Szakértői kommentár a Richter akvizíció margójára
A Formycon eddig is partnere volt a Richternek, ugyanis a magyar cég biotechnológiai gyógyszereket gyárt a német cég részére. A most bejelentett akvizíció segít elmélyíteni ezt a kapcsolatot. Különben a Richter gyakorlatilag a jelenlegi piaci áron vásárolt részesedést a szintén tőzsdén jegyzett cégben, amelynek már van jóváhagyott bioszimiláris készítménye (ranibizumab, Lucentis) az USA-ra, az EU-ra és az Egyesült Királyságra, s számos más bioszimiláris készítménye van fejlesztés alatt.
Ezek közül az egyik a Merck „blockbuster” készítménye, a pembrolizumab hatóanyagú Keytruda. Ez a gyógyszer számos rákos elváltozás ellen javallott, s messze a világ legnagyobb árbevételével rendelkező szere.
Idén 27,2 milliárd dollárt prognosztizálnak neki, s egyes becslések szerint 2028-ra elérheti vagy akár meg is haladhatja a 30 milliárd dollárt az értékesítés. Ugyanakkor nehéz megjósolni, hogy a 2028-ban lejáró szabadalmat követően mekkora részt fog kihasítani a generikus verzió ebből a piacból, s abból mekkora részesedéssel fog bírni a Formycom, de valószínűleg milliárd dolláros nagyságrendről beszélhetünk, amelynek a Richter nagy valószínűséggel részese lehet, mint tulajdonos, illetve mint esetleges besszállító.
Ezért azt gondoljuk, hogy a Richter egy fontos lépést tett a felé, hogy amikor a Vraylar szabadalma lejár 2028-ban, akkorra olyan portfólióval rendelkezzen, amely kevésbé teszi fájdalmassá vagy akár részben vagy egészben ki is válthatja a Vraylarból származó bevételek csökkenését.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a cégnek számos originális készítménye van pre klinikai és klinikai fázisban. Persze annak azért kicsi a valószínűsége, hogy egy új „blockbuster” szülessen. S ezért is fontosak az ilyen kis kockázatú, de akár jelentős potenciállal rendelkező lépések. (ERSTE elemzés)