Teljesítményromlást mutatnak a friss kínai BMI adatok
A kínai logisztikai és beszerzési szakmai képviseleti szervezet, a CFLP (China Federation of Logistics & Purchasing) által a nemzeti statisztikai hivatal (National Bureau of Statistics, NBS) adatai alapján összeállított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) júniusban már a harmadik egymást követő hónapban ért el 50 pont alatti értéket, tükrözve ezzel a szektor teljesítményének csökkenését.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig a teljesítmény csökkenését számszerűsíti. A nem feldolgozóipari szektorokat felölelő BMI ugyanakkor továbbra is 50 pont feletti értéket ért el júniusban, de hat hónapja, január óta a legalacsonyabbat.
Hasonlóképpen a feldolgozóipari és a nem feldolgozóipari adatok egyesítésével képzett kompozit BMI-hez, amely szintén 50 pont feletti értéket hozott júniusra, de fél éve a legalacsonyabbat.
A kompozit BMI értéke 52,3 pont lett júniusra a májusi 52,9 pont után. A feldolgozóipari BMI 49,0 pontra javult a májusi 48,8 pontról, a nem feldolgozóipari (szolgáltatóipari) BMI pedig a várt 53,7 pontnál nagyobb mértékben, 53,2 pontra csökkent júniusban a májusi 54,5 pontról.
Az, hogy a feldolgozóipari aktivitás már a harmadik egymást követő hónapban zsugorodik a CFLP megítélése szerint a gyenge hazai és külföldi keresletre és a tartós ingatlanpiaci gyengeségre vezethető vissza. A feldolgozóiparban a foglalkoztatás már a negyedik egymást követő hónapban csökkent. Az üzleti hangulat azonban továbbra is kedvező, bár hat hónapja a legalacsonyabb szinten áll, 53,4 ponton 54,1 pont után.
Összességében elmondható, hogy a járványvédelmi korlátozások elmúlt év végi feloldását követő gazdasági növekedés némileg veszített a lendületéből Kínában. A statisztikai hivatal a kiadott makrogazdasági mutatókkal kapcsolatban emlékeztetett a külföldi üzleti környezet és geopolitikai feszültségek által támasztott kihívásokra és utalt a belső strukturális kiigazítások szükségességére. Li Csiang miniszterelnök a napokban jelezte is Peking szándékát konkrét intézkedések meghozatalára a belső kereslet élénkítéséhez.