Rugalmasabbá vált a felsőoktatási felvételi rendszer

Az új felsőoktatási felvételi rendszer versenyképesebbé, rugalmasabbá vált, és hozzájárul az intézményi és a hallgatói autonómia kiteljesedéséhez - jelentette ki a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár kedden Szegeden.

Rugalmasabbá vált a felsőoktatási felvételi rendszer

Hankó Balázs a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) tartott előadásában azt mondta, az új felvételi rendszer megőrzi a korábbi előnyeit, nagyobb döntési szabadságot ad az intézményeknek, a leendő hallgatóknak pedig jobb tájékozódási lehetőséget nyújt, segít, hogy megtalálják a számukra megfelelő képzést. Kiemelte, a felvételi rendszer átalakítására azért volt szükség, mert a hallgatók kétharmada már modellváltó egyetemre, további 30 ezer diák pedig egyházi fenntartású intézménybe jár. Az eddigi felvételi rendszer a jellemzően állami fenntartású intézményekre volt kialakítva - közölte.

A helyettes államtitkár kifejtette, nem változik, hogy az átlagosan százezer jelentkező felvételi eljárását az Oktatási Hivatal koordinálja, s nem módosulnak a felvételi határidők sem. Decemberben jelenik meg a felvételi tájékoztató, február 15-ig kell jelentkezni, és a nyári ponthúzás időpontja is marad. A leendő hallgatók továbbra is hat-hat állami, illetve önköltséges képzésre adhatnak be jelentkezést. Újdonság azonban, hogy 2023-tól a dokumentumokat csak elektronikusan lehet benyújtani - tette hozzá.

Hankó Balázs megjegyezte, 2024-től a felvételizők a jelentkezés sorrendjén túlmenően változtathatnak telephelyek között is. A jövőben is mindig a jelentkező számára legkedvezőbb pontszámítási módszert kell alkalmazni. Továbbra is többletpont adható az önkéntes tartalékos katonai szolgálatért - mondta.

Közölte, a 2023-as felvételi eljárás során csak a jelentkezők számára kedvező változások lépnek hatályba. A minimumponthatárok alkalmazása a jelenlegieknél csak kedvezőbb lehet, és az intézmény eltekinthet az emelt szintű érettségi kötelezettségétől is - ismertette a helyettes államtitkár.

Kitért arra: 2024-ben sem változik az 500 pontos megszokott rendszer. A jelentkezők 100 pontot a tanulmányi eredményeik alapján kapnak, 100 pontot az alapvető érettségi tantárgyakból, 200 pontot a felvételire választott érettségi tárgyak vizsgaeredményeiből számítanak. Az emelt szintű érettségin elért egy százalék egy pontnak, a középszintűn elért százalék 0,67 felvételi pontnak számít majd - tudatta a politikus.

Az intézmények az adott képzési terület, szak követelményeinek megfelelően maguk határozhatják meg 100 többletpont megszerzésének szabályait. Így előírhatnak szóbeli vagy írásbeli vizsgát, díjazhatják az idegen nyelv ismeretét, az emelt szintű érettségi teljesítését, a felvételi előkészítőkön való részvételt vagy figyelembe vehetnek esélyegyenlőségi szempontokat is - mondta Hankó Balázs.

Gellén Klára, az SZTE oktatási rektorhelyettese kifejtette, az intézmény a többletpontok meghatározása során a kiválóság értékelésére, az esélyegyenlőség erősítésére és a kiszámíthatóságra helyezte a hangsúlyt. Az SZTE-n az intézményi pontok rendszere lehetővé teszi, hogy minden jelentkező a számára legkedvezőbb felvételi pontot szerezhesse meg élethelyzetének, tudásának, korábbi teljesítményének elismeréseként.

A kiválóság és a tehetség elismeréseként sok országos és az SZTE által szervezett versenyen elért eredményért jár pluszpont - ráadásul több mint korábban -, ezzel is ösztönzik a jelentkezőket a tudatos felkészülésre. Több verseny, például az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV) esetében a részvétel is pontot ér. A nyelvvizsgáért szintén több pluszpont szerezhető. Az egyetemre való felkészülést is díjazzák, pluszpontokat szerezhetnek, akik sikeresen részt vesznek az SZTE Junior Akadémia jelenléti vagy online programjain - tudatta a professzor.

Az SZTE honlapján hamarosan elindítja a pontszámító kalkulátorát, amely segít a jelentkezőnek feltérképezni, milyen többletpontokat tud majd elismertetni a felvételi során - közölte a rektorhelyettes.

Rontotta a német gazdaság növekedési prognózisát az IW gazdaságkutató intézet

Stagnálásra rontotta a kölni IW gazdaságkutató intézet idei német GDP-növekedési előrejelzését az őszi prognózisában a Rheinische Post lap szerdai jelentése szerint.
2025. 09. 18. 03:30
Megosztás:

Kibertámadás célpontjává vált a Duna House

Kibertámadás célpontjává vált a Duna House Group - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2025. 09. 18. 03:00
Megosztás:

500.000 Ft-nál több készpénzt rejtegetsz otthon? Bajba kerülhetsz miatta!

Sok magyar család még mindig szereti a pénzét készpénzben otthon tartani. A biztonságérzet, a gyors hozzáférés és a megszokás gyakran felülírja a józan pénzügyi tervezést. De aki ma félmillió forintnál többet dugdos a párna alatt vagy a szekrényben, az könnyen komoly anyagi veszteséget szenvedhet el – még akkor is, ha senki sem lopja el tőle.
2025. 09. 18. 02:00
Megosztás:

Ha egy nyugdíjas pár között 3 évnél nagyobb a korkülönbség, akkor bajban vannak!

A nyugdíj kérdése Magyarországon ma már nemcsak egyéni, hanem családi szintű probléma is. Különösen érzékeny helyzetbe kerülnek azok a házaspárok, ahol 3 évnél nagyobb a korkülönbség: ilyenkor a nyugdíjrendszer szabályai, az eltérő életszakaszok és a pénzügyi terhek komoly kihívásokat jelentenek. Mutatjuk mire érdemes figyelni!
2025. 09. 18. 01:00
Megosztás:

Mozgolódik a Solana, és vele együtt a mém érme piac is

A Solana ismét fellendülésbe kezdett, és ezúttal az ára közel 250 dollárig emelkedett. A fellendülés hatására a Solana rövid időre átvette a BNB-től az ötödik helyet a CoinMarketCap ranglistáján, viszont azóta kissé visszaesett az ára, és jelenleg a 6. helyet foglalja el, 127 milliárd dolláros piaci kapitalizációval.
2025. 09. 18. 00:01
Megosztás:

Kamatot csökkentett a Fed

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatot 4,00-4,25 százalékos sávra.
2025. 09. 17. 23:30
Megosztás:

A Fed kamatcsökkentése berobbanthatja a kriptopiacot – „Ez az egész mozgalom lángra kap"

Eric Trump, az American Bitcoin társalapítója és Donald Trump fia szerint a közelgő Fed kamatcsökkentés új lendületet adhat a kriptopiacnak. A Trump-család egyre szorosabbra fűzi kapcsolatát a digitális eszközökkel, és nemcsak üzleti, hanem politikai síkon is támogatják a kriptovaluták térnyerését. Most pedig azt állítják: jön az újabb fellendülés, és a negyedik negyedév lehet a fordulópont.
2025. 09. 17. 23:00
Megosztás:

Az év végéig biztosan erős maradhat a forint

Kétéves csúcsra erősödött a napokban a forint árfolyama, melynek euróhoz viszonyított lendülete az év hátralévő részében is kitarthat. A hazai fizetőeszköz erejét részben a már egy éve stabil, 6,5 százalékos jegybanki alapkamat adja, mely az idei évben várhatóan már nem is változik – jövő év közepétől azonban egy új kamatcsökkentési ciklus indulhat. A GDP-növekedés a vámháború és az egész Európára jellemző gazdasági lassulás miatt egyelőre nem tudott elrugaszkodni, így az MBH Bank elemzői továbbra is fenntartják 0,8 százalékos éves előrejelzésüket. Az egész éves, átlagos infláció 4,5 százalék körül várható, ugyanakkor bíztató jel, hogy a maginfláció szintje a legutóbbi adat szerint négy éve nem látott alacsony szintre süllyedt.
2025. 09. 17. 22:00
Megosztás:

American Bitcoin Corp. - ABTC vállalat és szerepe a kriptovaluta-piacon

Egy új kriptós szereplő a reflektorfényben – hogyan értelmezzük az „American Bitcoin Corp" fogalmát, és miért lehet kulcsszereplő a jövő pénzügyi rendszerében?
2025. 09. 17. 21:30
Megosztás:

Arthur Hayes új kriptó tétje: orvostudomány – 7 millió dollárt fektetett a Bio Protocol-ba

A BitMEX társalapítója, Arthur Hayes most nem DeFi-ben, hanem DeSci-ben látja a következő kriptoforradalmat. Legújabb befektetése, a Bio Protocol egyesíti a mesterséges intelligenciát, a biotechnológiát és a blokkláncot, hogy alapjaiban változtassa meg a gyógyszerkutatás és tudományfinanszírozás világát. Mutatjuk, miért lehet ez az iparág következő áttörése.
2025. 09. 17. 21:00
Megosztás:

Az UBM Csoport felvásárolta a világ egyik legnagyobb takarmánygyártójának hazai leányvállalatát

Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja, az UBM sikeresen lezárta a világ egyik legnagyobb takarmánygyártójának számító, Hollandiában 120 éves múltra visszatekintő Royal Agrifirm Group részeként működő Agrifirm Magyarország Zrt. (Agrifirm) felvásárlását. A hazánkban összesen 130 munkatársat foglalkoztató és a 2024-es évben közel 28 milliárd forintos nettó árbevételt produkáló, a baromfitakarmányok gyártása területén Magyarországon vezető szerepet betöltő Agrifirm a jövőben UBM Nutrition Zrt. néven, az UBM Csoport részeként folytatja tevékenységét.
2025. 09. 17. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 09. 17. 20:00
Megosztás:

Jön a hét legjobban várt eseménye

A Fed magyar idő szerint ma este nyolc órakor jelenti be a kamatdöntését. Várhatóan 25 bázispontos csökkentés mellett döntenek majd a jegybankárok, így az alapkamat a 4,00–4,25% közötti szintre kerül.
2025. 09. 17. 19:30
Megosztás:

Czomba Sándor: a bruttó átlagkeresetek dinamikusan nőnek

A bruttó átlagkeresetek dinamikusan nőnek, ez két tényezőnek: a magas foglalkoztatásnak és a hároméves bérmegállapodásnak köszönhető - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán és a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss kereseti adataira reagálva.
2025. 09. 17. 18:30
Megosztás:

Bagolyra vadászik a GVH: vizsgálat indult a Duolingo-val szemben

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Duolingo Inc. amerikai vállalkozással szemben. A GVH gyanúja szerint a nyelvtanulási szolgáltatásokat nyújtó cég kereskedelmi gyakorlata több okból is tisztességtelen, egyebek között valószínűsíthetően megtéveszti a fogyasztókat az általa kínált nyelvtanulási módszer hatékonyságát illetően, és megalapozatlan piacelsőségi állítást is tesz.
2025. 09. 17. 18:00
Megosztás:

Ausztriában 4,1 százalékra gyorsult az infláció

Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 4,1 százalék, tavaly március óta a leggyorsabb volt augusztusban, miután júliusban 3,6 százalékos emelkedést jegyeztek fel - derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich - STAT) szerdán közzétett adataiból.
2025. 09. 17. 17:30
Megosztás:

Befejeződött a Medgyesegyháza-Kétegyháza közti út felújítása

A Magyar falu program forrásából (mfp), bruttó 412 millió forintból újult meg a 4434-es út Medgyesegyháza és Kétegyháza közti szakasza - tájékoztatta a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Békés vármegyei igazgatósága szerdán az MTI-t.
2025. 09. 17. 17:00
Megosztás:

Ismét díjazza a kiemelkedő hazai üzletembereket az EY

Az EY idén is keresi azokat a magyar vállalkozókat, akik rátermettségükkel, újító szellemiségükkel és kimagasló üzleti teljesítményükkel helyet kaphatnak az EY Az Év Üzletembere Díj nyerteseinek exkluzív klubjában. A független zsűri által kiválasztott győztes képviseli majd Magyarországot a világversenyen Monacóban. Az elismerést korábban olyan meghatározó üzletemberek vehették át, mint Hegedüs Éva, Csányi Sándor, Demján Sándor, Váradi József vagy Wáberer György.
2025. 09. 17. 16:30
Megosztás:

Már Magyarországon is elérhető a jövő akkumulátor-technológiája

Akár bő egy év alatt megtérülhet a beruházás a Jedlik Ányos Energetikai Program segítségével. A támogatás mértéke várhatóan a vállalkozás méretétől függően változik, a mikro- és kisvállalkozások akár 50%-os, a középvállalatok 40, míg a nagyvállalatok 30%-os támogatást kaphatnak.
2025. 09. 17. 16:00
Megosztás:

Csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban tavaly október óta a legalacsonyabb szintre csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a szeptember 12-én záródott héten - közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
2025. 09. 17. 15:30
Megosztás: