Putyin kijelentése a rubel árfolyamát rakétára tette
Ugyanis az EU évi mintegy 400 milliárd köbméternyi földgáz felhasználásából 155 milliárd köbméter az orosz földgáz, ami cirka 1500 TWh. Ez a jelenlegi tőzsdei gázárak mellett mintegy 180 milliárd eurós tétel, ami rubelben nem áll rendelkezésre az EU-ban. S még akkor is jelentős tétel, ha figyelembe vesszük, hogy az Unió idén év végéig kétharmaddal tervezi csökkenteni az orosz gázfüggőségét. S nem csak a jelenlegi kereskedelmi tilalmak mellett, hanem még normál időszakban sem keletkezik a kereskedelmen keresztül megfelelő mennyiségű rubel bevétel.
Csak emlékeztetőül jegyezzük meg, hogy az oroszoknak valamivel több, mint 300 milliárd dollár tartalékuk ragadt benn a nemzetközi pénzügyi rendszerben a szankciók miatt. Vagyis ez jó lehetőséget adna az oroszoknak hogy keményvalutához jussanak, s az iránta megnövekvő keresleten keresztül nyilván stabilizálhatná a rubel árfolyamát is.
Így talán nem meglepetés, hogy a rubel árfolyama jelentős erősödést mutatott a hírre. Például a forinttal szemben 3,17-ról 3,56-ra emelkedett az ár. Nyilván mindenkinek eszébe jut, hogy a Richter rubelben számol el Oroszországban. Igen ám, de a Richter nettó rubel kitettsége 12 milliárd rubel körül van, miközben a teljes éves árbevétele 20 milliárd rubel körüli értéknek adódik. Ez éves szinten 70 milliárd forint a jelenlegi árfolyamokat figyelembe véve.
Mindeközben 4,5 milliárd köbméterre szóló gázszerződésünk van az oroszokkal, aminek a Financial Times értesülései szerint 225 dollár az ezer köbméterenkéti ára, amit a miniszterelnök – egy nekiszegezett kérdésben – se nem cáfolt, se nem erősített meg, de azt elmondta, hogy azért függ a piaci áraktól. Ha ezekből a premisszákból indulunk ki, akkor körülbelül 350 milliárd forintnyi, mintegy 100 milliárd rubelre lenne szükségünk, de a Richter oroszországi árbevétele ennek csak kb. az ötödére elég.
Ha netán az OTP az Oroszországban keletkezett jövedelmének repatriálásán gondolkozna – lévén, hogy az ottani tevékenységének méretét csökkenteni tervezi –, akkor az mintegy 10 milliárd rubellel fejeli meg a Richter 20 milliárd rubeles értékét, ha az eredmény hazahozatalát vesszük csak figyelembe. S persze arról se feledkezzünk meg, hogy az orosz gazdasági visszaesés nem fogja érintetlenül hagyni ezen cégek bevételeit. Ez is csökkenteni fogja a imént becsült számokat.
Apropó Richter. A cég, még korábban, fedezte az éves nettó éves kitettségét, így a „lebegő” tétel 6 milliárd rubel körül van. Ez azt jelenti, hogy a tavalyi átlagos rubel árfolyam és jelenlegi árfolyam különbözete alapján számított eredményromboló hatás adó előtti szinten valószínűleg nem haladja meg a 2,5 milliárd forintot, ami marginális a Richter tavalyi vagy az idénre várható eredményét tekintve.
Ez különben részvényenként valamivel több, mint 10 forint körüli érték. Ugyanakkor az igencsak pozitív, hogy a tegnapi bejelentés kapcsán ez a két cég esetleg könnyebben tudná az ottani kitettségét keményvalutára vagy éppen forintra váltani. Ezért érthetetlen kicsit ezen cégek továbbra is relatíve gyenge viselkedése.