Újabb atomjégtörőt bocsátott vízre a Roszatom
Vlagyimir Putyin példaértékűnek nevezte a projektet: „Pontosan így kell fejlődnie az egész hazai gazdaságnak a saját fejlesztésű technológia és az áttörést jelentő saját tudományos megoldások mentén. Újfent hangsúlyozni szeretném, hogy az Északi-tenger mentén fekvő területek fejlesztése és az északi-tengeri hajózási útvonalon bonyolított teherforgalom növelésére vonatkozó terveink megvalósítása közvetlenül függ az ország jégtörő flottájának megerősítésétől. Ismert, hogy ambiciózus céljaink vannak és nagyon sok munkára van még szükség ahhoz, hogy ezek teljesüljenek” – hangsúlyozta az orosz elnök.
„Új jégtörőkre van szükség az északi-tengeri hajózási útvonal és az orosz sarkvidék fejlesztéséhez. Az elmúlt évtizedben ezen az útvonalon mintegy tízszeresére nőtt az áruforgalom, és évről évre újabb rekordok születnek. Idén is folytatódik ez a dinamika, felülmúljuk az előző év azonos időszakának mutatóit. A tranzitforgalom is növekszik, köszönhetően a nyugati helyett a keleti irányból történő forgalomnak. Idén eddig már több mint 3 millió tonna tranzitárut szállítottak, ami 40%-kal több, mint tavaly volt” – hangsúlyozta Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezetője.
A hagyománynak megfelelően a jégtörők vízre bocsátásakor a hajót „megkeresztelik”, azaz egy üveg pezsgőt törnek el a hajó orrán, amelynek szétáradó habja jelképezi a hajó első érintkezését a tenger hullámával. A „keresztelést” ezúttal Jelena Smeljova, a Szíriusz Egyetem Tehetség és siker elnevezésű alapítványának vezetője végezte el. Emlékeztetett rá, hogy a hajózás biztosítása mellett az Északi-sarkvidék kutatói, köztük a Szíriusz tudósai is nagy hasznát veszik az atomjégtörőknek. Mint mondta, 45 nap után épp most tért vissza az egyik tudományos expedíció, amely azt tanulmányozta, hogy miként hat az örök fagy a tengerek szén-dioxid-szintjének változására, emellett rengeteg talaj- és vízmintát vettek az expedíció során. „Jó lenne, ha az atomjégtörők a jövőben még inkább be tudnának kapcsolódni a tudományos kutatásokba.
Ez fontos annak érdekében, hogy megerősítsük pozíciónkat az Északi-sarkvidék tudományos feltérképezése terén, miután ez Oroszország tudományos és technológiai fejlesztési stratégiájának egyik fő prioritása” – hangsúlyozta Jelena Smeljova.
Miután vízre bocsátották a Csukotkát, folytatódik a hajótest és a felépítmények, illetve a gépészeti berendezések szerelése. A legújabb orosz atomjégtörő várhatóan 2026-ban kezdi meg a szolgálatot.