Ronthatja a nyugat- és közép-európai bankok hitelezési teljesítményét az energiaintenzív ágazatokkal szembeni kitettség
A nemzetközi hitelminősítő 12 oldalas helyzetértékelése szerint Nyugat-Európán belül Németországban, Ausztriában és Olaszországban, a közép-európai EU-gazdaságok közül Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában különösen érzékenyek a vállalati adósok az energiaárak emelkedésére vagy az ellátás esetleges korlátozására.
Az e gazdaságokban tevékenykedő bankok kevés jelét észlelték annak, hogy romlana kinnlevőség-portfoliójuk minősége. Mivel azonban Európa recesszió közelében jár, a Moody's várakozása szerint visszafordul az európai bankok hitelezési teljesítményének hosszú ideje tartó javulási folyamata - áll a hitelminősítő elemzésében.
A cég hangsúlyozza azonban, hogy számos tényező enyhítheti ezt a hatást. Ezek közé tartoznak azok a kormányzati intézkedések, amelyek sok adós pénzügyi terheinek könnyítését szolgálják: egyre több EU-tagállam alkalmaz például olyan nemzetállami szintű szakpolitikai eszközöket, amelyek korlátozzák a problémás kinnlevőség-állomány halmozódásának mértékét a vállalati és a háztartási szektorban egyaránt.
Németországban például a kormány az Ukrajna elleni orosz invázió február végi kezdete után három, összesen 95 milliárd euró értékű - a német hazai össztermék (GDP) 2,4 százalékával egyenlő - támogatási csomagot jelentett be, és ehhez járult szeptember végén egy 200 milliárd eurós újabb csomag, amely közvetlenül a háztartások és a vállalatok védelmét szolgálja az energiaárak emelkedésével szemben - hangsúlyozza pénteki elemzésében a Moody's.
A hitelminősítő szerint ugyanakkor összességében mégis az várható, hogy az energiaintenzív ágazatok vállalatainak kihelyezett hitelportfolión belül növekszik majd azoknak a követeléseknek az aránya, amelyek nyomás alá kerülhetnek. A Moody's példaként említi a közép- és kelet-európai gazdaságokban is komoly súllyal jelen lévő Raiffeisen Bank International (RBI) friss elemzését, amely a vállalati kliensek érzékenységét mérte a gázellátás leállása esetére.
A vizsgálat alapján a bank kinnlevőség-portfoliójából 8,5 milliárd euró követelés áll fenn olyan cégekkel szemben, amelyeknek forgalma egy ilyen forgatókönyv esetén valószínűsíthetően 15 százaléknál nagyobb mértékben esne vissza, és további 7,1 milliárd eurós követelési kitettsége van a cégnek olyan vállalati adósokkal szemben, amelyek értékesítése 15 százalékig terjedő mértékben csökkenne. Ezek a vállalati adósok zömmel Ausztriában, Csehországban, Németországban, Szlovákiában, Magyarországon és Horvátországban honosak.
A Raiffeisen Bank International modellszámításai szerint - amelyek 250 euró/MWh földgázárral számolnak - szélsőséges kockázati forgatókönyv megvalósulása esetén 2,7 milliárd euróval növekedne a bank kockázati súlyozású eszközállománya - áll a Moody's pénteki elemzésében.