Uniós döntés! Mindenki fizetését nyilvánosságra kell hozni!

Az Európai Unió által megalkotott bérek átláthatóságát célzó irányelv előírásait 2026. június 7-ig kell végrehajtaniuk a tagállamoknak. A rendelkezések értelmében az uniós vállalatoknak kötelességük lesz nyilvánosságra hozni az új álláshirdetésekhez kapcsolódó fizetési adatokat, valamint a meglévő munkavállalók számára elérhetővé tenni a bérsávokat. Mindez az átláthatóság növelését és a férfiak és nők közötti fizetésbeli egyenlőtlenségek mérséklését szolgálja.

Uniós döntés! Mindenki fizetését nyilvánosságra kell hozni!

Az, hogy a magyar jogszabályi környezet a célok elérése kapcsán pontosan hogyan fog változni, még nem ismert, a vállalatoknak viszont érdemes erre a helyzetre időben felkészülniük – ezt a témát járta körül a Profession.hu Backstage podcast legújabb adása.

A transzparens bérekre vonatkozó irányelv legfontosabb célja, hogy az unióban működő cégeknek tájékoztatniuk kelljen még az állásinterjú előtt a jelölteket a pozícióval járó bércsomagról, a pályázóktól pedig ne kérdezhessék meg, hogy mennyit kerestek a korábbi munkahelyükön.

A munkába állást követően az új kolléga kérhet tájékoztatást a vele azonos vagy egyenlő értékű munkát végző munkatársainak átlagos fizetéséről, az esetleges eltérés okairól, ezt pedig akár nemek szerinti bontásban is igényelheti majd. Ezeknek az információknak persze a már meglévő munkavállalók számára is nyilvánosnak kell majd lenniük.

Hogyan készülhetnek fel a munkaadók?

A direktíva kötelezően elérendő célokat tűz ki az uniós tagállamok számára, az egyes országok viszont saját maguk dolgozzák ki azokat a törvényeket, amelyek mentén teljesítik majd a kitűzött célokat. Egyelőre nincs konkrétum azzal kapcsolatban, hogy ennek hatására hogyan változnak majd a magyarországi jogszabályi keretek, a vállalatoknak viszont fontos pontosan látniuk a belső fizetési rendszerüket és átgondolt fogatókönyvvel rendelkezniük.

Gyakran a munkaadóknak nincs pontos tervük az irányelvek implementálását követő időszakra. Azoknak a cégeknek, amelyeknek nincs pontos szervezeti ábrájuk az ezekhez kapcsolt juttatási csomagokkal, valószínűleg több feladatuk lesz a következő bő egy évben, mert ezeket pontosan ki kell alakítaniuk. Fontos, hogy a vállalatoknak legyen emellett egy pontosan kidolgozott bérstruktúrájuk, illetve bérstratégiájuk az elkövetkezendő időszakra – így lehet a leghatékonyabban tervezni, és alkalmazkodni a változásokhoz.

Kulcsfontosságú feladat áll tehát a cégek előtt: egyrészről fel kell mérniük a bérek közötti különbségek mértékét szervezeten belül pozíciónként, súlyozniuk a munkavállalói kompetenciákat és számolniuk a megoldás anyagi vonzataival. Ezeken felül pedig elengedhetetlen a megfelelő kommunikáció is a dolgozók felé.

Az irányelv kiemelt célja a nemek közötti bérkülönbség csökkentése is. Egy 2020-as uniós felmérés szerint az EU országaiban igen jelentős a férfiak és nők fizetése közötti különbség: a nők átlagosan 13 százalékkal keresnek kevesebbet egy órára vetítve, mint a férfiak.

A 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégeknek évente, az ennél kisebbeknek háromévente kell majd jelenteniük az illetékes hatóságok felé, hogy mekkora a nemek közötti jövedelemkülönbség a szervezeten belül azonos pozíciókban, és ha ez meghaladja az 5 százalékot, akkor közös értékelést kell végezniük a dolgozók képviselőivel és lépéseket kell kidolgozniuk a különbség csökkentésére.

A bérinformáció megadása kimagasló előny

Azt, hogy Magyarországon pontosan hogyan fog kinézni a direktíva törvénybe ültetése, még nem lehet tudni. A bértranszparencia esetében sem tisztázott még, hogy a megadott információnak egy konkrét összegnek kell-e lennie vagy elég csak sávosan megadni azt. A fizetésre vonatkozó adat közzétételével lényegesen hatékonyabbá válik a toborzás, ezt pedig egyre több munkaadó ismeri fel és nyit a lehetőség felé.

„Egyre több munkáltató érzi, hogy ők és a jelöltek is profitálhatnak abból, ha nyilvános az adott álláshoz tartozó bérinformáció. 2023-ban a Profession.hu-n megjelenő álláshirdetéseknek nagyjából 20 százalékában volt fizetésre vonatkozó adat, mára ez az arány már 25 százalékra nőtt. Az adott pozíció betöltésével járó juttatások közzététele akár 50 százalékkal több jelentkezőt hozhat egy hirdetésre.

Emellett hatékonyabbá teheti a HR folyamatokat is, mert így az is hamar – még a jelentkezés előtt – kiderül, ha a két fél elképzelése nem egyezik a fizetés terén, ami a munkavállalók számára továbbra is a legfontosabb szempont” – magyarázta Tüzes Imre, a Profession.hu termékfejlesztési igazgatója.

Fontos, hogy a munkáltatók a nyilvános fizetésekkel kapcsolatos irányelvek jogszabályokba való átültetéséig rendelkezzenek biztos forgatókönyvvel a továbbiakra nézve. Ezekben pedig számolniuk kell az azonos pozícióban lévő munkavállalók közötti bérfeszültség és a nemek közötti fizetéskülönbség kezelésének anyagi vonzataival is.


Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában

Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában. A cég legújabb járműgyárának termelése gyors ütemben fut fel 2025 ősze óta, jelezve a Neue Klasse modellgeneráció első sorozatgyártású típusa iránti aktív keresletet is - közölte a BMW Group kedden az MTI-vel.
2026. 07. 28. 21:00
Megosztás:

Ketyeg az óra: így tudnak felkészülni a hazai cégek az MI-alapú kibertámadásokra

A mesterséges intelligencia (MI) gyors fejlődése még veszélyesebbé teszi a kiberfenyegetéseket, miközben a vállalati eszközök jelentős része szinte védtelen a digitális betörésekkel szemben – állapítja meg az EY friss, globális kutatása. Az online bűnözők könnyen kihasználhatják a cégek sebezhetőségét, a döntéshozóknak legfeljebb 1,5 éve maradt arra, hogy felkészüljenek az új generációs támadásokra.
2026. 07. 28. 20:00
Megosztás:

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció

Megnőtt az első fél évben a Csehországon áthaladó migráció - derült ki a cseh rendőrség kedden nyilvánosságra hozott statisztikájából.
2026. 07. 28. 19:00
Megosztás:

Felülvizsgálta a Demján Magántőkealappal kapcsolatos befektetési stratégiáját az MFB

Az MFB Zrt. a tulajdonosi joggyakorló minisztériummal egyetértésben, az alapkezelővel közösen áttekintette a Demján Sándor Beruházási Magántőkealap alapkezelési feladatait ellátó, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 100%-os tulajdonában álló MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. eddigi működését, befektetési döntéseit.
2026. 07. 28. 18:00
Megosztás:

Több mint 2 millió forintot is spórolhatnak az első lakásvásárlók egy jó bankválasztással

Az Otthon Start hitel jelenleg a piacon elérhető legkedvezőbb finanszírozási forma az első lakásukat vásárlóknak, hiszen a kamat jogszabályilag legfeljebb 3 százalék lehet. A money.hu legfrissebb elemzése azonban rávilágít: a bankok közötti verseny miatt az ügyfelek akár több mint 2 millió forintot is spórolhatnak a futamidő alatt egy okos döntéssel, ráadásul több százezer forintos bónuszokat is zsebre tehetnek. A számokon túl azonban más feltételekben is eltérhetnek bankok, ami miatt nem mindenki számára a legjobb a legolcsóbb választás.
2026. 07. 28. 17:00
Megosztás:

Veszélyes potencianövelők: természetesnek hirdették, gyógyszerhatóanyagot tartalmaztak

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) újabb ellenőrzései során ismételten olyan étrend-kiegészítőként forgalmazott potencianövelő termékeket azonosított, amelyek a jelölésük ellenére vényköteles gyógyszerekben alkalmazott hatóanyagokat tartalmaztak. A hatóság a fogyasztók egészségének védelme érdekében az érintett termékeket kivonta a forgalomból, és megteszi a szükséges további intézkedéseket.
2026. 07. 28. 16:00
Megosztás:

Eltűnőben a nyaralókereslet a Velencei-tónál – a kiköltözők veszik át a helyüket

A Velencei-tó vízszintjével és ökológiai állapotával kapcsolatos bizonytalanság egyelőre nem okozott általános áresést a környék ingatlanpiacán, a kereslet szerkezete azonban jelentősen megváltozott az ingatlan.com friss elemzése szerint. A tó környéke egyre kevésbé nyaralóövezetként, sokkal inkább Budapest és Székesfehérvár agglomerációs térségeinek találkozási pontjaként működik.
2026. 07. 28. 15:00
Megosztás:

Ha pénzre van szükségük, tőlük kérnek leginkább a magyarok

A magyarok egyre óvatosabban folyamodnak kölcsönért: közel kétharmaduk nem élt ezzel a lehetőséggel az elmúlt egy évben, aki pedig erre kényszerült, az az utóbbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is elsősorban a családtagoktól kért anyagi segítséget, csak utána a bankoktól, majd a barátoktól, kollégáktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. friss Financial Wellbeing reprezentatív kutatásából, amely kilenc ország bevonásával térképezi fel évről évre, hogyan látják az emberek saját pénzügyi helyzetüket, és milyen tényezők befolyásolják anyagi döntéseiket. A felmérés országonként mintegy ezer, 18 és 75 év közötti válaszadó bevonásával készült 2026 májusában.
2026. 07. 28. 14:00
Megosztás:

Három trend, amely 2026-ban teljesen átírja a kriptopiacot – ezt mutatják a legfrissebb adatok

2026 elején három olyan trend emelkedett ki, amelyek alapjaiban formálhatják át a kriptovilágot: a mesterséges intelligencia és a blokklánc összekapcsolódását, a valós eszközök tokenizációját (RWA), valamint a stabilcoinok térnyerését.
2026. 07. 28. 14:00
Megosztás:

Marche régió: olasz életérzés a turisták által ritkán járt utak mentén

Ha úgy érzed, itt az ideje egy különleges utazásra, akkor van egy hely Olaszország szívében, ami érdekes lehet számodra. Marche régiója egy olyan rész, ami elkerüli a turisták tömegét, mégis lenyűgöz mindennapi valóságával és hiteles olasz hangulatával. Ha kóstolgatni szeretnéd az igazi itáliai élményeket, ezt a helyet ne hagyd ki a bakancslistádról.
2026. 07. 28. 13:00
Megosztás:

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai hosszú hozamok is érdemben lejjebb tolódtak

A fejlett kötvénypiacokon a közel-keleti konfliktus enyhülésével kapcsolatos hírek bizonyultak leginkább piacmozgatónak.
2026. 07. 28. 12:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető Wall Street-i indexek; meredeken esett a nyersolaj jegyzése

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a Wall Street-i indexek a technológiai óriások héten érkező gyorsjelentéseire és a Fed kamatdöntő ülésére várva; a Dow kevéssel emelkedett, az S&P gyakorlatilag stagnált, míg a NASDAQ minimálisan esett.
2026. 07. 28. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek; gyengén teljesített a technológiai és az energia szektor

Kisebb pluszokat hozott a hétfői kereskedés a vezető európai tőzsdéken, miközben a páneurópai Stoxx600 gyakorlatilag stagnált, amikor a technológiai (-1,7%) szektor gyengélkedése elhomályosította a közel-keleti feszültségek enyhülése és az olajárak meredek esése által fűtött optimizmust.
2026. 07. 28. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 28. 09:00
Megosztás:

Távozik a Stripe stabilcoin-vezetője

Vezetőváltás történt a Stripe stabilcoin-üzletágában éppen akkor, amikor a fizetési óriás minden eddiginél nagyobb nemzetközi terjeszkedésre készül. Connor Fitzgerald, a Bridge globális stabilcoin-partnerségeinek egyik meghatározó vezetője távozik a vállalattól, miközben a Stripe és partnerei több mint 100 országban tennék elérhetővé a stabilcoin-alapú pénzügyi szolgáltatásokat.
2026. 07. 28. 08:00
Megosztás:

A flydubai július 31-től újraindítja budapesti járatait, októbertől napi szolgáltatásra bővül

A flydubai, a Dubaiban székelő légitársaság bejelentette, hogy július 31-től újraindítja közvetlen járatait a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér (BUD) és a Dubai Nemzetközi Repülőtér (DXB) között.
2026. 07. 28. 07:00
Megosztás:

A regionális és külföldi repterek átformálják a nyári utazási piacot: a magyarok Pozsonyból, Bécsből és Hévízről is felszállnak

Minden nyáron a magyar utazók a lábaikkal is szavaznak, és egyre inkább nemcsak az országon belüli, hanem a határon túli repülőterek felé indulnak. Az INVIA foglalási adatai szerint a regionális és külföldi repülőterekről induló utak száma jelentősen nő, amelyet az árkülönbségek, a szélesebb kínálat és az egyre pragmatikusabb utazástervezési szemlélet hajt.
2026. 07. 28. 06:00
Megosztás:

A GE Vernova korszerűsíti veresegyházi központját, erősítve az energiafüggetlenséget és a hatékony termelést

A GE Vernova Inc. (NYSE: GEV) veresegyházi üzeme idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. A magyarországi üzem immáron negyed évszázada működik magas szakmai színvonalon, és ma már a vállalat legnagyobb, Egyesült Államokon kívüli Gas Power gyártóbázisa. A jubileum alkalmából a vállalat korszerűsítést jelent be. A telephelyen napelemparkot építenek az energiafüggetlenség növelése érdekében, emellett új, hatékonyabb gyártósorokat alakítanak ki, a bővülő kapacitás kiszolgálására pedig a következő években több mint 80 új szakember felvételét tervezik.
2026. 07. 28. 05:00
Megosztás:

Rekorderedmények a Magyarországon is fejlesztő ABB Csoporttól

Az ABB 2026 második negyedévében rekordmagas eredményeket ért el, amelyekhez a kecskeméti üzemét is fejlesztő Electrification üzletág kiemelkedő teljesítménnyel járult hozzá. A csoport megrendelései 30 százalékkal, 12 milliárd dollár fölé emelkedtek, miközben a bevétel 14 százalékkal, közel 9,5 milliárd dollárra nőtt. Az Electrification megrendelései az előző negyedévhez képest 60 százalékkal nőttek, és első alkalommal haladták meg a 7 milliárd dollárt.
2026. 07. 28. 04:00
Megosztás:

Megérheti az M3-as metró meghosszabbítása?

Az M3-as metró közbenső megállóként a Rózsa utcáig, majd a Rákospalota-Újpest vasútállomásig történő meghosszabbítása jóval kisebb beruházás lenne, mint a korábban tervezett teljes káposztásmegyeri kiépítés. Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy jelentéktelen vagy önkényesen megcsonkított projektről van szó. A két új állomással az ország legforgalmasabb metróvonala egy fontos elővárosi vasúti csomópontot érne el, miközben Újpest ma metróval közvetlenül nem kiszolgált részei is gyorsabb belvárosi kapcsolatot kaphatnának.
2026. 07. 28. 03:00
Megosztás: