Rekordév után rekordosztalékot fizet az ALTEO
Nem változtatott ugyan a korábban megfogalmazott alapvető célokon és területeken, ám a 2019 óta elért kimagasló eredményekre reagálva ez év januárjában frissített, 2026-ig tartó stratégiát tett közzé az ALTEO Nyrt. A 2021-es évet fennállásának legjobb eredményével záró vállalatcsoport azért vizsgálta felül céljait, hogy az eddigieknél jóval ambíciózusabb mérföldköveket tűzzön ki maga elé – egyebek között erről is hallhattak a társaság éves közgyűlésén megjelent részvényesek, akik azt is elégedetten nyugtázhatták, hogy a társaság az év elején ESG minősítésre tett szert, továbbá a Deloitte Magyarország legjobb fenntarthatósági jelentésért járó Zöld Béka díját is kiérdemelte.
A közgyűlés elfogadta az ALTEO 2021-es IFRS szerinti konszolidált beszámolóját, benne a 12,9 milliárd forintot megközelítő kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredménnyel (EBITDA), valamint az 5,9 milliárd forintos, szintén rekordszintű konszolidált nettó eredménnyel. Előbbi 134, utóbbi 892 százalékos növekedést mutat a tavalyi év azonos időszakához képest. Mindezek fényében az igazgatóság korábban nem tapasztalt mértékű, részvényenként – a Társaság tulajdonában álló sajátrészvényeket figyelembe nem véve - bruttó 103 forintos osztalékra tett javaslatot a tavalyi 24 forint után, amelyet a részvényesek el is fogadtak.
„A megemelt osztalék híven tükrözi a tavaly elért kiváló teljesítményünket, a kifizetése pedig semmilyen módon nem veszélyezteti a stratégiában megfogalmazott céljaink elérését” – közölte ifj. Chikán Attila vezérigazgató. A vállalatvezető hozzátette: az ALTEO Csoportra továbbra is növekedési sztoriként tekintenek, amit jól mutat, hogy a korábbiaknál is merészebb célokat tűztek ki maguk elé az év elején, amelyek mentén a korábbi stratégiánál szignifikánsabb több, közel 35 millárd Ft értékű beruházási és befektetési volumen megvalósítását, valamint jóval magasabb EBITDA pályát tűzött ki célul a vállalatcsoport maga elé.
Az éves beszámolók mellett a közgyűlés elfogadta a Társaság 2021. évről szóló integrált jelentését is, amelynek elkészítését az ALTEO a magyar vállalati mezőnyben az elsők között kezdte el. Az integrált jelentés a pénzügyi teljesítmény mellett tájékoztatást ad a cégcsoport fenntarthatóságért valamint üzembiztonságért tett lépéseiről és eredményeiről is.
A vezérigazgató az év értékelését követően természetesen kitért a szomszédunkban zajló háborús konfliktusra és annak hatásaira is. Elmondta, hogy a nehéz körülmények dacára is folytathatónak ítélik az ALTEO növekedését. „A társaság pénzügyi ereje és szaktudása kellő tartalékot jelent ahhoz, hogy az esetlegesen kedvezőtlen fordulatokon is felül tudjunk kerekedni” – fogalmazott leszögezve azt is: bizakodásra adhat okot, hogy az ALTEO az energetikának azon szegmenseiben van leginkább jelen, amelyeket várhatóan kevésbé kedvzőtlenül érint a jelenlegi válság, ezek a megújuló alapú energia termelés, a villamos energetikai szabályozási kapacitás és a kiegyenlítő energia piac.
Ezért a jövőben is meghatározó szerepet szánnak ezen energetikai szegmenseknek, aktívan támogatva az azok elterjedését elősegítő energetikai megoldásokat, legyen szó energiatárolásról vagy kiegyenlítő energetikai szolgáltatásokról.
A közgyűlés ugyancsak elfogadta az ALTEO 2021. évre szóló javadalmazási jelentését, továbbá újabb 18 hónappal meghosszabbította az igazgatóság saját részvények vásárlására szóló felhatalmazását, amely fontos eszközt jelenthet az ALTEO számára akár vállalatfelvásárlási tranzakciók megvalósítása, akár a részvények árfolyamának védelme, akár a munkavállalók részvényalapú javadalmazásának támogatásában. A döntés részeként a vételi ársáv felső határát 2500-ról 4000 forintra emelték, követve az árfolyam jelentős emelkedését.