Több mint 10 éves csúcson a magyar M&A piac
Az elmúlt 12 év legaktívabb időszakát élte meg tavaly a hazai tranzakciós piac - derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő friss jelentéséből. Az ügyletek száma és becsült értéke is nőtt az előző évhez képest Magyarországon. A legvonzóbb befektetési célpont a technológiai szektor maradt.
Az előző év során 137 tranzakciót hoztak nyilvánosságra Magyarországon, összesen 5,88 milliárd dollár értékben. Az ügyletek száma tavaly öttel nőtt, együttes értékük 34 százalékkal emelkedett a 2021-ben összesen 4,64 milliárd dollárt eredményező 132 bejelentéshez képest. A hazai M&A-piac becsült mérete is jelentősen, 27 százalékkal bővült dollárban.
A magyar piacot 2022-ben is a belföldi tranzakciók határozták meg (42%) az EY elemzése szerint. A hazai cégek külföldi befektetéseinek aránya lényegében nem változott. A vállalatok leggyakrabban Lengyelországban (6), Horvátországban (4), Németországban, Romániában és Szlovéniában (3-3) fektettek be. A Magyarországon beruházó társaságok közül az Egyesült Államok (6), az Egyesült Királyság (5), Franciaország (4), valamint Csehország és Hollandia (3-3) szerepelnek az élen.
„Az elmúlt időszakban számos tényező, mint az ellátási láncok zavarai, a háború, az infláció, a változó kamatkörnyezet és az energiaválság lassította a növekedést. Ahogyan azt az eredmények is igazolják, számos társaság a tranzakciókban találta meg a kiutat a fejlődéshez” – emelte ki Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója.
A tranzakciók számát tekintve a legvonzóbb szektor 2022-ben is a technológia (36) volt, amelyet az ingatlan (15), az energia (12) és a gyártó (10) ágazatok követtek. A korábbi trendekkel összhangban 2022-ben is a stratégiai befektetők voltak túlnyomó többségben, arányuk elérte a 73 százalékot.
„A vállalatokat jelenleg leginkább a hatékonyság növelése és a kockázatok kezelése készteti új üzletrészek megszerzésére. A makropiaci környezet azoknak a társaságoknak kedvez, amelyek megfelelő tartalékokkal, forrásokkal rendelkeznek és a tőkepiaci lehetőségek végiggondolásával készülnek a felvásárlásra; a tranzakciók finanszírozásához ugyanis a mostani kamatkörnyezetben már nehezebb hitelt kapni” – hangsúlyozta dr. Vaszari Péter, az EY stratégiai és tranzakciós tanácsadással foglalkozó területének partnere.