Stabil pénzügyi növekedéssel erősíti pozícióját a MET Csoport
2024-ben a MET Csoport megőrizte pozícióját, mint Európa egyik leggyorsabban növekvő független energiaszolgáltatója, és tavaly a harmadik legnyereségesebb évét zárta 17,9 milliárd eurós konszolidált árbevétellel. A vállalat bevétele 2023-hoz képest (24,5 milliárd euró) csökkent, ami az energiaárak normalizálódását tükrözi.
A cégcsoport teljes árampiaci forgalma 2024-ben elérte a 76 TWh-t (szemben a 2023-as 68 TWh-val), és a gázpiaci forgalma is jelentősen nőtt: a 2023-as 88 milliárd köbméterről 140 milliárd köbméterre. A földgáz és az LNG nemcsak az európai energiabiztonság megteremtésében játszanak kulcsszerepet, hanem az energiaátmenet szempontjából is létfontosságúak, mivel ezek a legalacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású fosszilis energiahordozók. Úgynevezett flexibilis energiaforrásként a földgáz és az LNG ki tudja egészíteni az időjárásfüggő megújulókat.
A MET Csoport LNG-üzletága 2024-ben 22 szállítmányt importált Európába. A vállalat tízéves LNG-vásárlási megállapodást kötött a Shell-lel, hogy amerikai cseppfolyósított földgázzal lássa el európai ügyfeleit. Ezenfelül partnerségi megállapodást írt alá a Celsius-szal a MET első LNG-hajójának megépítésére, amelyet a tervek szerint 2027-ben szállítanak le.
A zöld átmenetet támogató stratégia részeként, a MET tavaly is folytatta beruházásait a megújuló energiaforrásokba, technológiailag diverzifikált portfóliót kiépítve. A vállalat jelenleg 414 MW nap- és szélerőműprojektet üzemeltet, 112 MW áll építés alatt, és további projekteket fejleszt 8 európai országban.
Az akkumulátoros energiatároló rendszerek (BESS) is kiemelt szerepet kapnak a cég portfóliójában. A múlt év végén a MET Csoport 100 százalékos részesedést szerzett a Comax France vállalatban, amely BESS-projektek fejlesztésével és működtetésével foglalkozik.
A MET Csoport üzleti struktúrája magában foglalja a földgáz-, az LNG- és az áramkereskedelmet, a gáz- és áramszolgáltatást 17 országban, a földgáztárolókba, gáztüzelésű erőművekbe, kapcsolt hő- és villamosenergia-termelésbe (CHP), akkumulátoros energiatárolókba és megújuló energiába történő beruházásokat. Ezzel a portfólióval a vállalat jelentősen hozzájárul az energiaszektor előtt álló kihívások sikeres kezeléséhez.
Lakatos Benjamin, a MET Csoport elnök-vezérigazgatója úgy fogalmazott: „A 2022-es energiaválság után Európa tavaly végre úgy döntött, hogy pragmatikus megközelítéssel tereli az energiaátmenetet a helyes irányba. A MET-nél továbbra is aktív szerepet vállalunk az energia-trilemma, vagyis az ellátásbiztonság, a dekarbonizáció és a megfizethetőség megoldásában.”