Továbbra is az első helyet akarjuk célba venni a megújulás terén
György László rámutatott: a zöld gazdaság, mint ágazat egyik része, hogy meg kell tudni termelni a zöld energiát; ezen a területen Magyarország igen jól áll.
Emlékeztetett: 2020-ban a kormány meghirdette a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervet, amelyben azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra 90 százalékban szén-dioxid-semlegesen állítson elő villamos energiát Magyarország. "Be fogjuk tudni tartani a vállalásunkat" - jelentette ki a kormánybiztos.
A második fontos pillér a zöld energia tárolására alkalmas high-tech rendszerek. Ilyen kapacitásokból Magyarország a nemzetközi elemzőházak szerint 2030-ra a negyedik legnagyobb kapacitással fog rendelkezni az Amerikai Egyesült Államok, Kína és Németország után - közölte.
A harmadik rész, hogy ezt az energiát föl is kell tudni használni, a negyedik terület pedig a zöldenergia újrahasznosítása, a körforgásos gazdaság bevezetése - fejtette ki. A kormány azt szeretné, ha Magyarország ezen a területen is élen járna, György László szerint erre minden esély meg is van.
A kormánybiztos arra is felhívta fel a figyelmet, hogy a zöld energetikai piac üzleti lehetőség a magyarok számára. Magyarok százezreinek fog jól fizető biztos munkahelyet jelenteni a következő évtizedekben, egyben a fenntartható, környezetbarát, egészséges, tiszta jövő záloga is.
György László ismertette: a zöld gazdaság piaca az oxfordi Economics szerint 2020-ban 1300 milliárd dolláros volt a világban, és a piac 2050-ig megnyolcszorozódik. Nagy tétje van tehát a zöld energetikai fordulatnak, és annak is, hogy a zöld gazdasággal kapcsolatos munkahelyek és kapacitások hol jönnek létre a világban. Azok a térségek, azok az országok tudják ezt a versenyt megnyerni, amelyek egyetértenek az alapvető kérdésekben - mutatott rá. Hozzátette: a kormány ezért kezdeményezett a zöldenergiáról párbeszédet.
A kormánybiztos mindenkit arra biztatott, hogy töltse ki a kérdőívet, amelyben arra keresik a választ, hogyan gondolkodnak a magyarok a zöldenergiáról, a zöld gazdaságról és a fenntartható jövőről. A felmérést április 15-ig lehet kitölteni a zöldenergia.kormany.hu oldalon, és a tizenhárom kérdésre adott válaszok alapján fogják Magyarország zöld gazdaságstratégiáját finomhangolni - mondta.
Pócs János, a térség fideszes országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón egyebek mellett arról beszélt, hogy a zöldenergia nemcsak a pénztárcát érinti, hanem az egészségünkről és a jövőnkről szól - húzta alá.