Rekordösszegű károkat okoztak az idei viharok az Allianznál

Az Allianz Hungáriához az év első 8 hónapjában közel 35 000 lakóingatlannal kapcsolatos kárbejelentés érkezett viharos időjárással összefüggésben, ami az elmúlt 5 év rekordjának számít, az ötéves átlagnál pedig 30 százalékkal magasabb (35 000 vs 27 000). A társaság idén augusztusig bezárólag 3,5 milliárd forintot meghaladó kártérítési összeget fizetett már ki ezekre a károkra, ami több mint másfélszerese az előző 4 év teljes évi átlagának. A viharkárok átlagos kártérítési összege 100 000 forint körül alakult a lakásbiztosításoknál.

Rekordösszegű károkat okoztak az idei viharok az Allianznál

Egyre hosszabb és pusztítóbb a viharszezon

Az Allianzhoz érkező kárbejelentések tanúsága szerint a viharszezon egyre hamarabb kezdődik, hiszen idén már a korábban nyugodtnak mondható januártól áprilisig tartó időszakban is megduplázódott a regisztrált kárbejelentések száma, az elmúlt években tapasztalt havi átlag 1700-ról idén 3400-ra nőtt. Ráadásul a februári időjárás is jelentős károkat okozott több mint 6200 bejelentéssel, amiért különösen a hónap eleji egynapos viharos erejű szél volt okolható.

Ettől függetlenül a biztosító elmúlt 5 évet vizsgáló statisztikái szerint még mindig a nyári hónapokban történik a teljes évi, viharok által okozott károk mintegy fele, és ugyanez az arány mutatkozik meg a kártérítési összegekben is. A viharszezon legpusztítóbb hónapjai rendszerint a június átlagosan 6000, és a július átlagosan 5300 kárbejelentéssel, amitől nem sokkal marad el az augusztus sem 5000 bejelentéssel.

Míg az elmúlt években (2019-2022), egy-egy nyári hónapban átlagosan csaknem 500 millió forintot fizetett ki az Allianz a viharok által okozott károkra, idén közel 800 millió a nyári hónapok kárkifizetési átlaga. Ezzel 2023 nyara jócskán megelőzte az eddig rekordtartó 2021-es év nyarát a viharok által okozott rombolás tekintetében több mint 2,3 milliárd forintnyi kárkifizetéssel. 

Az adatok mindemellett azt is megmutatják, hogy a nagyobb viharok hatására egyértelműen nő a biztosításkötési kedv is: a februári viharos időjárást követően az átlagnál több mint 40 százalékkal, júniusban pedig 34 százalékkal több lakásbiztosítást kötöttek az Allianznál.

A legnyugodtabb időszak stabilan az ősz, ilyenkor jellemzően negyed annyi kár történik, mint a viharokban gazdag nyári időszakban, a hónapok közül pedig november a legcsendesebb, amikor is áltagosan mindössze 700 körül mozog a viharokkal kapcsolatos kárbejelentések száma szemben a 2700-as havi átlaggal.

Több a beázás, kevesebb a jégverés

Idén a legtöbb bejelentés a június 23-i, illetve az augusztus 4-5-i viharokat követően érkezett az Allianzhoz. A vármegyéket tekintve Pest, Fejér, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg voltak a leginkább érintett területek, azon belül is legfőképpen Budapest, Székesfehérvár, Tatabánya, Mátészalka és Nagyecsed.

A bejelentések elsősorban szélvihar által okozott károk, felhőszakadás okozta beázás, jégverés által a redőnyökben, előtetőkben keletkezett károk, valamint villámcsapás indukciós hatása, azaz az elektromos háztartási berendezésekben keletkezett károk miatt érkeztek. A korábbi évekkel összevetve idén több kárbejelentés érkezett az Allianzhoz vihar és felhőszakadás által okozott beázás, továbbá elöntéses jellegű károk miatt. Bár a jégverések száma összességében csökkent, kirívó esetek voltak, például a nagyecsedi jégverés júliusban, ahol minden épületet megrongáltak a teniszlabda nagyságú jégdarabok. A legnagyobb mértékű kártérítési összeg kifizetést a jégverés és a villámcsapás másodlagos hatása miatt bekövetkezett károk tették ki.

Érdemes online intézni a kárügyeket

Ezek az időjárási hatások legtöbbször kivédhetetlenek, de a károk mielőbbi helyreállítására fel lehet készülni otthon- és lakóközösség-biztosítás segítségével. Az Allianz otthonbiztosításának már az alapbiztosítása is fedezetet nyújt a szélsőséges időjárási jelenségek okozta károkra. A biztosítótársaság azt javasolja ügyfeleinek, hogy minden esetben éljenek az online kárbejelentés lehetőségével, és minél részletesebb kárleírást adjanak meg. A kárbejelentést követően egy személyre szabott linket kap a károsult, amire minél hamarabb és minél jobb minőségben érdemes feltölteni a kárhoz kapcsolódó fényképeket, hiszen ez nagyban hozzájárulhat a gyors kárfelvételhez, ezáltal a gyors kárrendezéshez is. A linken keresztül ráadásul a nap 24 órájában, a hét minden napján nyomon követhető a kárügy alakulása.

Figyeljünk az értékkövetésre

Az ügyintézés részletei mellett fontos odafigyelni az alulbiztosítottság elkerülésére is, hiszen az építőipari anyagárak, valamint munka- és rezsióradíjak jelentős növekedésével már a kisebb káresemények helyreállítása is egyre többe kerül. Sokan viszont csak a kár bekövetkezése után eszmélnek rá, hogy az évekkel korábban megkötött lakásbiztosítási szerződésükben meghatározott biztosítási összeg nem fedezi az ingatlan helyreállításának vagy az ingóságok újra beszerzésének költségeit. Emiatt érdemes rendszeresen, akár évente felülvizsgálni a lakásbiztosítást, különösen egy-egy jelentős értéknövekedéssel járó beruházás, például átalakítás, felújítás,hozzáépítés, vagy a korábbinál értékesebb ingóságok beszerzését követően. A szükséges fedezeteket is gondoljuk át, és győződjünk meg róla, hogy a biztosításunk minden olyan kockázatra fedezetet nyújt, amelytől tartunk.

AM: január 1-től csökkennek a gazdák adó- és adminisztrációs terhei

Év elejétől több olyan könnyítés is érvénybe lépett, amelyet a kormány a mezőgazdasági szereplők adó- és adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében fogadott el. Ezeknek köszönhetően kiszámíthatóbbá válik a termelés, tovább erősödik a gazdák versenyképessége, ráadásul az intézkedések hozzájárulnak hazánk élelmiszer-biztonságának megőrzéséhez - közölte Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint.
2026. 01. 02. 02:00
Megosztás:

Ön is kaphat 8000 Ft nyugdíjemelést 2026-ban! Mutatjuk hogyan kell igényelni

Az igényelhető nyugdíj neve: méltányossági nyugdíj. Pontosan mit is jelent a méltányossági nyugdíj 2026-ban a jogszabály szerint? Érdemes ismerni a pontos szabályokat, mert akár havi max. 8.000 Ft-ot is kérelmezhetünk méltányossági emelésként. Hogyan lehet élni ezzel a lehetőséggel? Ki igényelheti és milyen összegű nyugdíj esetén tudunk élni a lehetőséggel? Cikkünkben az ado.hu szakmai portál útmutatásai alapján részletesen körüljárjuk a témát.
2026. 01. 02. 01:00
Megosztás:

Lemaradtál a 2021-es bikapiacról? A Digitap ($TAP) a legjobb kriptós előértékesítés

Sok befektető máig úgy tekint a 2021-es bikapiacra, mint egy elszalasztott lehetőségre, amikor a megfelelő projektekbe történő korai belépés életre szóló hozamokat eredményezett. Azóta a piacok érettebbé váltak, a hype-ciklusok kifulladtak, és a tőke sokkal szelektívebb lett.
2026. 01. 01. 22:00
Megosztás:

Miért esik ma a kripto-piac? 5 ok, amiért érdemesebb a Digitap ($TAP) tokent vásárolni

A kriptopiac újabb nyugtalanító epizódon van túl karácsony után, a legtöbb token árfolyama csökkenést mutatott. Az év végén jellemzően alacsony a likviditás, gyenge a kockázatvállalási hajlandóság, és a befektetői bizalom komoly próbát áll ki. A helyzetet tovább rontotta a Trust Wallet feltörése, amely 7 millió dolláros felhasználói veszteséget eredményezett.
2026. 01. 01. 20:00
Megosztás:

Tizenhat esetben tettek feljelentést a rendőrök Budapesten pirotechnikai termékek illegális árusítása miatt

Pirotechnikai termékek illegális árusítása miatt 16 esetben tettek szabálysértési feljelentést a rendőrök szilveszter éjszakáján a fővárosban, az intézkedések során 181 csomag pirotechnikai terméket vettek el - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) csütörtökön a police.hu oldalon.
2026. 01. 01. 18:00
Megosztás:

A mentők szilveszterkor 3823 esetnél nyújtottak segítséget

A mentők szilveszterkor 3823 esetnél nyújtottak segítséget, az orvosi ügyeleteken 1783 beteg kapott ellátást - közölte az Országos Mentőszolgálat szóvivője csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 01. 16:00
Megosztás:

240 tűzoltói beavatkozás történt szilveszterkor

Az év utolsó napján országszerte 240 helyszínre riasztották a tűzoltókat, 123 esetben tűz miatt, 117 alkalommal pedig műszaki mentést igénylő helyzethez - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 01. 14:00
Megosztás:

Különleges meteorraj érkezik január első napjaiban

Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 01. 13:00
Megosztás:

Vigyázz a havas utak miatt, ha útnak indulsz az Újév napján!

Bár a meteorológiai prognózisokban van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint óév utolsó időszakában, illetve az újév első napjaiban többször várható kisebb havazás, 2026 első hétvégéjén pedig akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat a fővárosban.
2026. 01. 01. 12:00
Megosztás:

Már több mint 20 ezer fiatal jutott lakáshoz az Otthon Start Programnak köszönhetően

Az elmúlt négy hónapban 20 ezer fiatal tudta megvásárolni első otthonát az Otthon Start Programnak köszönhetően - mondta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Facebookra feltöltött videónyilatkozatában.
2026. 01. 01. 11:00
Megosztás:

Energiaügyi Minisztérium: az otthonteremtést segítő beruházásokkal is csökkenthetik adóterheiket az áramelosztók

A vállalkozási adócsökkentési megállapodás részeként 2026-tól az energiaellátók egyes hálózati fejlesztéseik után új kedvezményt vehetnek igénybe jövedelemadójukból. Az adóterhek csökkentéséért elvégzendő beruházásokkal teljesítendő szakmai elvárásokat miniszteri rendelet rögzíti. Az adókedvezményt az elosztói engedélyesek például az Otthon Start Program keretében megépülő lakások csatlakoztatását vagy a zárolt körzetek feloldását szolgáló fejlesztések megvalósításával érvényesíthetik - ismerteti az Energiaügyi Minisztérium az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
2026. 01. 01. 10:00
Megosztás:

Kié lett a 7 milliárdos lottó főnyeremény Szilveszterkor?

Sajnos nem született telitalálat az Ötöslottón január elsején, így a Szilveszteri Szuperlottó extra nyereménye nem talált gazdára. Az átlagosnál több volt viszont a négytalálatos szelvény, amelyek egyenként 2.347.060 millió forintot érnek.
2026. 01. 01. 09:00
Megosztás:

A Cardano Midnight új hardforkkal készül a mainnet indulására

Miközben egyre több figyelem irányul a blokkláncok adatvédelmi képességeire, a Cardano ökoszisztémájához tartozó Midnight hálózat újabb fontos mérföldkőhöz érkezett. A fejlesztők bejelentették a legújabb hardforkot, amely lehetővé teszi a jövőbeli frissítések zökkenőmentes kezelését – mindezt anélkül, hogy a hálózat működését meg kellene szakítani. A lépés nemcsak technikai előrelépés, hanem egyre erősebb üzenet is a blokkláncok adatvédelmi jövőjéről.
2026. 01. 01. 08:30
Megosztás:

A stabilcoin kamattilalom hátrányba hozhatja Amerikát a digitális versenyben Kínával szemben

Miközben Kína gőzerővel fejleszti digitális jegybankpénzét (e-CNY), az Egyesült Államokban komoly vita bontakozott ki a stabilcoinok kamatfizetésének tilalmáról. A Coinbase szabályozási igazgatója szerint a szigorú amerikai hozzáállás akár globális pénzügyi hátrányba is sodorhatja az USA-t, különösen, ha Kína megvalósítja terveit a digitális jüan kamatozóvá tételére 2026-tól. Vajon az amerikai dollár elsőbbsége veszélybe kerülhet a tokenizált jövő pénzügyi rendszerében?
2026. 01. 01. 03:00
Megosztás:

Újabb Revolut szigorítás Magyarországon - újabb funkciót vezet ki a szolgáltató

Lezárult a Revolut magyarországi készpénzbefizetési pilot programja, azonban a várt országos bevezetés helyett végül a szolgáltatás megszüntetése mellett döntött a fintech cég.
2026. 01. 01. 02:00
Megosztás:

Jön az XRP kínálati sokk? – Intézményi kereslet tarolhatja le a tőzsdei készleteket

Miközben a kriptovaluta-piac figyelme főként a Bitcoin ETF-ekre és a nagy altcoinok árfolyamára összpontosul, az XRP körül csendben kibontakozó jelenség új fejezetet nyithat a piac történetében. Chad Steingraber ETF-elemző szerint az intézményi alapok lassan, de biztosan szívják fel az XRP likviditást – és ha a trend folytatódik, a jelenlegi 15 milliárd darabos tőzsdei kínálat messze nem lesz elég a kereslet kielégítésére. A lehetséges supply shock komoly átalakulásokat hozhat az XRP piacstruktúrájában.
2025. 12. 31. 23:59
Megosztás:

Kulcsdátumok az amerikai kriptoszabályozásban 2026-ban – „Közelebb vagyunk, mint valaha”

Az elmúlt év gyökeres fordulatot hozott az amerikai kriptopolitikában. Donald Trump második elnöki ciklusának első évében kifejezetten iparátbarát szabályozói környezet alakult ki: megszűntek több nagy kriptocég elleni vizsgálatok, a bankok előtt megnyílt az út a kriptoeszközök tartása felé, az alapkezelők pedig könnyebben indíthatnak kriptós ETF-eket.
2025. 12. 31. 23:00
Megosztás:

XRP vs. Digitap ($TAP): A harc 2026 legjobb banki tokenjének címéért

A banki fókuszú ökoszisztémák újra reflektorfénybe kerülnek, miközben a hagyományos szolgáltatók továbbra is számlákat zárnak be, magas díjakat számítanak fel, és megsértik az ügyfelek magánszféráját. Az alternatív megoldások közül a befektetők egyre inkább a <a href="https://presale.digitap.app?&utm_campaign=dec&utm_content=com&utm_medium=pr&utm_source=prof-pr&utm_term=2497a" target="_blank">Digitap ($TAP)</a> omni-bankot választják a Ripple (XRP) helyett.
2025. 12. 31. 22:00
Megosztás:

Ethereum árfolyam-előrejelzés: Jön az 5 000 dollár? A Ripple küszködik, miközben a Digitap 219%-ot ralizik – Egy új csillag születőben

Az utóbbi időben az Ethereum és a Ripple árfolyama is ingadozást mutatott. Mindkettő esetében csökkenő mozgás volt tapasztalható, ami aggodalomra adott okot egyes kereskedők számára. Ugyanakkor ismert influenszerek, mint Don és Javon Marks úgy vélik, hogy ezek a tokenek hamarosan kilőnek. Don például azt gondolja, hogy az ETH akár 5 000 dollárig is emelkedhet.
2025. 12. 31. 20:00
Megosztás:

Hideg idővel indul az új év

A jövő év hideg, főként az ország déli felén csapadékos idővel kezdődik - írta a HungaroMet Zrt. szerdai agrometeorológiai elemzésében.
2025. 12. 31. 19:00
Megosztás: