Több a gyógyszeripari együttműködés a pandémia hatására

Jelentősen megnőtt a kutatás-fejlesztésre fordított ciklusidő a világ nagy gyógyszeripari vállalatainál, miközben évtizedes csökkenés látható a hatékonyságban - áll a Deloitte 2022 Global Life Sciences Outlook tanulmányában. Jó hír azonban, hogy a belső megtérülési ráta jelentősen emelkedett, részben a COVID-19 kapcsán kialakult helyzetnek köszönhetően, a pandémia pedig eddig nem tapasztalt partnerségeket is hozott a kutatás szerint.

Több a gyógyszeripari együttműködés a pandémia hatására

A Deloitte 15 globális vezető gyógyszeripari vállalat körében végzett kutatás-fejlesztés (K+F) ciklusidő elemzése azt mutatja, hogy a járvány előtti, 2019-ben mért átlagos 6,64 éves ciklusidő 2020-ban 7,14 évre nőtt, ami 7 éves csúcsot jelentett. Ebben 2021-ben enyhe javulás következett be a COVID-19 terápiák és vakcinák tanulmányainak gyorsított befejezésének köszönhetően, ekkor 6,9 éves ciklusidőt mértek.

A 2010 óta nyomon követett gyógyszeripari vállalatoknál 2020-ig csökkenés volt tapasztalható a K+F szektor hatékonyságában. A 15 globális gyógyszeripari vállalatot vizsgáló elemzés azonban 2021-ben jelentős emelkedést mutat a belső megtérülési ráta (IRR) tekintetében: 7%-ra nőtt a 2020-ban tapasztalt 2,7%-kal szemben. Ebben jelentős szerepet játszottak a COVID-19-hez kapcsolódó, sürgősségi engedélyek által felpörgetett termékek, de ezek nélkül is 3,2%-os IRR prognózis volt erre az időszakra.

„A Life Sciences szektor (gyógyszeripari, orvosszakmai és klinikai) vállalatainál egyértelműen jelentkezik a gyorsaság iránti igény. A tapasztalható lassulást a kutatás-fejlesztés hatékonyságának fokozásával ellensúlyozzák, a COVID-19 elleni vakcinák és terápiás termékek felgyorsítása érdekében elfogadott új eljárásokat pedig most kezdik alkalmazni.” – mondta Fábián Dorottya, a Deloitte Magyarország egészségügyi iparágra fókuszáló csoportjának vezetője.

A gyógyszeripari cégek különböző kutatásokkal és innovatív termékekkel igyekeznek a versenytársak előtt maradni. A Drug Discovery & Development szakmai folyóirat elemezte a vezető gyógyszeripari vállalatok éves K+F-kiadásait: a 15 legnagyobb vállalat kiadása 4-13,5 milliárd dollár között mozgott. A bevétel százalékában kifejezett K+F-kiadások tekintetében az Incyte vezette az iparágat 2,2 milliárd dolláros K+F-kiadással, amely bevételének 83,1%-a. A Regeneron Pharmaceuticals közel 2,4 milliárd dollárt, bevétele 32,19%-át fordította K+F-re, és ezzel a második helyet szerezte meg.

„A kiadások elosztásakor a gyógyszeripari vállalatokat az új gyógyszerekből várható globális bevételek, a kifejlesztés várható költségei, a vényköteles gyógyszerek kínálatát és keresletét meghatározó politikák és programok is befolyásolják. Ezeken a cégeken nagyobb innovációs nyomás van, mivel a márkás gyógyszerek szabadalmi védelme időben korlátozott.”– mondta Suda Richárd, a Deloitte Magyarország egészségügyi iparágra fókuszáló csoportjának menedzsere.

A COVID-19 miatt bekövetkezett változások a klinikai vizsgálatok új korszakát alakítják ki. A digitális és virtuális eszközök használata és a résztvevők személyre szabott ellátása mind új lehetőségeket teremtenek. A Deloitte 2021-es felmérése szerint az 1 milliárd dollárnál nagyobb árbevételű biotech vállalatok a mesterséges intelligenciába (81%) és a felhőbe (71%) történő beruházást helyezik előtérbe. Az IoT területre a cégek 24%-a, míg a virtuális és kiterjesztett valóság megoldásokra a társaságok 19%-a fókuszál.

Az adaptív, decentralizált és hibrid modellek újszerű alkalmazásával egyre több ember vonható be a vizsgálatokba. Ezt alátámasztja a Deloitte kutatása is, ami szerint 2021 végére a vállalatoknál rekordszámú vizsgálat zajlott le: 2020-ról 2021-re közel 18%-os növekedés volt tapasztalható, beleértve a nem-COVID vizsgálatok számának emelkedését is. A legnagyobb növekedés (23%) az onkológia területén volt 2021-ben, ami közel 1300 vizsgálatot jelent. A gyógyszerkutatás és a gyógyszerfejlesztés felgyorsult fejlődése várhatóan az iparág növekedését és a laboratóriumi egységek iránti keresletet fogja ösztönözni.

A pandémia idején számos versenytárs vállalat fogott össze, hogy közösen járuljanak hozzá a világjárvány kezeléséhez. Ez nem csupán a Life Science szektorra korlátozódott, más iparágak vállalatai is csatlakoztak az együttműködésekhez, hogy segítsenek a nyersanyaghiány pótlásában, digitalizálják a gyógyszerfejlesztési folyamatokat és világszerte különböző helyszíneken lévő kapacitásokkal fokozzák a gyártást. A különböző vakcinák létrejöttéhez eddig nem látott módon volt szükség különböző nemzetek és vállalatok együttműködésére.

Mi a tökéletes vérnyomás egy 40-es, 50-es, 60-as, 70-es és 80-as nőnek és férfinak?

Általánosságban orvosilag is igazolt, hogy az életkor előrehaladásával az ideális vérnyomás-érték is változik. Mind a hölgyek, mind az urak esetében. Egy bizonyos korban a megfelelő vérnyomás-érték azonban nagyon sok tényezőtől függhet: ilyen az illető neme, életkora, egészségi állapota valamint a genetikai hajlama. Lássuk, hogy adott korban, mi az ideális vérnyomás! Cikkünk végén egy kalkulátort is találsz, azzal kiszámítható a személyes vérnyomás adat.
2023. 10. 05. 02:01
Megosztás:

Több országban is gyorsult az infláció augusztusban

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban augusztusban átlagosan 6,4 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves növekedése a júliusi 5,9 százalékról, és ezzel már a második egymást követő hónapban regisztráltak emelkedést.
2023. 10. 05. 01:30
Megosztás:

Új taggal bővül a Concorde Csoport: Record Alapkezelő

Október elején kezdi meg működését a Concorde Csoport új tagja, a Recorde Alapkezelő Zrt. (továbbiakban Recorde). Az új leánycég indítása illeszkedik a Concorde filozófiájába és hosszú távú stratégiájába, melynek célja, hogy a befektetési- és pénzügyi szolgáltatások egyre szélesebb körét nyújthassa ügyfeleinek. A társaság operatív irányításáért és szakmai munkájáért Kutas Gábor, mint az igazgatóság elnöke, ügyvezető felel majd.
2023. 10. 05. 01:00
Megosztás:

Péntektől nemzetközi a cappella fesztivált rendeznek Szegeden

Nemzetközi a cappella fesztivált kezdődik pénteken Szegeden, az IH Rendezvényközpontban, a rendezvény házigazdája a Tisza-parti város népszerű vokálegyüttese, a Fool Moon - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
2023. 10. 05. 00:50
Megosztás:

Mik azok a mém kriptók és miért vásárol belőlük mindenki?

A mém érmék alapjaiban eltérnek a hagyományos befektetési eszközöktől, sőt a legtöbb esetben még a nagyobb kriptóktól is.
2023. 10. 05. 00:01
Megosztás:

Augusztusban a kiskereskedelmi forgalom csökkent az előző évi időszakhoz viszonyítva

2023. augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 7,0, naptárhatástól megtisztítva 7,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2023. 10. 04. 23:30
Megosztás:

Újabb bukkanó az úton

Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai Hivatal az idei nyolcadik hónapra vonatkozóan.
2023. 10. 04. 23:00
Megosztás:

Szabálytalanságok miatt több millió forintos bírságot szabtak ki távol-keleti üzletekre

Profilt váltó, átalakuló tulajdonosi szerkezetű távol-keleti üzleteket ellenőrzött a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a mulasztó vállalkozásokra több millió forintos bírságot szabtak ki.
2023. 10. 04. 22:30
Megosztás:

Stagnál a szennyvízben a koronavírus örökítőanyag koncentrációja

Stagnál a szennyvízben a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján szerdán.
2023. 10. 04. 22:00
Megosztás:

Világháborús bomba miatt kiürítik pénteken a XII. kerület egy részét

Második világháborús bomba hatástalanítása miatt kiürítik és lezárják a főváros XII. kerületének egy részét péntek reggel, várhatóan kora délutánig - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szerdán az MTI-vel.
2023. 10. 04. 21:30
Megosztás:

Beépíti a mesterséges intelligenciát az oktatásba az ESSCA üzleti egyetem

Az oktatásba is beépíti a mesterséges intelligenciát az ESSCA üzleti egyetem, amelynek idén 30 éves budapesti kampuszán konferencián vitatták meg az MI hatását az üzleti élet különböző területeire - közölte az egyetem az MTI-vel.
2023. 10. 04. 21:00
Megosztás:

A GVH videóval mutatja be az Árfigyelő térképes boltszűrő funkciójának működését

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) videóval mutatja be az Árfigyelő legújabb, térképes boltszűrő funkciójának működését és előnyeit - közölte a GVH szerdán az MTI-vel.
2023. 10. 04. 20:30
Megosztás:

Az ázsiai térségben terjeszkedik a MET Csoport

A svájci központú MET Csoport növekedési stratégiájának részeként irodát nyit a Szingapúri Köztársaságban. A MET Ázsia 90 százalékban a MET Csoport, 10 százalékban a szingapúri Keppel leányvállalata. A terjeszkedés célja, hogy a MET tovább erősítse LNG-portfólióját a globális piacokon, és bővítse energetikai infrastruktúra-beruházásait az ázsiai-csendes-óceáni térségben.
2023. 10. 04. 20:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerdán

Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.
2023. 10. 04. 19:30
Megosztás:

Többségében veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után vegyesen, többségében indexveszteséggel fejezték be szerdán a kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2023. 10. 04. 19:00
Megosztás:

Visszább esett az euróövezet gazdasági teljesítménycsökkenése szeptemberben

Az euróövezet gazdasági teljesítményének csökkenése az előzetesen közöltnél is jelentősebben lassult szeptemberben a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán ismertetett végleges értékei szerint.
2023. 10. 04. 18:30
Megosztás:

Ma alig mozdult a BUX-index

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX minimális, 1,72 pontos emelkedéssel 55 961,13 ponton zárt szerdán, gyakorlatilag stagnált.
2023. 10. 04. 18:00
Megosztás:

Kiemelkedő sikerrel zárult a Sharity Impact tőkebevonása

Szeptember folyamán sikeresen zajlott le az OXO csoport portfóliójába tartozó Sharity Impact tőkebevonása. A tőkebevonás kísérleti jelleggel úgy célozta az OXO Labs már folyósított mintegy 40 millió forintos tőkebefektetésének kiegészítését, hogy abban a cégcsoport zárt befektetői köre vehetett közvetlenül részt. Ennek során végül a megcélzott összeg többszörösét, további több mint 150 millió forint befektetést sikerült bevonni.
2023. 10. 04. 17:30
Megosztás:

Új szolgáltatásokat kínál a Visegrádi Szabadalmi Intézet

A Visegrádi Szabadalmi Intézet (VSZI) két új szolgáltatást kínál, amelyek szakértő választ adnak egy találmány vagy technikai megoldás újdonságáról és szabadalmazhatóságáról - közölte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) szerdán az MTI-vel.
2023. 10. 04. 17:00
Megosztás:

Lassult előző hónapban az orosz szolgáltatóipar teljesítménynövekedése

Lassult az orosz szolgáltatóipar teljesítményének növekedése szeptemberben, miután augusztusban öt hónapja a legnagyobb növekedési ütemet jegyezték fel.
2023. 10. 04. 16:30
Megosztás: