Továbbra is Párizsban a legdrágábbak a lakások

Egyedül Berlinben stagnáltak 2021-ben az új építésű lakások árai, a többi fővárosban ismét drágultak a négyzetméterek a Deloitte Property Index 23 európai országra kiterjedő felmérése szerint. A legdrágább európai fővárosnak ismételten Párizs bizonyult. Kelet-Közép-Európában a bérek dinamikus növekedése ellenére továbbra is a legdrágábbak között vannak a lakóingatlanok az átlagfizetésekhez viszonyítva. Egy új lakás vásárlásához Csehországban kell a legtöbbet dolgozni, a visegrádi országok közül pedig a magyar fővárosban lehet a legolcsóbban lakást bérelni – állapította meg a kutatás.

Továbbra is Párizsban a legdrágábbak a lakások

A Deloitte Property Index 11. kiadásának adatai szerint a 23 európai ország közül tavaly az Egyesült Királyság volt a legdrágább 4 905 eurós négyzetméterenkénti átlagárral, míg a második helyezett Ausztria lett (4 782 euró). Magyarországon a lakások átlagos négyzetméterára 2 014 euró volt 2021-ben.

A legdrágább európai városnak továbbra is Párizs számít, ahol mintegy 13 462 ezer eurót kérnek el átlagosan egy új lakás négyzetméteréért. A lista második helyezettje München (10 500 euró), míg Budapesten az új lakások átlagos négyzetméterára 2 566 euró volt. Régiónkban Prágában (4 353 euró/m2) és Pozsonyban (3 490 euró/m2) is magasabb ennél a lakásár. 

„A korábbi években tapasztalt általános európai lakóingatlanpiaci áremelkedés 2021-ben is folytatódott. Az árak 20 százalékot meghaladó mértékben nőttek Kassán (+38,2%), Amszterdamban (+33,7%), Rotterdamban (+27,3%), Hágában (+24,1 %), Brünóban (+22,4%) és Prágában (20,1%). Az utóbbi években tapasztalt rendkívüli dinamika a múlt év végén érhette el a tetőpontját Európában: 2022 első negyedévében, az ukrajnai eseményeket követően, romló gazdasági kilátások mellett lassult az árak emelkedése” – vélekedett Kohári Gábor MRICS, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértője.

Annak megállapítására, hogy a lakásárak milyen mértékben terhelik meg egy-egy ország állampolgárait, a Deloitte Property Index megvizsgálta, hogy az átlagos bruttó fizetést alapul véve hány évet kell dolgozni egy átlagos, 70 négyzetméteres lakás megvásárlásához. Az elemzés alapján a saját lakás legkevésbé Csehországban fizethető meg, ott 13,3 évig kell dolgozni a saját lakásért, de Szlovákiában sem sokkal jobb a helyzet, ahol ehhez 12,7 év szükséges. A tanulmány adatai szerint Magyarországon 9,6 évig kell a teljes éves bruttó átlagkeresetet félretenni, hogy saját lakást vásárolhassunk.

A tanulmány a lakásbérleti díjak alakulását is feltérképezte. A legtöbbet Párizsban kellett fizetni a bérelt ingatlanokért, 2021-ben négyzetméterenként átlagosan 29,1 eurót. A 10,39 eurós budapesti érték a vizsgált európai nagyvárosok középmezőnyébe esik, ehhez hasonló fajlagos bérleti díjakat a pozsonyi, a grazi, a portói és a linzi lakáspiacon láthatunk.

Amiben továbbra is jelentősen elmaradunk a környező országoktól, az az új építési engedélyek száma. Ez Magyarországon ezer lakosra vetítve 3,08, miközben Lengyelországban 7,28, Szlovákiában 4,50, Csehországban pedig 4,28 volt 2021-ben.


Intrum: erősödött a magyarok fizetőképessége a második negyedévben

Erősödött a magyarok fizetőképessége idén a második negyedévben, a lakosság pénzügyi helyzetét jelző Intrum fizetőképességi index negyedéves összevetésben 55 százalékkal, az előző év azonos időszakához képest csaknem 85 százalékkal nőtt, átlagos értéke 25,4 pont volt - közölte az Intrum követeléskezelő a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közös felmérése alapján szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 30. 04:00
Megosztás:

Szépen nőtt az INA nyeresége az első fél évben

Az INA horvát olajipari vállalat 150,9 millió euró nyereséget ért el 2026 első fél évében, ami 95,5 millió euróval, 172,4 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
2026. 07. 30. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a rendeletet! A 13. havi nyugdíj így alakul 2027-ben

Fontos döntés született a nyugdíjasok jövőbeni ellátásáról: a hatályos jogszabályok alapján 2027-ben is megmarad a teljes összegű 13. havi nyugdíj.
2026. 07. 30. 02:00
Megosztás:

Ennyi lesz a cukor, az étolaj, a liszt és a tojás ára augusztustól

Négy alapvető élelmiszer, amely szinte minden magyar háztartás bevásárlólistáján szerepel – mégis egészen eltérő irányban változik az áruk.
2026. 07. 30. 01:00
Megosztás:

Bezárja romániai üzemét az amerikai Joyson Safety Systems autóipari cég

Bezárja a Zsibón (Jibou) működő üzemét az amerikai autóipari biztonsági rendszereket fejlesztő és gyártó Joyson Safety Systems - írja a profit.ro a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség (AJOFM) közleménye alapján.
2026. 07. 30. 00:05
Megosztás:

Közel 1 milliárd forintot fizetett aszály miatti kárigényekre a Groupama

Az idén már majdnem 1 milliárd forintot fizetett ki a gazdák aszály miatti kárigényeire a Groupama Biztosító, de más időjárási szélsőségek is okozhatnak jelentős veszteségeket a mezőgazdaságban - közölte a biztosítótársaság az MTI-vel szerdán.
2026. 07. 29. 23:00
Megosztás:

Ezüst: újabb buborék vagy történelmi lehetőség? Mit tanít az elmúlt 50 év?

Az ezüst ára jelenleg körülbelül 60 dollár unciánként, ami mintegy 50%-kal alacsonyabb az idei januári csúcsnál. A befektetők legnagyobb kérdése, hogy a mostani visszaesés egy újabb, hosszú medvepiac kezdete-e, mint 1980-ban vagy 2011-ben, vagy csupán egy átmeneti korrekció egy továbbra is erős emelkedő trendben.
2026. 07. 29. 22:00
Megosztás:

Nyomás alatt a Bitcoin: kamatdöntés és szabályozási bizonytalanság rázza a piacot

A Bitcoin árfolyama kedden 63 000 dollár közelébe esett, ami tíznapos mélypontot jelent. A piacot egyszerre több tényező is negatívan befolyásolta: a technológiai részvények gyengélkedése, a Federal Reserve közelgő kamatdöntése és az amerikai kriptoszabályozás körüli bizonytalanság.
2026. 07. 29. 21:00
Megosztás:

Gyengült szerdán a forint

Gyengült szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 07. 29. 20:00
Megosztás:

Történelmi csúcson zárt a Mol és a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 802,12 pontos, 0,56 százalékos emelkedéssel, 145 080,86 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán, a Mol ára is soha nem látott csúcsra jutott.
2026. 07. 29. 19:00
Megosztás:

Így strandolnak a magyarok: a tópart a kedvenc, a tisztaság és a vízminőség fontosabb az áraknál

A magyarok közel negyede heti rendszerességgel strandol belföldön, legszívesebben tóparton, ahol úszással, pihenéssel és napozással töltődik –– derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb kutatásából. Strandválasztáskor a hely tisztasága, a víz minősége, az árak és a büfékínálat a legmeghatározóbb szempontok, a strandételek közül pedig a lángos és a hekk a két legnagyobb kedvenc.
2026. 07. 29. 18:00
Megosztás:

Fogyasztóvédelmi jogi tanácsadást indított a kereskedelmi és iparkamara a vállalkozásoknak

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) fogyasztóvédelmi jogi tanácsadást indított, hogy segítse a kis- és középvállalkozásokat megelőzni a jogsértéseket, a cégek megfeleljenek a gyorsan változó fogyasztóvédelmi előírásoknak - közölte az MKIK szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 29. 17:00
Megosztás:

Nőtt a Ford Motor negyedéves vesztesége

Jelentősen nőtt a Ford Motor amerikai autógyártó nettó vesztesége és csökkent a bevétele is az idei második negyedévben éves összevetésben, ugyanakkor a korrigált nyereség és bevétel kedvezőbben alakult a piaci várakozásoknál.
2026. 07. 29. 16:00
Megosztás:

Elkezdődött a hazai őszibarack szezon

Elindult a hazai őszibarack szezon, a korai és középérésű fajták már országszerte megjelentek a piacokon, zöldségeseknél és a termelői árusítóhelyeken - közölte szerdán a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 29. 15:00
Megosztás:

Meginogtak az ingatlanárak, de az eladók többsége továbbra sem hajlandó szembenézni a megváltozott helyzettel

A tavalyi nagymértékű emelkedést követően idén több lokációban, illetve számos ingatlantípus esetében mérséklődtek már mind a hirdetési, mind az értékesítési árak. Az ingatlanközvetítők szerint az eladók jelentős része azonban nem hajlandó alkalmazkodni a változásokhoz, ami megnehezíti, sőt sok esetben lehetetlenné teszi az értékesítést.
2026. 07. 29. 14:00
Megosztás:

Újabb növényvédő szer szabályozását szigorítja az Európai Unió

Az Európai Unió augusztustól szigorítja egy fontos, a mezőgazdaságban használt vegyület megengedett maradékanyag-határértékeit. Az etefon nem a kártevőket vagy a gombákat pusztítja, hanem a növény természetes fejlődését segíti. Akkor miért kell csökkenteni az alkalmazását a kimutathatósági szintig? Hogyan lehet ilyen alacsony koncentrációkat detektálni? És mit jelent mindez a termelőknek, a forgalmazóknak és a fogyasztóknak? A Laborhírek független laboratóriumi szakértők segítségével járt utána a kérdéseknek.
2026. 07. 29. 13:00
Megosztás:

Lightyear: elhárulhat az utolsó akadály a kriptovaluták magyarországi bevezetése elől

A parlament ma jóváhagyta a kriptovaluta-tőzsdékre vonatkozó kötelező validátori rendszer eltörlését. A jogszabály köztársasági elnöki aláírását és kihirdetését követően a Lightyear is közvetlen hozzáférést biztosíthat majd kriptovalutákhoz Magyarországon.
2026. 07. 29. 12:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető amerikai indexek; a technológiai szektor egyes részvényei felől a hagyományos iparágakba áramlott a tőke

A vezető amerikai indexek kedden vegyesen teljesítettek. A Dow Jones emelkedett, amit elsősorban az erős vállalati gyorsjelentések, az olajárak jelentős csökkenése és a technológiai részvényekből a hagyományosabb szektorokba történő tőkekiáramlás támogatott. Az S&P 500 szintén pluszban zárt, míg a technológiai túlsúlyú Nasdaq Composite gyengült.
2026. 07. 29. 11:00
Megosztás:

Többnyire emelkedéssel zártak az európai indexek; a vártnál jobb eredményről számolt be a Mercedes és az Unilever

Az európai tőzsdék kedden zsinórban harmadik napja emelkedtek, a STOXX 600 index 0,4%-kal került feljebb. A pozitív hangulatot elsősorban a fogyasztási szektor támogatta, miután a vártnál jobb vállalati eredmények érkeztek több jelentős fogyasztási cég részéről. Ugyanakkor a bank- és technológiai részvények gyengébben teljesítettek.
2026. 07. 29. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 29. 09:00
Megosztás: