Tovább javultak a magyar agrárium szereplőinek kilátásai

A 2023 első három hónapjában tapasztalt erősödés után a második negyedévben tovább javultak a magyar agrárium kilátásai, az ágazat szereplői összességében úgy látják, a kiegyensúlyozottság irányába tart a hazai élelmiszer-gazdaság – derül ki az MBH AgrárTrend Indexből, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának negyedévente közzétett elemzéséből, amelyet az agrárium szereplőinek megkérdezésével készítenek. A búza- és az árpatermés ugyan némileg elmaradt a várttól, azonban így is lényegesen jobb a tavalyi átlagnál, és öt évre visszatekintve is meghaladja az átlagos hozamot. A tavaly az aszály miatt rendkívüli károkat elszenvedő kukorica esetében a kritikusnak számító tenyészidőszakban idén csak az ország kis területén volt szárazság, így jelenleg bíztatók a kilátások. Az állattenyésztők számára jól sikerült az első fél év, ez alapján optimistán tekinthetnek a közeljövőre. A turisztikai szezon egyelőre vegyesen alakul, de így is kedvező hatással volt a megcsappant bolti élelmiszer-keresletre.

Tovább javultak a magyar agrárium szereplőinek kilátásai

„A tavalyi rendkívül nehéz év után idén jobb az időjárás, és csökkentek a termelési költségek, köztük az energia, a növényvédőszer, a vetőmag ára, a szállítás költségei. Ennek ellenére a termelés gazdasági környezete – az infláció és a kamatszint – még mindig nem kedvező, továbbra is elsősorban a kamattámogatott termékek jelentenek segítséget.

Jelenlegi várakozásaink szerint azonban jövő év első felére, amikor kiírják a Vidékfejlesztési Program pályázatait, és útjára indul egy hozzávetőleg 3000 milliárd forintos támogatási program a magyar agráriumban és élelmiszeriparban, már megfelelő szintre mérséklődhetnek a piaci alapú finanszírozás költségei.

Így a hitelintézetek, köztük az ágazat finanszírozásában élenjáró MBH Bank közreműködésével kezdetét veheti egy korszerűsítési hullám, amelyre égető szükség van a magyar élelmiszer-gazdaság hatékonyságának növeléséhez, többek között ahhoz, hogy képes legyen kevesebb energia felhasználásával jobb eredményeket elérni” – mondta Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. „A legfontosabb feladatunk segíteni az ágazatot a fenntarthatóság, a hatékonyság, a versenyképesség és a jövedelmezőség erősítésében.”

2022 eleji szintre erősödött vissza a bizalmi mutató

Az ügyfelek, szakmaközi szervezetek és a bank elemzőinek helyzetértékelése alapján készülő és a hivatalos statisztikákat megelőző agrár-élelmiszeripari bizalmi mutató, az MBH AgrárTrend Index értéke 2023 második három hónapjában 31 pontra erősödött a 48 pontos skálán. Legutóbb 2022 év elején, az előtt állt hasonlóan magas szinten, hogy az orosz-ukrán háború az élelmezés biztonságában jelentkező kockázatok, az energiaárak megugrása és az inputanyagok drasztikus drágulása révén éreztetni kezdte hatását a globális és a hazai élelmiszer-gazdaságban is. 

A mostani érték a januártól márciusig tartó időszakhoz képest 1,2 pontos, éves összehasonlításban pedig 1 pontos növekedést jelent. 2023 második negyedévében szinte minden alágazatban javultak a kilátások, de elsősorban az állati termékpályák pozíciója erősödött tovább. És bár továbbra sincs olyan alágazat, amely elérné az egyensúlyi szintnek tekintett – 3-5 százalékos növekedési pályát és minden ponton stabil ár-, valamint jövedelmi viszonyokat jelentő – 35 pontot, egyes termékpályák egészen közel kerültek ehhez. 

(Forrás: MBH Bank, Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág)

Elmaradt a kiemelkedő búza- és árpatermés, de kukoricából még lehet igazán jó évük a szántóföldi növénytermesztőknek

A tavalyi nagymértékű aszály után idén eddig kedvező volt az időjárás Magyarországon a hazai agrárium legnagyobb kibocsátását produkáló szántóföldi ágazatok számára, és a várakozások szerint a továbbiakban is az lesz. A 2022-es szárazság nem hagyott nyomot az idei vetésekben, mindazonáltal a búza- és az árpatermés mennyiségben és minőségben is némileg elmaradt a várttól.

Az árpa aratása befejeződött, hozzávetőleg 2,2 millió tonna terményt takarítottak be a gazdák. A termésátlag 5,5 tonna lett hektáronként, ami meghaladja a hektáronkénti 5,4 tonnás ötéves átlaghozamot. Búzából szintén 5,5 tonna hektáronkénti termésátlag várható, ami lényegesen magasabb az ötéves átlaghozamnál – hektáronkénti 5,2 tonna. A kukorica, amely tavaly nagyrészt odalett az aszály miatt, idén egyelőre jó állapotban van, a kritikusnak számító tenyészidőszakban csak az ország kis területén, elsősorban a Dél-Alföldön volt szárazság, így jelenleg bíztatók a kilátások 7,5-8 tonnás termésátlagra lehet számítani, ami az elmúlt évek átlaglának felelne meg.

„A felvásárlási árak jelenleg lényegesen alacsonyabbak a tavalyinál, sokan pedig a 2022 végén drágán vásárolt műtrágyával termeltek, ami ronthatta az eredményességüket. Azok viszont, akik kivártak, és idén vásároltak, már jobb jövedelmezőségre számíthatnak” – mondta Héjja Csaba, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának szenior elemzője.

Hozzátette, hogy egyes termények ára emelkedni kezdett a nemzetközi tőzsdéken annak nyomán, hogy Európa és a világ egyes pontjain komoly aszály sújtja a mezőgazdaságot, és Oroszország július közepén kilépett az ukrán gabona tengeri exportját lehetővé tévő egyezményből. „Mindezek fényében jó stratégia lehet rövid időre eltárolni a frissen learatott terményt, de hangsúlyozzuk: a termelőknek továbbra sem feladatuk, hogy spekuláljanak a készletekkel” – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy a gabonaárak mozgása nagyon nehezen követhető a világpiacon.

Kiegyensúlyozott állati termékpályák

Bár az élelmiszeripar teljesítménye jelentősen elmarad a tavalyitól – a legfrissebb adatok szerint 15 százalékkal csökkent a kibocsátás –, az állattenyésztés és -tartás költség- és értékesítési viszonyai jól alakultak az első fél évben. Kivételt jelent ez alól a tejtermelés: az ágazatban ugyan nagymértékben csökkentek az árak, viszont nagyon magas szintről indultak lefelé.

A kereslet-kínálat egyensúlyának helyreállása javulást eredményezhet e téren is, ugyanis az időjárás a tejelő szarvarmarhák számára szükséges takarmány termelésének is jót tett, lényegesen több és jobb minőségű takarmányuk van azoknak a gazdaságoknak, amelyek a maguk által művelt területen állítják elő az állatok számára a takarmányokat.

Kiemelkedően teljesít az idén a sertéstermékpálya. Amellett, hogy a takarmány- és az energiaköltség jelentősen csökkent, az értékesítési árakban továbbra is emelkedő pálya látható. „Az előző negyedévben azt mondtuk, hogy 2023 az állattenyésztés éve lehet, azon belül viszont most már úgy tűnik, hogy a sertés a fő nyertes” – mondta Héjja Csaba.

Kissé zsugorodik a kertészeti termelés, de jók a kilátások

Nem alakultak rosszul az időjárási viszonyok a kertészetek számára sem, többnyire kielégítő értékesítési viszonyok tapasztalhatók, igaz a bolti keresletcsökkenés hatással volt a termelőkre is, akik közvetlen kapcsolatban állnak az üzletláncokkal. A borászatok esetében szintén kielégítő a kereslet, ez az év kifejezetten jónak ígérkezik.

Ugyan a palackok ára mint kiemelt költségtétel emelkedett, viszont az élelmiszeripar többi szereplőjéhez képest alacsonyabb adót kell fizetniük a palackozás után. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa közzétette az idei szőlőárakra vonatkozó előrejelzését, amely szerint a tavalyinál valamivel magasabb árak várhatók, viszont borvidékenként jelentős eltérések láthatók.

(Forrás: MBH Bank, Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág)

Akár már december előtt egyszámjegyűre mérséklődhet az élelmiszer-infláció

Augusztus elsejével megszűnt az élelmiszerár-stop, helyette olyan intézkedésekkel találkozhatnak a vásárlók, mint a kötelező akciózás mértékének 15 százalékra emelése, az akciózás árképzésének megváltozása, illetve az online árfigyelő rendszer. Utóbbiak már működnek, a tapasztalatok alapvetően mind kereskedői, mind fogyasztói oldalról kedvezőek az MBH Bank agrár-élelmiszeripari elemzői szerint. Az árstopok kivezetése némi könnyebbséget adhat a kereskedőknek, ugyanis jelentős veszteségeik keletkeztek rajtuk tavaly. Az árstopok a 2022 februári bevezetésük óta 100-120 milliárd forint maradhatott a háztartásoknál a bank szakértőinek számításai szerint, ez a magyar élelmiszer kiskereskedelmi forgalom 2,5-3 százaléka. Hirtelen megszűnésük esetén azonban fennállt volna a kockázata annak, hogy 1-1,5 százalékkal gyorsul az infláció. Az említett intézkedések, illetve a piaci folyamatok nyomán azonban várhatóan nem lesz érdemi hatása a hatósági árak kivezetésének az élelmiszer-inflációs mutatóra.

Az MBH Bank agrár- és élelmiszeripari szakértői úgy vélik, hogy az bár az intézkedések révén több termék ára is alacsonyabb lesz, a boltokban tapasztalható keresletcsökkenés egyelőre nem enyhül, így további visszaesésre számítanak az élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom volumenében az év hátralévő részében. „E tényezők együttes hatásaként akár már december előtt egyszámjegyűre mérséklődhet az élelmiszer-inflációs mutató” – vetítették előre.

Új lendületben a személyi hitelek: februárban nagyot nőtt a kihelyezés

Februárban új lendületet vett a személyi hitelek piaca – a februárban kihelyezett 95,91 milliárd forint több mint 10 milliárd forinttal haladta meg a januári kihelyezést, a tavaly februári eredményhez képest pedig a 16 milliárd forintot is meghaladta a bővülés mértéke. Úgy tűnik tehát, hogy a személyi hitelek számára biztatóan indult a 2026-os év.
2026. 04. 01. 17:00
Megosztás:

BÉT: erős negyedévet zárt a tőzsde

Erős negyedévet zárt a tőzsde az eltelt időszak negatív tendenciája ellenére. A BUX index – a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) első számú mutatója – 9,3 százalékkal emelkedett az első negyedévben, március végén 121 380,56 ponton zárt - közölte a BÉT szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 01. 16:30
Megosztás:

Kifinomult technológia, makulátlan eredmény: bemutatkozik a Dyson Clean+Wash Hygiene

A Dyson Clean+Wash Hygiene a vállalat legkönnyebb és leghigiénikusabb nedves-száraz padló tisztítója, amely porszívóként takarít és eltávolítja a nedves szennyeződéseket – maximális higiénia, minimális erőfeszítés mellett.
2026. 04. 01. 16:00
Megosztás:

A magyarok pénztárcáját és idegeit is megviselik a váratlan kiadások

A magyarok közel kétharmadát érte komolyabb, akár több százezer forintos váratlan kiadás az elmúlt egy évben – mutat rá a Cofidis és az NRC közös reprezentatív kutatása. Sokaknak gondot okoz önerőből kifizetni az olyan hirtelen jött költségeket, mint egy autó javítása vagy egy elromlott háztartási gép cseréje. Az érintettek döntő többségét nemcsak anyagilag, de mentálisan is megterheli egy ilyen pénzügyi sokk.
2026. 04. 01. 15:30
Megosztás:

Binance kriptotőzsde: két fontos frissítés is érinti az altcoin-kereskedőket

A Binance két, látszólag technikai jellegű bejelentése most mégis komoly jelentőséget kaphat az altcoinpiacon. Miközben a világ legnagyobb kriptotőzsdéje több token esetében bővítette a margin kereskedési lehetőségeket, párhuzamosan több spot kereskedési pár kivezetését is megerősítette.
2026. 04. 01. 15:00
Megosztás:

Ingatlan.com: csökkenő lakáspiaci kereslet, bővülő kínálat márciusban

Csökkenő lakáspiaci keresletet hozott a március: országosan havi összevetésben 9 százalékos, éves szinten pedig 13,9 százalékos volt a visszaesés. A kínálat ugyanakkor nőtt, a harmadik hónapban 35,5 ezer friss lakóingatlan-hirdetés jelent meg, ami majdnem 2 százalékos bővülésnek felel meg februárhoz viszonyítva az ingatlan.com keddi, az MTI-nek küldött közleménye szerint.
2026. 04. 01. 14:30
Megosztás:

Láthatatlan milliárdok: ennyi pénz marad kihasználatlanul minden évben

Évente mintegy 14–15 milliárd forint marad kihasználatlanul Magyarországon, mert sok adózó nem rendelkezik személyi jövedelemadója egy százalékáról, így az összeg az állami költségvetésbe kerül. Az SZJA 1+1 százalékos rendszerében a befizetett adó egy része civil szervezeteknek és egyházaknak ajánlható fel, a folyamat az e-SZJA felületen egyszerűen elvégezhető. 2026-tól először fogadhat felajánlásokat az Egy lépéssel több Alapítvány, amely több mint 180, súlyosan beteg gyermeket nevelő családot támogat, a költségeket közvetlenül, számlák alapján finanszírozva.
2026. 04. 01. 14:00
Megosztás:

Az Ethereum ára 2 100 dollár fölött: az AI-kripto narratíva megbicsaklott, a piac üzenete vegyes

Az Ethereum árfolyama ismét a 2 100 dolláros szint fölé kapaszkodott, ám a mozgás mögött egyelőre nem látszik valódi kitörési erő. Közben a piacon terjedő állítás, miszerint az AI-kripto szektor közel 10%-ot zuhant, a rendelkezésre álló élő adatok alapján nem nyert megerősítést. A jelenlegi kép sokkal inkább egy óvatos, széttartó kriptopiacot mutat, mintsem egy egységes, pánikszerű eladási hullámot.
2026. 04. 01. 13:30
Megosztás:

Lottómilliárdok: A legdrágább kastély vagy komplett balatoni települések felvásárlása is kijöhet a főnyereményből

Az ötöslottó 6 milliárd forintot meghaladó főnyereményéből bármelyik eladásra kínált önálló lakóingatlant meg lehetne vásárolni az ingatlan.com összeállítása szerint. A közel 4,7 milliárd forintért hirdetett acsai kastély mellett több budapesti luxusvilla is a szerencsés nyertes célkeresztjébe kerülhet. A rekordközeli telitalálat összegéből egy-egy balatoni vagy fővárosi agglomerációs település minden eladó lakását vagy házát is fel lehetne vásárolni.
2026. 04. 01. 13:00
Megosztás:

Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg Mezőfalván

Föld alatti mikroöntözési rendszer épült ki mintegy 330 hektáron Mezőfalván a Wienerberger-csoporthoz tartozó Pipelife Hungária Kft. szakmai támogatásával. A projekt európai összevetésben is ritkaságnak számít, és akár 30–50%-os vízmegtakarítást tehet lehetővé a hagyományos öntözési módszerekhez képest.
2026. 04. 01. 12:30
Megosztás:

Kilőttek a bérek, nőtt a hitelképesség: mit ér az átlag- és mediánfizetés?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma kiadott jelentése szerint 2026 januárjában bruttó 840 600 forint, illetve nettó 585 700 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 26,3%-kal, a nettó átlagkereset 28%-kal, a reálkereset pedig 25,4%-kal múlta felül az egy évvel korábbit. Ugyanakkor a bruttó kereset mediánértéke 598 700 forint, míg a nettó kereset mediánértéke 420 200 forint volt a vizsgált időszakban, ami 11%-os, illetve 12,5%-os emelkedést jelent év/év alapon. A fenti számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek vehetők fel az átlag- illetve a mediánkeresetből.
2026. 04. 01. 12:00
Megosztás:

Súlyos árvizekre és aszályokra készül Kína 2026-ban

Kína több térségében is súlyos árvizekre és aszályokra lehet számítani 2026-ban - jelentette szerdán a kínai állami média a vízügyi hatóságok tájékoztatása alapján.
2026. 04. 01. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak most a befektetők?

Optimista befektetői hangulatban zajlott a ma reggeli kereskedés az ázsiai-csendes-óceáni térség tőzsdéin, a vezető indexek kivétel nélkül felfelé vették az irányt. A közel-keleti konfliktus enyhülésének irányába mutató hírek mellett Dél-Koreában a márciusban nagyot ugró exportnak, míg Japánban az első negyedévben javulást mutató Tankan üzleti bizalmi indexnek örülhettek a befektetők. Kínában a RatingDog márciusi feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe azonban a vártnál nagyobb léptékben esett, de ezzel együtt is a bővülést jelentő tartományban maradt. A nyersolaj piacán emelkedéssel indult a mai kereskedés.
2026. 04. 01. 11:00
Megosztás:

Bhután újabb 25 millió dollárnyi Bitcoint mozgatott meg – egy hét alatt már 1 000 BTC fölött a kiáramlás

Újra reflektorfénybe kerültek Bhután államhoz köthető Bitcoin-tárcák, miután az ország egyetlen nap alatt közel 375 BTC-t mozgatott meg, nagyjából 25,5 millió dollár értékben. A tranzakció önmagában is figyelemre méltó, de az igazán fontos fejlemény az, hogy az elmúlt hét ismert kiáramlása így már meghaladta az 1 000 BTC-t. A blokklánc-adatok világosan mutatják a mozgást – a valódi kérdés azonban továbbra is az, mi áll a háttérben.
2026. 04. 01. 10:30
Megosztás:

Csökkentek a fejlett piaci kötvényhozamok; erősödött az euró a dollárral szemben; esett az EURHUF

Tegnap szinte minden támogatta az inflációs félelmek, a kamatemelési várakozások és a hosszú hozamok csökkenését. Nemcsak az Egyesült Államok, hanem Irán is kifejezte a háború lezárására való hajlandóságát, így az olajárak csökkentek a korábbi csúcsokról. Emellett a vártnál kisebb mértékben emelkedett az euróövezeti infláció, miközben csökkent a és a szolgáltatásinfláció, ráadásul gyenge lett a német kiskereskedelmi forgalom.
2026. 04. 01. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a Wall Street-i indexek; a Brent és a WTI jegyzése márciusban több mint 50%-kal emelkedett

A tengerentúli tőzsdéken Donald Trumpnak a közel-keleti konfliktus deeszkalációja irányába mutató szavai, valamint egy meg nem erősített jelentés, miszerint Maszúd Pezeshkian iráni elnök nyitott a háború biztonsági garanciákkal történő lezárására fűtötték a befektetők optimizmusát. Korábban azonban Pete Hegseth, az Egyesült Államok védelmi minisztere arra figyelmeztette Teheránt, hogy a konfliktus elmérgesedhet, ha nem születik megállapodás. A technológiai óriások – többek között az Nvidia (+5,6%), az Alphabet (+5,1%) és a Meta (+6,7%) – szárnyalás húzták a vezető indexeket, ezzel összhangban a NASDAQ 3,8%-kal ugrott. A chipgyártók is jól teljesítettek, miközben az energiaipari részvények az olajárak emelkedése ellenére estek. Március egészében 5% körüli mínuszokat láttunk a vezető Wall Street-i tőzsdéken.
2026. 04. 01. 09:30
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai tőzsdék kedden; március egészében nagy mínuszok gyűltek össze

Óvatos emelkedést hozott a keddi kereskedés a mértékadó nyugat-európai tőzsdéken, ám március egészét tekintve ezzel együtt is vaskos, négy éve nem látott havi mínuszok gyűltek össze a közel-keleti konfliktus árnyékában. A páneurópai Stoox600 0,4%-kal emelkedett március utolsó kereskedési napján, miközben a hónap egészét tekintve 8%-kal került lejjebb. A keddi enyhülés elsősorban Donald Trump nyilatkozatának volt köszönhető, aki ezúttal arról beszélt, hogy kész befejezni a katonai műveleteket akkor is, ha a Hormuzi-szoros zárva marad. A befektetők azonban továbbra is óvatosak, hiszen nem ez lenne az első enyhülés irányába mutató nyilatkozat az elmúlt 4 hétben, ami nem hoz megoldást.
2026. 04. 01. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 01. 08:30
Megosztás:

Mit tesz a whiskyvel az óceán? Világkörüli úton tesztelik az ital érlelésének új módszerét

Egy amerikai lepárló és egy hajótársaság közös kísérletben vizsgálja, miként befolyásolja az óceáni környezet a whisky érlelését. Egy 2019-ben töltött bourbonhordó 2026 márciusában indul világkörüli útra, amely során 188 nap alatt 37 országot érint. A projektben ugyanabból a tételből négy hordót érlelnek párhuzamosan, eltérő helyszíneken, hogy összehasonlíthatóvá váljanak a környezeti hatások. Az eredményeket 2027-ben mutatják be, a tengeren érlelt változatból korlátozott mennyiség lesz elérhető.
2026. 04. 01. 08:00
Megosztás:

Önkormányzati épületeket korszerűsítettek Szeghalmon

Csaknem százmillió forint uniós támogatásból korszerűsítettek két önkormányzati épületet energetikailag a Békés vármegyei Szeghalmon – közölte az önkormányzat.
2026. 04. 01. 07:30
Megosztás: