Rábólintottak Szeged tervezetére
A rendeletet 19 képviselő támogatta, a Fidesz és a KDNP képviselői nemmel szavaztak, illetve tartózkodtak.
Kovács Tamás (Párbeszéd) gazdasági alpolgármester a rendelet vitájában ismertette: a költségvetés 63 százaléka működési, 37 százaléka fejlesztési kiadás. Az önkormányzati feladatok ellátására érkező állami normatívák 5 százalékkal csökkennek, a fizetendő - az adóerő-képesség alapján megállapított - szolidaritási hozzájárulás pedig a tavalyihoz képest több mint 1,3 milliárd forinttal, 4,371 milliárd forintra nőtt.
Az önkormányzat iparűzési adóból 19,4 milliárd, építményadóból 4,2 milliárd, telekadóból 370 millió, idegenforgalmi adóból 225 millió forint bevételre számít - közölte a politikus.
Tápai Péter, a Fidesz közgyűlési frakcióvezetője azt mondta, az elmúlt években több mint 50 milliárd forintnyi kormányzati fejlesztési forrás érkezett.
Haág Zalán, a KDNP közgyűlési frakcióvezetője hangsúlyozta, a kormány a közeljövőben 46 milliárd forintot fordít a szegedi ipari park és környezete fejlesztésére. Arra hívta fel a figyelmet: annyira "sanyargatja" a kormány Szegedet, hogy mindenre több pénz jut az idei költségvetésben, mint a korábbi években - mondta.
A közgyűlés döntött arról, hogy a tavalyi 1,5 milliárdról 2 milliárd forintra emelik a szociális támogatásokra szánt összeget a város költségvetésében. Az eddigi 15 ezer forintról 20 ezerre emelik az általános iskolába járó gyermekek családjának járó iskolakezdési támogatást, valamint az időskorúak és a rokkantellátásban részesülők éves támogatását is. Az újszülöttek után járó egyszeri szülési támogatás összege 25 ezerről 50 ezer forintra emelkedik. Áprilistól a helyi tömegközlekedés ingyenessé válik - lakhelytől függetlenül - a 14 év alatti gyermekek számára.
Botka László (Összefogás Szegedért) polgármester elmondta, az elmúlt öt évben az önkormányzat 850 lakást újított fel és adott bérbe a rászorulóknak a piaci ár töredékéért, a családok pedig lakásfenntartási támogatást is kaphatnak.
A költségvetés szerint több mint 3 milliárd forintot költenek az utak és járdák rekonstrukciójára. A Szegedi Közlekedési Társaság négy új önjáró trolibuszt vásárol 683 millió forintból, és további 300 millió forintot fordítanak a meglévő trolibuszflotta felújítására. A 4-es villamosvonal pályarekonstrukciójára 250 millió forintot költenek, és a közlekedés biztonságának javítására is további 100 millió forintot különítenek el.
Az önkormányzat a BYD kínai elektromos autógyártó beruházásának érdekében mintegy 7,5 milliárd forintot fordít az ipari park kialakítására: a terület régészeti feltárására, a magasfeszültségű vezetékek áthelyezésére, az ivóvíz- és a csatornahálózat fejlesztésére.
Az uniós források hatékony felhasználásáért egymilliárd forintból végzik el a beruházásokhoz szükséges kiviteli tervek előkészítését.
A képviselők Szent Ferencről nevezték azt a Szent Gellért Fórum melletti erdőt, ahova a Szeged-Csanádi Egyházmegye általános és középiskola építését tervezte. Az egyházmegye honlapján korábban közölte, a projektet Mórahalmon valósítja meg.
A képviselők döntöttek a díszpolgári cím odaítéléséről is, az elismerést Gál Béla, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium korábbi igazgatója veheti át Szeged napján, május 21-én.