Pozitív zárás az európai tőzsdéken
Az európai részvényindexek szerdán jelentős mértékben emelkedtek, jórészt az autóipari részvények erősödésének köszönhetően, miközben az erős vállalati eredmények is javították a befektetői bizalmat. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 2,59 százalékos emelkedéssel fejezte be a szerdai kereskedést, a páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 1,54 százalékkal, a Stoxx Europe 600 index 1,59 százalékkal végzett magasabban.
Londonban 1,44 százalékos, Frankfurtban 2,15 százalékos indexemelkedéssel fejeződött be a tőzsdei kereskedés, a párizsi CAC-40 index 2,50 százalékkal zárt magasabban. Milánóban 2,80 százalékos, Madridban 2,15 százalékos indexemelkedéssel zártak a tőzsdék.
A frankfurti tőzsdén például a Thyssenkrupp megemelte az árbevételre és az üzemi eredményre vonatkozó kilátásokat, a Tui közölte, hogy 2022-ben várhatóan ismét nyereségessé válik, az ITV "erős" első negyedévről, a Continental pedig jelentős éves szintű bevétel-növekedésről számolt be. A londoni tőzsdén elsősorban az alapanyag-, valamint az olaj- és gázipari részvények árfolyama erősödött a kínai esetszámok csökkenéséről szóló híreknek köszönhetően.
Az amerikai inflációs jelentés a vártnál magasabb áprilisi áremelkedést mutatott, amiből az inflációs nyomás elhúzódására és ezzel párhuzamosan a monetáris szigorítás ütemének a felgyorsítására lehet következtetni. Az olajár emelkedett szerdán. Az előző két nap elveszített mintegy tíz százalék után szerdán öt százalék körüli emelkedést ért el a világpiaci olajár.
Az EU azon igyekezete, hogy megszerezze a tagállamok támogatását az orosz olajimport betiltásához, aggodalmakat keltett az olajpiaci kínálat alakulásával szemben. Főbb olajtermelők eközben jelezték, hogy további beruházások nélkül nem lesz lehetséges a termelést növelni a kieső orosz szállítások pótlására. Az Egyesült Arab Emírségek energiaügyi minisztere például még kedden arra figyelmeztetett, hogy a járványvédelmi korlátozások után helyreálló olajkeresletet az OPEC+ nem feltétlenül fogja tudni további beruházások nélkül kielégíteni.
A WTI nyersolaj ára 4,96 százalékkal állt magasabban a nemzetközi kereskedelemben az európai piacok zárásakor hordónként 104,71 dolláron, a Brent ára pedig 4,92 százalékkal emelkedett 106,91 dollárra.
Az arany az előző nap elért három havi mélyponthoz képest széles sávban ingadozott szerdán. Az európai piacok zárásakor az arany spot ára unciánként 1851,36 dollár 0,72 százalékos napi emelkedéssel.
A dollárindex szerdán 104 fölé emelkedett, miután az adatok szerint az amerikai inflációs ráta a vártnál kevésbé lassult, ami megerősítette a Federal Reserve gyorsabb szigorításának szükségességét. A dollár befektetési menedék szerepe megnőtt a közelmúltban az Európát és Kínát övező gazdasági bizonytalanságok miatt, miközben az ukrajnai háború, valamint a kínai járványvédelmi zárlatok is elhomályosítják a növekedési kilátásokat.
A dollárindex szerdán az európai piacok zárása idején 0,24 százalékkal 103,67 pontra csökkent.
Az euró árfolyama szerdán is a 2016-ban 1,05 dollárnál elért szintnél ingadozott. A devizapiaci szereplők szerint az EKB a Fed-nél jóval lassúbb és visszafogottabb kamatemelésekre készül. A piacon az euró-dollár paritás kialakulására számítanak több évtized után az első alkalommal. Az eurót az európai piacok zárásakor 1,05511 dolláron jegyezték 0,18 százalékkal magasabban.