Továbbra is kitart az ALTEO lendülete
Kimagasló eredményt ért el 2022 első kilenc hónapjában az ALTEO. A 11,2 milliárd forint csoportszintű konszolidált nettó eredmény rekordnak számít az ALTEO történetében, a tavalyi év azonos időszakához képest pedig 128 százalékos növekedést mutat. Szintén látványosan, 68 százalékkal nőtt a konszolidált EBITDA, és elérte a 16,3 milliárd forintot, ami szintén az ALTEO fennállása óta rögzített legmagasabb érték ebben az eredménykategóriában.
„Noha az idén az energiapiacon a már 2021 végén elindult jelentős áremelkedés mellett a kialakult háborús helyzet és az abból is adódó szélsőséges volatilitás jelentősen éreztette hatását, az energiapiaci viszontagságok nem vetették vissza az ALTEO eredményességét, sőt inkább erősítették a fenntarthatóságra és megújuló alapú energiatermelés elterjedésére is alapozó stratégiánk fundamentumait” – közölte ifj. Chikán Attila vezérigazgató. Úgy vélte, felépítésének, diverzifikált portfóliójának, piaci méretének, gyors reagáló képességének és kiemelkedő szakembergárdájának köszönhetően az ALTEO eredményességének növelésére is fel tudta használni ezt az időszakot a kínálkozó lehetőségek aktív kihasználásával. Befektetések terén is komoly eredményeket sikerült elérni. A vezérigazgató példaként a 20 MW névleges teljesítményű – és egyelőre engedélyezés alatt álló – naperőmű projektet tulajdonló EDELYN SOLAR Kft. megvásárlását, valamint a szervetlen hulladékok kezelésével és újrahasznosításával foglalkozó FE-GROUP INVEST Zrt. részvényei 75,1 százalékának megvételét hozta fel.
A remek első háromnegyedéves számokat elsősorban a hő- és villamosenergia-termelést irányító Szabályozási Központ kimagasló eredményessége magyarázza, de komoly pozitívumot hordoz a kiskereskedelmi szegmens rekorderedménye, ahogyan a megújuló erőművek stabil, jó teljesítménye is.
A kihívásokat érintve ifj. Chikán Attila kitért a rendkívüli mértékben megnőtt működőtőke finanszírozási igényre. Ez részben az elmúlt fél évben radikálisan megváltozott, sokszorosára emelkedett energiaáraknak, a megugró volatilitásnak és a korábbiaknál lényegesen magasabb letét- és bankgarancia igényeknek köszönhető, amihez még társult a vevő és szállítói finanszírozás helyzetének elnehezülése. A vezérigazgató leszögezte: annak érdekében, hogy kellő biztonság és likviditási tartalékok mellett zavartalanul biztosítani tudja a stratégiájában megfogalmazott befektetési nagyságrend finanszírozási igényét, az ALTEO vezetése vizsgálja és folyamatosan napirenden tartja a különböző forrásbevonási lehetőségeket. Ezt egyelőre nem a tőkepiacon keresztül kívánják biztosítani, ugyanis a kiváló első háromnegyedéves teljesítmény és a cég stabil pénzügyi helyzete révén az ALTEO számára folyamatosan képződnek jelentős pénzügyi tartalékok és nyílnak egyéb finanszírozási lehetőségek. Ezek a cég vezetése szerint jobban és kedvezőbb feltételek mellett illeszthetőek a rövidebb időhorizontú működőtőke finanszírozási igényekhez, mint a kötvény- vagy részvénykibocsátás.
A vezetés fenti álláspontját a november 10-én bejelentett, módosított extraprofitadó sem változtatja meg, amelynek pénzügyi hatása a publikált harmadik negyedéves számokban még nem jelent meg. Az ALTEO szakértőinek előzetes gyors becslése alapján ugyan a cég adóterhelését az új extraprofitadó 2 milliárd forint körüli nagyságrendben emelheti 2022-ben, de ez a vezetés értékelése szerint nem változtatja meg fundamentálisan a cég pénzügyi helyzetének megítélését és kilátásait. Így annak sem látják szükségét, hogy az eddigi rendkívül sikeres stratégiájukon módosítsanak.„Fundamentumaink továbbra is a helyükön, a fenntartható és költséghatékony energetikai szolgáltatásokra épülő üzleti modellünk értéke, kilátásai a jelen világgazdasági helyzetben egyre csak javulnak, ezeket nem írja felül a 2022 és 2023 vonatkozásában bevezetett többlet adóterhelés” – tette hozzá ifj. Chikán Attila.
Mindezek fényében a vállalat az utolsó negyedévben is folytatja az eredményes idei munkát. A vezérigazgató ismételten kihangsúlyozta a Szabályozási Központ továbbfejlesztésének szükségességét, ami kiterjed az informatikai képességek, valamint az energiatárolási és egyéb energiatermelési kapacitások bővítésére is, továbbá a megújuló alapú energia hazai elterjedését támogató befektetések és szolgáltatások, mint például az ALTEO megújuló termelés-menedzsment szolgáltatása, fejlesztésére is.