságaikat, hiszen mostanra 17 Mrd dollárhoz közelít a ki nem fizetett kötelezettség, s azt sem tudjuk, hogy tényleg véget ér-e a járvány. Ne feledjük, hogy Kínában nem volt igazi járvány, míg a világnak két évig tartott megküzdenie vele, miközben valamiféle nyájimmunitás is kialakult.
Szóval abszolút nem triviális a július-szeptember között beinduló kínai GDP növekedés még akkor sem, ha hat hét után, mától óvatosan elindulhat az élet Sanghajban. Mindenestre reménykedjünk, hogy az nem is szakadék ott előttünk, hanem csak egy kátyús úttest!
Így talán nem meglepő, ha ma inkább a pesszimizmus az úr a piacokon. A DAX éppen tesztelgeti a 20 napos mozgóátlagot, a pénteki 30 napos felé kacsintás után. A BUX is enyhén csökken ma reggel. (forrás: ERSTE)