Politikai hátszél a Cardano kriptovalutának: Trump belső embere ADA-ban is utazik

Új lendületet kapott a Cardano (ADA) kriptovaluta: egy friss pénzügyi jelentés szerint Donald Trump egyik magas rangú tanácsadója – Thomas Thorgersen – ADA- és XRP-tulajdonos. Ez az apró, de szimbolikus hír tovább erősíti a digitális eszközök politikai elfogadottságát, és új reményt ad a Cardano közösség számára is. Ráadásul mindez nem elszigetelt eset: Trump kormányzati stratégiája is egyre inkább nyit a kriptók felé.

Politikai hátszél a Cardano kriptovalutának: Trump belső embere ADA-ban is utazik

Thorgersen nyilatkozata: ADA és XRP a portfólióban

Thomas Thorgersen, aki jelenleg a Fehér Ház különleges tanácsadójaként tevékenykedik, nemrégiben hozta nyilvánosságra pénzügyi vagyonnyilatkozatát. A dokumentumból kiderül, hogy 1 001 és 15 000 dollár közötti értékben rendelkezik Cardano (ADA) kriptovalutával, emellett XRP-ből is hasonló értékben fektetett be, amelyből 2 500–5 000 dollár közötti bevétele származott.

Bár az ADA-ból eddig nem termelt komoly profitot, a lényeg nem a hozam: egy Fehér Házi tanácsadó érdeklődése a kriptovaluták iránt jelképes mérföldkő, főként mivel Thorgersen szoros kapcsolatban áll a republikánus politikai elittel. Korábban Trump 2024-es kampányának stratégiai igazgatójaként, valamint a Republikánus Nemzeti Bizottság tagjaként is dolgozott.

A Cardano közösség nem is hagyta szó nélkül a hírt: Charles Hoskinson, a projekt társalapítója humoros GIF-ben reagált az X platformon, jelezve, hogy mennyire meglepte – és talán meg is örvendeztette – a politikai színtéren tapasztalható érdeklődés.

Trump és a kripto: állami tartalékba kerülhet az ADA?

Cardano ADA friss kriptovaluta hírek

Thorgersen befektetése nem egyedi eset: a republikánus politikai elit egészében egyre aktívabb a kriptopiacokon. Maga Donald Trump is nyíltan támogatja a kriptovalutákat, és 2025 januári hivatalba lépése óta több kriptobarát lépést is tett. Legjelentősebb javaslata egy nemzeti kriptovaluta-tartalék létrehozása, amelybe Bitcoin, Ethereum, Solana, XRP és Cardano is bekerülne.

Habár a végrehajtási rendelet alapján a szövetségi kormány csak Bitcoint vásárolhat aktívan a piacon, más digitális eszközöket – köztük ADA-t és XRP-t – lefoglalt vagyonként gyűjtenének be és tartanának egyfajta nemzeti készletként. Ezzel az ADA is stratégiai eszközzé válhat, még akkor is, ha közvetlen állami vásárlás nem történik.

Jogászok, mint Fred Rispoli, rámutattak, hogy Trump akár a kongresszus megkerülésével is végrehajthatja ezt a stratégiát, mivel a lefoglalt eszközök kezelése elnöki hatáskörbe tartozhat. Ez különösen fontossá teszi azokat a projekteket, amelyek megbízható, decentralizált technológiai háttérrel rendelkeznek – mint amilyen a Cardano.

A közösség bizakodó: politikai elismerés és hosszú távú potenciál

A hír, miszerint Cardano szerepel egy Fehér Házi tisztviselő portfóliójában, valamint Trump kormányának digitális stratégiájában is, pszichológiai szempontból komoly lökést adott a közösségnek. Bár az ADA árfolyama egyelőre nem reagált erőteljesen, a befektetők joggal számíthatnak arra, hogy a politikai támogatottság hosszabb távon megnövekedett intézményi érdeklődéshez és stabilabb szabályozási környezethez vezethet.

Ez nemcsak a Cardano árfolyam potenciális növekedését vetíti előre, hanem a kriptovaluták hosszú távú legitimitásának irányába tett fontos lépés is. A digitális eszközök politikai térnyerése azt mutatja, hogy a decentralizált technológia már nem csupán pénzügyi forradalom, hanem stratégiai erőforrás is lehet a jövő gazdasági és politikai berendezkedésében.

Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele

BA magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló, éves elemzésében. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű. A cégek 52 százaléka szerint több partnere megy csődbe az idén, mint tavaly. A felmérés 210 vállalat megkérdezésével készült.
2025. 07. 08. 22:00
Megosztás:

AI a befektetések szolgálatában: új dimenziók a vagyonkezelésben

A K&H Alapkezelő, a KBC Csoport tagjaként már nyolc éve alkalmaz mesterséges intelligencia alapú modelleket (AI) a befektetési döntéseinek támogatására, ezzel nemcsak Magyarországon, hanem európai szinten is úttörő szerepet tölt be.
2025. 07. 08. 21:30
Megosztás:

A kormány folytatja a harcot az indokolatlan áremelésekkel szemben

A kormány számára a magyar emberek, kiemelten a családok és a nyugdíjasok az elsők, ezért határozottan fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben. Az áremelések elleni harc első lepéseként a kormány 30 élelmiszer termékkategória esetében árréscsökkentést vezetett be, amelyet kiterjesztett a háztartási- és vegyiárukra, tisztálkodási és szépségápolási termékekre is. A kiskereskedelmi árréscsökkentés alá eső élelmiszereknél mintegy 20%-os, a pipereáruknál pedig közel 26%-os átlagos árcsökkenés tapasztalható. A kormány önkéntes árkorlátozást harcolt ki a bankok, a biztosítótársaságok és a telekommunikációs cégek esetében is. Július elsejétől pedig 34 nagy forgalmú vény nélküli szabadáras és 10 vényköteles nem támogatott készítmény ára vált kedvezőbbé a gyógyszeripari szereplők önkéntes árkorlátozásával.
2025. 07. 08. 20:30
Megosztás:

Allianz Globális Biztosítási Jelentés – stabil növekedési kilátások, egyre növekvő igény a védelemre

Az Allianz Research legfrissebb Globális Biztosítási Jelentése szerint 2024-ben impozáns bővülést ért el a globális biztosítási ágazat, a teljes díjbevétel 7 ezermilliárd euróig emelkedett. Folyamatosan nő az igény a biztosítások által nyújtott védelemre, ennek megfelelően a jelentés készítői stabil, éves szinten 5,3 százalékos globális növekedésre számítanak a következő évtizedre, míg a teljes magyarországi biztosítási szektor várható átlagos éves növekedését 5,5 százalékra teszik.
2025. 07. 08. 20:00
Megosztás:

Nagy erővel dolgoznak az áramszolgáltatás helyreállításán az MVM szakemberei

Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb károkat okozó vihara után nagy erővel dolgoznak az áramszolgáltatás helyreállításán az MVM szakemberei – olvasható az MVM közösségi oldalán kedd késő délután megjelent bejegyzésben.
2025. 07. 08. 19:30
Megosztás:

Vészjósló előrejelzést adott ki a Samsung

A Samsung a második negyedéves üzemi nyereségének év/év alapú 56%-os csökkenését prognosztizálja.
2025. 07. 08. 19:00
Megosztás:

A vártnak megfelelő a magyar infláció - hogyan tovább?

A júniusi infláció a piac által vártnak megfelelően alakult idehaza. Az árak év per év alapon 4,6 százalékkal emelkedtek a májusi 4,4 százalékot követően.
2025. 07. 08. 18:30
Megosztás:

Új tachográf-szabályozás – átalakul a szállítmányozási piac?

A tachográfok fontos szerepet töltenek be a közúti árutovábbításban. Ellenőrizhető velük az európai uniós jogszabályokban előírt vezetési és pihenőidők betartása, valamint rögzítik a járművek sebességét, így mindenki számára biztonságosabbá teszik a közlekedést. 2026. július 1-jétől jelentősen változik a tachográfokra vonatkozó szabályozás, a nemzetközi áruszállításban ekkortól a 2,5 tonnánál nagyobb össztömegű kishaszongépjárművekben is kötelező lesz a használata. Megváltoztatja vajon a módosítás a szállítmányozási piacot? Hogyan hat mindez a kisebb, egy teljes kamiont nem megtöltő küldemények továbbítását végző furgonos és a gyűjtőszállítmányozásra?
2025. 07. 08. 18:00
Megosztás:

Ismét távolabb került a jegybanki célsávtól az infláció

Júniusban átlagosan 4,6%-kal emelkedtek a fogyasztói árak itthon, az előző év azonos időszakához képest, ami megegyezett várakozásunkkal és az elemzői konszenzussal is. Májusban még 4,4%-ot tett ki az áremelkedési ütem.
2025. 07. 08. 17:30
Megosztás:

Óriási károkat okozott a vihar a horvátországi Splitben

A heves vihar, amely kedden a kora délelőtti órákban érte el a horvátországi Splitet, percek alatt káoszt okozott az Adria-parti városban: a víz elöntötte az utcákat, többen megsérültek, és elszabadult egy komp, amely két nagyobb hajóval ütközött, az egyik közülük elsüllyedt - adta hírül a helyi média.
2025. 07. 08. 17:00
Megosztás:

Júniusban országosan 1,3 százalékkal, éves szinten 14 százalékkal emelkedtek a lakásárak

Júniusban az előző hónaphoz képest országosan 1,3 százalékkal, éves szinten 14 százalékkal emelkedtek a lakásárak, viszont Budapesten havi összevetésben megállt az áremelkedés, míg éves alapon 19,4 százalékos volt a drágulás, ami továbbra is a legmagasabb az országban - közölte lakásárindexe alapján az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
2025. 07. 08. 16:30
Megosztás:

Az éves öntözési igény többletvíz formájában be van tárazva a tájban

A Vizet a tájba program révén jelenleg 178 millió köbméter többletvíz áll rendelkezésre öntözésre, ami nagyjából megfelel Magyarország éves öntözési vízigényének - mondta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára kedden a Békés vármegyei Szeghalmon.
2025. 07. 08. 16:00
Megosztás:

Rekordévet zárt a Pek-Snack Csoport tavaly

Rekordokkal zárta a 2024-es évet a mélyfagyasztott finompékáru-gyártó, a hat országban jelenlévő Pek-Snack Csoport árbevétele 5 százalékkal 12,7 milliárd forintra emelkedett, adózott nyeresége pedig több mint duplájára nőtt, 589 millió forintra emelkedett az előző évi 214 millióról - közölte a cég az MTI-vel kedden.
2025. 07. 08. 14:30
Megosztás:

Indul a NAV ellenőrzéssorozata a Balatonnál és a Velencei-tónál

A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az országos akció során a revizorok egyebek mellett a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, a strandokon és a szabadtéri rendezvényeken vizsgálódnak.
2025. 07. 08. 13:30
Megosztás:

Ursula von der Leyen: Európa elkötelezett a célorientált együttműködés mellett Kínával

Európa elkötelezett a célorientált együttműködés mellett Kínával, és az Európai Bizottság célja a kockázatok csökkentése, nem pedig a leválás - jelentette ki a brüsszeli testület elnöke kedden Strasbourgban.
2025. 07. 08. 13:00
Megosztás:

Meglepetést hozott a német külkereskedelmi mérleg májusban

Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
2025. 07. 08. 12:30
Megosztás:

Meghosszabbították a veszélyhelyzetet Parajdon

Újabb 30 nappal meghosszabbította a május elején, a sóbánya elárasztása miatt bevezetett veszélyhelyzetet az erdélyi Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság - közölte kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
2025. 07. 08. 12:00
Megosztás:

Megerősítette Izrael negatív kilátású osztályzatát a Moodys

Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek "Baa1" besorolását a Moody's Ratings.
2025. 07. 08. 11:30
Megosztás:

Folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben

A kormány számára a magyar emberek, kiemelten a családok és a nyugdíjasok az elsők, ezért határozottan fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben - emelte ki keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2025. 07. 08. 11:00
Megosztás:

Folyik a viharkárok felmérése Budapesten

Folyik a viharkárok felmérése Budapesten is, az Óbudai-szigeten jelentősebb károk keletkeztek - közölte a főpolgármester kedden a Facebook-oldalán.
2025. 07. 08. 10:00
Megosztás: