Több mint egy évtizede nem vélekedtek ilyen pesszimistán a vezetők a globális gazdasági kilátásokról

A vezérigazgatók 73%-a szerint a gazdasági növekedés üteme világszerte csökkenni fog a következő 12 hónapban. Ennek ellenére a többség (60%) nem tervez létszámleépítést és jelentős részük (80%) a munkavállalók javadalmazását sem csökkentené. A globális fenyegetések listáján a magas infláció és a makrogazdasági volatilitás szerepelnek első helyen. A 2023-as stratégiai tervek között helyet kapott a kibocsátáscsökkentés és a vállalatok működéséből fakadó éghajlati kockázatok mérséklése is – derül ki a PwC 26. Globális Vezérigazgató Felméréséből.

Több mint egy évtizede nem vélekedtek ilyen pesszimistán a vezetők a globális gazdasági kilátásokról

A vezérigazgatók véleménye a globális gazdasági növekedést illetően az eddigi legborúlátóbb az elmúlt évek várakozásaihoz képest és jelentősen eltér a 2021-es és 2022-es optimista kilátásoktól, amikor több mint kétharmaduk (76%, illetve 77%) vélte úgy, hogy a gazdasági növekedés üteme az előttük álló évben javulni fog. A PwC 26. Globális Vezérigazgató Felmérésében 105 ország és földrajzi terület 4410 vezérigazgatója vett részt 2022 végén.

„A Covid-19-világjárvány okozta nyomás alól éppen fellélegző vezérigazgatóknak most egy rendkívül volatilis, kiszámíthatatlan gazdasági és geopolitikai környezetben kell helytállniuk, melyet tovább súlyosbít a rekordmagas infláció és az Európát sújtó energiaválság. Ennek következtében a folyamatosan újabb nehézségekkel szembenéző vezetők érthetően borúlátóak 2023 gazdasági kilátásait illetően, közel háromnegyedük a gazdasági növekedés ütemének visszaesését prognosztizálja. Erre felkészülve többségük elsősorban a jelenlegi működési teljesítmény növelésével van elfoglalva, miközben kevesebb erőforrás marad az üzlet jövőbeli igényeknek megfelelő fejlesztésére. A vállalatok hosszú távú életben maradásához a munkavállalók képzése és a technológiai átalakítási programok fejlesztése továbbra is kulcsfontosságú” – összegzi a globális felmérés főbb megállapításait Koncz Barbara, a PwC Magyarország adóosztályának cégtársa.

Csökkent a saját vállalatba vetett hit

A kihívásokkal teli környezetben a vezérigazgatók közel 40%-a úgy véli, hogy vállalata egy évtized múlva nem lesz gazdaságilag életképes, ha a jelenlegi úton halad tovább. Ez a tendencia számos ágazatban, így a távközlésben (46%), a gyártásban (43%), az egészségügyben (42%) és a technológiai szektorban (41%) is megfigyelhető. A vezérigazgatók bizalma saját vállalatuk növekedési kilátásait illetően is drámaian csökkent a tavalyihoz képest (-26 százalékpont): a legnagyobb visszaesés tapasztalható a 2008-2009-es pénzügyi válság óta, amikor 58 százalékpontos csökkenés volt mérhető. 

Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság vezetői a globális növekedéshez képest kevésbé optimisták a hazai növekedést illetően, szemben például az USA, Brazília, India és Kína vezetőivel.

A vezérigazgatók a következő tíz évben több közvetlen kihívást is látnak a saját iparáguk jövedelmezőségét illetően. A megkérdezett vezetők több mint fele (56%) úgy véli, hogy a változó fogyasztói preferenciák hatással lesznek a nyereségességre, csakúgy, mint a szabályozás változásai (53%), a munkaerő/szakképzettség hiánya (52%) és a technológiai zavarok (49%).

Infláció és makrogazdasági volatilitás: ezek miatt aggódnak leginkább a vezérigazgatók

Míg egy évvel ezelőtt a kiber- és az egészségügyi kockázatok okozták a legtöbb aggodalmat, idén a gazdasági visszaesés hatásai foglalkoztatják a vezérigazgatókat: az infláció (40%) és a makrogazdasági volatilitás (31%) vezetik rövid távon – a következő 12 hónapban – és a következő öt évben is a kockázati tényezők listáját. Továbbá az első számú döntéshozók 25%-a a geopolitikai konfliktusok kockázataitól pénzügyileg is kitettnek érzi magát, míg a kiberkockázatok (20%) és az éghajlatváltozás (14%) jelentősége némileg csökkent.

A leépítést és a javadalmak csökkentését elkerülnék a vezetők

A jelenlegi gazdasági környezetre reagálva a vezérigazgatók a költségek csökkentésére és a bevételnövekedés ösztönzésére törekednek. A vezérigazgatók több mint fele (52%) számolt be a működési költségek mérsékléséről, míg 51%-uk az árak emeléséről, 48%-uk pedig a termék- és szolgáltatáskínálat diverzifikálásáról. Ugyanakkor a cégvezetők több mint fele (60%) azt állítja, hogy nem tervezi a következő 12 hónapban a munkaerő létszámának csökkentését. A túlnyomó többség (80%) pedig azt jelezte, hogy a tehetségek megtartása és a munkaerő elvándorlásának mérséklése érdekében nem tervezi az alkalmazottak javadalmazásának csökkentését sem.

Az éghajlati kockázatok kezelése egyre inkább prioritás

Bár a klímaváltozás más, rövid távú globális fenyegetéshez képest nem szerepelt olyan hangsúlyosan, a vezérigazgatók szerint az éghajlati kockázat továbbra is befolyásolja költségprofiljukat (50%), ellátási láncaikat (42%) és fizikai eszközeiket (24%). A kínai vezérigazgatók különösen veszélyeztetettnek érzik magukat, 65%-uk szerint a klímaváltozás hatással lehet a költségprofiljukra, 71%-uk szerint az ellátási láncra, 56%-uk szerint pedig a fizikai eszközökre. Felismerve az éghajlatváltozás hosszú távú üzleti és társadalmi hatását, a vezérigazgatók többsége már megvalósított – vagy éppen végrehajt – a vállalata kibocsátásának csökkentésére irányuló kezdeményezéseket (65%). Emellett a vezetők nagy része új, éghajlatbarát termékeket és folyamatokat fejlesztett ki (61%), illetve adatvezérelt, vállalati szintű stratégiát dolgozott ki a kibocsátás csökkentése és az éghajlati kockázatok mérséklése érdekében (58%).

Egyensúlykeresés a rövid és hosszú távú célok mentén

A felmérés arra is kitért, hogy a cégvezetők milyen befektetésekre fókuszálnak a következő egy évben. A válaszok alapján az látszik, hogy a vezetők elsősorban a folyamatok és rendszerek automatizálására (76%), a munkaerő kiemelt területeken történő továbbképzését szolgáló rendszerek bevezetésére (72%), valamint olyan technológiák megvalósítására fordítanak forrásokat, mint például a mesterséges intelligencia, a felhőalapú és más fejlett technológiák (69%).

A rövid távú érdekek és a hosszú távú átalakulás követelményei között ingadozva a vezérigazgatók jelenleg több időt fordítanak arra, hogy cégük aktuális működési teljesítményét növeljék (53%), mint hogy az üzletet és annak stratégiáját a jövőbeli igényeknek megfelelően fejlesszék (47%).

„A szervezeteket és a társadalmat ma fenyegető kockázatokat nem lehet egyedül és elszigetelten kezelni. A vezetőknek ezért továbbra is együtt kell működniük a köz- és magánszféra érdekelt feleinek széles körével, hogy hatékonyan csökkentsék ezeket a kockázatokat, bizalmat építsenek és hosszú távon értéket teremtsenek – a vállalkozásuk, a társadalom és a világ számára” – hangsúlyozta Bob Moritz, a PwC globális vezetője.

Befagy a Balaton, de lehet-e rajta korcsolyázni?

A Balatonon nyílt vízen is napokon belül megjelenik az összefüggő jég, azonban annak állapota rövid időn belül még nem lesz sportolásra alkalmas - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán hétfőn.
2026. 01. 06. 04:30
Megosztás:

Cégtrend 2025 - erős nyomás alatt, negatív trendben a hazai vállalkozások

Nem a megszűnések voltak a cégszám csökkenésének fő mozgatói, hanem az új belépők hiánya. A társas vállalkozások száma harmadik éve csökken, miközben a cégbírósági eljárások továbbra is magas szinten maradtak. A következő év kulcskérdése az lesz, hogy az alapítási kedv képes-e érdemben erősödni.
2026. 01. 06. 04:00
Megosztás:

Ilyen lakáshitel-kamatokkal indul a 2026-os év

Mekkora havi törlesztőkre számíthat az, aki 2026 elején venne fel piaci lakáshitelt, Otthon Startot vagy CSOK Plusz lakáshitelt?
2026. 01. 06. 03:00
Megosztás:

A horvát határtól Szarajevóig tartó autópálya 2026 végére készülhet el

A Budapestet a horvátországi Ploce kikötőjével összekötő, úgynevezett korridor 5C közlekedési folyosó Bosznia-Hercegovinán átvezető teljes északi szakasza, a horvát határtól Szarajevóig 2026 végére készülhet el - közölte hétfőn a projekt legnagyobb részéért felelős, a Bosznia-hercegovinai Föderáció tulajdonában lévő autópályakezelő vállalat.
2026. 01. 06. 02:30
Megosztás:

Gasztronómiai versenyeket hirdettek meg a Magyarország étele programban

Gasztronómiai versenyeket, közte a Szamos tányérdesszert-versenyt és az Agroturizmus étele versenyt hirdették meg hétfőn a Magyarország étele programban.
2026. 01. 06. 01:30
Megosztás:

Több mint 2300 kistelepülésen kapnak ingyenes tüzelőanyagot a rászorulók

A kormány által biztosított szociális tüzelőanyag-program keretében 2358 településen osztottak vagy osztanak ki 5 milliárd forint értékben ingyenes tüzelőanyagot a rászorulóknak - közölte a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 06. 01:00
Megosztás:

A Magyar Honvédség felkészült a téli időjárás kezelésére

A Magyar Honvédség felkészült a rendkívüli téli időjárás okozta helyzetek kezelésére, és szükség esetén készen áll a lakosság biztonságát szolgáló feladatok végrehajtására - közölte Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 06. 00:30
Megosztás:

2025 végén éves összehasonlításban 16 százalékkal csökkent a kereslet az eladó lakások piacán

Tavaly decemberben éves összevetésben 16 százalékkal csökkent a lakáspiaci kereslet, de 2025 mégis kiugró év volt ebből a szempontból, legutóbb a pandémia után, 2021-ben mutattak a vevők több érdeklődést az eladó lakások iránt, ugyanakkor 2025 év végén bővült a kínálati oldal, ami azt jelzi, hogy az eladók már a 2026 elején újra meginduló keresleti hullámra készülnek - közölte az ingatlan.com hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 06. 00:05
Megosztás:

Személyes pénzügyek alapjai: Költségvetés, befektetések és munkavégzés-élet egyensúly

A személyes pénzügyek tudatos kezelése hosszú távú anyagi biztonságot és életminőséget biztosít. A költségvetés tervezése, a befektetések okos megválasztása és a munkavégzés-élet egyensúly fenntartása kulcsfontosságú elemei ennek.
2026. 01. 05. 23:30
Megosztás:

Újabb pályázattal segíti az agrártárca a tejtermelő gazdálkodókat

Új pályázattal segíti az agrártárca a tejágazat szereplőit, ennek keretében tejautomatákat vásárolhatnak a gazdálkodók és a piacot üzemeltető vállalkozások - jelentette be Nagy István agrárminiszter a tárca MTI-nek küldött hétfői közleménye szerint.
2026. 01. 05. 23:00
Megosztás:

Lezárta a Rába csaknem 75 százalékának felvásárlását a 4iG SDT

Sikeresen lezárta a Rába Járműipari Holding Nyrt. (Rába) többségi, 74,34 százalékos tulajdonrészének megvásárlását a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) - közölte a 4iG Nyrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 05. 22:30
Megosztás:

Havazás: Az energiacégek készenlétben állnak

Az MVM Csoport, e.on és OPUS elosztó vállalatok felkészültek a várható időjárásra, az üzemeltetés stabil, és elrendelték a készenlétet, a javító kapacitások és szakemberek rendelkezésre állását - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára hétfőn a Facebook-oldalán.
2026. 01. 05. 21:30
Megosztás:

Kedvezőbbé válik a KKV Technológia Plusz kamatmentes forgóeszközhitel: bővülő lehetőségek, nagyobb forrás a hazai kkv-knak

A Nemzetgazdasági Minisztérium a vállalkozások észrevételei és javaslatai alapján tovább javítja a vidéken elérhető, KKV Technológia Plusz Hitelprogram feltételeit, így 2026. január 12-től több ponton is kedvezőbbé válik a program kamatmentes forgóeszközhitelét biztosító „B” komponens.
2026. 01. 05. 21:00
Megosztás:

Blokkláncon az ingatlanpiac? A Polymarket és a Parcl közösen indította el az első valós idejű lakásár-előrejelző piacokat

Az ingatlanpiac a kriptovilág új terepe lett – a Polymarket és a Parcl partnersége lehetővé teszi, hogy bárki fogadhasson arra, hogyan változnak a lakásárak. Az együttműködés a világ legnagyobb eszközosztályát kapcsolja össze a decentralizált pénzügyi jóslásokkal.
2026. 01. 05. 20:30
Megosztás:

Lemaradtál a BTC 90.000 dolláros kitöréséről? Ezért készül a Digitap ($TAP) nagy ralira 2026-ig

A piacok nem mindig azokat jutalmazzák, akiknek igazuk volt – hanem azokat, akik időben pozicionálják magukat olyan projektekben, amelyek hosszú távon is sikeresek lesznek. A Bitcoin (BTC) az elmúlt hetekben gyengélkedett, 120.000 dollár fölötti csúcsokról egészen 80.000 dollárig esett vissza. Azonban a 90.000 dollár feletti kitörése megerősítette, hogy az intézményi adoptáció valóban megkezdődött.
2026. 01. 05. 20:00
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama hétfő estére

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 05. 19:30
Megosztás:

Az előregyártott betontechnológia vethet véget az építőipari szakemberhiánynak

Miközben az európai ingatlanpiacot évtizedek óta nem látott lakhatási válság sújtja, a magyar építőiparban egyre kritikusabbá válik a minőségi szakmunka hiánya is. Iparági szakértők szerint a kettős kihívásra a készház építés nyújthat megoldást, akár a társasházi kivitelezésekhez is alkalmazható mérnöki csúcstechnológiával.
2026. 01. 05. 19:05
Megosztás:

A Suzuki a magyarországi újszemélyautó-piacon 11,04 százalékos részesedést ért el 2025-ben

A Suzuki a magyarországi újszemélyautó-piacon 14 285 regisztrált gépjárművel, 11,04 százalékos részesedést ért el 2025-ben, így a márka megőrizte vezető pozícióját a piacon - közölte a Datahouse újautó-eladási statisztikái alapján a Magyar Suzuki Zrt. hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 05. 18:30
Megosztás:

Kisebb tűz volt a BMW debreceni autógyárának területén

Kisebb tűz keletkezett a BMW Group debreceni gyárának területén hétfő reggel; saját tűzoltóságuk perceken belül elhárította a helyzetet, egyéb beavatkozásra nem volt szükség - tájékoztatta a gyár kommunikációs szolgálata az MTI-t.
2026. 01. 05. 18:00
Megosztás:

Januártól számos kedvező adóügyi változás lépett életbe

Januártól nemcsak a harminc év alattiak teljes szja-mentessége lépett életbe, hanem a negyven év alatti kétgyermekes anyák is beléptek az szja-mentes körbe, és emelkedett a családi adókedvezmény összege. A kedvezmények igénybevétele még egyszerűbbé vált. Mindezek mellett kibővült a béren kívüli juttatások köre, és kedvezően változtak a lakásvásárlás, a kriptoügyletek adóügyi szabályai is - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 05. 17:00
Megosztás: