USA–India kereskedelmi párbeszéd: cél a kiegyensúlyozott együttműködés
![USA–India kereskedelmi párbeszéd: cél a kiegyensúlyozott együttműködés](/upload/file/60103/orig.webp)
Az amerikai elnök azt követően fogadta a Fehér Házban indiai vendégét, hogy aláírta a viszonossági alapú vámok általános bevezetésének tervéről szóló elnöki dokumentumot helyi idő szerint csütörtökön délután.
Az indiai miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatón Donald Trump közölte, hogy az amerikai vámok megegyező mértékűek lesznek az indiai tarifával a kölcsönösség elve alapján, ugyanakkor hozzátette, hogy a megkezdődő tárgyalások azt a célt szolgálják majd, hogy a kereskedelmi forgalom kiegyensúlyozatlanságára választ találjanak.
Az elnök úgy fogalmazott, hogy India jelenleg 30-70 százalékos, esetenként ennél magasabb vámtétellel sújtja az amerikai árukat, és a kétoldalú kereskedelemben az Egyesült Államok hiánya csaknem 100 milliárd dollár.
Donald Trump megjegyezte, hogy az amerikai olaj és földgáz szállítások növelése révén az amerikai külkereskedelmi deficit az egyensúly felé mozdítható, majd közölte, hogy egyetértettek abban a célban, hogy az Egyesült Államok India vezető energiaszállítójává váljon kőolaj-, és cseppfolyósított földgáz-eladások növelése által.
Az amerikai elnök közölte, hogy az amerikai-indiai energiaügyi együttműködés részeként India várja az amerikai nukleáris technológiát, aminek köszönhetően "indiaiak millió jutnak hozzá tiszta, megbízható és megfizethető energiához, miközben az Egyesült Államok több tízmilliárd dollárnyi bevételhez jut".
Az Egyesült Államok növeli katonai eladásit is India számára - közölte Donald Trump, és újságírói kérdésre bejelentette, hogy az Egyesült Államok szállítani fog F-35-ös vadászrepülőgépeket.
Narendra Modi a sajtótájékoztatón megerősítette elkötelezettségét a kétoldalú kapcsolatok szorosabbá tételére, új szintre emelésére, és bejelentette, hogy indiai konzulátus nyílik Los Angelesben, valamint Bostonban. Azt is közölte, hogy amerikai egyetemek számára lehetőséget biztosítanak helyi intézmények megnyitására Indiában.
Az indiai miniszterelnök arról is beszélt, hogy országa teljes mértékben készen áll az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó, kitoloncolt indiai állampolgárok visszafogadására, és ahogy mondta, egyetért az amerikai elnökkel abban, hogy, aki törvénytelenül lép be egy másik országba, annak nincs joga az ott tartózkodásra.
Narendra Modi indiai miniszterelnök, Benjamin Netanyahu izraeli és Isiba Sigeru, japán miniszterelnök múlt heti látogatását követően, a harmadik külföldi vezetőként járt a Fehér Házban Donald Trump január 20-i hivatalba lépése óta.