Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a bizonytalanság

Nagyon emlékezetes év lesz 2023 a magyar gazdálkodók számára. Egy év alatt a tények és remények mondhatni megjárták a mennyet és a poklot. A klímaváltozásból adódó időjárási anomáliák, a globális világ gazdasági és politikai hatásai nem kerülték el Magyarországot sem, soha nem látott bizonytalanságot, szélsőséges gazdálkodási környezetet teremtve a mezőgazdasági termelők számára. Ennek eredményei pedig a kukoricatermesztésben is megjelentek.

Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a bizonytalanság

A magyar gazdák helyzetét sok tényező befolyásolta a közelmúltban. Elég, ha csak kettőt kiemelünk: az időjárást és az orosz-ukrán konfliktust. Az időjárás meghatározta a termelés mennyiségi eredményét, a háború hatásai pedig a megtermelt áru árát és keresletét. Az időjárást nem lehet befolyásolni, a gazdaságok megpróbálnak hozzá igazodni. A változó és kiszámíthatatlan gazdasági környezet viszont felemelhet, de tönkre is tehet gazdákat, akár rövid idő alatt is. Ezen tényezők pedig a kukoricatermesztésben is jelentősen kirajzolódtak.

Ezek a gazdák járhattak jól 2022-ben

2022-ben rekord magasságokba szökött a kukorica piaci ára. Tonnánként 130 ezer forintos, vagy akár magasabb áron is lehetett értékesíteni. A piaci hírek azt sejtették, hogy lesz ez még több is. Emellett őszre drasztikusan emelkedni kezdett a műtrágyák ára is. Akár 4-5-szörösére is, az egy évvel korábbihoz képest. A hírek pedig e téren is további emelkedést vetített előre, ráadásul hiányok sem voltak elképzelhetetlenek. Ezt követően azonban fordulat állt be. 

„Jól járhatott az, aki jó érzékkel vagy »kénytelen-kelletlen« 130 ezer forintos tonnánkénti áron eladta a kukoricáját, de nem volt pénze megvenni a 400 ezer forintos műtrágyát. Az viszont nem járt szerencsésen, aki nem értékesítette ilyen áron, bízva a magasabb eladási árban, emellett még magas áron műtrágya beruházást is végrehajtott” – mondta Nagy László, a Vitafer Hungária Kft. kereskedelmi vezetője, aki hozzátette, hogy senki sem gondolta, hogy drasztikusan visszaesik majd a műtrágya ára, valamint ezzel egyidőben sajnos a terményárak és a kereslet is mélypontra kerül. Ez utólag derült csak ki, és alapvetően meghatározta a 2023-as év gazdálkodását.

2023 is különleges év a kukoricatermesztéseben

Magyarországon 2023-ban nagyságrendileg 800.000 hektár volt a vetésterület. Ez az utóbbi évek csökkenő tendenciájához képest is igen kevésnek mondható. 

„Ennek oka, hogy a rossz terméseredmények a kalászosok és a napraforgó irányába tolták el a vetésforgót. A kukoricatermelés eredményességét, hasonlóan a többi növényhez, képtelenség egy sémára meghatározni idén, de még csak hasonlóra sem lehet” – hangsúlyozta a Vitafer Hungária Kft. kereskedelmi vezetője.

2023-ban kisebb, de nem elhanyagolható szerepe volt az időjárásnak és a belőle fakadó terméseredményeknek. Ezzel szemben nagyobb jelentőséggel bírtak az input anyagok bekerülési költségei, valamint a megtermelt javak értékesítési árai. 

Nagy szerencse, hogy 2023-ban a szárítási költség minimális, és a kukorica toxinos fertőzése sem volt jellemző. 

Mi várható 2024-ben?

Pontos jövőképet felvázolni most senki nem tud és nem is mer. A gazdálkodók hangulata gyakran nagyon pesszimista, nem ritkán határozottan félnek 2024-től. Várhatóan, amin csak lehet, spórolni fognak!

„Jövőre az input árak zöme nem vagy alig fog változni lefelé szerintem. Kivételt képez ez alól a műtrágya, ahol jelenleg nagyságrendi csökkenés tapasztalható a tavalyi árszinthez képest. Az elodázható beruházásokat várhatóan el kell halasztani, a költségeket az adottságokhoz és a pénzügyi lehetőségekhez kell igazítani. Ez sajnos azt fogja jelenteni, hogy a növényen fognak takarékoskodni a termelők, kockáztatva a termés mennyiségét, bízva az időjárás kegyelmében” – emelte ki Nagy László, a Vitafer Hungária Kft. kereskedelmi vezetője, hozzátéve, hogy az időjárásra hagyatkozni kizárólag pedig nagy kockázatot jelenthet.

A kockázat csökkentése érdekében a lombtrágyák használata és jelentősége újra előtérbe kerülhet. A nitrogén, foszfor, kálium lombtrágyázással történő kijuttatása esetén a hatóanyag közvetlenül a növény levelén keresztül szívódhat fel. Tudjuk, az alapműtrágyák hatékonyságát csak részben helyettesíti a lombtrágyák használata, de jelentősen támogathatja a növény egészségét és megfelelő fejlődését, jóval kisebb költségszinten. Fontos az is, hogy vásárlás előtt szaktanácsadást kérjünk, tájékozódjunk a legideálisabb megoldásokról.

Super Bowl, NBI, téli olimpia – kedvükre válogathatnak a magyar sportfogadók

Sporteseményekben gazdag hétvége vár sportimádókra: indul a fogadási szezon az amerikai futballban és a hazai labdarúgásban, és a téli sportok kedvelői is izgatottan várják a közvetítéseket, hiszen Olaszországban elstartoltak a téli olimpiai játékok, ahol a 15 fős magyar küldöttségnek is szurkolhatunk. Lássuk, milyen eredményekben bíznak a magyar fogadók.
2026. 02. 07. 15:00
Megosztás:

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb osztályzatát az S&P, diplomáciai megoldást valószínűsít Grönland ügyében

Megerősítette változatlan stabil kilátással Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" szintű besorolásait az S&P Global Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
2026. 02. 07. 14:00
Megosztás:

Megismétlik a boszniai szerb elnökválasztást néhány helyen

A szavazóhelyek 6 százalékában megismétlik vasárnap a boszniai szerb elnökválasztást a felvetődött szabálytalanságok miatt.
2026. 02. 07. 13:00
Megosztás:

Ennyivel olcsóbb a magyar üzemanyagok ára, mint a szomszédos országok árai

A szomszédos országok átlagához képest januárban is kedvezőbb üzemanyagárakkal találkozhattak a magyar családok a hazai töltőállomásokon.
2026. 02. 07. 11:00
Megosztás:

Meghaladták a jogdíjak a pandémia előtti mértéket, egyre több a fiatal szerző

2025-ben 15,2 milliárd forint jogdíjat fizetett ki a dalok, zeneművek szerzőinek az Artisjus, ami így reálértékben végre meghaladta a pandémia előtti szintet. Ennek az összegnek minden korábbinál nagyobb része járt a magyar szerzőknek összesen 22 945 főnek. Tovább nőtt a regisztráló új szerzők száma, és immár több mint az ötödük 20 év alatti.
2026. 02. 07. 10:00
Megosztás:

Milliárdok áramlanak a kriptoszektorba – a piaci visszaesés ellenére is dübörög a befektetési kedv

Hiába a több mint 2 billió dolláros piaci zuhanás, a kockázatitőke-befektetők továbbra is bíznak a kriptó jövőjében. Február első hetében 258 millió dollárt vontak be kriptovállalatok, és a fókusz egyre inkább az érettebb, intézményi partnerekkel rendelkező projektekre helyeződik.
2026. 02. 07. 09:00
Megosztás:

A külföldre induló síelők naponta átlagosan 930 forintért kötöttek síbiztosítást az idei szezon első felében

Az idei síszezon első felében a külföldre induló síelők naponta átlagosan 930 forintért kötöttek síbiztosítást, ez az összeg 10 százalékkal magasabb a tavalyi hasonló értéknél - közölte saját adatai alapján az Insura.hu pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 07. 08:00
Megosztás:

Belgrád hétszer sűrűbben lakott a szerb országos átlagnál

Belgrád népsűrűsége mintegy hétszerese az országos átlagnak, miközben Szerbia déli és keleti térségei folyamatosan veszítenek lakosságukból a belső gazdasági migráció következtében - derül ki demográfiai adatokból és szakértői elemzésekből.
2026. 02. 07. 07:00
Megosztás:

Szerbia hamarosan humanoid robotokat fog gyártani

Szerbia akár öt hónapon belül megkezdheti az első humanoid, és más típusú robotok gyártását, amennyiben sikerül biztosítani a szükséges mennyiségű villamosenergiát - jelentette ki pénteken Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök.
2026. 02. 07. 06:00
Megosztás:

2026-ben folytatódik a kiélezett verseny - hogyan látták az elmúlt évet és az idei év elejét a hazai építőanyag-kereskedők?

Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület megkérdezett tagjai szerint immár negyedik éve nagyon kiélezett verseny jellemzi a hazai építőanyag-kereskedelmet, amely a beszerzési társulások részbeni átalakulását és újra szerveződését hozta magával. Tavaly az alapvetően stagnáló – de területileg és szegmensenként időben változó - piaci körülmények mellett fokozottan árérzékeny vevői attitűd érvényesült.
2026. 02. 07. 04:00
Megosztás:

Innováció nyomás alatt: hogyan marad versenyképes a bankszektor 2026-ban?

A bankolás egyszerre kell, hogy stabil, szabályozott és élményszerű legyen egy olyan környezetben, ahol a neobankok, fintech szereplők és a mesterséges intelligencia új elvárásokat teremtenek. Miközben az ügyfelek 0–24-ben, mobilon intéznék pénzügyeiket, a nagy nyelvi modellek és az AI-alapú megoldások új versenyhelyzetet nyitnak a pénzügyi döntések terében. Ma már nem az a tét, hogy megjelenik-e a mesterséges intelligencia a bankolásban, hanem az, hogy a pénzintézetek képesek-e megőrizni központi szerepüket a digitális pénzügyi élményben – a K&H ezen a területen élen jár, saját AI-alapú megoldásaival és ügyfélközpontú digitális fejlesztéseivel.
2026. 02. 07. 03:00
Megosztás:

Özvegyi nyugdíj 2026 – Kinek jár, mennyi, mikor és meddig? VIDEÓ

Az özvegyi nyugdíj sokak számára nehezen átlátható juttatás, pedig egy élethelyzetben döntő fontosságú anyagi biztonságot jelenthet.
2026. 02. 07. 02:00
Megosztás:

Eladtad az autódat? Vigyázz, nehogy veled fizettessék meg a súlyadót!

Eladott gépjármű és gépjárműadó: mikortól szűnik meg az adófizetési kötelezettség?
2026. 02. 07. 01:01
Megosztás:

Sokkoló igazság a kutyák életkoráról: lehet, hogy a kutyád már „nyugdíjas”, csak nem tudsz róla?

A legtöbb gazdi úgy gondolja, hogy pontosan tudja, hány éves a kutyája. De biztos benne, hogy azt is tudja, ez mit jelent emberi léptékben? Könnyen lehet, hogy egy vidám, játszós eb valójában már a „középkor” végén jár – vagy épp ellenkezőleg: még messze nem számít idősnek, hiába tűnik annak első pillantásra.
2026. 02. 07. 00:01
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói

Jelentős emelkedéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói, a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe történelme során most először lépte át az 50 ezer pontot.
2026. 02. 06. 23:00
Megosztás:

Zárul a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második üteme

A Demján Sándor Program keretében megvalósuló „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” program második üteme a rendelkezésre álló források kimerülése miatt 2026. február 6-án 18 órakor lezárul.
2026. 02. 06. 22:00
Megosztás:

150 darab legalább milliós nyereményt kínál az új, Varázsvilág sorsjegycsalád

A farsangi időszakra időzítve jelenik meg az év első háromtagú sorsjegycsaládja: a Varázskamra, Varázsrengeteg és Varázsvilág. A sorsjegyek mágikus külsővel, egyszerű, ám dinamikus játékmenetekkel és több tízmilliós főnyereményekkel várják a játékosokat.
2026. 02. 06. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntekre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 06. 20:00
Megosztás:

A Strategy 2,4 milliárd dolláros veszteséget jelentett, miután a Bitcoin árfolyama 60 000 dollár alá esett

Megbillent a Bitcoin-vállalati narratíva: a korábban zászlóshajónak számító Strategy és a BitMine is tízmilliárdos veszteségeket könyvel el. Az intézményi kriptobefektetések nyereségígérete úgy tűnik, pillanatok alatt elolvadt.
2026. 02. 06. 19:00
Megosztás:

A szólás- és sajtószabadsággal foglalkozó podcastsorozatot indít az NMHH

A médiarendszer kétosztatúságának gyökerei a rendszerváltozásig nyúlnak vissza, és a közéletben ma már mindenki a saját közönségéhez beszél - ez is elhangzott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új podcastsorozatában, amely a szólás- és sajtószabadság átfogó, sokoldalú megközelítését mutatja be közérthető formában. Az első adásban Koltay András, az NMHH és a médiatanács elnöke Lampé Ágnes újságíróval és Exterde Tibor műsorvezetővel vitatja meg a szólásszabadság örök és éppen aktuális kérdéseit - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-vel.
2026. 02. 06. 18:30
Megosztás: